Ako vysvetliť dieťaťu, že sa nestretávam s babkou a dedkom?

smaragd666
17. aug 2012

Ahojte dievčatá. V prvom rade chcem napísať, že tu nie som nová a tento nick som si vytvorila, len pre túto tému. Rodina pozná môj "pravý" nick a chcem, aby mi poradil niekto nestranný. Žiaľ situácia u nás v rodinnom spolužití so svokrovcami je katastrofálna. Chcem sa Vás spýtať, ako ste svojim malým deťom vysvetlili, že sa nestretávate so svokrovcami, teda s babkou a dedkom. Nechcem svoje deti zaťahovať do problémov, ktoré máme medzi sebou a rozprávať im, ako ma nenávidia a spravili mi zo života peklo. Čo povedať napríklad 4-ročnému dieťaťu, keď sa ma opýta, že prečo nechodím k babke, keď oni áno? Budem vďačná za akúkoľvek radu.

mirkakab
17. aug 2012

ahoj, ja by som povedala, že ked oni idú na návštevu k babke, tak ja upratujem, aby se potom mali viac času sa spolu hrať.

vianne
17. aug 2012

netreba podcenovat deti, rychlo vycitia, ze vase vzajomne vztahy nie su dobre, dokazu to vycitat aj z mimiky alebo tonu hlasu ked sa o nich bavite. Mozno na zaciatok by som povedala nieco v tom zmysle, ze si s babkou a dedkom nerozumies a preto tam nechodis. oni vsak maju starych rodicov radi a a starki ich tak preto s nimi travia cas. vacsie deti by uz pochopili aj to ze sa nemate radi, aj ked to je uz tazko povedat, kedze k tomu by si mala dat vysvetlenie preco ich nemas rada.

bodka13
17. aug 2012

@smaragd666 na začiatok,kým sú takéto menšie by ich mohol uspokojiť argument,že upratuješ,ideš na nákup alebo niečo vybaviť....ale postupne s pribúdajúcim vekom by som odpovedala na zvedavé otázky pravdivo,že sa medzi babkou+dedkom a tebou niečo stalo,tak preto tam nechodíš...ale ich starí rodičia ľúbia a preto sa tešíš,že oni(deti) tam chodia 😉

soldi
17. aug 2012

@bodka13
@vianne
@mirkakab
ja som bola asi vynimocne nevsimave (rozumej egocentricke 😀 ) dieta, lebo som zle vztahy nikdy nepostrehla, resp. ma to absolutne netrapilo 🙂
@smaragd666 a uz bola niekedy polozena tato otazka? ze preco nechodis aj Ty?

halienka
17. aug 2012

@smaragd666 Ja by som 4-ročnému dieťaťu už povedala pravdu, teda že si s babkou a dedkom nerozumieš. Určite by som to neformulovala tak, že ich nemáš rada, lebo to sa horšie vysvetľuje a vyzerá to akoby si hovorila, že sú zlí. Ale keďže dieťa má s nimi dobré vzťahy, to by narobilo v jeho ponímaní zmätok, takže radšej by som volila svovíčko " nerozumieme si". samozrejme aj vtedy sa ťa asi spýta prečo, tak by som zas odpovedala takým štýlom, že kedysi sme sa rozprávali a trochu sme sa pohádali. Môžeš to prirovnať možno k nejakému dieťaťu v škôlke, s ktorým si tvoje dieťa nerozumie, že tiež sa s tým a tým nehráš, lebo si nerozumiete. Proste nejak tak by som to obkecala, snažila by som sa to ppvedať tak, aby som babku ani dedka v očiach dieťaťa nezhadzovala, ale zároveň aby som ani neklamala, lebo tiež si myslím, že 4-ročné dieťa už veľmi dobre cíti, že tu niečo neklape. Keď povieš pravdu, aj keď jemne, získavaš si u dieťaťa dôveru, elbo ono by aj tak časom prišlo na to, že klameš a že ide o niečo iné. A to by ťa mohlo v očiach dieťaťa vcelku degradovať.

bodka13
17. aug 2012

@soldi ja si tiež nepamätám,že by som si v detstve takéto niečo všímala a moji dvaja zbojníci tiež nekomentujú vzniknuté situácie-berú to tak ako to je 🙂 ,ale ak by sa náhodou niečo spýtali odpoviem pravdivo a primerane k ich veku 😉 ...zakladateľka má možno všímavých drobcov,alebo sa situácia možno komentuje na obidvoch stranách a tam sa detským otázkam už asi vyhnúť nedá (teda tak som to pochopila ja 😉 )

soldi
17. aug 2012

@bodka13 ja som mala pocit, ze to riesi zatial len hypoteticky 🙂
ale myslim, ze pre deti je najdolezitejsie, ze ich mama napriek nezhodam neukratila o babku a dedka (za to si ju velmi vazim 🙂 ) a ako pises, deti beru veci tak ako su a nejako detailnejsie ich nezvyknu riesit 🙂

