Výpočet materskej a nárok na materskú

vevka02
1. nov 2012

Prosím Vás, vie mi niektorá vysvetliť ako sa vypočítava materská a kedy mám na ňu nárok? Najprv sa poberá materská a potom rodičovský? Chceli by sme totiž bábo, ale bojím sa, či to vôbec z minimálnych miezd budeme schopní utiahnuť...

nivea777
24. apr 2017

@zalka dakujem..viem,ze rozdiel je minimalny ale aj tych 10 e radsej nech mam doma akoby mali zostat im :D

zalka
24. apr 2017

@nivea777 vieš ak by si čakala na rok 2018 zase by to bolo o tom istom, že odvody by šli hore .. :D
vždy sa menia k januáru, a vždy smerom nahor ... :D
A tuším VZ pre rok 2018 bude vo výške 456e kdesi som postrehla ale nedávam záruku na túto sumu ešte.
a to by bolo VZ 456 ... 75% ... 342e MD rok 2018 :P

nivea777
24. apr 2017

@zalka mne MD skonci niekedy v polke oktobra tak preto ma manzelova MD nejak neponahla :D samozrejme,vsetko sa bude odvijat od situacie..nevravim,ze sme odkazani na tych 10e navyse mesacne,ale mozme odlozit malemu aj ked to prevratna suma nebude :D keby mi konci MD teraz,tak necakame :D dakujem ti krasne za odpovede..pekny den prajem

fiffinkaa
16. dec 2017

Ahojte, vedeli by ste mi poradiť prosím. Som tehotná, termín mám 24.5.2018. Podnikám na živnosť, nič si nepripkacam, platím len odvody do zdravotnej a sociálnej. Podnikám 4 roky, budem mať nárok na materskú a v akej výške,? Ďakujem.

evittam
16. dec 2017

@fiffinkaa Pokial splnas podmienky naroku na MD tak ano. T.j. ak mas 270dni NP za posledné dva roky pred porodom tak narok mas a MD sa ti bude počítať z VZ, z ktoreho si platila odvody v r.2017, ak to bolo z minima tak tvoja MD bude cca 330Eur.