Ako často sa navštevujete so svokrovcami a rodičmi?

dani232
23. júl 2020

Ako často sa navštevujete so svokrovcami/rodičmi? My chodievame k svokrovcom priemerne každý druhý víkend na celý deň (od rána do večera), bývajú cca 45min cesty autom. Teraz sme tam neboli dva týždne a nebudeme sa im môcť venovať ani nasledujúci víkend, pretože k nám príde priateľov spolužiak so strednej na celý víkend, ktorého vidíme tak raz ročne. No a svokra ihneď urobila scénu o tom, ako sa im syn nevenuje, ako si ich neváži, ako sú vždy na poslednom mieste, že uprednostnuje kamarata pred vlastnými rodičmi atď. Kričali na seba cez telefón a vyčítala mu snáď všetko čo v živote (ne)spravil. Naozaj scéna ako z talianskeho filmu. Ona si to predstavuje tak, že by sme tam boli 2x do mesiaca od piatku do nedele večer, ideálne keby tak prebiehal každý víkend, a pomedzi to aby sme sa navštevovali aj cez týždeň po práci, volávali si atď. Len dodám, že priateľ má 32 rokov a s týmto štýlom života nie je stotožnený, nemá takú častú potrebu vídať ich, plus to nie je najukážkovejší vzťah vzhľadom na minulosť. Nepotrebujú opateru, nie sú nevládni, nepotrebujú nás na prácu, majú len niečo po 50-tke, oni nás berú skôr ako víkendovú „zábavu, program“ ..... pretože sami dvaja sa nudia. Doslova to tak aj hovoria, že máme prísť k ním, lebo sa nudia. Ked sme tam, aj tak sme bud v bazene alebo hrame karty, nič viac, nám proste ten jeden deň stačí, dokonca si aj stihneme všetko povedať. Taktiež vyčítajú priateľovi, že ich neberie na výlety, nerobí im program či s nimi nechodí do kostola. :D Sú to proste jeho rodičia a on sa im musí venovať. Samé citove vydieračky. Už teraz máme minimum času na seba, prípadne na známych a o priateľoch nehovoriac. A to ešte nemáme ani deti. Chcela by som preto vedieť ako často sa vy navštevujete s rodičmi/so svokrovcami a vaše názory, pretože mi príde, že my a jeho rodičia máme diametrálne odlišné predstavy o fungovaní rodiča a dospelého dieťaťa. Teda aspoň mne to teda príde na hlavu. Plus ani mňa sa nikto nepýtal, či chcem prežiť celý svoj život u svokrovcov. A už vôbec nehovorím o tom, že moju rodinu navštevujeme tak raz za dva mesiace, najmä kvôli vzdialenosti. Ale pri tých ich predstavách by som ich už v živote nevidela. Priateľ je naozaj úžasný chlap, ale už kvôli rodičom prišiel o pár ženských .... nevieme si s nimi dať proste rady :(

eliska13
23. júl 2020

@dani232 je jedináčik?😆

simca06022011
23. júl 2020

Aale co by ste si nevedeli dat rady... ste dospeli? samostatni? ci vas zivia jeho rodicia? Ak ste, a chcete si zit svoj zivot, tak to robte a reci jeho rodicov jednym uchom dnu a druhym von. Ja po jednej scene skoncim s navstevami a zastavime sa raz za mesiac na hodinku niekedy vecer po praci, na sviatky a mozu byt radi...
A inak u nas (a ano, moj chlap je jedinacik): kym sme spolu nezili, boli sme tam kazdy vikend.. potom sme sa prestahovali a tak mozno raz za mesiac sme zbehli, ked sme mali dceru, tak na sviatky a teraz takmer vobec (predtym aj vlete hocikedy na tyzden, teraz uz ide iba dcera). Volat si zavolaju raz za par dni. Jeho rodicia si nasli zaluby, idu na vylety atd.. to iste urobia aj ti jeho... ano nepacilo sa im a ani vasim sa to nebude pacit, ale uz ste velki... a potrebujete svoj priestor a nie hrat s rodicmi karty ;) pochopia, ked nie.. tak ignoracia ich vylieci.
A inak ako sa k tomu stavia partner? lebo ked uz ma par rozchodov za sebou, kvoli tomuto, tak ej zvlasne ze si to nedokaze doma "vyriesit".

