Kam dáva môj muž peniaze?

16. jan 2024

Nevediem si presnu evidenciu, ale viem, kolko zarobime a kolko cca miname. Teda za mna. Nemame spolocny ucet, ale spolu sa podielame na nutnych vydavkoch, cize nakupy, energie, palivo, a pod. Manzelovi by malo ostat z vyplaty cca 700 Eur, kazdy mesiac. Aj keby minul na seba este dalsich 300 Eur, napriklad nejaka extra strava, konicky, tak by malo ostat 400. Dobre, obcas je nejaka extra polozka, ako servis auta, alebo raz za par rokov jedny pneumatiky, potom zas druhe, ale to snad nie je kazdy mesiac. Nechapem, kde tie peniaze miznu? Nakupy jedla, oblecenia, kozmetiky, drogeria, lieky, vsetko ide cezo mna, este aj zabava pre rodinu. Kazdy mesiac pocuvam iba ako mu to nevychadza. Uz som mu povedala, ze to nechapem, ze ved ked odpocitame vsetko, malo by jemu ostavat par sto eur. Ale vzdy to nejako zakeca. Myslim si, ze nevie hospodarit s peniazmi. No narovinu si nenecham skladat ucty od neho, viem, ze by sa nastval, ze co ho kontrolujem, ze co ma do toho. Uraza ho to. Da sa s tym este nieco robit, ci to mam ignorovat? Stve ma to, lebo trebalo by nieco doma opravit, dokupit. Viem ze negembluje, ani nic podobne, nema utajeneho potomka 🙂 Nechapem to.

babulkomale
16. jan 2024

Asi cital rady na koniku a odklada si na nový štart, ked ta opusti 😃

autor
16. jan 2024

@petamich No a ked chcete na nieco nasetrit? Ako? Napriklad na dovolenku? Nemozem len ja setrit. On radsej povie, ze mu dovolenku netreba a dodiskutovane. No ale tak zas kvoli detom.
@kvadrinkaaa Nebojim, akurat tade diskusia nepokracuje.
@vevesh Ano, toto som zvazovala, ze ci na konicka, az tolko moze ist. Fakt by mi pomohlo vidiet jeho ucet a pohyby, ale je to ponizujuce pre oboch, lebo by som vyjadrila moju nedoveru, jeho neschopnost. Ale inak to asi nepochopim.
@lenja123 Ma vacsi, nez som si myslela, dokonca a veru nesetri.
@dadanu5 Povie ze nema, odskusane.
Ja si myslim, ze jemu je to blbe, ze vie, kam to da, bud to da na tie konicky, alebo nejaku tu "zabavu", ked si vyrazi. Je proste nesetrny, ale ani sa nechce obmedzovat.
On si praje zarabat viac, aby mohol setrit a odkladat, ale zaraba uz ozaj dost, takze nemyslim, ze sa mu v dohladnej dobe podari zarabat o tolko viac, aby bol spokojny.
Ja som si vsimla na niektorych mojich znamych, ktori maju vysoke prijmy, ze si viac dopriavali a zvykli si na vysoky standard a z toho sa tazko upusta.

petamich
16. jan 2024

no tu je ten problem a rozdiel medzi nami, ze jednak nasetrene uz mame (kazdy) a ked treba zaplatit nieco vacsie, tak proste zaplatime a ked nasetrene nemame alebo nechceme zbytocne siahat na dlhodobejsie investicie, tak sa dohodneme, ze zvysime platbu, ktoru posielame na prevadzkovy ucet domacnosti a nasetrime spolu (neexistuje, ze by som platila velky vydavok sama)

nie je take, ze setri len jeden resp. moze byt ze viac setri manzel alebo naopak ale s nakladmi na domacnost a dieta (akehokolvek typu) ideme viac menej na polovicu, nebavim sa teraz o drobnych nakupoch alebo kto zaplati obed

tvoj manzel evidentne vie, ze nasetris a svoje peniaze si rozflaka, moj nech si ich pokojne rozflaka ale spolocne vydavky skratka pokryte budu nami obomi a teda u nas skor ja rozflakam, nie manzel, ten je velmi setrny typ

autor
16. jan 2024

@reanda To uz je po odpocitani aj jeho nakladov, cize aj za byvanie.
@mareka49 Nemam na to dosah, na jeho ucte, na co by mi "zatajoval"? Ale mozes mat pravdu.
@puertorico Ano, mam podozrenie, ze ked sa ide zabavit, ze tam robi granta. Ale to je len taky tip.
@heln Na to musi dojst sam, asi to pride, ked bude treba ozaj nejake surne vydavky, ked odide pracka, alebo chladnicka.

cacianka
16. jan 2024

Mňa by urazilo, keď by sme nehospodarili spoločne, keby sme nemali prehľad o nasich príjmoch a výdavkoch , keby som ja hospodárila s rozumom a muž by rozflakal stovky €. Keby sme/on rozhadzali € po krčmách a nemali úspory, keby som trpla že nemám rezervu na novú práčku či chladničku ...
Tu by som trvala na komplet rodinnom účtovníctve - pracovné zmluvy, platové dekréty, výpisy z účtov a presná evidencia oboch
700 € je fest veľa, z toho aj nejedná rodina musí vyžiť, nie že chlap len tak rozhadze

jaroe
16. jan 2024

Tak tu by bolo potom vhodné, aby mesačne každý prispieval nielen na bežné výdavky, ale aj na tvorenie rezervy -sporenie/neočakávané väčšie vydavky/dovolenka.

