Chodili by ste s niekym, kto sa liečil na psychiatrii?

preambula
25. mar 2014

ahojte baby, mam na vas otazku. chodili by ste s clovekom o ktorom by ste vedeli ze sa liecil na psychatrii a ma diagnozu ako schyzofrenik. no to je stara zalezitosst uz 18rokov co bol naposledy hospitalizovany. nemava depresie tabletky nepotrebuje ziadne uzivat. ako by ste sa zachovali v takom vztahu zotrvali by ste v nom keby sa to dozviete ? dakujem za normalne odpovede

niki101988
29. mar 2014

@preambula Tri roky som žila s mužom čo mal maniodepresívnu poruchu, fuuu poviem Ti bolo mi do plaču, niekedy ale neľutujem. Veľa ma ten vzťah naučil a veľa mi dal.
Moj momentálny skoro manžel trpí depresiami a to fakt šialenými niekedy, choroba dnešnej doby, ale aj toto je niekedy dosť
Takže je to na Tebe ale mysli na to, že schizofrénia je DEDIČNÁ ako písali baby vyššie v príspevkoch

sidy911
11. apr 2014

@maribell suhlasíííím 😅

aninoheslo
14. apr 2014

@preambula pred piatimi rokmi som sa zoznámila s perfektným chalanom, teraz už mojim manželom ... keď sme sa zoznámili, ja som sa okamžite zamilovala. Lenže to nebolo ľahké, on sa nevedel dostať zo smrti svojej priateľky ani po štyroch rokoch, bol v ťažkej depresii a tak, že to okolie ani nevidelo, pretože to s okolím vôbec neriešil, len v sebe ... 😖 skúsili sme vzťah, potom mi povedal, že to nejde, aby som sa nehnevala ... nič iné mi nezostávalo, len to prijať, ale v kontakte sme zostali naďalej ... cítila som, že má problém, občas mi zavolal, napísal, počula som na ňom, že je na tom hrozne. Moje ponuky na pomoc odmietal. Nakoniec to došlo až tak ďaleko, že jedno ráno si v kúpeľni pred zrkadlom priložil ku krku britvu. Vtedy našťastie precitol a zavolal mi ... s plačom, že nech mu pomožem. Odvtedy sme už od seba neboli. Priznal si, že potrebuje terapiu, odviedla som ho na ňu ja. Priznal si, že to už takto pokračovať nemôže, že potrebuje normálne začať žiť, inak sa úplne zblázni. Pomohlo... teraz sme manželia, milujeme sa, máme ročnú dcérku, ktorú zbožňuje. Nehovorím, že ma nenapadne to, že pomýšľal na samovraždu, ktorú takmer aj zrealizoval. Ale vidím, že sa veľmi snaží a chce, a po narodení dcérky ešte viac ... ťažko ti poradiť, každý prípad je individuálny, schizofrénia je veľmi vážna vec, a najmä by som porozmýšľala v prípade, ak je naozaj dedičná a chceš mať deti ... ale je pravda že hocičo v živote sa môže stať hocikomu, a nie každý sa s tým dokáže bez pomoci vyrovnať 😒 a okolie si často nemusí vôbec nič všimnúť, alebo skôr "nechce" si všímať 😖 prajem ti veľa šťastia a aby si sa správne rozhodla.

alexis617
14. apr 2014

@preambula ahoj vieš roky ochorenie mohlo len driemať bez hoc akých náznakov ale spúšťač môže byť naozaj hocičo ten človek si namyslí hlúposti a môže byť nebezpečný pre seba aj pre ludí čo miluje nieje to sranda je to vážna vec od neho radšej preč pokým nemáte spolu dieťa oni majú svoj svet čo je len v ích hlave môžu počuť hlasy ,mať halucinácie nič príjemné 😒