veronikaszabova
23. júl 2020

@dani232 s rodicmi som cca 2-3x do tyzdna.
Na asi 2 hodinky. Zbehneme na kavu s maminou, nakupy,... So svokrovcami sa nestretavame.

marca12
23. júl 2020

So svokrovcami sme malo a neviem si predstavit byt tam cely den. Chodim raz do tyzdna na hodinu,dve a bohato mi staci. Partner chodi castejsie,ja ich falos a ohovaranie nemozem ani citit,tak obmedzujem navstevu u nich. Ale samozrejme,ze svokra by chcela,aby tam synacik chodil kazdy den,prespavali sme cez vikendy a podobne. My sme od nich do 15 minut cesty autom. Stale vola a vyplakava,ze sa neozveme,neprideme. Keby to boli dobri ludia,tak tam chodim castejsie. Ja.to zase beriem tak,ze rodicia tu nebudu vecnost a vazim si kazdu chvilu s nimi. Co tam po kamaratoch. My sme zase tak nastaveni,ze radsej s rodinou ako kamaratmi.

kataka10
23. júl 2020

@dani232 akoby som citala o mojich svokrovcoch s tou nudou a programom. Ale na nas resp. na mna si nedovolia tak vyskakovat. A aj keby, mali by smolu, my nie sme povinni im robit program, mame svojich kamaratov. Vidiet sa 1x do tyzdna je az az... niekedy aj to je moc 😆 A urcite nepovolte, robte si svoj program, lebo ked budu deti, bude to len a len horsie. To vas budu otravovat stale a budete im musiet vnucata vozit ako na hodiny klavira. Takze nech si svokra vykrikuje kolko chce. Ved ona sa ukludni po case.

dani232
autor
23. júl 2020

Áno, je to jedináčik, svokra už nemohla mať druhé dieťa zo zdravotných dôvodov, ale príde mi nefér, že na to musí doplácať on. On sa ich snaží ignorovať, dookola im hovorí, že tam nemienime stále chodiť, že nemáme svoj život a že nebude chodiť v tridsiatke s rodičmi na dovolenku. Lenže bol vychovávaný k absolútnej poslušnosti k rodičom, tak sa prv postupne učil ako im odporovať a ďalšia vec je tá, že je to jedináčik a nemá srdce s nimi proste prerušiť kontakt alebo im normálne v rámci normy vynadať. Plus jeho ocino má leukémiu, tak to sú vždy citové vydieračky, že sa spamätá až oni budú v hrobe a tak. Katastrofa :(

simca06022011
23. júl 2020

@dani232 samozrejme, ze to nie je fer. Ale bohuzial, to si musi utriedit tvoj partner uz v hlave. Asi mu tu nikto nepomoze s tym :( ja mam napr. susedou vo velmi uzkom kontakte s rodicmi a maju dohodu, ze chodia k nim kazdu nedelu na obed. Zase ak sa tomu nepostavi, nevyriesi... tak nebodaj ak sa otcovi nieco stane, mamu si nastahuje k sebe domov? ved hadam nebude sama cele dni... to su take, takze rozhodnutia. Mna uz teraz stryko instruoval (50tnik), ze mame si s polovickou budovat spolocne zaujmy, dieta nam vyleti z domu a my sa zblaznime doma bez tej aktivity okolo vychovy, starostlivosti, ak spolu nebudeme mat znamych, zaujmy... to je proste osud rodicov (a nie len jedinacikov), ze deti raz musime nechat ist, vztahy drzat ale nie na silu... ja som s nasimi v kontakte, ale kolko krat sa aj mesiac nevidime.. aj ked b yvame blizko, napiseme si, zavolame...

janinah
23. júl 2020

Hned by som chodila aj obdeň,ak by ma tam čakal bazén a karty,mňa u svokry čakalo tolko roboty,že som nevedela čo skôr...boli sme tam každý víkend,lebo bola vdova s domiskom a gazdovstvom.Mňa ani nenapadlo neísť,lebo manžel by išiel aj sám,brala som to tak,že treba a čo už.Dnes by som to nerobila,zobrala b ysom deti a šla na kúpalisko,na výlet,to sme síce šli aj tak,lebo som do muža hučala,ale šli sme s nesúhlasným pohladom svokry,ak som si dovolila po premakanej sobote manžela ťahať na výlet a bez nej.Ako si to TERAZ zariadite,tak to budete mať...a mysli aj na to,že raz budú starí a chorí a vy potencionálmni dediči,takže až potom to bude veselé a ozaj budete musieť s apostarať,ale dovtedy si žijte svoj život len s občasnými návštevami.

eliska13
23. júl 2020

@dani232 no,lebo som jedináčik a mám jedináčika😊
Ale, keď čítam aké sú zdravotne problémy, asi ste ich jedine rozptýlenie neviem zase tak veľa nechcú veď to je vlastne 2x za mesiac je to veľa?

