Budúce fungovanie s partnerom

martuska_1984
23. apr 2018

Ahojte mamičky, chcela by som sa poradiť, možno mi viac pomôže váš názor na vec. mám nového partnera s ktorym som uz 1 rok avsak pozname sa uz asi 15 rokov. Mam 7 rocnu dcerku z predosleho komplikovaneho vztahu. Na jednej strane som velmi stastna a spokojna - partner sa s malou uci, hra, vari, uspava a mozem sa na neho spolahnut. Avsak je tu druha stranka nasho vztahu a to je tiez rovnako dolezita - ta financna. Partner u mna byva 6 dni v tyzdni a 1x do tyzdna je u svojich rodicoch. Prispieva mi na byvanie 100 EUR mesacne a ja zvysok. Mam hypoteku na byt a moje platby sa pohybuju okolo 600 EUR. Aby som vsetko zvladla uhradit mam teraz aj druhu pracu. Samozrejme nechcem od partnera aby mi platil moju hypoteku, avsak zaroven chcem mat rovnocenny vztah, kde budeme obaja platit rovnako. Keby sme boli v podnajme, predpokladam, ze by sme museli platit obaja rovnako. Partner aby sme usetrili a aby mi pomohol navrhuje ist byvat k jeho rodicom, ktori byvaju v zahranici, avsak vzdy do roka su cca 4-5 mesiacov doma na Slovensku. Moj byt by sme mali prenajat na cca rok a potom uvidime. Svokra chcela uz na jesen menit okna a spravit drobne prerabky (vtedy este stahovanie nebolo v plane). Teraz vsak chce aby som do prerabky dala aj ja peniaze (depozit a najom z prveho bytu cca 1500 eur) - byt v skutocnosti patri partnerovmu bratovi, ktori zije s rodinou tiez v zahranici. je to dobry napad? nie som na peniaze, ale situaciu by som videla skor riesenie tak, ze by mi zacal prispievat normalnou sumou a nemusime sa nikam stahovat. Lebo jeho vyjadrenie ze on sa mi snazi pomoct tym ze sa prestahovanim skor zbavim hypoteky mi celkom nestaci.

sissy27
23. apr 2018

@martuska_1984 alebo teda dobre, možno by som na tvojom mieste pristala na to, že k jeho rodičom (aj keď teda neviem, píšeš, že žijú v zahraničí, to je len tu niekde "za humnami", že by sa ti stále dalo normálne dochádzať do práce, dcéra do školy?), ale určite by som sa bytu nevzdala - nechala by som si ho a zatiaľ prenajala, bude sa splácať v podstate sám. Ale určite by som nevrážala peniaze do toho domu, maximálne tak nejaké spotrebné veci, ale určite nie okná. On koľko investoval do tvojho bytu??

fefe123
23. apr 2018

hypo plať sama, byt je Tvoj a nech to tak aj ostane, to je Tvoja zábezpeka na celý život... nie ste manželia a nevyzerá to veľmi ružovo už teraz..... on nech prispieva na stravu + bežné výdavky niečo cez 1/3, energie a poplatky 1/3 a ešte niečo za opotrebenie a užívanie bytu a bytových vecí, či už nábytku, práčky, hrncov a pod, lebo aj on to všetko užíva, aj jeho rodičia chceli, aby ste dali niečo na okná jeho brata, ak by ste tam bývali, tak mu to aj môžeš zdôvodniť...

rakywanda
23. apr 2018

@martuska_1984 perieš mu? žehlíš mu? stravuje sa u vás? sprchuje sa? splachuje? svieti?....narátaj mu to. čiastku za hypo si daj zvlášť a rozrátaj energie fifty-fifty.
z vlastnej skúsenosti (trpkej) - nevrážaj ani cent do niečoho čo nie je tvoje, ani pod prísľubom, že raz, radšej jednu izbu vlastnú ako cudzí palác

fefe123
23. apr 2018

alebo mu daj za seba 100 eur, za malú 50 eur a nič viac a hor sa k nim... tak ako je teraz on u Teba za 100 eur a byt daj do prenájmu a máš to...

martuska_1984
autor
23. apr 2018

@sissy27 my byvame v BA aj jeho rodicia maju byt v BA, len ziju aj v DE. takze ten byt ich by bol prazdny tak je skoda mat 2 byty

fefe123
23. apr 2018

@martuska_1984 robia v DE a sú odkázaní na to, aby si sa podielala na ich oknách?

