Opatrovanie nevlastných súrodencov 17 ročnou sestrou

veve2410
30. júl 2015

ahojte, mám 17 rokov a prázdniny.. chcela som ísť na brigádu ale nešla som pretože musím strážiť nevlastných súrodencov (8 a 5 rokov- ten je doma len niekedy inak chodí do školky), pretože pri nich nemá kto byť (lepšie povedané rodičia si nenašli nikoho). Mama chodí len na rannú, otčín na 3smeny .. takže keď majú obidva rannú robím bratom raňajky, obed som pri nich pol dňa, keď má otčin poobednú som pri nich od 1 do 3 (takže len dve hodiny ale aj v tento týžden varím lebo mama vždy príde z práce a sťažuje si ako je narobená a skoro nič nerobí, takže robím jedlo hlavne pre seba lebo už by ma asi ani vydieť nebolo :D) a keď má otčin nočnú som pri nich zasa pol dňa lebo on spí.. Takto to ide dokola už mesiac, tento týždeň je zrovna ten "dobrý" že má otčin poobednú, ale dnes ma to totálne dostalo.. Mama príde domov a že chce ísť von s XY (nový priateľ, kedže s terajší je v rozvodovom konaní) .. Už ma to tak vytočilo.. lebo aj hocikedy inokedy som pri nich dlhšie než by som mala atď... častokrát docielim svojho že nechcem s nimi už byť, ale potom to mám týžden na tanieri a nekonečné výčitky.. ja sa potom cítim blbo že jej nepomáham, ale aj ja chcem mať prázdniny... mám priateľa 60km daľeko odomňa, bol tu dva týždne ale tiež potrebuje byť aj doma a ja za ním nemôžem ani ísť a to si vôbec neuvedomuje...

veve2410
autor
30. júl 2015

@janinah ja by som velmi rada pomáhala, keby mám nomrmálnu mamu.. ale ja proste neviem za čo jej mám pomáhať, keď ona pre mňa nespraví skoro nič

sandey
30. júl 2015

Akože sem tam postrážit nepoviem... Ale skoro stále? Sú to predovšetkým ich deti, musia si to sami zariadit, načo ich potom mali, keď sa nevedia postarať? Ja tiež nemôžem pracovať na plný úväzok kvôli synovi, máme málo peňazí, ukrajujeme kde sa dá a pritom bývam aj s mojimi rodičmi, ale varujú mi malého iba sem-tam...

veve2410
autor
30. júl 2015

@sandey no veď to, tú otázku na čo ich mali si dávam stále :D pretože aj keď sú doma obaja, nevenujú sa im.. a nás (mňa a staršieho brata,ktorý už s nami nebýva) využívajú keď niečo potrebujú.. ale brat sa jej už otočil chrbtom a keby mne nebolo lúto tých malých urobím to tiež

manzanillaa
30. júl 2015

@veve2410 Ahoj,je veľmi pekné, že sa takto staras o surodencov. Zatial si to mozno neuvedomujes,ale raz sa ti to vrati v tom, ze neskor mozno surodenci pomozu s niecim tebe a budu ta mat radsej ako vlastnu mamu...ak sa ti aj podari neskor osamostatnit sa,udrzuj s nimi kontakt,ste surodenci a je jedno,ze nemate jedneho otca...

petra7777
30. júl 2015

@veve2410 Matka by sa miesto randenia mala starať o deti....aspoň občas, ak už jej povinnosti robíš ty 😠 Ja nevravím, treba rodičom pomáhať, ale celé prázdniny robiť slúžku?

bonaqa2013
30. júl 2015

@veve2410 mama sa nechce vzdať detí a po práci ide za frajerom... tak tomu moc nerozumiem. 😒 😒 😒 😒
A ešte tí nevlastní sú deti tvojej matky a otčima - teda spoločné? dobre rozumiem?

veve2410
autor
30. júl 2015

@bonaqa2013 áno spoločné deti 🙂
no mama takto s frajermi randí už viac ako 2 roky, ale stále bude tvrdiť, že ona len trpí atď atď..