777januska777
23. júl 2020

No my každý týždeň aj s jednými aj s druhými rodičmi. Ak sme u jedných cez týždeň častejšie, keďže je nejaká nárazová práca, tak sa to nejako ďalší týždeň snažím vynahradiť aj druhej strane. U nás je to ale iné, keďže máme deti a chcem aby boli deti na starých rodičov zvyknuté. My sa snažíme teda často hlavne ja, keďže manžel nemá potrebu navštevovať ani jednu stranu, ale ja iniciujem návštevy alebo chodíme či s mojou mamou alebo svokrou na kávičku. Svokra je na dôchodku a ja ju ťahám vonku, nech sa nezatvorí doma pred svetom. 🙂

kittykat22
23. júl 2020

@dani232 rodicia citovo vydieraju 😀 Je trosku sibnute volat synovi ze ma ich prist zabavat 😀 ze sa nudia. Tak nech si najdu aj nejaku inu zabavu - povedat im to nie je nic zle. Netreba po nich kricat - ale pekne im to povedat. Trpezlivo, dookola. Rodicov treba tiez niekedy usmernit 🙂 Ak sa budete takto utlacat tak si k rodicom vypestujete odpor. Lepsie je to riesit zlahka. Nie je dobre, ze svokra krici - ma pocit, ze s vami moze tocit.

mogaa
23. júl 2020

@dani232 nechcem nikoho súdiť, ale keď je priateľ jedináčik a otec je onkopacient, tak naozaj 2 víkendy v mesiaci ho nezabijú.....netvrdím že tam treba byť celý víkend, ale aspom na chvílu....ak bývajú 45minut od vás nevidím vôbec problém vybehnúť k nim raz týždenne na 2-3hodinky či niečo nepotrebujú...alebo napr.sobota 2x do mesiaca....ty to berieš že sú ešte "mladí", ale pri onkopacientovi je to že dnes tu je a zajtra už nemusí byť.....

nataliaseidlova
23. júl 2020

Ja mam svokru susedu takze kazdy den doobeda aj poobede na dve hoďky je u nas 🤦

syslik81
23. júl 2020

neviem ci to este fungije ale ked som bola na sk predavali take jednodnove zajazdy busom pre ludi vatsinou starsich ... moja babka tak chodila po vyletoch a spoznala kopu novych ludi ... im taky zajazd kupne a mozno sa im to zapaci a budu si dalsie kupovat samy a najdu si inu zabavu ako vas

dani232
autor
23. júl 2020

@mogaa nie je to tak ako to vyzerá .... jeho ocinovi zistili tu leukémiu pred 25 rokmi, vtedy bol aj operovaný, aj liečený .... Dnes už len berie nejaké tabletky, funguje úplne normálne, vedie klasický život, človek by o nom nikdy nepovedal, že je onkopacient. A týmto štýlom môže žiť ďalej aj ďalších 25 rokov.
A inak, píšem, že tam bežne chodíme 2 víkendy v mesiaci na celý deň . Takže nie, nezabijú nás, ale budem sa opakovať, oni chcú aby sme tam boli každý víkend, z toho každý druhý víkend od piatku do nedele + aby sme sa navštevovali aj po práci. Po práci návštevy tiež nie sú veľmi možné, keďže priateľ častokrát končí o siedmej, ôsmej večer, niekedy to ťahá aj do jednej v noci (je to ITčkar).

mogaa
23. júl 2020

@dani232 ono vieš, toto by mal riešiť partner nie ty....ty si pre nich stále "cudzí človek" nie si ani nevesta...takže ak im to nepovie nejako taktne partner - teda rozumne nevysvetlí, tak ty nezmôžeš nič.....

dominika_sk
23. júl 2020

Plne s tebou suhlasim. Ale ! Keď nemaš deti ťažko ti niečo hovoriť ale až ich raz budeš mať, predstav si situaciu že tvojmu dieťaťu ktoremu si možno aj 20rokov skakala okolo zadku je zaťažko prisť ťa pozrieť aspon 2x za mesiac. Hrozne...

