Svokra a moje bábätko

radkanika
17. dec 2013

Pomoc, som na nervy zo svokry...môj malý bude mať vo štvrtok iba 4 mesiace!!!! a ona do mňa hučí, že by sa už mal pomaly snažiť pretáčať atď.! u nás je ale problém, že on absolútne neznáša ležať, na bruchu už vôbec nie, len by sa nosil na rukách a všetko obzeral, zvedavec malý. Inak dosť plače, keď ho človek položí. No napriek tomu s ním cvičím občas na fitlopte, to mu ide. Vie na brušku pekne dvíhať hlavičku a vie sa aj podoprieť rúčkami, ale jemu sa asi nechce, potom sa rozčapí ako žaba a dvíha len hlavu a je nervózny. Na chrbte sa vždy ťahá do sedu, robí vyslovene polobrušáky a vydrží radšej takto vo "vzduchu", než si ľahnúť a oprieť hlavu. Hračky si už vie držať a dávať aj do pusy a lekárka, keď ho potiahla za rúčky na sedenie, on sa neposadil, ale rovno sa stavia na nôžky...to okomentovala tak, že aha, ten sa vám o chvíľu sám posadí...no moja svokra má stále problém s tým blbým otáčaním 😠 nedá a nedá pokoj, keď je malý tam, len ho gúľa hore dolu, ťahá ho a malý je nervózny a poväčšine sa aj pogrcká...už neviem, ako jej vysvetliť, že má ešte čas!!!! či to len mne sa zdá, že je malý ok??

lalinko2010
17. dec 2013

@radkanika skús svokra spraviť to čo ona robí tvojmu malému - ako sa bude tváriť? 😉
nie každé dieťatko sa musí vedieť pretačať, môj to nerobil a ˇKeď sedel, tak akoby nesedel, lebo hlávku si nepoložil.
svokru nezmeníš.
inak tvoj drobec je šikovný a svokru nerieš, jedným uchom dnu a druhým von....

sharmana
17. dec 2013

@radkanika skús cez manžela, aby jej dohovoril, že budete postupovať podla seba a nech sa do toho nestará.. ale tak, aby to nevyznelo, že ty cez neho riešiš... inak je s malým určite všetko ok, môj synovec tiež neznášal ležanie na bruchu a rovno sa staval na nohy, to sú tie rozdiely medzi detmi a je to úplne v pohode... moja dcérka naopak išla tabulkovo, pretáčanie, sed, štvornožkovanie, státie a chodenie... ALE, to neznamená, že tak musia postupovať všetky deti 😉 a vidím že už jedno staršie dieťa máš, tak nechápem, prečo sa tebe, už skúsenej mamičke montuje do dieťaťa... ešte pri prvom by som chápala, ale pri druhom ťa poučovať, to by som ju asi stopla aj sama 😀

radkanika
autor
17. dec 2013

@sharmana no ved to...dcerka bola presne taka ista, nepretacala sa, na bruchu nenavidela byt, rovno sa posadila a na 7 mes. uz za ruku chodila, na co lekarka hovorila, ze co uz, ked sa sama stavala. Zabudla som napisat, ze malemu sa uz podarilo pretocit z chrbta na brusko par krat, ale skor ked je na boku, alebo vo vyvysenej polohe, len teraz bol kusok zasoplikovany, tak ho skor drzim na rukach aj spinka vyssie, aby mu netatekali sopliky...som to aj svokre vyvsetlila. Mam ju rada, je to fajn zena a pomaha nam velmi aj s detmi, ale toto ma hneva a neda si vyhovorit...az som uz zacala pochybovat, ci fakt nema pravdu, ale trapit tak malinkate babo sa mi tiez nechce...nevidim zmysel toho, aby som ho nechala lezat a plakat, aby mal motivaciu snazit sa...to su slova mojej svokry, ze to tak musim...