miriam1512
1. máj 2014

mam manžela , s ktorým som 11 -ty rok, ma schizofreniu (dg.23.2), pred 22 rokmi mal v rodine tragediu ,ktorá ho dostala do nemocnice.Keď sme sa spoznali povedal mi čo sa stalo, že bol v nemocnici asi mesiac a berie lieky, viac som po ničom nepátrala ani po diagnóze. Človek keď je zamilovaný nad ničím nerozmýšľa.
Po roku sa nám narodil syn,chvílu ho to tešilo ale nie dlho, nič ho nezaujímalo len tv, bol lenivý následkom liekov (vedľajšie účinky),po druhom synovi som mala také nervy, že som s deťmi od neho odišla, čo pochopil až po 2 týždňoch čo sa deje , že je sam, chcel sa dole bokom autom pustiť,teraz mame spolu 3 deti dosť hyperaktívne,na všetko som od prvého dieťaťa sama, domácnosť , výchova proste všetko, kvoli detom to musim zvladat aj seba,i ked som ja chora, všetko musim ja, on nie je schopný nic, o deti sa postarat,je zvyknutý že ma všetko hotove.Mne zaleži domacnosti ,deti aj vztah, i ked to niekedy tak nevypada,niekedy mam amok ja z toho všetkeho stresu aj unavy.Je to ťažke.Dosť často pozorujem jeho spravanie na verejnosti aj doma,je odlisne,inde je aktivny až moc a doma mu to je ukradnute všetko,prestava mu zaležať na mne ako manželke,deti odbíja vetou "Dajte mi pokoj",pritom nic nerobí. Chodi so prace,papiere vybaví to ano aj nakup urobí.Berie lieky do konca života tie najmenšie,každe tri mesiace kontrola.Mavame aj krízy a dosť casto,bola som aj za jeho odb.lekarkou porozpravala som sa s nou.Ta mi len potvrdila to čo som uz aj sama vedela, že takýchto ludi treba potlačit , aby nieco urobili,ukazať ako sa co robi atd.,kedžby to ten moj tak aj bral,len mi na to vždy povie , že mu rozkazujem.Niekedy sama neviem či to zvladnem toto všetko, ja mam 36 r. a on na krku 40-tku,dufam že to nebude horšie ako to je.Vždy ked je cas na kontrolu lekarom ma svoje dni a ja peklo len cakam kedy to na neho pride a dojde k nestastiu.Musim byt vtedy v strehu.Život je raz taky ,o istých chorobach nevieme aani my sami , že ich mame.Tento kríž musim niest ja dokonca života možno.Je to na tebe ,pokial neberie lieky, mate sa radi a klape vam to.Keby som ho nemala nebolo by sa s kým hadam, a nudný život mat je o nicom.(ospravedluňujem sa za chyby)

linda4444
4. máj 2014

@preambula ja mam tiez tuto chorobu a kvoli tomu mam byt sama? Nastastie moj partner neriesi to co tu riesia mnohe tieto zeny, ktore hobi vedia o psychozach..proste si zijeme svoj vlastny zivot a planujeme rodinu...

charlie8
16. jún 2014

@nikawero12 jedina schiza,ktora sa neda vyliecit je rezidualna a prave pri nej sa liecbou iba zmiernuju priznaky...tak nezavádzaj....a schiza je ako chripka,len pri schize sa lieky beru dlhsiu dobu..minimalne rok...chripku tiez mozes dostat hocikedy...aby si jej predisla,musis dodrziavat zdravu zivotospravu..takisto ako pri schize

nikawero12
17. jún 2014

@charlie8 ja nezavádzam, len ty si zrejme mýliš schizofréniu s depresiou.

cobhan
17. jún 2014

poznam par schizofrenikov, ale u vsetkych to bol najprv dlhodoby tlak (rodina, vychova) a az potom sa prejavila choroba. U kazdeho je to inak, niektori su odolnejsi, ale vsetci sa snazia vyhybat stresu a vsetkemu, co by mohlo opat spustit prejavy schizy. Kazdy, kto sa s takym clovekom rozhodne zit musi pocitat s tym, ze kedykolvek sa moze situacia otocit a skonci sam so starostou o domacnost, deti a aj druheho partnera a to by mna desilo asi najviac, ze musim brat ohlady na partnera, aby mal de facto lahky zivot a pocit, ze vzdy je vsetko uplne v poriadku a on je v bezpeci... a vediet, ze na vsetky tazke a zle veci budem vzdy sama.