janci05
23. júl 2020

Ja napíšem z našej situácie. Svokra býva asi 10 minút pešo od nás. Manžel so synom tam chodia každú nedeľu. V lete sme spolu takmer každú sobotu na záhrade, niečo opečieme a tak, ale keby manžel so synom v tú nedeľu neprišli, tak je oheň na streche. Svokra je tak zvyknutá a vyžaduje si tie návštevy. Ja vidím na manželovi, že je z toho doslova otrávený, lebo cez týždeň nemá pokoj a ani cez víkend. Proste stále niečo. Inak ja som u nej nikdy oficiálne nebola.

veroniq85
23. júl 2020

Podla mna ist 2x za mesiac na navstevu rodicov nie je vela a obzvlast ak by ste uz mali aj deti. Len ty vlastne nepises v akom ste presne vztahu. Ste manzelia, dlhorocny partneri ci len "frajeri". Lebo kludne tym ze nemate rodinu tak miesto jednej nedele moze chlap vybehnut cez tyzden pozret rodicov bez teba a vam ostane volny vikend. A teda 2x do mesiace urcite nie je vela. Samozrejme im nemate vyplnat program resp. zahanat nudu ale proste sa normalne navstivit. Ja mam dve deti a neviem si predstavit ze by ma v dosplelosti prisli pozriet raz za mesiac na hodinku. A aj my sa s rodicmi stretavame casto.

mata1001
23. júl 2020

Moji svokrovci ziju od nas 90km co je asi hodina aj 15min cesty.chodievame tam raz za 3-4mesiace.stačí to...

marygk
23. júl 2020

Tvoji svokrovci to budú, až keď budete manželia. A týmto postojom to nebude nikdy. Pre nich si votrelec, čo dáva ich jedinému synovi rozumy, aby nešiel pozrieť chorého otca. Skús sa na celú situáciu pozrieť ich očami. Ak to myslíš s priateľom vážne musíš nájsť kompromis. Nie takto tvrdo presadzovať svoje.

veroniq85
23. júl 2020

a este by som opytala kolkokrat sa vidis ty so svojimi rodicmi za mesiac (teda pokial byvate blizko seba) a ci ides na navstevu k nim stale aj s priatelom?

zuzi56
23. júl 2020

@dani232 svokre by stačilo, kebyže máte tak dve deti, a prídete na ten vykend, ver tomu, že by vás už nevolali😂😂,

dollyzv
23. júl 2020

Jaj bože ženy,keď už v diskusiách necitate vsetky komenty,dajte si tu námahu a čítajte aspoň tie ,ktoré píše autorka príspevku..ušetríte kopec "múdrych rád" ako to nieje veľa 2 x do mesiaca a aká to zmija že nechce priateľovi dovoliť navštíviť chorého otca...takže,jej potencionálna svokra chce aby chodili každý víkend plus každý druhý od piatku do nedele plus po práci... potenciálny svokor mal leukémiu pred 25rokmi a už len berie tabletky,je prakticky zdravý.
Pre autorku: svokra sa musí zmieriť s tým,že syn je dospelý a má vlastný život..nemenila by som nič na Tom tak ako to bolo doteraz. Cize každý druhý víkend jeden den. A naozaj by ma ani nehlo byť dva celé víkendy v mesiaci u svokry ,plus 2vikendy celý den. A nebodaj ešte aj po praci.nech by mala aj zlatý bazén a ovievali by ma na lehatku polonahi chlapi. Na druhej strane si to musí s ňou vydiskutovať priateľ,nie ty. Osobne si myslím keď budete mať dieťa,tak to bude ešte oveľa horšie s bude vyžadovať vašu spoločnosť každý deň.

deti95060810
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vilma7
23. júl 2020

2x do roka, sme v zahraničí a bohate to stačí 😄😄😄
Tak ako 50 r.a sa nudia? Ako dlho je ich syn z domu, že si ešte nezvykli?
A zobrati ste? Lebo ja by som tam v Tom prípade že nie, určite netravila svoje voľno, priateľ by musel pekne krásne ísť sám a keď si to s nimi nevie vyrozprávať on, tak potom kto to má za neho riešiť?