sense
23. apr 2018

Do ziadnej prerabky by som nevrazala...zvlast ak to nie je moje a nikdy ani nebude...takisto prispievanie a hlavne argumentovanie ze on tam len spi sa mi nepaci...predpokladam ze sa u teba aj stravuje aj mu peries ,zehlis atd...takze min.1/3tychto nakkadov by mal/mohol hradit (hypoteku nie)

martuska_1984
autor
23. apr 2018

@fefe123 hej, jeho mama povedala ze by od nas chcela 100 len ta prvotna ciastka je dost vysoka si myslim dat do opravy bytu - ja sama este nemam zaplatene danove ktore som si nechala predlzit kvoli tomu. oni uz nepracuju, su na dochodku

fefe123
23. apr 2018

@fefe123 dobre to vymysleli... nakoľko byt nemôžu dať do prenájmu, lebo by sa nemali kam vrátiť, tak nech im to niekto platí

lucilaines
23. apr 2018

Ahoj, bola som v podobnej situacii a riesili sme to takto- hypo na moj byt som si platila sama, keby sme sa rozisli, zostal by mne..priatel platil polovicu nakladov na energie..aby to nebolo naspravodli lve, ze ja taham byvanie a on prakticky byva zadarmo, dohodli sme sa, ze rovnaku sumu, ako ja platim ma svoj byt, bude on davat na stavebne sporenie..ak by sme sa rozisli, mne by zostal byt a jemu nasporene peniaze..ak by sme ostalo spolu, co sa aj stalo a dnes sme manzelia, moj stary byt sme dali do prenajmu a spolocneho majetku a z jeho nasporenych penazi sme kupili novy vacsi byt

fefe123
23. apr 2018

a ak sa vrátia natrvalo? potom čo?

sense
23. apr 2018

Alebo ako @fefe123 pise,tvoj byt daj do prenajmu,z toho yhradis hypo, jemu prispej 150e (ty plus dcera) a nech on hradi vsetko inkl strava,ved budes u neho len.byvat

savi1981
23. apr 2018

Baby Ti dobre radia. Nevrážaj peniaze do bytu, ktorý nie je Tvoj. Že majú jeho rodičia nevyužívaný byt, to je ich problém. Nie Tvoj. Nemusíš ich problém riešiť opustením vlastného bytu a investovaním do cudzieho.

obsadenemeno
23. apr 2018

@martuska_1984 cize on sa smeje, ze si zivila byvaleho a takisto on sa necha "zivit"....a nakupi aspon nejake potraviny? Vezme ta na veceru? Alebo sa v duchu smeje, ze aka si blba, ze vlastne zivis aj jeho??/

Rozhodne sa nikam nestahuj, a ak si nedas poradit, tak urcite neprispievaj na ziadne okna, ani nic. alebo povedz priatelot potrebuje troche upravit predtym, nez ho das do prenajmu a povedz mu, nech ti prispeje na nove plavajuce podlahy alebo novu kupelnu. A ked na teba vyguli oci, ze preco by mal on prispievat na TVOJ byt, opytaj sa ho, ze preco by si mala TY platit okna v bratovom dome.

tahomi
23. apr 2018

Aby ti platil hypo na byt, ktory nie je jeho sa mi nezda fer. Ale vsetky ostatne vydavky podelit 50/50 a ako baby vyssie pisali plus nejaka ta amortizacia veci. Nikdy by som neinvestovala do nehnutelnosti, ktora nie je moja, to su peniaze, ktore uz nikdy viac neuvidis.
Alebo ist byvat k nim do bytu bez prerobenis s tym, ze ty daj svoj do podnajmu - hypoteka sa ti bude splacat a plus mas aj zadne dvierka keby nieco.

pallacinka29
23. apr 2018

@martuska_1984 ja by som za vetu “je skoda mat dva byty” fackala... a v kombinacii so slovom svokra 🔝

sissy27
23. apr 2018

@martuska_1984 aha, čiže priateľovi rodičia žijú väčšinu roka v DE, ten byt, ktorý ale patrí jeho bratovi, je v BA rovnako ako tvoj. Problém je, že na tých pár mesiacov ho prenajať nevedia, takže potrebujú niekoho, kto tam zaplatí aspoň prevádzkové náklady a časť rekonštrukcie 😀 no a keď prídu na tých 5 mesiacov, tak sa budete všetci 5 tlačiť v tom byte 😀
Ani by ma nehlo 😀 Zostala by som s dcérou aj s hypotékou vo svojom byte, priateľ ma môže pozvať na obed, na večeru, do kina, na prechádzku, potom môže byť sex no a sprchovať sa, spať, prať a tak si môže v bratovom byte, aj tam platiť náklady 😀 a bude to fér.