sharmana
17. dec 2013

@radkanika nemusí to tak byť... skúšať áno, aby bol aspon chvílku, a dat mu pred neho klúče alebo niečo štrngotajúce, svietiace, čo v nom vzbudí záujem, že vydrží trošku dlhšie... každým dnom a cvičením si bude o trošku lepšie na túto polohu zvykať.. plač by som ani ja nezniesla... trápiť dieťa, pokial nejde o nejaké fyzioterapeutické cvičenie, v tom ja nevidím najmenší dôvod... naozaj, jedine cez manžela a zdôrazniť, že si už jedno dieťa vychovala, tak nech to nechá na teba, lebo urobíš aj tak podla seba... možno sa zduje, ale treba ju upozorniť jasne, inak to bude skúšať stále 😉

memma
17. dec 2013

podla mna je tvoj maly sikovny. Mne sa mladsia zacala pretacat az ked mala 7 mesiacov a neurologicka vravela, že je sikovna, je som si myslela, ze budeme musiet chodit na rehabilitacie ale vobec nie A starsia sa mi vobec nepretacala a ked som ju potiahla za rucky tiez sa neposadila ale postavila a chodit zacala ked mala 9 mesiacov, ked mala 10 chodila aj po vonku na nerovnom terene uplne sama. Mladsia mala teraz v nedelu 9 mesiacov a este ani nelozi skor sa odplazi, alebo ked sedi tak na zadocku skace a odskacka tam kde chce.Boli sme včera na poradni aj u ortopeda s nozickami, kedze som este nebola a obidvaja lekari vraveli, ze vsetko je tak ako ma, vraj sa nema kde ponahlat a podla nich je sikovna, u ortopeda skoro rozobrala ultrazvuk

radkanika
autor
17. dec 2013

@memma mne sa strasne pacia tie skakajuce deti na ritke 🙂

sharmana
17. dec 2013

@radkanika presne ako píše @memma takto môj synovec, on nechcel ležať na bruchu, nechcel ísť na štyri, štvornožkoval typom "skákania na zadku" a potom sa rovno postavil a začal chodiť... takže niektoré sa pretáčajú, vydržia na bruchu aj 30 min, jak moja malá, tej sa v tej polohe vyslovene páčilo a hrala sa tak.. a štvornožkovala úplne klasicky, a potom deti idú zas iným "štýlom" a to rovno na nohy 😉

memma
17. dec 2013

a este kasli na svokru, moja sa tiez do vsetkeho starala. Ked mala starsia 2 mesiaca, zacala ju krmit zemiakovou kasou, ktoru uvarila pre nas normalne so solou, maslom a mliekom tak sme sa strasne pohadali.Tvrdila ze plakala, vraj bola hladna tak ju nakrmila, mna nechcela vyrusovat aby som si oddychla. Potom tvrdila, ze ona mi dceru zoberie, ze ja sa o nu neviem postarat, tak to skoncilo tak, ze sa s nou teraz vobec nebavim ani sa jej nepozdravim, ked ju stretnem a to uz viac ako 4 roky

radkanika
autor
17. dec 2013

@memma fuha, tak to uz by vazne aj mna nahnevalo...akoze svokry su uz raz take, ale ako som pisala, moja az na tuto vec je skvela...netvrdim, ze k nej mam nejaky uzasny vztah, ale som jej vdacna za vela.

