Výpočet materskej a nárok na materskú

vevka02
1. nov 2012

Prosím Vás, vie mi niektorá vysvetliť ako sa vypočítava materská a kedy mám na ňu nárok? Najprv sa poberá materská a potom rodičovský? Chceli by sme totiž bábo, ale bojím sa, či to vôbec z minimálnych miezd budeme schopní utiahnuť...

luluapali
16. mar 2017

@evittam ďakujem..

majusqa77
16. mar 2017

@evittam toto nechapem ani ja :D

evittam
16. mar 2017
majusqa77
16. mar 2017

@evittam ze PP trva, pocas toho sa na 1 mesiac uzavrie dohoda a vypocitaju matersku iba z tej dohody..

zalka
16. mar 2017

@luluapali zaujímavý prípad, ale stratila som sa v nom,
treba presne špecifikovať či si robila na dohodu ( môže sa odrobiť 350h ročne na DoVP, alebo 10h týždenne na DoPČ) alebo si podpísala dodatok a skrátili ti pracovný úväzok na polovičný tj. stále si pracovala na TPP.
Ak si mala dohodu, tak rozpíš od kedy do kedy ... presné dátumy, a tiež typ dohody.
a tiež od kedy si zamestnaná vo firme na TPP , a kedy ti končil prvý RD.

Lebo z toho čo ste tu kočky popísali sa vysomáriť nedá, asi tuším kde sa stala zrada, ale bez bližších údajov sa poradiť nedá.

luluapali
16. mar 2017

@zalka zistím u účtovníčky...

evittam
16. mar 2017

@majusqa77 No ja som pochopila,ze pracovala cely rok na dohodu a len z nej mala prijem....
Ak nie tak potom malo info-ako pise @zalka.😉

zalka
16. mar 2017

@luluapali zisti, alebo pozri si doma určite máš zmluvy, dodatky .. tak prehrab svoje šanony ... a skús mi odpovedať na otázku

@evittam áno i ja som tak pochopila, ale na dohodu sa nedá ak nie je študent pracovať celý rok na pol úväzok, lebo sa to do žiadnej dohody nezmestí, oficiálne samozrejme, preto mám pocit, že došlo k zmene PZ a tým pádom je MD taká aká je maličká. Ale to len hádam, kým neviem presne údaje tak naozaj je ťažko prísť na to kde sa stala chyba.

luluapali
16. mar 2017

@zalka

Dodatok č.3 k pracovnej zmluve:
od 1.1.2015 sa menia nasl.body zmluvy:
Mesačná mzda: sa bude vyplácať hodinovou sadzbou vo výške 2,2€. Zamestnanec odpracuje 5 hodín denne.

Dodatok č.4 k pracovnej zmluve:
od 1.1.2016 sa menia nasl.body zmluvy:
Mesačná zmda: sa bude vyplácať hodinovou sadzbou vo výške 2,79€ (nič viac, ani hodiny uvedené, už začína normálny prac.pomer po materskej)

Dcéra mala 3 roky 21.decembra 2015

Druhá materská začala 13.decembra 2016 a syn sa narodil 11.januára 2017

luluapali
16. mar 2017

@zalka

Dodatok č.5 k pracovnej zmluve:
Od 1.2.2016 sa menia nasl.body zmluvy:
Mesačná mzda ...,-€

zalka
16. mar 2017

@luluapali no presne som si myslela, vlastne tebe sa zmenil úväzok, mala si ukončenú RD a pracovala si na pôvodnú zmluvu zo zmenenými podmienkami.
Preto ti vyrátali MD z platu roku 2015 kedy si robila na pôvodnú zmluvu na čiastočný úväzok.
Žiadne odvolanie ti nepomôže, MD máš vypočítanú správne.

2,2x5x250 prac. dní / 365 kalendárnych dní = 7,53e DVZ a MD z toho je 70% tj. 5,27e na deň tj. 158e na 30 dnový den,
samozrejme to neni presný výpočet len približný.

Ak by si chcela pracovať popri RD, a nielen ty mnohé babenky, tak treba dať pozor na to či máte novú zmluvu alebo dodatok. Ak by si mala novú zmluvu, tak by si mala riadnu MD vyrátanú, ale takto cez dodatok, no škoda.

majusqa77
16. mar 2017

@luluapali tak potom nepis, ze si pracovala na dohodu popri RP.. ..ty si riadne nastupila do prace...

luluapali
16. mar 2017

@majusqa77 👍

enusamt
16. mar 2017

@majusqa77
@zalka

žienky... viem, že toto je diskusia zameraná na materskú a nie na rodičovskú, ale v žiadnej som nemohla nájsť vysvetlenie, tak to risknem tu 🙂
ide mi totiž o pochopenie ako to je pri prestupe z materskej do rodičovskej...

keď je žena na materskej napríklad do 30.3 a na rodičovskú nastupuje 31.3, tak v apríli dostane vyplatenú materskú za 30 dní + rodičovský za 1 deň?
veľmi pekne ďakujem

melisssssa
16. mar 2017

@enusamt ahoj..dostanes matersku za 30 dni a rodicovsky dostanes cely 🙂

majusqa77
16. mar 2017

@enusamt ano

enusamt
16. mar 2017

@melisssssa to vážne? 🙂 nečakala by som, že jeden deň vyplatia v takej výške ako celý mesiac... ďakujem za info 🙂

enusamt
16. mar 2017

@majusqa77 ďakujem za objasnenie 🙂

evittam
16. mar 2017

@enusamt RP sa nerozpocitava na dni.😉

melisssssa
16. mar 2017

@enusamt ano,tak je to 🙂 no co cloveka ten rodicak aspon raz potesi v tomto pripade 😂

enusamt
16. mar 2017

@melisssssa veru 😀 paradox

casperka1980
8. apr 2017

Žienky a ako sa vyráta vyska materskej u SZČO?

loginexistuje
8. apr 2017

@casperka1980 podla toho ake odvody na NP si platila tj z akeho vymeriavacieho zakladu ak si neplatila odvody do soc poistovne lebo ti nevznikla povinnost a pod tak narok na materske nevznikne

casperka1980
8. apr 2017

Platil vo výške cca 150€.... Dá sa to nejak určiť z toho? Či mám hľadať v papieroch VZ? Našla som len z rz zp...

evittam
8. apr 2017

@casperka1980 Tak platil z min.VZ a z toho bude pocitana aj MD.

ouroboros
23. apr 2017

Mohla by som poprosiť o radu ohľadom SZCO a výpočtu materskej? Do súkromnej správy napíšem viac, poprosím niekoho, kto sa tomu venuje, za poradenstvo zaplatím,ak treba, ďakujem.

katarinka289
23. apr 2017

@ouroboros Ak so SZCO materska sa ti bude ratat z vysky odvodov v minulom roku. Ak odvadzas minimum, bude to minimalna materska 300€

evittam
23. apr 2017

@katarinka289 Len ta opravim-nie je to z vysky odvodov ale zo sumy VZ,z kt.sa odvadzaju odvody.

ouroboros
23. apr 2017

@katarinka289 to viem. Teraz mám odklad daňového, chcem ho podať v máji. Ak chcem čo najvyššiu materskú, mám za minulý rok priznať čo najvyšší zisk? A živnosť pred nástupom na materskú môžem prerušiť?

ouroboros
23. apr 2017

@evittam aký by mal byť VZ za 2016, ak chcem materskú čo najvyššiu?