Lakomá budúca svokra

rosemary7
8. jan 2014

ahojte..na MK som už dlho, ale dnes som si vytvorila nový nick lebo tu mám pár známych a rada by som sa poradila s vami o mojom probléme inkognito..pre niekoho je to možno nepodstatný alebo zveličený problém, ale mňa to už dlhšie trápi..skúsim byť stručná ale zároveň vám vysvetliť situáciu..s priateľom sme spolu vyše 2 rokov, nedávne sme sa zasnúbili a v priebehu tohto roka bude svadba. bývam už u priateľa, ale pár dní strávime aj u našich...oni sú veľmi štedrí, nezarábajú veľa, ale dali by nám prvé-posledné, priateľa berú prakticky od začiatku ako súčasť rodiny..niekedy nám to je s priateľom až nepríjemné, že si nemôžu vyskakovať a stále dávajú ( hlavne jedlo, potraviny, zaváraniny, atď) momentálne som síce nezamestnaná, ale takíto boli aj ked som pracovala, takže to nie je len o tom, že nám chcú dočasne pomôcť, oni proste takí sú a nedajú si vyhovoriť, že niečo nechceme 🙂 ..a možno práve to, ako sa správajú moji rodičia mi príde ako úplný kontrast správanie priateľovej mamy.. ked k nej ideme raz za čas, a má napr. upečený koláč, ponúkne ma síce, ale prvotne myslí najmä na syna, a predomnou priateľovi povie napr. máš ešte na zajtra odloženého pol plechu ( moja mama by už balila koláč pre priateľa aby sme si vzali), alebo, u rodičov v nedelu obedujeme a napr. vždy je k nej pondelok pozvaný na obed len priateľ, mňa nezavolá,..a teraz, na Vianoce..naši nás nabalili šalátom, rybami, koláčmi a neviem čím ešte ako keby išiel koniec sveta a ona radšej nechá pokaziť kapustnicu akoby nám ponúkla 😒 a takto by som mohla pokračovať donekonečna..aby ste to správne pochopili, mne o to jedlo nejde,veď sme už sami na tie Vianoce nevládali jesť, ide mi o princíp, že akoby sme boli len nejaká návšteva a nie rodina..a keď už si spomenie, tak len na drahého a ja som vzduch...on s nou mal pár konfliktov, ja s nou zatiaľ nie, ale priateľ hovorí, že vždy by sa zastal mňa, lebo vie "akú má jeho mama sprostú povahu" .a inak, nejedná sa len o jedlo, ale aj o iné veci..je lakomá, tvrdohlavá a strašne sa uráža.. priznávam, moji rodičia sú extrémne štedrí, ale ona, to je kapitola sama o sebe..o tomto som mu nehovorila a podľa mňa mu to ani nedoplo samému, ale proste neviem či mu to mám povedať alebo to prekusnúť a byť ticho..lebo tá pokazená kapustnica ma už rozplakala, to bola ako taká posledná kvapka a ked sa pýtal čo sa deje tak som to zahovorila..

sjuzi
9. jan 2014

Este mam pocit, ze zatovia skor maju konkurenciu u svokra, aspon u nas to tak je, ale mozno aj preto, ze moj otec je velmi silna osobnost, mava svojske nazory, malokedy pripusta ine argumenty...

A vies, ako sa hovori, dcera ostava v rodine, vzdy jej bude matka prednejsia, vzdy pojde s vnucatami radsej k mame. My synov tak trochu stracame... Treba sa s tym bohuzial nejak zrovnat...

@lalinko2010

lalinko2010
9. jan 2014

@sjuzi presne. ale tak čo. nejako bude.

sjuzi
9. jan 2014

Podla mna to nie je o tom, ze prisla potvora a vzala mi syna... Jednoducho je to tak, syn so zenou si vytvori novu rodinu, prebera vo velkej miere zvyky jej rodiny, kedze vo velkej miere je to zena, ktora bude vychovavat deti... 😉

sjuzi
9. jan 2014

@lalinko2010 nuz musime v tom mat jasno uz teraz, aby sme neboli prilis prekvapene, ci sklamane. A nikdy nevies, ako sa zivot vyvrbi, niekomu i dcery odidu dakeko za hranice a vidia sa raz rocne.
Starsi syn onoho casu velmi rad cital krtka 🙂 a odtial z jednej knizky mam krasny vyrok, ktorym som sa zacala riadit: Naco sa dopredu bojis? Aj tak bude nakoniec vsetko inac, vzdy je vsetko inac" 😀