smaragd666
autor
17. aug 2012

@soldi
@bodka13
Áno, zatiaľ to riešim iba hypoteticky, moja malá má 2 rôčky a zatiaľ otázky takéhoto typu nemá ... pýtam sa preto, lebo bývame u svokrovcov a viaceré aspekty smerujú k tomu, že si budeme musieť poriešiť bývanie inde, kvôli nezlučiteľnosti pováh. Vlastne keď tak nad tým, rozmýšľam aj moji rodičia mali občas so svojimi rodičmi nezhody, ale nás deti do toho nikdy nezaťahovali a my sme sa ani nepýtali prečo.

smaragd666
autor
17. aug 2012

@halienka Napísala si to veľmi dobre. 😉 Túto otázku, že čo poviem deťom, prečo nechcem ísť navštíviť babku a dedka mi dnes dal manžel a nevedela som mu jednoznačne odpovedať. Je jasné, že sú to jeho rodičia a celá táto vzniknutá situácia ho mrzí. Avšak keď sa nedá, tak sa nedá. 😔

liave
17. aug 2012

@smaragd666 neviem ci uz 4 rocne dieta dokaze uplne pochopit o co ide no myslim ze deti su velmi vnimave a urcite si dokazu dat dve a dve dokopy...ja by som im povedala urcite pravdu a toz ze ste dospeli a ze dospely sa nemusia vzdy lubit na to aby mohli byt rodina...oni ich starymi rodicmi ostanu nech by si s aaj pokrajala a apreto mne s avelmi paci ze neches ovlyvnovat jejich vztah pretoze su jednoducho ich 😉 asi by som postupne zacala detom vysvetlovat ze aj ked vy sa s dedkovcami nemate radi nemalo by to nic menit na tom ze oni su ich stary rodicia a hotovo...zaroven by som asi nechala na svokrovcoch aky vztah si buduju so svojimi vnucatami po pripade by som poprosila manzela o pomoc...ted ak to nieje problem...mimochodom ako sa stavia k tomu on?takze asi tak...zelam vela stastia a ja verim ze spravnym pristupom a hlavne uz to ze neches v nich podniecovat negativny postoj k babke a dedkovy je krasne gesto a krok vpred 😉

cerez
17. aug 2012

Veľmi pekne to napísala halienka, stotožňujem sa s jej názorom. Že si nerozumiete, ale zároveň jej nerozprávajte o nich škaredo. Neskôr príde určite táto téma, otvorí sa nanovo, ale to sa už bude na isté veci pozerať inak.

dada1212
18. aug 2012

možno vysvetliť aj to, že oni vlastne nie sú tvoji pokrvný príbuzný, že sú to hlavne príbuzný jej otca, teda tvojho manžela a jej príbuzný, že to tak niekedy býva, že si ľudia nesadnú a jednoducho si nemáš s nimi čo povedať.
samozrejme, vysvetliť to mierne a tak aby tomu porozumela, v žiadnom prípade na nich nenadávať. ale deťom by sa asi nemalo klamať a myslím, že ak to povieš takto, povieš pravdu, neskôr zistí že to tak naozaj často chodí.
vyhovárať sa na povinnosti v domácnosti a podobne je podľa mňa krátkozraké, dieťaťu veľmi rýchlo príde čudné, že na iné aktivity alebo iných ľudí máš čas, len na jeho starkých čas nemáš

ada4326
14. sep 2012

Mám podobný problém, ale trošku zložitejší. Mám priateľa aj 3-ročného syna. Zo začiatku bolo všetko OK. Postupne ako priateľ chodieval k rodičom, tak dostával od nich "rady" ohľadom nášho vzťahu. Hádali sme sa v podstate len kvôli tomu, že jemu rodičia niečo povedali a on tomu uveril. Synovi som nebránila chodiť k babke. Ale oni neustále podrývali moju autoritu u priateľa a toto všetko počul aj môj syn. Mali sme problémy - odišla som k svojim rodičom ale vrátila som sa. No už nedovolím aj aj môj syn počúval neustále ohováranie a nadávky na moju osobu. Takže syna k babke nepustím.....

samantha223
14. sep 2012

hlavne im vysvetlite ze oni (svokrovci) su rodina s detmi ale vy nie, vy nemate za potrebu sa s nimi vidiet ako deti. Nenechat sa ponizovat, utlacat!!! V ziadnom pripade. Pociti su zname, mi mame 12 rokov hadky len kvoli svokrovcom. NAOZAJ sme sa este nehadali kvoli nicomu inemu. zachovat hrdost a dopriat si pocit, ze vo vasej rodine ste panom vy a nie svokrovci. vela stastia