yarnie
17. dec 2013

@radkanika Svokra ho má samého bez teba? Tiež by som bola nervózna, keby s mojím dieťatkom takto neodborne cvičil a manipuloval laik. Ale: poloha na brušku je veľmi dôležitá. Schopnosť dieťatka sa vzoprieť na rukách a na lakťoch s tým že dokáže napríklad chytiť jednou rukou hračku a podať si ju a potom sa s ňou na brušku ležiac hrať je podstatná jednak pre budúce lozenie ale aj pre celkový psychomotorický vývoj. Brušáky, ak ťahá hore hlavu sú nesprávne, treba im zabrániť dvihnutím nožičiek. Pretáčať sa je veľmi podstatné a úzko súvisí s polohou na brušku a na roztiahnutých dlaniach. Áno každé dieťa je iné ale keď sa dieťa vyvíja a rastie, učí sa zapájať svaly a robiť všetky pohyby potrebné pre neskoršie vzpriamené držanie tela a chôdzu. Ak dieťatko preskočí niektorú fázu, telo si pomôže tým, že chýbajúce nervové prepojenia a nespolupracujúce svalové skupiny nahrádza inými - nesprávnymi. Tak sa dieťa dostane k chôdzi ale v budúcnosti mu hrozí napríklad skolióza, pretože trvalo preťažuje svalové skupiny čo spôsobuje vznik napätia a neskôr aj skrivenie chrbtice. Častokrát pediatri na poradni tomu nevenujú pozornosť alebo dokonca nesprávne zhodnotia ten ktorý pohyb. Toto všetko mi vysvetlila rehabilitačná dr. ktorá 5 mesačnej dcérke ktorá sa pretáčala len na jednu stranu (na čo pediatrička iba mávla rukou) a zhodnotila že dcérka je v polohe na brušku oneskorená o tri mesiace (pästičky o ktoré sa mala opierať- zaťaté, plač, odmietanie byť na brušku). Čím skôr sa problém zachytí a začnú cvičiť vhodné cviky (nie vojtovka len baby gymnastika) tým vyššia šanca na rýchlu nápravu. U nás stačil 1 mesiac denne cca 10 minút cvičenia. Čiže odporúčam dať dieťatko vyšetrit odborníkovi, možno netreba nič, ale možno trošku pocvičíte a zrazu bude na brušku aj na chrbátiku rado. Dr. mi ešte zdôraznila, že dieťa nikdy niečo nerobí z lenivosti ale preto, že to nedokáže. Čiže ak je na brušku a pred ním neznáma hračka, ak ju neskúsi dočiahnuť je to preto lebo to nedokáže a nie že sa mu nechce. Skúmať je prirodzená potreba. Neexistujú "lenivé" deti.

melesmeles
17. dec 2013

@radkanika aj moj maliky bol taky, ze len na ruckach by sa nosil 🙂 a co sa tyka tvojej svokry....uplne ta chapem, byt na tvojom mieste tak jej razne, ale samozrejme slusne poviem, ze to je tvoje dietatko, ty vies co je prenho najlepsie a ze si vyslovene nezelas aby s nim takto "cvicila"...ak to chcela praktikovat na svojich detoch, to je jej vec, ale ty si to nezelas, tak nech ta respektuje. drzim palce 🙂

ejuska79
17. dec 2013

no, ja by som jej slusne dorazne vyslvetlila, nech uz s tym prestane, ze si to nezelas.. ja som bola taka jednym uchom dnu, druhym von, ako sa vravi, pre pokoj v rodine.. az si raz milostpanicka, bez mojho vedomia zavolala k nam domov k malemu neurologicku, nejaku jej znamu, lebo maly nedvihal hlavicku... no a vtedy som to uz evydrzala a povedala som jej vsetko a aj som na nu kricala.. odvtedy mam pokoj... ani sa mi neodvazi zavolat... proste kazdy sme nejaky, treba sa snazit vychadzat, ale kamosky z nas nikdy nebudu a myslim, ze ani rozumiet si nikdy nebudeme..chvalabohu k nam nechodi casto, tak raz za mesiac, aby sa nepovedalo..sak deti ju ani nepoznaju..

radkanika
autor
17. dec 2013

@yarnie dakujem a kde by som mohla najst nejake baby cviky, ktore su dobre?

cikyta
17. dec 2013

@radkanika Moje dieťa neležalo nikdy na bruchu. Vždy to bol rev. (A chvala bohu som nemala ani nikoho za riťou,kto by mi vštepoval, že je to nesprávne) V 6.mesiacoch sa mi sama postavila v postielke držiac sa. V 8.mesiacoch sama bez držania chodila 😀 A že lenivá a neviem čo 😀 áno, máme max ploche nohy, no tie su dedičné a nieje to sposobené tým, že by nechcela ležať na brušku 😀 Má silné ručky (na preliezke za nou nestíhaju staršie deti) aj nôžky.
Treba spacifikovať svekrušu. Skus to cez muža a ked nepomože, hold nádych a v miernej forme na ňu spustiť.... ☹ Držím palce

babatkoling
17. dec 2013

Jejej, neboj, nerob paniku - Tvoj maly vyzera ok. Nas Maco na brusku ani za svet (preto Ti ani neviem povedat, kedy sa prvy-krat pretocil), sedel velmi skoro, lozil asi len tyzden a potom sup hore na nohy. Chodil uz na konci 10 mesiaca s oporou a teraz - 15mes. - uz beha, skace, vie stat na jednej nohe na par sekund (ranna rozcvicka 🙂) a lezie / skriabe sa na sedacku. A ked sa hrame tak lezie aj sa pretaca aj vsetko ostatne. Je zato nenormalny? Nie, len si isiel svojim tempom. Tiez je neuveritelne zvedavy ale aj velmi vnimavy a rozumny.
Ja by som svokru asi poslala - keby len davala rady tak ok, ale natahovat maleho proti mojej voli - juj, to by som penila...
Jasne a slusne jej vysvetli, ze Ty si s vyvojom svojho maleho spokojna, neni sa kam ponahlat...

yarnie
17. dec 2013

@radkanika nám ich predpísala dr. Bolo to cca asi 7 cvikov, ktoré ma naučila robiť. Boli určené presne na jej problém. Synček mal v troch mesiacoch iný problém, v polohe na brušku nakrivo držal hlavičku, ten už dostal vojtovku, lebo to bola centrálna koordinačná porucha. Tým chcem povedať, že tak ako sa preventívne chodí na sono kĺbikov, ja by som každej mamke odporúčala dať dieťatko okolo 4-5 mesiaca skontrolovať rehabilitačnému detskému dr. My laici (ani všeobecní pediatri) vôbec nemusíme zistiť že má dieťa problém. Včasná diagnostika výrazne skráti dobu liečenia. A skolióza to je podľa mňa fakt hrozná vec.

zuzka4444
17. dec 2013

@yarnie Jedina mudra rada medzi tymito komentmi. Je uplna pravda, co pises. Zial, nevedela som to, ked boli moje deti male, lekari tiez nic neriesili, vzdy to uzavreli, ze su necakane sikovne na to, ze boli dvojicky na hranici donosenosti. Nepretacali sa, zo lehu by najradsej isli do stoja. Ked zacali sediet (velmi skoro), tak mali okruhly chbatik. Vobec nestvornozkovali, rovno zacali chodit, ani rok nemali. Dnes maju 23, skoliozu a problemy s chrbticou horsie, ako ja v 50-tke ☹. A nie su sediace, aj cely zivot sportuju - a rozne sporty, cize ani tu nie je jednostrannost, je to problem z utleho detstva, rozumni lekari to dnes uz vedia...

@radkanika Tiez som uverila lekarom. Radsej uver svokre a zacni s nim cvicit. V dospelosti sa ti za to podakuje. Cvicenim nic nepokazis, ked to vsak zanedbas, moze to mat nasledky na cely zivot. Mozno aj ja budem raz ta neprijemna svokra 🙂

drabantovazuzana
17. dec 2013

moje deti nenavideli polohu na brusku a ani sa nepretacali. Obaja mi aj neradi sedeli. Len ak nasli nejaku pomocku, okamzite sa postavili... to iste robili aj v poradni pri tahu za rucky, obaja sa rovno zapierali do noh a chystali sa postavit 🙂 Ja osobne si myslim, ze aj tvoj maly bude podobny typ ako moje deti... A rovno ti bez stvornozkovania zacne chodit. Inak - moje deti sa stvornozkovat nikdy nenaucili a rychlostou blesku sa od cca 7 mesiacov pohybovali po dome formpu takeho divokeho skakania na ritke, to sa ten styl neda ani opisat 🙂

meggi23
17. dec 2013

moji svokrovci tiež chceli mi do toho hovoriť čo a ako mám robiť s malinkým :@ zo začiatku som to nechala tal nech sa vykecajú potom mi to už liezlo na nervy tak som povedala mojmu nech povie svojej mame že ja viem čo robím však malého som porodila a ja som sním 24hodín v kuse . no nakoniec som si to vyriešila tak keď že môj milý nechcel mamke nič povedať tak som si povedala svoje 🙂 pekne som jej vysvetlila že hoc ona vychovala 4 deti malinky je môj a ja viem čo robím a teraz mi už dá za pravdu a ona si priznala že som dobra matka 🙂 a odvtedy hoc čo urobí s malinkým dopredu sa ma opýta :D ty vieš čo je pre tvojho syna to naj nenechaj sa držím palčeky 🙂

