Musí mi muž vyplatiť polovicu z pozemku alebo iba z domu?

Zodpovedané
25. máj 2023

Dobrý deň,

s mužom sa chceme rozviesť. Počas manželstva nadobudol darom pozemok, na ktorom sme postavili rodinný dom. Na pozemku figuruje ako vlastník iba on.

Je povinný vyplatiť mi polovicu aj z pozemku alebo iba z domu?

Ďakujem

Dobrý deň,

darovaný pozemok do BSM nepatrí. Nebude teda predmetom vyporiadania BSM. Dom do BSM spadá.

Ak ste však počas manželstva spolu s manželom pozemok zásadne zhodnotili (napr. premenou z ornej pôdy na stavebný pozemok), budete mať zrejme nárok na podiel z toho, o čo sa zvýšila hodnota pozemku po jeho darovaní.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk