Ako často sa navštevujete so svokrovcami a rodičmi?

dani232
23. júl 2020

Ako často sa navštevujete so svokrovcami/rodičmi? My chodievame k svokrovcom priemerne každý druhý víkend na celý deň (od rána do večera), bývajú cca 45min cesty autom. Teraz sme tam neboli dva týždne a nebudeme sa im môcť venovať ani nasledujúci víkend, pretože k nám príde priateľov spolužiak so strednej na celý víkend, ktorého vidíme tak raz ročne. No a svokra ihneď urobila scénu o tom, ako sa im syn nevenuje, ako si ich neváži, ako sú vždy na poslednom mieste, že uprednostnuje kamarata pred vlastnými rodičmi atď. Kričali na seba cez telefón a vyčítala mu snáď všetko čo v živote (ne)spravil. Naozaj scéna ako z talianskeho filmu. Ona si to predstavuje tak, že by sme tam boli 2x do mesiaca od piatku do nedele večer, ideálne keby tak prebiehal každý víkend, a pomedzi to aby sme sa navštevovali aj cez týždeň po práci, volávali si atď. Len dodám, že priateľ má 32 rokov a s týmto štýlom života nie je stotožnený, nemá takú častú potrebu vídať ich, plus to nie je najukážkovejší vzťah vzhľadom na minulosť. Nepotrebujú opateru, nie sú nevládni, nepotrebujú nás na prácu, majú len niečo po 50-tke, oni nás berú skôr ako víkendovú „zábavu, program“ ..... pretože sami dvaja sa nudia. Doslova to tak aj hovoria, že máme prísť k ním, lebo sa nudia. Ked sme tam, aj tak sme bud v bazene alebo hrame karty, nič viac, nám proste ten jeden deň stačí, dokonca si aj stihneme všetko povedať. Taktiež vyčítajú priateľovi, že ich neberie na výlety, nerobí im program či s nimi nechodí do kostola. :D Sú to proste jeho rodičia a on sa im musí venovať. Samé citove vydieračky. Už teraz máme minimum času na seba, prípadne na známych a o priateľoch nehovoriac. A to ešte nemáme ani deti. Chcela by som preto vedieť ako často sa vy navštevujete s rodičmi/so svokrovcami a vaše názory, pretože mi príde, že my a jeho rodičia máme diametrálne odlišné predstavy o fungovaní rodiča a dospelého dieťaťa. Teda aspoň mne to teda príde na hlavu. Plus ani mňa sa nikto nepýtal, či chcem prežiť celý svoj život u svokrovcov. A už vôbec nehovorím o tom, že moju rodinu navštevujeme tak raz za dva mesiace, najmä kvôli vzdialenosti. Ale pri tých ich predstavách by som ich už v živote nevidela. Priateľ je naozaj úžasný chlap, ale už kvôli rodičom prišiel o pár ženských .... nevieme si s nimi dať proste rady :(

sim_mi
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
katty2012
23. júl 2020

@dani232 skus nechat rozhodnut svojho muza kedy navstivi svojich rodicov a ty zase rozhodni sama za seba kedy ich navstivis. idem k rodicom ked mam chut a nemusi mi pritom asistovat muz, a naopak. so svokrou sa takmer nevidime, a ma to svoje vazne dovody, manzel ju navstevuje niekedy aj kazdy tyzden. myslim, ze u takychto ludi, ako ich opisujes, ziadne vysvetlenie, ziadny argument fungovat nebude. ked syn nenaplni ich predstavy a naroky, bude zle. musi dospiet do stadia, kedy prestane vysvetlovat a zacne len oznamovat svoje rozhodnutie bez toho, aby sa citil ako maly chlapec, ktory musi pocuvat prikazy a plnit ziadosti svojich rodicov

lenuliatko84
24. júl 2020

Rodicia byvaju 4 km od nas a ideme tam hoc kedy,v lete sme tam aj cele poobedie az do vecera,,maju dom a maly tam ma detsky raj.a svokrovci byvaju 160 km daleko .vidome sa cca 6x do roka ked prideme,oni nepridu