monika0612
30. júl 2015

@veve2410 No ja ťa asi nepoteším, aké myslím si, že máš dosť rokov na to , aby si Vašu situáciu v rodine pochopila. Mám 3 deti, dve staršie sú v tvojom veku a malú 2 ročnú o ktorú sa musia starať cez prázdniny oni. Doma my ponáhajú zo všetkým, ale na druhej strane aj ja im umožním si niečo privyrobiť a stretnúť sa z priateľmi. Keď Vás chcú rodičia zabezpečiť musíte si pomáhať spolu. Možno je tvoja mamina v ťažkej situácií ak sa práve rozvádza, možno nemá dosť prostriedkov, aby súrodencom zaplatila tábor.

prego81
30. júl 2015

@veve2410
na 17 rocnu posobis prijemne dospelo 😉 Myslim ze ti cele okolie robi laskavost a je to pre teba skvela skola zivota. Aspon vidis ako by to v zivote nemalo byt 😀 Vsetko zle je na nieco dobre. Tento rok este vydrzis a potom mozes zacat zit vlastny zivot. Mamu by som nesudila, snaz sa s nou vychadzat a mozno si aj ona raz najde partnera s ktorym sa "skludni". Drzim palce 🙂

timea7
30. júl 2015

@monika0612 ale ak má dosť času v čase rozvodu na ďalšieho muža, tak by si mala nájsť aj čas na to, aby dcéru, ktorá sa cez deň stará o súrodencov, odbremenila. Ja som sa ako decko tiež starala o brata, ale nikdy ma rodičia takýmto spôsobom nezneužívali. Hlavne, že obaja bojujú medzi sebou o deti a teraz si nevedia nájsť čas na to, aby sa im venovali....

timea7
30. júl 2015

@veve2410 si rozumná mladá žena, úplne ťa chápem, že ťa súčasná situácia štve, aj mňa by štvala. Tvoja mama má síce tiež právo na oddych, ale myslím, že jej pomáhaš toľko, že sa mohli v auguste prestriedať s otčimom v práci tak, aby si ho ty mala voľný, veď majú obaja dovolenku. Toto leto už s tým zrejme nič neurobíš, skús sa s nimi dohodnúť aspoň na dvoch týždňoch bez detí, ale o rok si naozaj vybav brigádu, maminu o tom včas informuj. Teraz jej povedz, že ty jej želáš, aby bola šťastná, či už s týmto partnerom, alebo s novým, ale dúfa, že si uvedomuje, že o rok už budeš dospelá a že si aj jej nový partner uvedomuje, že sa bude treba postarať o dve deti. Dobre si premysli, ako si svoj život zariadiš, snaž sa v mladom veku čo najviac študovať, niečo si našetri, nevrhaj sa s priateľom hneď do rodičovstva. To ti radí stará korčuľa 😀 , prepáč za úprimnosť, želám ti, aby si bola šťastná.

monika0612
30. júl 2015

@timea7 ja som len vyjadrila názor, každá žena občas chce uniknúť od svojích povinnosti, hlavne keď sú starosti. Tým samozrejme nebránim jej mamu.

timea7
30. júl 2015

@monika0612 svoj názor tu má právo predsa vyjadriť každý, tiež súhlasím s tým, že každá žena občas potrebuje uniknúť od povinností, ale toto nie je zaťaženie dcéry raz za týždeň strážením detí, toto je suplovanie matky pri deťoch dcérou. Na jej mieste by som sa jej spýtala, kto sa bude starať o mladších súrodencov, keby náhodou odišla o rok za hranice....

peneloppe
30. júl 2015

@timea7

Presne, toto je situacia ked starsie dieta nahradza matku a stara sa o dalsie deti.