jaroe
16. jan 2024

@sasa1310 ja som to pochopila tak, že tieto veci -strava, lieky, drogéria, oblecenie atď. - nakupuje len autorka /financujú ich však spoločne/, čiže má prehľad o tom, čo komu treba/netreba resp. že muž nemá už potom dôvod na vyššie uvedené veci míňať extra peniaze.

tiezjedna
16. jan 2024

@autorka skoro až fyzicky bolí človeka čítať, čo ty píšeš... žiť v tak brutálnej finančnej nevedomosti a hovoriť tomu manželstvo, to je otras. A o spoločnom účte to fakt nie je...

mikadooo
16. jan 2024

No ak s tým chce pomôcť, musí ti ukázať výpis. Ak s tým pomôcť nechce, len naprázdno mláti slamu, tak by som to pustila jedným uchom dnu druhým von. Vždy keď sa začne sťažovať by som sa ho opýtala, či chce pomôcť s analýzou výdavkov a ich následnou optimalizáciou 😁. Ak áno - ukáž výpis a bločky, ak nie, tak sa nesťažuj.

hankab
16. jan 2024

Ak by som si do prace nenosila obedy, ale objednavala, mesacne to vyjde cca 140€ len za obyc. obedove menu. Tankovanie v zavislosti od spotreby a dochadzania kludne od 60 do 250€. Da si kavu a bagetu na benzinke 3x do mesiaca - 40€ ako nic. Kolegovia sa skladaju v praci na darcek, prispeje 20€. Mozno si objedna daku blbost do auta za 50€v ktoru si nevsimnes, ani nemusis vediet ze si ju cestou z prace vyzdvihol v nejakom dorucovacom boxe. Sem tam sa mozno zastavi po pecivo v obchode, nieco malo dohodi do kosika a 30€ prec. Mozno v praci fajci a nevies o tom 😁.
Peniaze sa rychlo rozutekaju a nemusi ani stavkovat.

lenkakravcova
16. jan 2024

Možností je veľa
- šetrí
- investuje
- rozhadzuje
- hazard
- ďalšia žena
- ďalšie deti s inou ženou
- dáva rodičom, rodine
- spláca dlhy
...
😀 Kopa možnosti. Radšej sa opýtaj narovinu

domkakvet
16. jan 2024

Opytaj sa na rovinu.

majlo1234
16. jan 2024

Tiez si myslim, ze sa peniaze rozuzekaju. Moj minie mesacne kludne 500 euro na benzin. Nemam prehlad ani kolko mina, ani kolko zaraba. Ani ja mu neskladam ucty, rada zajdem na jedlo, v potravinach minam majland, na decko…on na svoje podnikanie, svoje dve deti z predchadzajuceho manzelstva. Proste u nas nikdy nebudu fungovat spolocne ucty. Pokial ja nebudem triet biedu, neriesim. Potom bude musiet financovat aj mna. Na dovolenkach a velkych vydavkoch sa podielame spolocne. Jedine, co vnimam ako svoju nevyhodu je zenpocas rodicovskej si minam vlastne uspory. Ale aj tie uspory mam vlastne vdaka muzovi, spolocnym zivotom sa mi znizili nakldy a mohla som viac sporit

0kristina0
16. jan 2024

Aj k*rvy stoja dost penazi.

cacianka
17. jan 2024

@0kristina0 to bolo dosť tvrdé...

cacianka
17. jan 2024

@cacianka ešte doplním, že nepotrebujem aby mi chlap robil stojku, ani by nemusel byť spoločný účet, ale mať prehľad je základ. Dôveruj ale preveruj.
Mám skúsenosť vlastnú.
Mám skúsenosť kamošky - platby mali podelené, ok pohoda jahoda. Až keď jej prišla obálka zo súdu precitla... Muž neplatil za byt, listy a upomienky schovával, ale list zo súdu sa už nedal. Doma dieťa, on si našetril potajomky na kompletnu výbavu na fotenie, 4kolku, nove neviem čo všetko, úspory schované a žena s dieťaťom zostali s holou riť..

autor
17. jan 2024

@cacianka No tak toto je hrozne, a co mu tak preplo? Kriza stredneho veku?

cacianka
17. jan 2024

Keď spätne pátrala, jemu prepínalo už dávno, len to skrýval, herec . Až po čase sa to prevalilo, lebo chcel žiť na vysokej nohe. Mal veľmi slušný plat, veľmi, ale aj tak sa mu bridilo platiť za strechu nad hlavou.
Kreten škaredý.
Ona ešte roky po rozvode splácala dlžoby za byt, aby nezostali pod mostom, aj milenky mal.

0kristina0
17. jan 2024

@cacianka to bolo na srandu

cacianka
17. jan 2024

@0kristina0 ja to chápem, lebo nevedieť kde mizne 700 e mesačne, môže len debil alebo kurevnik ( prípadne iný zavadovy človek)

muchotrafka298
17. jan 2024

Ja som tiez takych poznala, ze domacnost tahala baba predavacka a panko si tisice rozhadzoval, drahe auto, znackove oblecenie, online stavky, zabava rozneho druhu….nakoniec bol nuteny pre dlhy predat nehnutelnost na Slovensku /zili v zahranici/. To bol cisty pruser a jemu vobec nedocvaklo, ze treba platit stravu, byvanie. A tiez sa tvaril, ze tie tisice on nemina a chudacik nema.

bluka2
17. jan 2024

@cacianka zas čo ti to tak extra pomôže mať presný prehľad? Mne zas stačí informácia, že xx odišlo na kategóriu bezny život, veď je to v podstate pomerne jedno aký je pomer “v supermarkete”, “oblečenie” “kozmetika” “zdravie” “sociálny život” atd. Hlavne, keď sa to stále mení (1 mesiac dám 200€ na oblečenie/topánky, ďalších pár mesiacov nič…)