stanislavao
9. jan 2014

@rosemary7 vobec nechapem naco riesite, aku ma svokra povahu. beriete si za muza jej syna, tak predpokladam, ze si beriete cloveka, ktory vam je srdcu blizky a ona ho vychovala, za co by ste jej mohla byt vdacna. a to, ci je lakoma je uplne nepodstatne. ked nechce dat, tak neda. co je na tom? je to jej a ked da len synovi, tak nech da len synovi. uplne zbytocne to riesite a zapodievate sa s tym. vy si navarte svoje a vobec nerieste svokryne jedlo. kazdy clovek je nejaky a vy svokru urcite nezmenite. mali by ste partnerovi povedat, co vas trapi, porozpravat sa o tom, aby vedel vas nazor. ale nie v zlom, len tak, ze sa vam to nepaci, ale nechcite to menit a svokru "prerabat". este neviete, aka budete svokra vy. vazme si starsich - to je take moje zivotne kredo. vychovali nas, vychovali nasich manzelov a preto si svokrovcov vazim nech su akykolvek. nikto nieje dokonaly.

jankastubka
9. jan 2014

My mame podobnu situaciu ale opacne. Moja svokra je velmi stedra, tiez nam balila vzdy jedlo, dokonca kupovala jogurty, syr, sunku a pod. az som sa blbo citila. Maju to v rodine jej mama je taka ista, v byte ma zimu, lebo kurenie vela stoji, ale nam rozda aj to posledne - co nie je spravne, lebo by mala dopriat sebe.
Moji rodicia su opak, neboli k tomu v zivote vedeni a ani oni to nerobia. Nehovorim, ze nas neponuknu alebo nedonesu ochutnat z kolaca ale oproti svokre je to proste opacny extrem. Aj ma to niekedy trapilo, ale zase takto sa predsa laska rodicov merat neda. V zivote mi dali vsetko, dobre ma vychovali a teraz som uz proste samostatna jednotka a ocakavaju ze sa postaram sama o seba. A nemyslim si, ze ma o to menej lubia, lebo mi nezabalia domov polku obeda.

stanislavao
9. jan 2014

neodsudzujte svokru, neviete, aky mala zivot, co vsetko musela preskakat a co zvladnut. je to mama vasho buduceho manzela a vazte si ju. majte dobro v srdci a nie zast. necakajte od nikoho nic a potom ked nieco dostanete, bude vam to vzacne a budete vdacna. takto, ked stale cakate a nedostanete, tak je vo vas len zast. treba byt tolerantny. laska sa neveria hmotnymi vecami. das - dostanes. vy ste jej kolko krat dali kolac, doniesli obed, kupili jej len tak darcek, ked nemala sviatok, doniesli jej kvety? viete, ako sa svokra potesila, ked som jej len tak doniesla kvetinu, kabelku, nieco do kuchynu, napecene, alebo navarene? skuste to aj vy.

klincek
9. jan 2014

@rosemary7 a nemoze byt dôvodom jej spravania to, ze iba nie je naucena ponukat a caka od teba, ze sa zacnes spravat ako clem rodiny? napr. moja svokra (skvela zena🙂) sama povie, ze je najradsej, ked jej nevesty (ma tri) ci zatovia (ma dvoch) vlezu rovno do chladnicky alebo spajze a vezmu si, co chcu, lebo vie, ze sa citia ako doma🙂.
ak nemam pravdu, tak ti asi nezostava ine, len si zvyknut, ze je, aka je, a netrapit sa preto. ak s nou nebudete byvat, nerob si z toho tazku hlavu, ju uz nezmenis a ty budes zbytocne smutna. ak sa da, treba s nou slusne vychadzat, vrhat sa po sebe z lasky nemusite 😅