veve2410
autor
30. júl 2015

@prego81 presne toto si uvedomujem 🙂 " Aspon vidis ako by to v zivote nemalo byt. Vsetko zle je na nieco dobre." už dlho vidím ako sa stará/nestará o svoje deti a o celú domacnosť a presne taká nechcem byť. a to či sa skludní tak to som zvedavá, pretože mne 17ročnej povedala že som ich tiež veľa vystriedala :D čo vôbec neni pravda a keby aj bola narozdiel od nej niesom vydatá a nemám malé deti...
@timea7 jej priateľ si uvedomuje, že sa bude musieť starať o ďalšie dve deti, ale problém je v tom, že on má ďalšie 3, ktoré chce tiež do výchovy :D takže to bude zaujímavé, ja sa len teším kedy zmaturujem a osamostatním sa 🙂

eeffka
30. júl 2015

@veve2410 tento rok ti neostáva nič iba zatnut zuby.o rok už vidím tvoju mamu a jej frajera ako sa zblaznia z 5 deti... nuž k tomu,len čo chceli,budú mať...

peneloppe
30. júl 2015

@veve2410

Ja by som ti poradila to iste co Timea7 a to venovat sa skole, studiu, vyucit sa, vystudovat, ked sa ti da tak si nieco usetri a s priatelom velmi opatrne aby si sa v mladom veku nestala matkou a potom sama vidis co to prinasa. Skus sa najprv osamostatnit, zabezpecit sa a na rodinu mate casu dost.

timea7
30. júl 2015

@veve2410 to už bude v ich réžii, ale treba im na rovinu povedať, že pomôžeš rada, ale nech zabudnú na to, že im budeš o rok strážiť všetky deti. Chápem ťa, že sa chceš osamostatniť, veľmi dobre si ale premysli, ako so svojím životom naložíš. Máš teraz všetko, si mladá, zdravá, pôsobíš veľmi rozumne, máš právo si najbližšie roky užívať život plným priehrštím, či budeš ešte študovať, alebo pôjdeš pracovať. Inak, keď sa už potuluješ tu na MK, prečítaj si ´dalšie témy, aby si sa vyvarovala chýb, ktoré urobili iné ženy, je lepšie sa učiť na chybách iných, ako na svojich.

anina37
30. júl 2015

@veve2410 no klobúk dole pred tebou dievča, aj ja mám doma baby ktoré sa starajú o brata, robím v nepretržitej prevádzke aj s mužom, ale keď máme volno tak dovolím deťom takmer všetko z vďačnosti, že nám takto pomáhajú, staršia bola aj na brigáde, mladšia chodí na volejbal potom na pizzu s kamoškami...VŽDY sa dá nájsť riešenie, na budúci rok proste trvaj na určitých podmienkach, aby si mala čas aj pre seba! všetko sa dá-keď sa chce..🙂 držím ti palce.

filipal
30. júl 2015

@veve2410 presne tak, Veve, od niektorych rodicov treba odist co najskor. Obcas to vidim tak, ze nie ze sa deti narodia rodicom, ale naopak.
Su ludia, ktori nikdy nedospeju, nepoucia sa, robia stale rovnake chyby. A nie je nic smutnejsie ako vidiet stareho blba. No nic sa neda robit, ty budes musiet byt silna a ist svojou cestou. Tak ako ti radi Timea, snaz sa vzdelavat, v ziadnom pripade tehotenstvo a cim dalej od rodicov.

petra7777
30. júl 2015

@timea7 Jednoznačne máš úplnú pravdu 🙂 Matka si urobila z dcéry slúžku a opatrovateľku zadarmo....Ako som už písala, treba pomôcť rodičom, ale všetky povinnosti, ešte aj varenie mater hodila na dcéru a ona chodí kade-tade....Načo si robia takéto matere deti? A dám krk na to, že ich je tu takých oveľa viac....

janinah
30. júl 2015

@petra7777 to nám je tu každej jasné..lenže dievčaťu tým nepomôžeš,že nakydáš na jej mamu....@veve2410 vydrž,máš na to,aby si si zariadila život podľa seba,momentálne ťa tie dve deti ozaj potrebujú,držím ti prsty....