titla
23. apr 2018

Predtým ako sme s mužom ešte nemali náš spoločný byt a začali sme spolu žiť, sme bývali v jeho byte, ktorý kúpil dávno pred tým ako ma spoznal. Na hypotéku som neprispievala – vtedy ešte priateľ to ani nechcel. Neprišlo mu správne, aby som ja financovala hypo na byt, ktorého výlučným vlastníkom je on. Všetky ostatné náklady na bývanie (zálohové platby, internet a TV) sme si podelili. Peniaze, ktoré som ušetrila tým, že nemusím platiť za podnájom som si odkladala a neskôr využila pri kúpe nášho spoločného bytu.
Všetko je o Vaše spoločnej dohode. Nepríde mi celkom správe, aby sa podieľal na tvojej hypotéke. Príde mi to rovnaké, ako by si ty financovala rekonštrukciu bytu jeho brata... Ale na druhej strane, čo sa týka bývania 100 eur sú malé náklady. Možno by ste sa vedeli dohodnúť na vyššej sume.

mirka17
23. apr 2018

@martuska_1984 a to ako ten tvoj žgrloško ti hodí na stôl 100 € a ty máš byť od štastia akože celá happy a máš mu zatancovať aj lambadu alebo čo? Nehnevaj sa, ale dobre si myslíš on má daleko od chlapa, Nech ti ukáže debila ktorý mu dá bývanie za 100 € , aj s full servisom. Pokial sa nemýlím on je tiež vlastne v podnájme u teba, tak nech si pekne zistí kolko stojí podnájom jednej izby vo vašom meste a nech ti pekne prispieva. Ja tiež prenajímam byt, nájomníci mi platia podnájom, a či ja z toho zaplatím hypotéku im môže byť uplne jedno. Okrem toho on ti dáva 100 €, ale ked ti pôjdeš bývať k nim, tak máte platiť 300 €, čiže predpokladám polovicu z toho 150 budeš platiť ty! trošku nepomer nie! to už je akože v poriadku? a okrem toho ešte na drzovku, ešte tam ani nebývaš a už kalkulujú aku rekonštrukciu zaplatíš na cudzom byte? Akože neviem či su taký sprostý alebo lachvatý ale mohli aspon počkať kým sa tam nasťahuješ a potom začať šokovu terapiu. Nuž ja by som rozhodne nešla bývať do cudzieho ak mám vlastné, a už vôbec by som neinvestovala svoje peniaze do majetku ktorý mi nepatrí, hlavne ak som osamela matka s dieťatom, to už je fakt sila, a myslím že by som asi ani nežila s takým držgrošom a nezakvačila by som si takú rodinu na krk.

rakywanda
23. apr 2018

mne to silno pripadá, že hľadajú "blbečku" na využitie

pallacinka29
23. apr 2018

Moja "svokra" (nie sme zobratí) raz vymyslelal takúto p...: Volá mi muž, že "moja mamá má riešenie našej bytovej otázky". Skoro ma porazilo, lebo však žiadny problém nemáme... Ja mám svoj byt, ktorý si platím komplet sama, bývame v jeho, výdavky máme podelené. Lenže starej sa môj byt v meste zapáčil... A že - "mama by predala svoj, z toho by sa vyplatila moja hypotéka a bývala by v mojom byte."
Ja som také nervy dostala, vykričala som mu aj to, čo som nemusela... Doteraz, keď si na to spomeniem, sa mi nožík vo vačku otvára. Potom sa ešte stará pýtala, koľko ma byt stojí - ja krava som povedala sumu (mala som ju poslať do kelu) a na to, že "fú, dosť", na čo som povedala, že stojí mi to za to.
V živote sa svojho bytu nevzdaj... pozri si tu diskusie, čo by baby mnohé dali za to, keby mali kam ísť...

mirka17
23. apr 2018

@pallacinka29 a este zadarmo nie?

lienka737
23. apr 2018

Tvoj chlap je bud skúpy alebo vychcaný. Neviem, čo je horšie.
URČITE nikam nechoď. Bud Ti bude prispievať polovicou alebo zbohom.
Takýchto príživníkov neznášam.

