Ako na svokru?

sunflower000
28. okt 2014

Zienky, ktore viete poradte ak sa da. Mame 3,5 mesacneho chlapca a moja svokra mu na oslave zacala davat do ust kusok torty...nechcela som ju urazit nakolko to boli jej narodky, aj som jej naznacila ze sa mi to nepaci, ale bol to blesk, som nestihla ani zareagovat a uz mal kusok v ustach, nastastie ho ale rychlo vyplul, zevraj neh si zvyka na nove chute... Problem je v tom, ze s manzelom si nezelame, aby nas maly sa naucil na akekolvek sladkosti a presolene pochutiny a neviem ako jej to vysvetlit, tak aby to pochopila a hlavne aby sa neurazila, ale hlavne respektovala nase rozhodnutie ako rodicov. Proste ona je stara skola a ked ona krmila deti sladkym, tak chce aj nasho tym napchavat s cim absolutne nesuhlasime.

h2
28. okt 2014

@sunflower000 Ahoj, ak máte s manželom rovnaký názor a ona je jeho matka, tak to nechaj naňho, nech sa on s ňou o tom porozpráva, od neho to možno prijme lepšie. Ale moja skúsenosť je, že to môže prinajlepšom akceptovať, ale nikdy to nepochopí a budete pre ňu "zlí" rodičia, ktorí nedoprajú chudiatku dieťatku "dobručkú sladkosť". My si sladkosti od babky vždy s vďakou zoberieme, s tým, že si ich spapá po jedle. Skončia schované hlboko v skrini... 🙂

nanka3
29. okt 2014

@sunflower000 tiez by som to nechala na manzela... nech jej to vysvetli on, ak ani to nepomoze, tak narovinu povedat, ze nic okrem mlieka ty nedavas, a neprajes si aby jej takeho jedla daval niekto iny.... a hotovo... co som ja mala s celou rodinou kvoli caju... tiez som sa napocuvala, ze ved to je nenormalne nedavat caj, ved sa to vzdy robilo, to len dietatu robim zle.... dupla som si a povedala NIE A VIAC SA NA TUTO TEMU NEBAVIM, odvtedy mam pokoj, ak nahodou padne slovo caj, tak sa robim, ze som to nepocula 😉, ja mam tiez trochu problem so svokrou, ona zasa bozkava malu, stale ju hladka po tvari.... mne to uz ide na nervy, nosi mi ju na rukach... darmo jej poviem, ze ani my, ani moji rodicia ju na rukach nenosia..... a ona na to: len ja ju nosim a ja: ze ano.... a myslite, ze ju polozila???? to urcite, akoby som nic nepovedala... najhorsie je ze vo mne to len tak vrie, potom sa to prenasa na malu a ta u nich len reve.... aj si hovorim, ze kaslat na to, snazim sa ukludnit, ale nejde mi to..... uz aj s muzom som sa kvoli tomu pohadala... on jej to totiz nevie povedat, takze naposledy som mu povedala, ze bud jej nieco povie on, alebo ja, ale to uz asi prijemne nebude....

bets
29. okt 2014

Moji rodicia aj svokrovci mali tendenciu nosit sladkosti. Ale hned na zaciatku, ked mali prist, alebo my k nim, tak som volala, že ked majú chuť a chcú s radostou dietatu niečo dat, tak by mohli to a to. Vzdy som mala vymyslenu nejaku drobnost, co by dieta potešilo, alebo sa zislo.... A tak sa všetci okolo naučili, že doteraz konzultuju každý darcek so mnou, ci uz pre deti, manzela, ale aj pre mna 🙂
A co sa tyka napchavania, tak som vzdy mala nabalenu vhodnu stravu a dieta som si na navsteve ustrazila, postupne sa zmenili stravovacie návyky aj našich svokrovcov. So svokrou sme vela diskutovali o strave a vela prevzala odo mňa. Ale nebolo to formou kritiky, aj som ju vela chvalila, ako navarila a jemne som jej naznačovala, že by som to rada dala jest aj detom, keby vynechala alebo nahradila nejaku zlozku... Napr. svokra šíje a mali sme obe radost, ked ona mohla niečo urobit pre dieta a ja z toho, že usila niečo, co som nevedela zohnat. A tak som vzdy zdoraznila, ale formou pochvaly, že toto nás viac potesi ako nakupene sladkosti.

meluela
29. okt 2014

@sunflower000 3.5 mesacnemu? to je fakt stresteny napad .. najprv som myslela ze 3.5 rocnemu, tak si hovorim ze to by uz hadam kusok torty mohol az potom citam ze to je uplne male babatinko ... mas super vyhodu ze sa s manzelom zhodujete, takze v tom pripade bude fakt najlepsie ked jej to dorazne povie on ... a musite si byt isti ze sa neskor mozete vo vsetkom spolahnut a vnuca si dat u nej obcas postrazit

sunflower000
autor
29. okt 2014

@h2 dakujem no ked on manzel to nechava na mna ze sa mame s nimi stretnut a vydiskutovat si to a ze on sa prikloni na moju stranu, no tak som zvedava...no vsak keby mu to davali domov tak jasne ze doma mu to nedam, ale na oslave daky kolac ked bude do neho tlacit...tomu potrebujem zabranit

sunflower000
autor
29. okt 2014

@nanka3 no presne to poznam u nas zase bol problem s cajom ze ja som davat nechcela nakoniec sme museli davat harmancekovy kvoli kolikam, tak fajn a jasne som jej ovedala ze neprisladzat a ci mu tam nedala za lyzicku cukru...ja ozaj nechapem ako niekto nedokaze akceptovat...

babulina
29. okt 2014

asi kazda sme si s tymto presli, u nas ked bolo najhorsie tak som sa uchylila k vete, ze oni uz mali moznost si vyskusat vychovu podla svojich predstav a teraz je rada na nas, a ked to bude s chybami tak s nasimi vlastnymi
ale problemy so sladkostami mame viac menej doteraz ale uz v mensej miere nez na zaciatku, ja som vzdy vytiahla vsetky sladkosti ked svokrovci mali prijst na navstevu do misky a ponukala som z toho ze aha ako toho mame vela, pomozte nam pojest co ste nam podarovali 😉

stangb
29. okt 2014

tak to máme niečo podobné u nás...keď mal syn tri a pol mesiaca prišli sme k svokre prvýkrát na návštevu a už využila, že som odbehla z kuchyne a strčila mu rožok do pusy a držala mu že nech si cmúľa..tiež som nechcela robiť cirkus,lebo naše vzťahy sú také všelijaké, ale len mierne som povedala, že to ešte skoro.teraz mal 6 mesiacov keď sme u nich boli znova, priniesli sme im horalky..to je taká naša tradícia..a to opäť len čo som odbehla staršej dcére po papuče už strčila malému do úst horalku! samozrejme keď som vošla do izby tak sa tvárila ako nič,ale ja som počula ako hovorila svokrovi, že nech sa nebojí, že mu nič nebude..mali sme oslavu nar. a tiež bola torta tak mu dala líznuť, robila cestoviny s tvarohom tak tiež išla k nemu že len trošku tvarožku mu dá 😠 tak som jej hneď povedala, že on ešte také veci nesmie, ale aj tak mu dala líznuť...nechcela som vyvolávať hádky, som si v duchu vravela že zo štipky mu snáď nič nebude, ale štve ma to, že absolútne nerešpektuje,a keď sa ozvem,tak samozrejme ona vychovala 3 synov tak snáď vie čo môže a pod. hlášky. boli sme tam len 3 dni,ale keď sme išli domov tak som bola šťastná, že bývame ďaleko 😀

jijiji1
29. okt 2014

to čo je za ženu,3 apol mes.bábatku dať tortu....ja by som jej určite povedala svoje,nie krokom ani kludným hlasom ale skor takým varovným že to si nabudúce nemože sovoliť...ved dieťatku to može aj ublížiť nesprávna strava....treba hned na začiatku svokre stanoviť čo si može a nemože dovoliť,inak časom to bude neskoro ju meniť....netreba sa svokier báť že čo si pomysli...z nej nežijem a moje deti sú to....

jijiji1
29. okt 2014

opravím dve chyby v mojom texte,,,,krikom ,nie krokom a dovoliť nie sovoliť 🙂

sunflower000
autor
29. okt 2014

@bets no tak to si ich naucila super vsak aj ja sa chcem s nimi porozpravat tak dufam ze to pochopia, lebo inak ja mam s nimi super vztah, dobre vychadzame, doteraz sme nemali ziadne problemy, len toto mi fest vadi

mobilka
29. okt 2014

myslím, že nevysvetlíš, vlastná skúsenosť ... bude si robiť po svojom stále

stangb
29. okt 2014

@mobilka to asi závisí od svokry...u mojej nič nepomôže ani vysvetľovanie, ani prosenie, ani rázne požiadanie, aj tak si robí čo chce a hovorí čo chce, ja som fakt rada, že je na opačnom konci republiky a vidíme sa párkrát do roka, aj tak každodenné telefonáty dokážu otráviť 😖

kahlan1
29. okt 2014

nevysveltis ludom nic - za tvojim chrbtom si kazdy robi co chce a cim skor si zvyknete tym viac nervov si usetrite

kiki68
29. okt 2014

no 3,5 mes. babatku by som teda tortu nedavala,akurat co to vyblinka,ale tak uplne tym sladkostiam nezabranite. Lebo vzdy sa niekto najde,co to da, to ani nehovorim neskor v skolke. Ale jemne by som vsetkym vysvetlila,ze nechcete davat dietatu sladkosti a ze ich prosite o pochopenie. Povedzte ze to tk nebude vecne, ze aj take casy pridu,ale nech zatial torticky a cokoladky nechaju doma. Mozno pochopia. Hovorit nieco ostro a este k tomu svokre je cesta do zahuby,lebo svokra si dupne a budes za blaznivu matku,co nevie co je dobre pre dieta. Samozrejme ze Ta bude takto opisovat vsetkym,ze ta mlada je uplne mimo. To je ako moja svokra,tej tiez neoponujem,ale systematicky a milo sa snazim presvedcit ju. Tak som postupne dosiahla aby psa nekrmila cokoladou. Sice to trvalo nejaky cas,ale prestala to robit. Keby jej ostro poviem,ze je blba a toho psa zabije tymto stylom,tak ho naladuje este viac. Lebo ona je skusena matka dvoch deti,ona je skusena psickarka....a ja som ta mlada slahnuta nevesta,co pozna len teoriu. 😉

