Čo so spoločným úverom a majetkom v prípade rozvodu?

4ocka
29. aug 2019

dobre rano. Chcem sa rozviest. Chcem sa opytat co so spolocnym uverom. Mam byt z pred manzelstva, po svadbe sme si zobrali uver- vyplatli sme predchadzajuce- moj, jeho, spravili sme svadbu, kupili auto, prerobili moj byt. rok a pol nehospodarime spolu, ucty mame rozdelene presne na polovicu. ked by som sa rozviedla, co s uverom. mam ho vyplatit z 1/2 dlznej sumy? 🤔 auto napr nech si necha, na tom mi nezalezi, mam svoje.

a manzel sa nechce odstahovat, ze on nebude platit 400€ podnajom. ako to riesit?
dakujem

marseillefan
29. aug 2019

Najlepšie dohodnúť sa s manželom... úver je komplikovaná záležitosť, lebo teoreticky by ste to mali splácať na polovicu, ale ak tvoj manžel svoju polovicu neuhradí, z pohľadu banky dlhujete ten zvyšok obidvaja...

maciatkolulu
29. aug 2019

@marseillefan ale zábezpeka je tipujem autorkin byt😉

4ocka
autor
29. aug 2019
4ocka
autor
29. aug 2019

@maciatkolulu ja som ochotna si nechat uver, celu reziu, nechcem ani vyzivne, deti do striedavej, lebo on sa boji ze si budem pytat nehorazne vyzivne.. tak nech ma klud na dusi🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️🤦🏻‍♀️

marseillefan
29. aug 2019

@4ocka tak to vyzerá, že už máš toho úplne dosť :D

4ocka
autor
29. aug 2019

@marseillefan ano. Fakt ze si asi 3 roky nerozumieme. Rok a pol vsetko kazdy zvlast plati lebo som tych reci mala plne zuby, ako ja minam, 9 rokov jeden ucet, kartu ked som si vypytala mi daval, a samozrejme ja som ta co nakupovala pre chod domactnosti. a ked som sa osamostatnila aha zrazu mne aj ostalo🤦🏻‍♀️ cele zle. pred rokom som stopla uplne intimnosti, nic. ziadne lubim, bla bla, objatia.. spime v jednej posteli ale kazdy ma svoju polovicu🤦🏻‍♀️ a uz mi ide vsetko na nervy. blbe poznamky pred detmi... chcela som ich zobrat opekat kym pojde do prace.. a hned, kam idete??
neviem, najdem miesto.. a smerom na deti- no maminka ma predo mnou tajnosti, nechce aby som vedel.... idem so psom von do lesa.. s kxm si isla.. som mu poslala suoer video otocka dookola ze som fakt sama kurnik. dobre vie ze uz pred vyse rokom som mu povedala ze koncime. ze vychova o deti, ale my dvaja koniec, ze stacilo vsetkych hadok.. a on ze nikdy neodide, bla bla bla. tak uz som spisala papiere, nech spravim konecne prvy krok. len chcem vediet popredu co mozem cakat. Uz kedysi ma strasne tlacil aby som ho pripisala na vlastnika bytu🤦🏻‍♀️

nickpick
29. aug 2019

@4ocka no mal by platit aspon nejake vyzivne, ved su to predsa jeho deti a je povinny prispievat, dohodnite sa napriklad, ze im bude posielat peniaze na sporiaci ucet (ak by mal nahodou tendencie vykrikovat ti, ze ti ide o prachy), stav sa, ze ked pojdete do striedavej tak budes financovat vsetko zase len ty, chapem, ze ten vztah chces ukoncit aj za cenu istej financnej obete - ale je to vcelku bremeno (mozes ochoriet, nebudes vladat splacat), preto by ste sa mali dohodnut fifty fifty, ak nie je ochotny, tak skuste poziadat o pomoc mediatora, alebo pravnika...zase sa nemoze stavat do pozicie mrtveho chrobaka, ze chces rozvod tak financuj sama uver, deti, vsetko.....

4ocka
autor
29. aug 2019

@nickpick jasne chapem. Ale pri striedavej by to bolo jednoduhsie. robi na zmeny, ze by sme si to obaja vedeli priposobit, a mal by aj priestor pre ne, ich potreby atd🙂

marseillefan
29. aug 2019

@4ocka ty u vás zarobíš viac, že on tak rieši peniaze?