dani232
autor
23. júl 2020

@dollyzv Ďakujem krásne, konečne niekto, kto čítal s porozumením + aj nejaké tie komentáre.
@marygk Udivuje ma koľko si toho niektorí ľudia na internete dovoľujú k cudzím ľudom. Za rúškom anonymity sa očividne viacerým dobre píše. Zvlášť, keď si mylne myslia, že pojedli všetku múdrosť sveta. Tak na objasnenie: prd vieš o tom, ako sa tam správam ja. Predstav si, že ich synáčikovi nedávam žiadne rozumy do hlavy. Naopak, mali dosť zlý vzťah, navštevovali sa 3x ročne, ja som bola tá, ktorá sa aj sama pýtala, kedy ich pôjdeme pozrieť. Mala, aj mám ich rada. Naučila som ho nosiť mame v každý sviatok kvety, napísať jej ked niekde sme, aby sa neho nebála, ozvať sa jej a plno ďalších maličkostí, takže ako votrelec sa teda necítim. Ja sa do týchto ich sporov snažím nemiešať, len ticho sedím a som nútená počúvať ako sa hádajú.

Ostatní:
V príspevku označujem toho chlapa ako priateľ, tak teda nie sme ani manželia, ani snúbenci .... sme 4 roky "frajeri". K svojim rodičom idem tak raz za 2 mesiace, bývajú na opačnej strane republiky, ale to je potom logické, že tam ostávam aj 2-3 dni. Priateľa takto "týrať" nechcem, tak chodim obvykle sama.

Ich syn im inak odišiel z domu už v 18 rokoch, ako spomínam vyššie, boli časy, ked sa navštevovali 3x ročne, preto nechápem, prečo sa toto všetko teraz deje :D Dokonca mu doteraz hovoria ako sa za neho musia všade hanbiť, lebo si nedorobil vysokú školu, takže je hlupák, lebo oni nemajú čo rozprávať známym a len sa hanbia akého majú sprostého syna (pričom už v takom mladom veku ma spravenú veľmi dobrú kariéru, aj ked na úkor tej školy).
Ja to za neho neriešim, aj keď sa na to nemôžem pozerať, snažím sa do toho nemiešať, aj ked sa ma to tiež už tak viacmenej týka. Len ja som takmer o 8 rokov od priateľa mladšia, mám 24r , nemám proste také skúsenosti so "svokrami". Preto som si tu prišla pre radu, a vlastne som sa chcela aj informovať pre porovnanie ako to funguje inde.
Chlap určite nebude zhánat informácie od cudzích ľudí takto po internete. Ale ja som bola zvedavá, tak som to tu hodila. Vydiskutovať si to s nimi musí naozaj on. Neukamenujte ma hned, že ja im riadim celý vzťah a že ho nechcem púšťať k rodičom :D

veroniq85
23. júl 2020

Tak posobis ako mudra baba. Kedze este nie ste manzelia tak viac ako 2x za mesiac by som nechodila resp. raz moze aj muz vybehnut sama. Urcite sa nenechaj vnamipulovat aby ste tam sedeli kazdu volnu chvilku resp. jeho rodicom robili program. A co sa tyka tych skusenosti tak to mas velmi individualne. Niektore navstevuju svokrovcov aj niekolkrat do tyzdna a niektore raz do roka. Spravnu odpoved nedostanes. Rad sa srdcom a zdravym rozumom. Ale da sa povedat ze 2x do mesiace je v pohode a viac by som zatial nechodila. Treba im vysvetlit ze mate svoj vlastny zivot a program.

vilma7
23. júl 2020

@dani232 na vašom, tvojom mieste tam chodím tak často, ako často by mi to nevadilo, ma to neobťažovalo a neukrácalo aj o čas s priateľmi. Keď prídu deti, určite budú tie návštevy častejšie, ale zas slobodní kamaráti nebudú mať na vás toľko času ako teraz. A samozrejme keďže sú v produktívnom veku, kľudne môžu prísť pozrieť aj oni vás. Nie je podľa mňa nič horšie, ako keď rodičia chorobne lipnú na deťoch a samozrejme im to dajú patrične pocítiť.

marsmykkok
23. júl 2020

@dani232 koľko km ste od nich? Zbytočne riešiť kto ako často chodí, lebo veľa robí aj vzdialenosť, ak je niekto 2000 km nebude chodiť každý druhý týždeň. Za mňa by som sa snažila tie 2 dni do mesiaca, ale tak že ak sa nebude dat a nemáte to ďaleko a mate iný program choďte tam len na pol dna, pripadne nech oni prídu pozrieť na chvíľku