rosemary7
autor
9. jan 2014

@lalinko2010 ona mala niečo s nohou, mohla chodiť, len sa jej ťažšie pohybovalo, tak som sa sama ponúkla, že ak chce tak jej pomôžem
@jankastubka veď to je samozrejmé v tvojom prípade, že to, že ti nezabalia neznamená, že ťa neľúbia alebo čo..už som tu viackrát spomenula, že jedlo bolo len príklad toho ako sa odlišne správa ku nám naproti mojim rodičom..možno som fakt len tak veľmi ovplyvnená správaním mojich rodičov, že mi to príde ako normálne..ked sa nad tým zamyslím, začínam byť ako moja mama, všetkým ponúkam ( ale nečakám za to niečo !!! ) a ked príde navšteva tak neobsedím a furt obskakujem..tu ide skôr o to, že mi proste z jej správania vyšlo, že som vzduch, keby som si nevypýtala u nich vodu, tak neponúkne..ako kašlať na to, ale čo bude, ked sa bude takto chovať k bud. vnúčatám tak to veru neviem
@stanislavao už som písala vyššie, že sa ju snažím a aj budem rešpektovať, lebo priviedla na svet môjho budúceho manžela, ktorý je najlepší chlap na svete, a taktiež preto, že on sa chová s rešpektom k mojim rodičom tak sa budem snažiť robiť to isté..som tolerantná a kusnem si do jazyka, ale odtiaľ potiaľ..a viem čo si preskákala a aký mala život, jej syn mi to povedal..a práve preto si myslím, že by nemala byť sebecká a do seba zahľadená ( nenarážam len na jedlo !!! ) a nemyslieť pri všetkom len na seba

lalinko2010
9. jan 2014

@rosemary7 teba skôr trápi to, že ťa neberie, nie to že nedá, nenabalí. proste si čakala, že keď ponúkle svojho syna / priatela tvojho /, tak automaticky aj teba ponúkne. ja by som na tvojom mieste nabudúce reagovala takto : ponúkne len syna s niečím, tak ty jej povedz že aj ja si prosím alebo nie teraz si ja neprosím, neskôr! a uvidíš reakciu.
vieš - nebývate spolu, tak nerieš. si sama s priateľom a je na tvojej strane.
a otec tvojho priateľa je kde? toho nespomínaš.

veronicka1901
9. jan 2014

Zatial by som to nebrala nejako tragicky, zmier sa s tym, nezmenis ju. Uvidis, ako sa bude spravat, ked pribudnu vnucence 😉.

sense
9. jan 2014

@rosemary7 nehnevaj sa ale nechapem kde v tomto vidis problem, ved je to jej vec ci vam nieco da al. nie, a je to jej kapustnica a je jej vec co s nou spravi ci ju da vam alebo ju necha pokazit.....u "svokry" nebyvas (vlastne to este nie je ani tvoja svokra), tak co ....to ze vam vasi rodicia daju je tiez len ich dobra vola a nie povinnost....

jahodka8
9. jan 2014

@rosemary7 Svokra nespomínaš, tak predpokladám, že asi už nežije alebo nežijú spolu. Ak nežije so svokrom, tak je na syna dosť fixovaná. Má aj iné deti? Ty máš súrodencov? Asi je aj z domu takto zvyknutá, možno nemávali vôbec návštevy, možno zažila ťažké časy materiálne a možno naozaj nemá nazvyš jedla.

peta_petruska
9. jan 2014

ja sa velmi necudujem, ze sa k tebe sprava inak
je to proste jej syn a ty jej ho este aj beries 🙂)
mne velmi dlho trvalo, kym som si zvykla, ze aj ked kupime obycajne tuzkove baterky a prinesieme svokrovcom, lebo nas poprosili, aby sme kupili, tak nam ich preplatia, dlho som si na to nevedela zvyknut a samozrejme rovnako to cakaju aj od nas...
moja mama byt 5 korun odomna nezobrala 🙂

namornicka
9. jan 2014

@rosemary7 Pozve k sebe iba priateľa a teba nie? Po čase budeš rada že k nej nebudeš musieť chodiť na návštevy a nebude to tvoja vina že nechceš, ale ona ťa nepozve. Ja by som bola celkom rada keby ma svokra nepozvala, aspoň by som k nej nemusela chodiť. 😀

mimake
9. jan 2014

toto co riesite su podla mojho nazoru take prkotinky ze az ( nechcem vas/ ta tym urazit) aleniekedy si clovek vytvori problem aj tam kde ziaden nie je. Ja napr. svokru nemam a zbytok manzelovej rodiny az na par vynimok su alkoholici. Tiez by som sa mohla rozculovat nad tym, ze z jeho strany ( z rodiny) ziadna pomoc neprichadza, ani nejaky obed nehrozi a nie to este nejaka kapustnica do misticky na doma. Ale brala som si predsa mojho muza nie jeho rodinu. Netreba hladat negativa ale pozitiva. Zastane sa ta manzel? Ano. Mozte prist k svokre na obed?Ano. Tak preco si zbytocne kazit naladu? Bud trosku vdacna za to co mas a nehlad na to co nemas ( obrazne povedane)

kalianka
9. jan 2014

Presne, tiez si myslim, ze svokra mozno ani nie je lakomá... mozno je len opatrná... kym nie ste manzelia. Niektore zeny su skratka take. Ja by som sa tiez zamerala na pozitiva a nehladala problemy tam, kde nie su. Mozno casom zacne priatelovi vadit stedrost tvojich rodicov, nikdy nevies akym smerom sa pohne, ci sa vasi nedostanu do pozicie, ze sa budu do vas tolko starat, az nakoniec budes vdacna za svokru a jej "skupost". Vsetko ma negativa aj pozitiva. Hladaj tie plusy. A mozno dobra rada - nenahovaraj si, ze by ta svokra nemala rada, lebo sa s tym tak zžiješ, že to tak naozaj aj bude. To, ako vnímame ludí robí velmi vela s tym, ako sa k nam potom oni naozaj chovaju. Ber to tak, ze ta má rada a úspech sa dostaví časom.

kykka
9. jan 2014

@rosemary7 Pises len o svokre, takze asi zije sama. Vies, samej zene musi byt tazko zit, platit a starat sa o vsetko sama. Ako je ona na tom financne? Lebo ty mas dvoch rodicov a to je rozdiel. Maju vlastnu zahradu a predsa, ak su dvaja a dokonca rozumni ludia, ktori nepiju a maju zodpovedny pristup k zivotu, tak je pre nich lahsie zit ako po financnej tak aj po spolocenskej stranke zivota... Mozno tvoja svokra nema na rozdavanie a tu kapustnicu vyliala preto, lebo bola pokazena a nechcela vam dat pokazenu... Ale moze tu ist aj o nieco uplne ine. Jej zmyslanie moze byt taketo - svojho syna nachovam, dam mu najest a o jeho priatelku nech sa staraju jej rodicia, lebo ja na rozdavanie nemam, som sama.... Samozrejme nieje to pekne od nej, ale nauc sa od nej nic necakat, lebo je to clovek, ktory ti neda to posledne...Ibaco budes stale sklamana a budes citit zataz cely zivot... Chapes? Vybuduj si okolo seba svoj system zivota, kde ona pre teba nebude potrebna... A navyse pises, ze ty byvas u priatela - on ti v buducnosti zabezpeci tvoj domov, da ti byvanie, nie tvoji rodicia. Cize tvoji rodicia sa mu zavdacuju aspon tym, ze vas nabalia jedlom a prijmu ho ako zata. Spravali by sa k nemu tiez tak, keby vedeli, ze nema vlastne byvanie a v buducnosti ta nezabezpeci?... On sa postara o ich dceru a oni sa mu za to uz teraz zavdacuju ako mozu...

kofoluska
9. jan 2014

Prepac, ale budem suhlasit s mimake a niektorymi dalsimi holkami. Chapem, ze Ta to trapi. Ale beries si snad buducu svokru alebo svojho partnera? Byvate snad u svokrovcov a budes nutena zit s nou v jednej domacnosti? Je buduci manzel mamickin maznacik, ktory drzi vzdy stranu jej a na Teba a Tvoje nazory a pocity kasle? Predpokladam, ze na vsetky tri otazky si si odpovedala "nie". Tak to nechaj tak. Kazdy sme nejaky, kazdy mame svoju povahu a svoje spravanie. Nie vsetci nas musia mat radi a nie so vsetkymi musime vychadzat. Aj Tvoja svokra ma pravo mat vlastnu povahu a vlastne spravanie a nemusi sa Ti vobec pacit. Tak ako sa jej nemusis pacit Ty. Ja mam skvelu svokru, ale tiez su veci, ktore sa mi na nej nepacia. A co? Je aka je, ja s nou nic nespravim. Zi a nechaj zit dievca zlate. Su podstatnejsie veci ako to, ci vam nabalila kapustnicu alebo ci svojmu synovi povedala, ze ma este odlozenu polovicu plechu na dalsi den.

