Čo sa stalo s mojím manželom?

20. mar 2024

Ahojte, mozno mi poradite alebo ma nejak nasmerujete alebo zdrbete alebo proste nieco. Hladam nazor ineho cloveka na situaciu. Nechapem, co sa s mojim manzelom stalo. V poslednej dobe je hnusny, ale neskutocne. Ma dve prace, avsak v jednej uz konci, takze uz bude mat len jednu. Napriek tomu vsak pracuje max 5-6hod. denne, proste je typ, ze co najviac urobi doobeda, aby mal potom volnejsie. Chodi na pol dna na office a od obeda pracuje z domu. Zarobi dobre a mam pocit, ze s dobrym platom sa zmenilo aj jeho spravanie. Ja si vazim, ze sa vypracoval a mame vdaka nemu lepsi standard, avsak ja som mala tiez super pracu, ale som na RD. V poslednej dobe je neskutocne arogantny, vsetko mu vadi, zjape po malom, bojim sa, ze mu aj ublizi, lebo ked sa nastve, tak sa az trasie a ja sa bojim, ze mu prasknu nervy. S jeho rodicmi este kym som tam ja, tak vychadza, ale akonahle odidem z miestnosti, tak oni sa do neho pustia a vselico mu vycitaju a uz je hadka (v tomto som na jeho strane, lebo oni su rypaci strasni). Clovek mu nic nemoze vycitat, ziadnu kritiku neznesie, lebo on ma dve prace a co vsetko on pre nas robi. Ziadne argumenty neberie, na vsetko len povie, ze hej jasne, ja som debil...sak jasne...ja som taky hej hej....

stanulienkat
20. mar 2024

A nebolo by ti lepsie bez neho? Ved je z teba klbko nervov.

autor
20. mar 2024

@stanulienkat Tak vies, snazim sa najprv prist problemu na koren a riesit ho. Kedze predtym taky nebol, tak dufam, ze toto je len prechodne obdobie.

banderaska29
20. mar 2024

neviem no, každy niečo rieši vo vztahu. ak s nim chceš byt, najdite obaja tie pozitíva a chytte sa ich, ked je najtažšie. predstav si ako silny vietor, počas ktoreho sa musite drzat za ruky silno, aby vas nestiahlo. tak to je taky vietor vo vztahu, to čo popisuješ rieši vacsina párov, nikdy to nebude ako v bavlnke. vztah je proste roller coaster. raz hore raz dole. a dieta v dva a pol rokoch je aktivny živel, ja viem. pamatam si na svoje 😀 ale chvala bohu, nič nie je viac. najhoršie je, ked su ticho, ked su chorí a ked im nevieme pomoct. ono po par rokoch sa ti tvoja laska a trpezlivost vrátia neboj sa, dieta je najcennejšia bytost, ktora ti do zivota mohla prist.

a nakoniec - ano, my zeny sme pilier zivota, pilier vztahu, vela veci a správanie ktoré vysielame vplyva najviac na najbližších, takze skus byt v tomto silna a začni od seba. bohužiaľ, inak to nepojde. ak ti nebude v živote vyhovovat, nebude ti opora, tak sa proste rozíd a bud sama, alebo s novym partnerom.

mabenn
20. mar 2024

Mne pride, ze ma nevyrieseny vztah s rodicmi, resp zly vplyv...vyriesit vztah s rodicmi niekedy je mozne len odstrihnutim sa...vsetko ostatne mi pride ako dosledok z jeho psychiky a kladene naroky na seba typu "nikdy nie som dost dobry"...pretlakom ide do vybuchu

karolinakr
20. mar 2024

taketo pomoci, že ja kupem - a ty ho držíš a umyvaš mu vlasy by som zatrhla..alebo chce pomahať, nech to spravi poriadne alebo nech nepomaha vôbec..keby odmietol všetko, povedz, že aj ty potrebuješ dobiť baterky
a vobec cely tento system - sustavne ho vychvalovať, ma extremne nizke sebavedomie a je nesvoj, že potrebuje počuvať, aky je užasny? nad terapiou nerozmyšľal? vybuchy hnevu, potreba chvalospevov, pomože, ale potom vytyka od vidim do nevidim..no..našlo by sa toho viac

autor
20. mar 2024

@mabenn Bohuzial, tiez si myslim, ze tam je koren problemu. Odstrihnut sa teraz neda a len by to zhorsilo vztahy. Skor som myslela, ze sa mozno medzi 4 ocami porozpravam so svokrou, ze nech ho obcas skusia aj pochvalit, ze by mu to dobre padlo, lebo oni len nadavaju na neho. A zaroven aj jemu by som povedala nech skusi vlastnu mamu aj pochvalit a objat, ze jej by to tiez dobre padlo...lebo ona sa tesi, ked pride a on je taky chladny k nej.