4ocka
autor
29. aug 2019

@marseillefan momentalne prechadzam do novej prace, a este mam jednu, tak budem viac isto, ale nie o strasne moc. len ked vsetky zeny ziadaju velke vyzivne tak mal strach ze budem chciet zarsbat na nom🤦🏻‍♀️

marseillefan
29. aug 2019

@4ocka ty mu ale nepovedz, že nebudeš žiadať výživné.. nechaj si to ako tromf. Tú pôžičku tiež môžete napoly splácať a ak hoc ju nakoniec zatiahneš ty, budeš ho mať teoreticky v hrsti a môžeš žiadať polovicu.. ako tu už vyššie písali, nakoniec možno aj tak budeš všetko kupovať ty a možno sa ani odsťahovať nebude chcieť, takže je lepšie si nechať zopár tromfov v rukáve.

nikus88
29. aug 2019

No, ked ste brali uver po svadbe aj ked ste vyplatili tvoj byt, po pravnej stranke ma narok na polovicu aj on...ak si ziadatel uveru, mas vyhodu. Pretoze on do toho nemoze v banke nazriet a vies s nim vybabrat...tak ako moj byvaly vybabral so mnou a z domu som dostala 2500eur, co je grc oproti tomu, co dostal on...ale to uz nebudem rozpisavat..nech ma,sa s tym zadrhne...ak mate striedavu starostlivost, tak vyzivne si neplatite,pokial im nakupujete veci obidvaja..ale neverim, ze deti bude brat...bude vymyslat, ked si najde frajerku..pytaj si vyzivne...to tvoje hovado si nezasluzi aby si ho lutovala...ja som tiez svojho byvaleho lutovala..
A som dopadla tak, ze ani vyzivne ani nabytok z domu ani peniaze z domu...a este som ostava v celom meste kur...ale ver, ze je to bolestive obdobie...drzim palocky...

marseillefan
29. aug 2019

@nikus88 no podľa mňa by si sa kľudne mohla rozpísať, aby sa aj iné ženy nenechali obabrať... kopec žien prechádza rozvodom a vôbec netušia do čoho idú, na čo majú právo, atď... skúsenosti iných žien sú v tomto nenahraditeľné.

4ocka
autor
29. aug 2019

@nikus88 ja som mala byt darovanim, nevyplacali sme ho vobec😂 takze s tym nepochodi vobec. a deti isto bude brat, oni subjedine co ma, skor bude robit reci sko ich otocit proti mne🤦🏻‍♀️ zacne vymyslat ako ho nelubim a ze isto dakoho mam atd

stela01
29. aug 2019

@4ocka byt je tvoj keď som to dobre pochopila , čo on chce nechce je jeho problém ...
pôžička spoločná spoločne sa vyplatí
Hnuteľný majetok je toho kto ho používa auto .
Ale sama si napisala že je jeho tak je jeho .

A vždy budeš ty tá zlá ... kým to ex nespracuje celé ....
A on vie že sa chceš rozviesť ? Keď že idete spolu na svadbu vzťahy nebudú až take zle .

4ocka
autor
29. aug 2019

@stela01 zijeme v jednom byte a udrziavame komunikaciu pred detmi tak aby to nevnimali. svadbu ma krstna nasej dcery, keby sa dalo tak tam nejdeme. my nedavame okoliu vidiet ze to medzi nami nehra. o rozvode som mu vravela minuli rok a tento rok asi pred dvoma tyzdnami znova, aby si bol toho vedomi. som mu jasne povedala ze sme len rodicia, ze ja sa nepytam kam ide, co robi, kolko tam bude, nech to iste neriesi on🤦🏻‍♀️ ziadne zlatko pusa nic. suche rozpravanie sa.

matabb73
29. aug 2019

Pozri skupinu Právne poradenstvo. Tam radia právnici a jedna právnička napísala aj super blog, kde podpísala ako riešiť veci pri rozvode.

4ocka
autor
29. aug 2019

@matabb73 dakujem🙂

4ocka
autor
29. aug 2019

@matabb73 vobec mi tam nejde dostat sa🤦🏻‍♀️

4ocka
autor
29. aug 2019

@stela01 auto sme kupovali uplne nove pred 10 rokmi, ale ked sme pred rokom zacali rozmyslat o rozvode, mala som sa zariadit tak aby som deti vozila do skoly, do skoly a ist do prace, a auto by mi nedal. pracovala som v inom meste, trebalo by mi dva spoje, a to sa nedalo stihnut, tak som si zobrala auto na splatky od kolegyne. Aby videl ze ja sa vzdy dokazem o seba postarat. spolocny ucet som zmenila na ucet jeho, a ja mam svoj. svoju pracu, druhu popro na moju zivnost lebo predtym to bolo na jeho. peniaze som si vzdy musela pytat kedze kartu mal len on.
takze auto som mu nechala len preto ze aom bola donutena postarat sa o seba druhym.