cacianka
24. júl 2020

Návštevy u rodičov z oboch stran su pre kazdy pár vysokoindividualne.
Záleží od mnoho faktorov - výchova, vzájomné vzťahy, vzdialenosť, pracovne podmienky, financne možnosti, vek, domace okolnosti, bytove , záľuby....
Napr.v jeho prípade sice nedokončil VS ale pracu ma ok, nema sa za co hanbiť, tak prečo by mal chodiť často , volat často, to aby počúval neustale výčitky ?! Ti potrebuje?
Robiť program znudenym dospelakom ?! No do riti ani by ma nehlo ! Ja mam 55 a program su robim sama.nepotrebujem šašov, spevakov....
Ty nemozes sice riešiť za chlapa jeho rodičov, ale mas právo reagovat na ich výčitky a manipuláciu.
Lebo sa týkajú aj teba.vo vašom pripade je uplne v pohode keby ste šli 1x za mesiac napr.v piatok po praci a v sobotu poobede prec. Alebo raz za 2 mesiace na cely víkend. To aj podľa toho či potrebuju pomôcť s ťažšou prácou.
A ked zacnu neprimerane vyčítať a manipulovať, syn len povie ze pridete ako sa da a môžete.
Ked pesnička neprestane tak kľudne povedz aj ty ze syna im netrhas, nezakazujes ale podporujes ho k dobremu vztahu k nim, avsak odmietas robit kulturny program dvom zrelym dospelým a samostatným ľuďom .preco ich voziť na vylety - nemaju auto a vodičak , ide vlak bus.ved oni by isli do muzea vy na hrad akebi festival, nemusite mat rovnaky vkus.
Na karty môžu pozvať susedov, do kostola zajdu aj sami, do kina a knižnice tiež, na kupalisku maju plavčíkov co dohliadnu a aj na hocijake ine aktivity nech si vyberaju seberovnych.vy nie ste cirkusanti.
Skuste fararovi navrhnut namet na kázen - o odputani rodičov a detí

sense
24. júl 2020

Ja som.vidavala mamu 2-3x roka vzdialenost cca 1000km, teraz nakolko mi mama pomaha s dcerou byva u mna.... priatelovi rodicia ziju cca 300km volaju si kazdy den niekedy ja dvakrat a chodi za nimi cca raz za 4-6tyzdnov

akinom0077
24. júl 2020

@dani232 boze stale prispevky o svokrovcoch co by som za to dala ked by som nejakych mala... prvy partner nemal oboch rodicov druhy detto....
vazte si rodicov aj svokrovcov a travte s nimi cas v ramci moznosti pokial tu su..

cacianka
24. júl 2020

@akinom0077 keby si mala toxických svokrovcov hovorila by si inak.
Kazdy tuzi po tom co nema....
Niekto po svokrovcoch
Niekto po klude od nich

akinom0077
24. júl 2020

@cacianka je to o vztahu a spravani oboch stran... niekedy sa mi rozum zastavuje ake veci niektorym ludom dokazu na svokrovcoch vadit...

cacianka
24. júl 2020

@akinom0077 to áno , niektore nevesty by som grilovacou panvicou bachla.
Ale aj svokry...

marsmykkok
24. júl 2020

@cacianka A nevesta je sudca, lebo ona určuje, že či má toxických svokrovcov? Každá rodina žije inak, deťom je normálne v čom vyrastajú a ako žijú, ale neveste z inej rodiny sa to môže zdať choré, lebo je to iné ako u nich a má právo povedať že je to toxické? K tomu vzdelaniu, je normálne, že rodičia chcú pre deti najlepšie, tak sa nečudujem že ťažko znášali, že nedoštudoval vysokú, ak mu chceli vytvoriť na to podmienky. Autorka sa tu síce oháňa, že má super prácu, plat, ale ak majú okolo 30tky bude pracovať ešte cca 35-40 rokov a nik nevie čo bude, možno raz bude ľutovať veľmi, že vš nemá.

cacianka
24. júl 2020

@marsmykkok svokra môže byť sudca alebo pekelník ?
Nezastavam sa vyhradne ani 1 strany, na oboch môžu byt toxicke osoby.aj nevesty

