Odsťahovanie sa a nový začiatok. Aké to je?

sjuzocka
1. dec 2014

Zatial sa este par rokov nikam nechystam, ale obcas sa tak zamyslim, ze teda by sa nam raz zislo mat domcek, potom zajdem do detailov a uvedomim si, ze na ten domcek tu, kde zijeme (Ba a okolie) nemame financie, ale inde by sa aj dalo... v inom kraji, kde ale je to o dost horsie s pracou... ale tak zaujima ma teraz trochu iny rozmer - odisli ste niekto s manzelom a detmi, teda so svojou rodinkou, zit uplne inde? ake to bolo? nova praca, ziadni priatelia ani pribuzni poruke... adaptuje sa clovek rychlo, da sa to? alebo ste lutovali? kebyze toto ma niekedy v buducnosti nastat, tak by to bolo zrejme aj zmena skoly u deti atd....proste odchod do neznama...ak ste to zazili, rozpiste sa prosim o svojich pocitoch...? vdaka

oladuna
1. dec 2014

Ak je cela rodina "nastavena" na odchod z krajiny tak potom nikto nebude lutovat.deti si rychlo najdu v skole novych kamaratov a ak vies jazyk tej krajiny tak si najdes pracu a tam kolegov a kolegyne z ktorych mozu byt novi znami/kamarati.vsetko je to o rozhodnuti odist, o ovladani jazyka novej krajiny pre uspesne zaradenie sa do systemu krajiny a potom to uz ide same....zelam stastie pri rozhodovani
Ja som odisla sama v 19 rokoch do UK.nevedela som jazyk, nic o systeme atd.Uz nikdy by som sa na SK nevratila.kazdy sa tam len stazuje ake je vsetko zle bla bla bla..ludia stale melu o problemoch a o peniazoch.V UK je uplne ina mentalita.nikto nerozprava o takych veciach ktore maju riesenie.

trogir
1. dec 2014

@sjuzocka , ahoj, tak ja som sa odstahovala za manzelom do Prahy, len teraz v oktobri. No a fakt som si zvykala, predovsetkym na ""prazsku mentalitu". Pokial sa prestahujes na Slovensku, tak Ti tento problem odpada, pretoze clovek v cudzine sa potyka aj s nacionalizmom, sice nie otvorenym, ale citiš, ze si prišelec a niekto Ti to da aj nenapadne pocitit. Malicka si v skolke celkom zvykla, aj ked nasa skolka a predovsetkym ucitelky boli empatickejsie. Nepoznam tu nikoho a zatial ani nepracujem, ze by som mala moznost stretnut nejakých novych známych. Manzel pracuje do vecera a este aj odtialto mava sluzobne cesty do cudziny. Hladam si pracu a chodim do fitka, tam su skupinove cvicenia pre deticky a detsky kutik, takze mame s malickou program. Ale sranda to neni, aj som si porevala a pozurila. Ale na druhej strane je tu krasne, vela moznosti . Je to skusenost, človek spevnie, je odolnejsi a samostatnejsi a vazi si veci, ktore kedysi povazoval za samozrejmost. Takze vyskusaj.

trampolina_trampoliny
1. dec 2014

ahoj my sme s manželom obidvaja Zvolenčania a presťahovali sme sa do Prievidze pred 28rokmi kvôli manželovej práci a myslím ze sme urobili veľmi dobre lebo sa spoliehame jeden na druhého nik sa nám do ničoho nestará a keď bol dáky problém tak sme si sadli a porozprávali sa .Kamaráti sa po čase najdu a keď ideme domov aspoň sme všetkým vzácnejší

monicka28
1. dec 2014

@sjuzocka podla mna zalezi aj od povahy. ako trampolina_trampoliny pise, im to s manzelom pomohla. urcite sa otestuje aj vas vztah. nas zacal zlyhavat.... pre mna to bolo nesmierne tazke a dodnes lutujem.