livka_
9. jan 2014

places nad tym ze si nedostala co ani nieje tvoje! nebud hamizna /to v dobrom/ zlatko pozri, mas uzasnych a dokonalych rodicov, mas velky poklad a je to tvoja krv. 🙂 raduj sa z toho! 🙂 //vies ako to mam ja? mne sa rodicia neozvali ani na vianoce ani na narodeniny ani na silvestra.. /teda ani ja im -/, co by som tiez sice asi mala/ a neriesim. nasi si ziju vlastny zivot sami dvaja. su proste taki. Naopak, moja "buduca" svokra je skvela, svagrina tiez.. nemozes dostat VSETKO dvakrat.. chapes? staci raz...aj to je DAR 😵

livka_
9. jan 2014

@kofoluska kofolka to presne vystihla... tak nejako to myslim tiez -))

monciky
9. jan 2014

@rosemary7
mas velku vyhodu, ze s nou nebyvate a byvat nebudete a ze priatel o nej vie aka je..., to si vaz a ostatne neries, som v podobnej situacii ako Ty, moji rodicia by sa pre nas aj rozkrajali, mama doteraz pri nakupoch mysli na mna, ked pridu ku nam domov, potrebovali by kamion- ja sa za to hnevam, lebo to nevyzadujem, ale ja som taka ista, tiez ked niekam idem, kupim pre rodicov, upeciem a podobne..., moja svokra pracuje v lahodkach v obchode a este nikdy sa nestalo, ze by mi zavolala, ze maju dobru akciu alebo nieco kupila- proste ona na to nie je, je tak vychovana a mne je to jedno..., ked sme u nich doma, tak nachysta- ponukne, ale aj to sme ju casom museli naucit a povedat si, ze ked prideme 2x do roka, aspon flasu coly by mohla mat doma a podobne, nikdy pre mna nema nic odlozene, dava mi sacky na potraviny a taketo veci co si donesie z roboty a ja pritom, ked nieco kupujem mojej mame, kupim narovnako aj svokre- nerozlisujem, mna to tiez stve a velmi stvalo, velmi sme sa s manzelom hadali za to, ale potom som zistila, ze to nezmenim, aj ked sa rozkrajam, tak som to nechala tak a budem zvedava ako sa bude spravat az bude mat vnuca- ale predpokladam ze takisto ako doteraz..., na narodeniny a meniny dostavame peniaze, ale takym stylom, ze mi je luto, ze nam ich dava a moj muz je velky provokater, takze vlastna mama ho ma niekedy plne zuby, lebo ju stengruje za vsetko....
dokial sa vam svokra nepletie do zivota a nevies o nej, tak si stastna zena, ked pojdete ku nej, zober si nieco na jedenie vlastne a pred nou to zacni jest- bude kukat...🙂

rosemary7
autor
9. jan 2014

svokra je rozvedená, navyše on je už 10 rokov mŕtvy..žije sama v byte, z dôchodku si nemôže vyskakovať, to je pravda, ale čudovali by ste sa koľko peňazí zhltne aj réžia veľkého domu v kt. žijú moji rodičia, majú platy dosť pod priemerom ( aspoň tým uvádzaným médiami), prakticky jeden a pol platu zhltnu šeky a jedlo a predsa myslia aj na nás a dali by nám posledné
som otvorená každému názoru, ktorý mi aj môže byť "proti srsti" a nebude sa mi páčiť, ale nebaví ma stále dookola tu opakovať, že nejde o to jedlo ani o materiálne veci..kto zažil tak pochopí..ide o to, že moji rodičia myslia na priateľa ako súčasť rodiny, pri všetkom možnom, a ona si na mňa ani nespomenie..TOTO ma trápi, nie tak trafená kapustnica alebo hocijaké jedlo či veci, prekristapána !!