autor
20. mar 2024

@karolinakr Ja by som bola rada keby podstupil terapiu, tak ako vyssie bolo napisane..myslim si, ze to velmi suvisi s rodicmi. Len on nepojde. Uz som to raz navrhla a hned bolo ci si myslim, ze je debil.

autor
20. mar 2024

@banderaska29 Pekne si to napisala. Dakujem.

karolinakr
20. mar 2024

ked si neprizna nikdy chybu, každy ti hovori, že maš byt mega tolerantna, ale ja osobne neviem dlhodobo s takymi ludmi fungovať..každy robime chyby, to už ked niekto pride s tym, že je neomylny, už v tomto sa myli..ja si myslim, že si taky fackovaci panak trochu prenho, tebe može vytykať od teba nasavať chvaly, tebe zdoraznovat, pre koho to robi,,,ma to už trochu znaky šikany..toto neni dlhodobo udržateľný vzťah potiahneš to par rokov, ale on ťa celu vysaje a ked už mu nebudeš mať čo dať, alebo ťa odkopne, alebo ty to vzdaš a ujdeš..moc tieto rady nepočuvaj -že vydrž viac, skor by som rozmyšlala, čo ma za povahu - to už je trochu na diagnozu nejaku..

katkami123
20. mar 2024

Autorka, myslím že máš celkom problém pri rozoznávaní dobra od zla. Čo je dobré, čo je zlé a čo je už faloš, čo sa za dobré len vydáva. To, že pred tebou sa pretvarujú a nerýpu do neho, svedčí o ich falošnosti a dvojtvárnosti. Akonáhle odídeš, už sa dlhšie nedokážu pretvarovať. Povedia vám blbí ítečkári? A oni sú čo? No mňa by toto dosť urazilo. Nemyslíš, že pred tebou hrajú toto divadielko, lebo si ich jediná ešte neprekukla? Čiže tam sú dokonca problémy ešte aj so sestrou? Veď oni sú potom štváči skr-naskrz s celou rodinou.
Opýtam sa ťa inak, ty by si sa ako matka, takto raz rozprávala so svojim synom? Alebo by si dovolila ako matka, aby tvoj muž raz takto ponižoval (neustále, ešte aj v dospelosti) vášho syna? Lebo to definuje dobrého rodiča - láska, teplo domova, podpora. Nie chutné jedlá a výlety. Toto nie je súboj, že ich tu musíš ospravedlňovať. Len si skús odpovedať na tieto otázky. Lebo žiadna normalna rodina nie je takto s každým rozhádaná, iba toxickí ľudia.

katkami123
20. mar 2024

Chladný môže byt k matke aj preto, že ho ako dieťa neochranila pred ponižovaním, namiesto toho sa ešte pridala. Ja si ako matka toto nedokážem predtavit, takze manzelov hnev môže byť oprávnený. Navyše, dosť si protirečíš. Raz píšeš, že ho nikdy nepochválila a nepochváli, na druhej strane tu píšeš, že ho mala radšej ako sestru. To ako sa dá? Ani raz v živote dieťa nepochváliť, ale mám ho radšej. 😳 A ako matka ani nechápem tie rozdiely medzi súrodencami - teba mám radšej. Veď je to celé choré. Milujúci rodicia nebudú robiť rozdiely medzi súrodencami, lebo to len naruší medzi nimi v vzťahy a vznikne rivalita a boj o “lásku” rodiča. Neuvedomuješ si to?

autor
20. mar 2024

@katkami123 Proste svokra povedala, ze vzdy mala radsej jeho. Jeho sestra sa s ich mamou casto hada. Svokra aj povedala, ze ked bude stara, tak chce byvat s nami, nie s nou. Dokonca aj mne povedala, ze ma ma radsej ako vlastnu dceru. Manzel vravel, ze kym si jeho sestra nenasla sucasneho manzela, tak vraj mali super vztahy. Ze drzali spolu. S tym chvalenim sa to tazko vysvetluje...napr. minule vravi, že schudol a svokra ze nevidno alebo povie, ze mu dvihli plat a ziadna reakcia...take proste, ze cakas trosku inu reakciu. A rozdiely medzi detmi nerobia, ale zial porovnavaju.