veriiii
17. jún 2014

@preambula pokial viem, tak schizofrenia je dozivotny stav,preco neberie lieky?tot by ma znepokojovalo...moze sa citit dobre,ale tie nutklave pocity ,ze ti niekto chce ublizit atd su stale tam..raz sa mozu vyhrotit a viest k drame!

babajaga2
18. jún 2014

Dievca zlate. Ako odbornik (pracujem v takejto oblasti) len jedna rada. Utekaj, co ti nohy stacia, ked si nechces znicit zivot! A myslim to uprimne.

lenbea
19. jún 2014

@preambula trebalo by sa spytať nejakeho psychiatra, či sa to da zvladnuť. aj on je človek a tuži po laske. ale sosobnu skusenosť nemam.

charlie8
8. júl 2014

@nikawero12 no nezavadzam...vsetky dusevne choroby sa daju liecit aj schiza aj depka...len ak nebudes dodrziavat urcite pravidla,tak sa ti to moze vratit..preto to porovnanie s chripkou,aj ked dost nestastne

charlie8
8. júl 2014

@miriam1512 odkedy je diagnosticka skupina f23 schizofrenia???nechcem byt utocny,ale tu sa neda.....citajte viac...lebo sa mi zda,ze tu si vsetci myslia,ze vsetky dusevne choroby su iba a len schiza a depka...f23 su akutne a prechodne psychoticke poruchy...cize sa objavia nahle,ustupia a uz nikdy sa nemusia opakovat

charlie8
8. júl 2014

@babajaga2 tak tebe ako "odbornikovi" by som sa v zivote nezveril do ruk...ze vraj odbornik a taketo daco poradit

citronade
8. júl 2014

vsak podla mna, aj nazor, ze by niekto nezil so schizofrenikom je v pohode, proste kazdy si ma pravo zvazit a zhodnotit ci by isiel, alebo nesiel do toho... a suhlasim s charliem, poniektori ludia maju velmi skreslene predstavy, predsudky, strach, obavy, co je vlastne polovicna pravda...myslim, ze to plynie len z nevodomosti a z toho, ako im su schizofrenici jednopasovo predhadzovani... schizofrenii je viac foriem... je aj liecitelna, ktora uz nerecidivuje a nevracia sa, moze to byt kludne pripad tvojho frajera, neviem...

ja osobne, by som isla do takeho vztahu .rodiny schizofrenikov, alebo inak dusevne poskodenyvh ludi vzdy musia prisposobit svoj zivotny styl chorym ludom, ako a co, to zalezi tiez na miere postihnutia, potrebuju hlavne vela citu. je to mozno otrepane, ale je to tak, bude sa vam lahsie zit. neskor uz aj budes vediet co a ako presne, co cakat, co nie, o je to narocne, zvaz sama.

georgeo
9. júl 2014

Ja len toľko, chodila som s chlapcom, ktorému diagnostikovali schyzofréniu, na pol roka ho zavreli na psychyatriu, lebo ambulantná liečba nezaberala.... Tam si ma zavolal primár, ktorými odporučil ROZÍSŤ SA, ale až po tom ako sa dostane z najhoršieho... bola to tažká schyzofrénia s halucináciamy a pokusmy o samovraždu....a tak som sa na základe rád aj od jeho rodiny, aj preto, že je to dedičné a chcela som deti s ním rozišla..... Je to už 10 rokov, ale stále rozmýšlam, či som spravila dobre....

nikawero12
10. júl 2014

@georgeo dievča zlaté, skús si predstaviť že by si si ho vzala, mali by ste spolu deti a znovu by jeho choroba prepukla do takého štádia ako vtedy, do štádia ťažkých halucinácií s pocitom ohrozenia a samovražednými sklonmi a možno aj s ohrozením tvojho života a vaších detí. Ak si to všetko vieš predstaviť, tak musíš prísť k záveru, že si spravila dobre. A keď ti to dokonca radila aj jeho vlastná rodina, tak to už muselo ísť o veľmi ťažký prípad schyzofrénie. Myslím si, že si nemáš čo vyčítať.

georgeo
13. júl 2014

@nikawero12 Dakujem.