livka_
9. jan 2014

ked ta netrapi kapustnica, tak potom nemal zniet nazov temy LAKOMA ale dajako inak, proste potom by si nemusela vyvracat ze ako si to v prapodstate myslela... mozno "nevludna, nesrdecna" lebo potom sa prave baby toho nazvu chytaju.. slniecko ale drz sa, podstatna je laska a zdravicko 🙂

angua27
9. jan 2014

@rosemary7, myslím, že Ti neostáva iné ako sa s tým zmieriť. ja na Tvojom mieste by som sa o tom s priateľom porozprávala. nie žalovanie sa, ale ako diskusiu či aj on vníma tieto rozdiely a čo si o tom myslí. nevynechávaj ho s toho, je to jeho matka.
ľudia sú rôzny a svokra si to možno vôbec neuvedomuje.
mňa veľmi, veľmi dávno zarazila veta mojej svokry, keď sme sa s mojim ex nasťahovali do nového bytu. že ak sme ju nepozvali osobne na návštevu, tak ona sa nikam tlačiť nebude. pritom sme hovorili so svokrom a pozvali sme ich oboch na kávu do nového bytu. bývali od nás 100 metrov. svokor bol u nás každú chvíľku, ona prišla prvýkrát až po roku. ľudia sú proste rôzny.

rosemary7
autor
9. jan 2014

@livka_ asi hej, asi som zle napísala názov témy..ako píšeš, nevľúdna, sebecká a do seba zahľadená .. ale čo už.. ako som už spomínala, viem, že s inými kočkami čo tu píšu starosti so svokrami sa nemôžem ani porovnávať, ďakujem Bohu, že s tou svojou nemusím bývať, ale proste v danej chvíli ma to dorazilo, ono sa to stupňovalo a tá sprostá kapustnica bola tá povestná posl. kvapka.. nemala som sa komu vykecať tak som sa vypísala na MK.. a som rada, že zaúradovalo moje podvedomie a ked sa ma priateľ pýtal čo sa deje, tak som mu nič nepovedala ( nechcem zbytočné hádky a nedorozumenia)..
ale ďakujem za povzbudenie, máš pravdu, keď je zdravie a láska tak to je najdôležitejšie 😀

lalinko2010
9. jan 2014

@rosemary7 ja ti rozumiem ale to nezmeníš!
jediné pozitívum je u teba - priateľ na tvojej strane.
manžel / nepíšem už môj / je na strane svojej matky a sestra a otca!

michaleja_west
9. jan 2014

moja nastávajúca svokra ma neznáša a stále ma uráža ,že som sedlačka a zlá partia pre jej syna ,najprv ma to všetko mrzelo ale viem čo je to za sprostú povahu a ignorujem ju ,na silvestra si so mnou ani neštrngla , myslí si o sebe ,že zožrala všetku múdrosť sveta a pritom furt len synovi riadi život a nemôže ani dýchať ,stále mu hovorí ,že ja som v živote nič nedosiahla a má si najsť lepšiu , od asi 11tich rokov viem variť prať žehliť a robiť všetky domáce veci a dokonca mám v pláne dobrú vysokú školu ale ona je večne nespokojná že sa o jej syna nepostarám ,za to ,že mám tetovanie som feťácky grázel a podobne ,taktiež mi povedala ,že ak niekedy budeme mať deti pojdem na testy lebo som pobehlica a to ona ešte nevie ,že som tehotná ,a keď sa to dozvie bude peklo ,z toho som si tak uvedomila ,že tá zlá je ona a je príliš hlúpa nato aby som z toho bola rozrušená alebo by som si to pripúšťala ,naši majú priatela radi a berú ho do rodiny od prvého okamžiku ,preto som sa rozhodla tešiť sa ,že naši a ja s ním sme už skoro rodina a svokru nechávam za sebou pretože s tou povahou mi nesiaha ani po členky ,ja viem aj priatel aká som a netreba riešiť , taktiež aj ty ,nerieš ju ,ignoruj to a ani tomu nevenuj energiu lebo len budeš nervozna a môže to uškodiť ,ty aj priatel viete aká je tak na takú ženu treba kašlať zvysoka

kofoluska
9. jan 2014

@rosemary7 Potom blby nazov temy, ale aj z tohto Tvojho predosleho prispevku zase citit, ze Ta zaujima aj ta materialna stranka veci, pretoze nezabudas vyzdvihovat naklady Tvojich rodicov v porovnani s ich platmi a to, ako by vam dali prve posledne.

rosemary7
autor
9. jan 2014

@michaleja_west fuu, tak to už je iná káva toto, a tvoj priateľ čo na jej správanie hovorí? ..a ďakujem za tvoju reakciu a prajem veľa síl a šťastia do budúcnosti.. a gratulácia k bábu 😉