danieli
29. okt 2014

U nas to boli kinder čokolády 11 mesačnému, išlo ma vychytit, argument a ked som ho počula nevedela som, či sa mam smiať alebo plakať "veď je v tom samé mliecko" ľudia dobrí inteligentná žena, okrem toho mal nas drobec na laktóza dosť dlho intoleranciu tak posúďte, obmedzila som návštevy kým maly dorastol a toleroval babkine pokusy potešiť ho

ammellia
29. okt 2014

ja by som ju namieste zhukala, ze co si to dovoluje. Juuuj, by som vrazdila. Clovek starostlivo planuje prve prikrmy, aby vsetko bolo ako ma byt, a nejaka babka strci dietatu do ust prve, co ju napadne.
Ja by som bola zlaaaaa, ci by to bola svokra, mama alebo matka tereza.

sono2
29. okt 2014

@sunflower000 normálne otvorene povedať. Si jeho matka do pekla ty nie? Ona si už svoje vychovala. Či sa urazí je jej problém, ako na to že vyjadríš názor? Začni hlavne čím skôr lebo už teraz je neskoro. Stavím sa že to neni prvá vec, ktora ti vadí. Krátko, jasne, stučne. Mama prosím vás . Nedávajte malému tortu. Keď sa opýta prečo, povedz že fuj veď ja torty nejem veď to je odborné tie robené od kade koho. No že proste ty nechceš zvykať malého na take mega sladké a hlavne ťažké veci. A ked to pôjde ďalej tak povedz, ste matka môjho syna či ja? Do pekla som sa normálne do tej role vžila. 😀 a bol by v tom čert, aby si nezískala rešpekt. Hlavne. Krátko stručne výstižne a priamo!

sono2
29. okt 2014

Pane bože ja že 3 a pol ročne. Mesačne? A ona je zdravá? A ty ju nechceš uraziť. No by som jej takou rýchlosťou malého zobrala z rúk že by jej ani komentár netrebal!!!! Pre pána jána!

nelina1
29. okt 2014

Môj názor je taký, že nestačí svokre len naznačiť, že sa Ti to nepáči. Svojim spôsobom mi ťa je ľúto. Viem, že chceš, aby sa vzťahy v rodine nepokazili a tak preglgneš aj to čo sa Ti nepáči. Len toto je potom taký nerovný vzťah a bohužiaľ svokra Ťa nerešpektuje. Súhlasím s názorom, že tak diplomaticky môžeš povedať svokre, že ešte bude mať dosť príležitostí dávať malému sladkosti neskôr, keď bude väčší. Ináč úplne súhlasím s tým čo napísala bets.

barcelona94901
29. okt 2014

to je iba začiatok...naznačiť nestačí,robia si aj tak čo chcu,milion vysvetlovačiek a nič si z toho nezoberu..lebo ved aj oni mali deti a nič im neni..postupne privrdovať budete,ak vám záleži na strave až budete za tých zlých ,čo nedopraju nič vlastnemu decku...ja som pre svokra prístná matka,hoci on sa prežral ku chorobám..a ich syn ked im to hovorí ,,tak je určite za chrbtom pod papučou..to nemože byť z jeho hlavy 😕 na to si baby treba len zvyknuť,teraz zažívame znova to isté,bez zmeny 😀

mihula
29. okt 2014

@sunflower000 Ako na svokru?vylez jej na hrb.Toto su za problemy,ktore treba riesit s cudzimi ludmi

caoli
29. okt 2014

no ak je ako moja, tak s tym nepohnes, resp. ju nepresvedcis. moja dcera bola atopicka, tj zakazana cokolada a neznasala banany (dodnes). co mysis, ze ju cakalo pri kazdej jednej navsteve, narodeninach meninach, proste pri kazdom jednom stretnuti? ano, nemylis sa - cokolada a banany. nepomohlo ani to, ze sama dcerka jej to pri kazdej jednej prilezitosti uz vo dverach oznamovala - babi, cokoladu nemozem a banany nelubim. a hadaj co svokra? ale ved si das, ved je to dobrucke…. nic nepomohlo. ani moje zakazy ani manzelove dohovaranie. proste obsesivno-kompulzivna porucha cokoladovo-bananova 😀
nekric, nevyjednavaj, len proste pristup, dieta vezmi, trebars mu vyber uz to, co ma v ustach a ostentativne smar do najblizsej nadoby. a mozes len dufat, ze to pochopi.

matussara
Autor odpoveď zmazal
Zobraz