marseillefan
29. aug 2019

@4ocka musí to byť chyba, ktorú určite čoskoro opravia... mne dnes to isté vypisovalo, keď som sa chcel pridať do jednej skupiny

nikus88
29. aug 2019

@4ocka no aj to som zazila....starsia dcera je teraz u neho..pomohli peniazky a reci, ze ju nemam rada..hucali do nej aj svokrovci...teraz sa mi dcera vobec neozve ba ani na ulici ma nepozna .ma 12 rokov...nech si najde but..
Netrpi ho viacej..sama sebe skodis

4ocka
autor
29. aug 2019

@nikus88 najprv pockam nech nas rozvedu, lebo ja fakt nech em pred detmi ho vyhadzovat na ulicu🤦🏻‍♀️ ked budeme po, uz ho budem tlacit viac, aby realne videl ze to nejde takto dalej🤦🏻‍♀️
moja ma 10 rokov, a uz su otazky preco nejdeme s tatinom spolu na vylet, atd ad, boli sme my dve vonku a aj toto sme okrajovo prebrali, aby videla ze pre nich sa nic z mojej strany nezmeni, ona je rozumna, ale syn, on sa nechava rad kupovat. ja dom tvrdsia pri vychove, proste musi mat spravene povinosti, muz len dohovara a dohovara a aj tak nic riadne z toho neni. pri synovi ocakavam ze sa priti mne otoci. ale nemienim hrat hru kupovania si ho ako on.

matabb73
29. aug 2019

@4ocka skús neskôr. Ja som s tým problém nemala. Teraz to tu nejako blbne. Mňa niekedy vyhodí z koníka a o chvíľu funguje.

eliska13
29. aug 2019

@4ocka dlhy sú spoločné, byt je tvoj, auto bolo spoločne chces mu ho nechať....chces striedavku, aby sa nebál, že bude mať vysoké výživné prečo ustupujes a ešte chces aj dlhý zaňho prevziať??a prečo???deti sú malé o pár rokov môžeš ochorieť, prísť o pracu....a kam by chcel ísť, keď nie do podnájmu za 400 eur?veď nech si zoberie úver vyplatí teba čo ste dlzni to si môžeš nechať ako rezervu, alebo ponížiť dlh .a zbytok mu zostane, aby si platil podnájom či kúpil niečo na bývanie

majkeel
29. aug 2019

To sa bude tazko riesit. Tebe zostane byt, bude sa citit ukrivdeny, marne mu budes vysvetlovat, ze si ho dostala darom. Ten "slabsi" je vzdy po rozchode nasr..y, ze nema tolko ako ten "silnejsi", co pracoval viac, lepsie hospodaril, alebo bol z rodiny, kde dostal nieco od rodicov. Nechape, ze rodicia pracovali, aby mali ich deti a nie cudzi clovek, ktoreho si tie deti vzali.
Jedine dat vsetko na papier, byt z toho vynechaj, je Tvoj. Rozpocitat uver, vyplatene uvery, prerabku, zohladnit kolko kto a ako prispel, zohladni uslu mzdu/matersku/rodicak pocas starosti o dieta. Bud k nemu slusna, ale ani mu nic nedavaj navyse. Neoceni to, bude mu malo, bude to povazovat za slabost a este si mysliet, ze ked si tak rychlo ustupila (lebo si to chcela mat z krku), bude si mysliet, ze niekde mas urcite schovane dalsie miliony. Jeho slusnost si aj tak nekupis.
Malokto je dnes ferovy, kazdy chce druheho odrbat, ale hned pride plakat, ze ho niekto predbehol a odrbal naopak prave jeho. Keby bola slusnost pravidlom, tak sa ludia po rozchodoch menej nenavidia.

4ocka
autor
29. aug 2019

@eliska13 dalsi uver mu asi nedaju, ma 41 rokov, spolocny uver na oboch, on nechce ist donpodnajmu lebo sa boji ze mu to nebude pri plate cca 700€ vychadzat. preto chcem ustupit len aby odisiel

hana330
29. aug 2019

Dobrý deň aj mňa čaká rozvod je to ťažké máme ročne dvojičky ale inak nič viac spoločne vie mi niekto poradiť dobrého právnika lebo ja sa z mojim manželom určite nedohodneme

4ocka
autor
29. aug 2019

@majkeel to bolo fer🤔 aj uver rozdelit len on povie ze sa napr platila vymena okien, prerabka bytu ze on vlastne nema co platit, ze z toho okrem dovolenky nic nemal🤔🤔

4ocka
autor
29. aug 2019

@hana330 fuha, tak toto ai neviem ani predstavit s takymi malickyymi detmi, ja som stastna ze budem mat dva prijmi a ze to dako zibami nechtami dam