zuzana2000
30. júl 2015

@veve2410 a neskúšala si sa s maminou dohodnúť, že ok teda počas doby, keď bude ona v práci sa postaráš o súrodencov....ale keď príde z práce, musí prebrať zodpovednosť ona...predovšetkým sú to jej deti a už by mala byť tebe vďačná, že sa o ne staráš a ona má umožnené chodiť do práce....vieš, takáto situácia je momentálne aj u nás....dcéra sa mi stará počas mojej práce o syna, ale akonáhle prídem domov (tiež robím len ráno) má voľno, uvarím im na ďalší deň.....a naozaj som jej moc vďačná, za to čo robí....ona ma tiež od veľa vecí odbremení...ako napr aj žehlenie a upratovanie.....ale ja teda nešetrím chválou, nakoľko to myslím zo srdca, že čo by som bez nej robila.....je to pomoc k nezaplateniu 🙂

regina22
30. júl 2015

matka si asi rada užíva

maminuska
31. júl 2015

Nikdy som neuvažovala nad tým ked syn bol doma so svojimi nevlastnými sestrami počas obdobia keď bola zavretá škôlka alebo ked som nestíhala z práce škôlku, išiel , prebalil nakrmil a počkal kým prídem .
Aj teraz pokiaľ pracujem aj večer je s babami on . Obidvaja to berieme ako samozrejmosť, nijak to neriešime a nerozpitvávame.
Reciprocita je však samozrejmá .

lilitela
8. aug 2015

@veve2410 No mas to tazke - hlavne teda, ze ocakava, ze sa budes starat aj vtedy, ked si chce ona vyrazit - ved cie su to deti, tvoje, ci jej? Inak ma prekvapuje, ze sa o tychto surodencoch vyjadrujes ako o nevlastnych, lebo si myslim, ze to je nezvycajne, pokial maju deti rovnaku matku a ziju v jednej domacnosti, ale asi aj to poukazuje na to, ze to nemate doma uplne v poriadku...

tinka323
8. aug 2015

@monika0612 ale zas, su dvaja, ona je sama ,vari, stara sa ,mama beha von. No chuda dievca, ja mam tiez 14 rocnu dceru, pomaha , aj navari, ale zas viem,ze potrebuje cas pre seba.
Ide von a dajme tomu od 18.-20 zoberie jedneho na prexhadzku, nikdy nie dvoch.
A samozrejme ma prazdniny, bola 2 tyzdne na anglickej univerzite, urcite by som ju takto nezapriahla.

tinka323
8. aug 2015

@veve2410 aj ja mam 14 rocnu dceru, ked mala 13 cely skolsky rok akonahle prisla zo skoly starala sa o malych cca 2 hodiny, kym nedosiel ocino, ja som isla poobede na par hosin do prace.
Vela jej to dalo, obetovala sa, nemala kruzky, sem tam nam to vytkne, ale teraz napr. Cez prazdniny 2 tyzdne bola na univerzite anglickej, potom hned sla ku starkej, ked je doma, pomaha, ale chodi kazdy den za svojimi kamoskami a okolo 18. Zoberie jedneho na prechadzku.
Takto jej to uz vyhovuje a musim povedat, jej to dalo strasne vela, vie sa 100% postarat o deti, nemusim ani chvilku pochybovat a bat sa.
Drzim ti prsty, aby si zabojovala za svoje prava.

tinka323
8. aug 2015

@zuzana2000 aj u nas to tak fungovalo, akonahle sme s manzelom doma do vwcera sme nonstop pri detoch az kym ich neulozime.nexhodime nikam ani kavu,ani on na pivo, predsa sme chxeli tri deti, treba sa starat.

zuzana2000
8. aug 2015

@tinka323 ja som Adamka nedala ani do škôlky teraz cez prázdniny....dcéra povedala,že ona to sním zvládne......on ju poslúcha a Nika má najradšej, keď sú spolu sami, na začiatku som volala vždy svokre,nech ide knám pozrieť, ale nerobilo to dobrotu.....tak si robia program sami ,idú von zo psom ,alebo ma prídu pozrieť do práce......ešte k tomu tento týždeň ani nechcela aby som sa namáhala s varením......že ona uvarí....tak robili palacinky, cestoviny......no začína mi dochádzať, že mám naozaj sebestačné dieťa.....🙂