simonah73
24. júl 2020

my sme chodievali k svokrovcom, dokonca aj na moj popud, oni k nam velmi malo, obcas sme sa dozvedeli od znamych, od susedov, ci od rodiny ze ich videli u nas v meste na nakupoch a u nas sa nezastavili, tak sme si povedali, resp. moj muz ze preco by mal len on k nim chodit, maju to rovnako daleko oni k nam ako my k nim. dokonca vedia aj o takej moznosti, ze ak nemaju na phm, staci zavolat a prideme pre nich a aj ich nazad odvezieme. svokor tak aj chvilu chodil, ale potom sa to zvrhlo na to, ze asi chodil len kvoli tomu, ze muz ma doma sud s pivom a vycap a vnuckam sa uz ani nevenoval, tak som to zatrhla, chlastat moze aj doma. takze uz to mozno bude aj viac ako rok co sme sa nevideli. a byvaju tak do 20km od nas. maju este jedneho syna, ktory po rozvode byva u nich (asi) ten ma syna medzi nasimi dvomi babami a kludne by som sa stavila, ze niektori znami mojej svokry ani nevedia ze ma okrem toho jedneho syna s vnukom este dalsieho syna s dvomi vnuckami.

anja27
24. júl 2020

@dani232 neries niektore pani mudre co ti tu pisu lebo take maju vacsinou dobrych svokrovcov a tazko ta pochopia. Mam podobnu skusenost ja sa ale nestaram takisto co ma partner s rodicmi iba mam svoj nazor kedze na to pozeram s odstupom. Jeho mama je panovacna zena a ako byvame spolu stale mu vola ked nieco potrebuje a to nieze taka ta normalna pomoc ale mne to uz pride vyuzivanie ze im sa nechce daco doma robit tak zavola synovi. Su obaja totalne nesamostatni teda myslim svokrovcov a pohodlni a takisto sa nudia doma a ked ideme napr na vylet tak somru ze sa iba flakame apod. Mama mu uz neraz povedala ze nam zavidi a chce chodit s nami na co som nepristupila a taktiez caka ze kazdy vikend budeme u nich. Ja ich respektujem ale vobec mi nesadli ako ludia nemam si s nimi co povedat. Zvysok rodiny super ich mam rada spolocne oslavy aj vsetko ale ked sme len u nich doma s jeho rodicmi to je des uz iba ratam minuty. Jemu tiez ide na nervy ze ho stale s niecim otravuju ale tak si ich naucil a je to jeho problem. Ja si od nich drzim odstup a mam pokoj

mimi1983
24. júl 2020

Ako bezdetní, sme chodili KAŽDÝ víkend prespat 1 deň k našim, 1 deň k jeho rodičom.
Ja som nechcela, ja by som najradšej bola celý víkend doma, keďže v týždni sme makali obaja a nebol pomaly čas na seba.. Priateľ ale nechcel o víkende "v meste" ani počuť, a jeho mamička mu vyvoláva asi každý deň. Len tak, čo nové... 🤣 On si nevedel predstaviť neísť k nej raz za týždeň.
Ako prišli deti, chodíme tam stále KAŽDÝ VIKEND, ale nespavame. Len tak k obedu/poobede do večera.
U našich sme aj spávali celé víkendy, keďže majú veľký dom, trampolínu, veľkú záhradu.. tak kvôli deťom.. Ú svokrovcov nie je miesto na prespatie pre 4roch...
Ale veľmi mi chýba byť samy doma, taky víkend ešte asi ani nikdy nebol, že by sme boli samy doma cely víkend. (a to starší ma už 5r!)

ckatka
24. júl 2020

Ja mam rodičov aj svokrovcov asi 150km, bývajú vo vedľajších dedinách. Čiže keď tam ideme, ideme automaticky jedným aj druhým. Vychádza nám to tak jeden vikend do mesiaca. Teraz keď máme malého, často chodíme tak, že jeden víkend nás tam muž zavezie a druhy nás ide zobrať. A my už si tam program spravíme.
Keď chodíme obaja do prace a malý do.skolky...tak fakt tak raz za mesiac. A cez prázdniny sme tam skoro furt na striedačku u jedných u druhých.
Kým sme boli frajeri...A teda na VŠ alebo čerstvo zamestnaní, pred svadbou, bez auta...obvykle sme chodili na víkend každý ku svojim rodičom a občas sme šli spolu k jedným a potom spolu k druhým. Rodičia dosť trvali na tom aby sme chodili každý víkend (teda hlavne jeho.rodicia)...postupne sme to zredukovali na každý druhý víkend (lebo mame svoju domácnosť a tiež si potrebujeme porobit). Zvykli si. Teraz cez bežný rok sme tam raz za mesiac alebo keď ma niekto nejaký sviatok. Ved ten benzín tiež nie je zadarmo...