autor
20. mar 2024

@katkami123 Oni mu povedia aj predo mnou nejake veci, nie je to zas take tutuli mutuli predo mnou. Ale napr. ja odidem a on im povie, ze preco dali malemu cokoladu, ked ju nemoze a ma ekzem a oni, ze lebo chcel a manzel im vysvetli, ze mu nemozu davat cokoladu a oni hned sa urazia, ze nic mu nemozu dat. Pridem ja a sa ma pytaju, ze on ich zdrbal, ze preco maly nemoze cokoladu a vravim, ze niekolko mesiacov riesime ekzem a oni potom ze aha, tak to je problem. Ja to poviem normalne, manzel s nervami. Ako ja ich mam praveze dost precitanych, ale ked nebudem ja drzat rodinu ja, tak nikto. Takze sa snazim pozerat na vec z roznych stran, lebo je pravda, ze oni su rypaci, ale zaroven aj moj manzel reaguje vzdy takym tonom, ze aj mna dviha zo stolicky. Proste sa snazim vychadzat. Nepaci sa mi vela veci, ktore robia a ako sa spravaju, ale ja im to aj poviem. Len ja rozpravam inym tonom ako moj manzel.

autor
20. mar 2024

@katkami123 A jasne, ze ja chcem mat raz iny vztah so synom. Ale uz teraz sa snazim robit to inak, preto aj dostavam kritiku z kazdej strany.

belaaaaaaaaa
20. mar 2024

Je úplne koľko pre Vás robí. Je zakomplexovaný samoľúbi človek. Ste jeho rodina, ste. Netoleruje mu také správanie, inak sa podieľaš na Tom, že Vaše dieťa bude mať z neho traumu! Je dospelý, tak nech sa tak chová. Strašné s akými mužmi ženy dokážu žiť. Fakt mi ľúto iba detičky.

dzejny656
20. mar 2024

Ahoj, my sme mali podobnú situáciu a nám veľmi pomohlo dať malú do škôlky ešte skôr ako mala 3 roky. Odvtedy sa to u nás veľmi zlepšilo k lepšiemu. Malá je spokojná, doma sa už so mnou nudila a som z nej bola tiež unavená. Teraz má celý deň aktivity a program a domov príde spokojná. Ja som zas cez deň v práci s dospelými, s kolegami pokecáme, ideme na obed, úplne som pookriala. Po práci sa na malú tešíme lebo sme ju celý deň nevideli a ideme s ňou niekam do kaviarne, do soľnej jaskyne, na ihrisko, popri tom pokecame kto mal aký deň. Doma je poriadok lebo keď sme tam celý deň neboli nemal kto urobiť bordel, variť nemusíme lebo jedlo máme v práci a škôlke a na večeru len niečo jednoduché. S mužom občas dáme malú do škôlky a potom ideme spolu na raňajky. U nás sú práveže horšie víkendy keď sme všetci traja doma 😃 ale celkovo je to oveľa lepšie ako keď som bola doma.

domkakvet
20. mar 2024

Je to mozno aj tym, ze ma zle obdobia a nezhody s rodicmi, spravte si doma romanticku veceru a potom sa k nemu iba tak pritul.

autor
20. mar 2024

@dzejny656 Presne nad tym tiez premyslame, ale nad jaslami. Neviem ci by ho vzali do skolky, kedze este nosi na spanok plienku. 😕Ale tiez som premyslala ci by to nebolo lepsie. Len neviem no. Viac deti neplanujeme a ci to potom nebudem lutovat. Premyslame, ze by sme mozno skusili na pol dna. Inak tiez mam pocit, ze maly sa uz nudi doma.

autor
20. mar 2024

@domkakvet Je toho asi na neho vela, ale tak ja neviem ako mu pomoct. Boli sme so svokrovcami na vikendovy pobyt, tak strasne dobre nam padlo, ze maleho na chvilu postrazili. Aj manzel uplne ozil, smial sa, a to sme boli asi 5 min vo virivke sami a asi 20 min. na izbe. A prideme domov a zas sme tam, kde sme boli.

autor
20. mar 2024

@belaaaaaaaaa Netolerujem, hladam riesenie. Teraz sa nebavime, mame tichu domacnost. Lenze on za mnou nikdy nepride sa udobrit. Ked ja nejak nezacnem to riesit, tak on v pohode vydrzi aj 2 tyzdne. Niet toho boha, aby urobil prvy krok. Porazit ma ide. Ja by som velakrat ani nic neriesila, keby som videla, ze je mu to luto. Ale ked vidim, ze on nic, tak ma to neskutocne tlakuje.

autor
20. mar 2024

@karolinakr Ja uz neviem. Sme spolu uz cez 10 rokov. Ale tak on si toho nalozil dost vela na plecia. Uz minuly rok som ho prosila, aby jednu pracu nechal..konecne sa nechal prehovorit. Dufam, ze sa to potom ukludni. Kedysi on bol ten, ktory urovnaval spory, snazil sa. Za posledne obdobie je to des. Uz sa aj moji rodicia pytali, ze ako co sa deje. Vidia, ze ked k nim prideme, tak sme len drzi na seba.