ja_lucik
23. apr 2018

ja s mojim partnerom to mame podobne co sa tyka byvania. Plati mi 1/3 energií + nejaké to euro za opotrebenie a 1/3 výdavkov spojenych s bývaním. Je to cca 80eur. Nechcem od neho viac, lebo bývanie je moje a tiez mi nepride fer aby do toho vrazal peniaze (myslim nejaké upravy a podobne). On samozrejme robí aj nákupy, vari, upratuje, kosi... Ak sa rozhodne dobrovoľne zainvestovat tak to prediskutujeme, ale ja nechcem aby mi náhodou niekedy vycital ze do toho "musel" vraziť peniaze. Az budeme manzelia bude to iné. A ty tiez nevrazaj peniaze do niecoho co nie je tvoje. Tu sumu co ti plati ste dohodli spoločne vopred?

pallacinka29
23. apr 2018

@mirka17 idealne... netusim preco si niektore svokry myslia, ze sme padnute na hlavu...
reci typu “ved ona nikdy nie je doma, coze by sa tam isla iba vyspat”... by som jej snad jednu strelila

martuska_1984
autor
23. apr 2018

@ja_lucik on vysku prispievania konzultoval so svojou matkou (ktora mu povedala kolko bude prispievat u mna a kolko u nej). ja som mu na to povedala ze mne to nic neriesi. priznam sa ze mojim snom nie je mat 2 prace aby som vsetko utiahla ale mat partnera s ktorym mame veci na polku aj naklady aj vsetko. a nie ja 2 prace a on 100 EUR

mimi1237
23. apr 2018

@martuska_1984
@martuska_1984 vrchol je uz to ze to od teba ziadaju nie ze tolke peniaze.Ja by som teda bola riadne urazena.Nove okna nech si financuje majitel bytu Aby to nebolo o tom ze ty zafinancujes a uz si nepotrebna.Neznasam neslusnych a vypocitavych ludi.

tulipan43
23. apr 2018

Ani nahodou nedavaj peniaze do cudzieho. Ja by som ostala vo svojom. Prepač,ale cele je to nejake cudne. Ak ti chce pomoct tak nech prispeje na polovicu najmu a stravy za 100 eur by ho ani vlastna matka nezivila. Nie si dobrocinna organizacia hádam.

sissy27
23. apr 2018

@martuska_1984 vieš čo, utekaj od neho najrýchlejšie ako vieš... tento bude celý život robiť čo mu mamička poradí... a môže byť ona milá koľko chce a môžete si aj pekne podebatovať pri kávičke a koláčiku, ale on bude vždy synáčik a ty budeš vždy cudzia. Mala by mu pekne povedať "synáčik môj, už máš dosť rokov na to, aby si si vybudoval niečo svoje, dvíhaj zadnicu a buď chlap, zariaď sa vo vlastnom." Nie, ona miesto toho pozerá len na to, aby synáčik platil čo najmenej a nech aj ona nemusí zo svojho púšťať. Veď nech ide synáčik bývať k mamičke za 100€.

tulipan43
23. apr 2018

@martuska_1984 celé na hlavu nemyslíš. Ak jeho mamicka povie skoč do studne skocí ?

michelle567
23. apr 2018

Akoze keby ste isli do podnajmu tiez by ste tym niekomu splacali hypoteku. Keby ste sa rozisli alebo by vam tam ukoncili zmluvu uz by ste vase peniaze nevideli. Preco by ste si mali hladat podnajom a platit hypoteku cudziemu ked ty byt mas. Ked ta ma priatel rad preco by nemohol splacat tu polku hypoteky tebe ale cudziemu cloveku uz ano? Ziadnu rekonstrukciu v byte jeho brata by som neplatila. Ved mas kde vrazat peniaze, mas byt a dceru. A nie financovat cudzi byt. Tiez by som sa necudovala ked pridu na tych 5mesiacov na SK keby vas posielali do toho tvojho bytu (pripadne by si aj sama chcela ist kvoli sukromiu lebo v podstate cca pol roka zit v jednom byte s dalsou rodinou je dost). Peniaze na ich okna by boli v lufte a este aby si nemala problemy s tvojimi pripadnymi najomnikmi keby ste mali zmluvu...este aj byt by ti opotrebovali cudzi ludia...Ja by som byvala vo svojom,ved mas kde byvat. Podla mna je uplne zbytocne to komplikovat nastohovanim do ineho bytu. Nech si predstavi ze zije s tebou v podnajme a nech tolko aj plati. Ten druhy byt je jeho brata,nech si ho riesi a financuje on. Keby tam brali podnajomnikov myslis ze by im niekto platil na okna? Urcite nie.