reddflowerlife
20. mar 2024

Nemoze v tom byt milenka ? Vacsinou vtedy su muzi hnusni a drzi na svoju polovicku

ahhola
20. mar 2024

Podla toho, co pises 16.08 je manza pacient zo studenej odchovne. Ako si zmienila ich rady ohladom nevhodneho správaniu a syna, to by riesili jednou po riti. Tak bol asi vychovany aj muz, nad traumami sa neuvazovalo a rodicovstvo neorecenovalo, vsak vychovat decko nie je veda, dráha ruka-rit vzdy funguje najrychlejsie a to bol mozno jediny kontakt v ich bezdotykovej vychove. Nuz tazko najst "jadro pudla", len ma vzdy udivi, ze aj vysoko inteligentni ludia si nejak nevedia upratat svoje zranene ja a emotivne vnutro. 😛

ahhola
20. mar 2024

21.09.tkto udobrovanie ma fascinovalo u jedneho paru v rodine, chlap 1930 odprosoval zensku, to bola maximalna bestia, ale tak ho prevychovala, ze stratil vsetku chlapsku hrdost a on len odprosoval. Vzdy dbala, aby to zakomponovala do vety... No vsak ma odprosil... Dokonca za 3 decko... Hnevas sa? 🤣A ona, odprosil ma (ona pri tom nebola🥲) no a potom su chlapi, co radsej vyskocia z okna, akoby mali prvi uhladit spor.

domkakvet
20. mar 2024

Urcite je to potom na neho vela, bud mu oporou a pobyt by ste si mali zopakovat sami dvaja, ak by svokrovci, alebo niekto postrazili deti na dlhsie.

katkami123
21. mar 2024

Och joj, tak preto sa ti svokra vtiera, lebo čaká, že na starobu sa Vam nasackuje do domu asi aj so svokrom a ty ich dochováš. Aspoň jej dcera má v tomto viac rozumu ako ty a nebude si takých pod strechu pchať. No, ty precitneš z tej jej uzastnej povahy, keď ju tam budeš mat denno-denne. A zas si protirečíš. Najskôr je to super povaha, pritom vás vôbec ako rodičov nerešpektujú a robia si podľa seba, dajú vášmu synovi čokoládu, aj keď ju nemôže. A ešte sa urazia, namiesto toho, aby povedali, že nabudúce mu ju nedaju. Toto sú najhoršie povahy, ale asi potrebuješ precitnúť z tej tvojej naivity, ako s tebou krútia.

autor
21. mar 2024

@katkami123 Vobec som to tak nepisala ako si to napisala ty. Jej dcera je jeden hnusny zavistlivy clovek, ktory sa trasie za peniazmi. Prisli sme jej na vela klamstiev a podrazov. Nikto ich nema rad, nikto k nim nechodi a aj susedia medzi nimi postavili 3m plot za noc, co nas vobec neprekvapilo. Ona je dovodom preco je cela ich rodina rozhadana. A to, ze svokra k nam raz chce prist byvat neznamena, ze sa to aj stane. Ja mam aj svojich rodicov. A aj tak teraz byvame v byte. A ty to vidis ako naivitu. Ok, tvoj nazor. Ja sa snazim problemy riesit. Viem, ze najjednoduchsie je sa od vsetkych a vsetkeho odstrihnut, pri problemoch v manzelstve sa rozviest a mysliet len na seba a nikoho ineho. To tu citam v kazdej jednej teme. Tak to potom aj v spolocnosti vyzera. Nikto s nikym nevychadza. Ja sa snazim hladat riesenia problemov. A ohladom tej cokolady som pisala, ze pochopili preco ju malemu nemozu davat a povedali, ze ano je to problem, ked ma ekzem, ale ze rozdiel bol, ze ja som im to vysvetlila v klude a moj manzel s nervami. Tak ja neviem ci necitas alebo co. Vobec nic som nepisala o tom, ze sa urazili a aj tak mu ju chceli dat.

autor
21. mar 2024

@domkakvet Nuz, budem musiet nieco vymysliet.

autor
21. mar 2024

@ahhola Tak to je taky extrem no. Ja necakam, ze ma bude stale odprosovat, ale obcas by si mal priznat chybu. Mna skor to hecuje, ze on si mysli, ze nepochybil ako to, ze sa nebavime. Ked uz ja zacnem debatu, tak on si potom prizna, ze hej, reagoval tak a tak a pochopi, ked mu vysvetlim moj pohlad...len proste sam od seba nepride a nepovie, ze to prestrelil a ze ho to mrzi.

autor
21. mar 2024

@reddflowerlife Tak snad nie.