sharmana
17. dec 2013

@drabantovazuzana to len potvrdzuje teoriu, že sú minimálne dva typy detí: tie klasicky ležiace na brušku, štvornožkujúce a potom sa stavajúce na nohy, a tie, ktoré neznášajú ležanie na bruchu, nesedia, namiesto štvornožkovania skackajú na zadku a hned chodia, ako môj synovec 😀

drabantovazuzana
17. dec 2013

@sharmana chichi mozno 🙂 Neviem ti to takto z hlavy povedat 😀

yarnie
17. dec 2013

@zuzka4444 mrzí ma, že ste tak dopadli :( žiaľ aj dnes ešte múdre doktorky ktoré bez štipky odbornosti vyslovujú názory typu lenivé dieťa alebo naopak chvália ak dieťa preskakuje dôležité fázy vývoja. Ja som vychádzala z knihy Nežná náruč rodičov, ktorá mi otvorila oči už po príchode z pôrodnice, kde som pochopila, že rutinné zaobchádzanie s bábätkami ktoré som videla u sestier na šestonedelí je úplne škodlivé. Manipulácia s bábätkom môže veľa spraviť pre je vývoj v pozitívnom aj negatívnom zmysle. Také to potiahnutie za jednu rúčku aby sme dieťatko položili nabok a následné podloženie chrbátika rukou aby sme bábo zdvihli - zle! Dieťatko sa má podobrať naraz z oboch strán akoby do mištičky. Striedať strany pri nosení, správne dvíhať aj ukladať, nepreťažovať jeho svaly a nestimulovať reflexy ktoré majú časom zaniknúť. Atď atď.
@radkanika všimni si, že všetky maminky ktoré píšu že ich dieťa nechcelo byť na brušku píšu že šlo predčasne do chôdze a preskočilo lozenie. Štvornožkovanie (čo najdlhšie) zjednodušene povedané posilňuje tie svaly ktoré neskôr zodpovedajú za správne držanie tela. Tým samozrejme nejovorím že tvoj malý má problém alebo že deti ktoré neštvornožkovali musia mať skoliózu alebo problémy s pohybovým aparátom. Ale je dobré vedieť že to súvisí.

syrik
17. dec 2013

Poznám a nejdem riešiť detaily - každé dieťa Ma svoje tempo, keby sa Ti niečo nezdá, porád sa s lekárom. A treba si jasné povedať, že Ti to vadí, aj za cenu, že sa urazi - veď ju to prejde 🙂 A keď nie, ide o Tvoje dieťa.

cikyta
17. dec 2013

@yarnie Kedy je predčasne ísť do chôdze ? 🙂 Moje dieťa trojnožkovalo 😀 Akonáhle som mu vrátila nôžku a pohrozila, že takto lezie nesprávne, spustilo krik 😀
Mala som kamarátku,ktorej sa v rovnakom termíne, ako naša, narodil syn.....on ležal v kočíku dlhé mesiace a miloval polohu na brušku. Ked ho zobrala na ruky, bol zvláštne prehnutý ako luk. Chodiť začal (bol opatrný) v 1,5 roku s vypúleným bruškom. ☹
My sme kočík skoro nepoužívali. ☹ Plakala v nom, jak keby ju z kože drali (a to sme poskúšali rôzne rady) A to, že neznášala polohu na brušku nam odobrila aj dr., pretože sme mali reflux a táto poloha bola velmi nevhodná.

yarnie
17. dec 2013

@cikyta podla odbornikov je dolezita co najdlhsia faza lezenia. T.j. nezalezi na tom kedy dieta zacne chodit ale pre jeho zdravy vyvoj je dolezite ci zacne stvornozkovat a cim dlhsie stvornozkuje, tym lepsie. To ze dieta zacne chodit v 18 mesiacoch je ok. Ak je dieta prehnute ako luk, treba to riesit. Vacsinou su to deti s hypertoniou, treba ich uvolnovat cvicenim, masazami, vyborne je plavanie. Naopak deti hypotonicke su akoby mlandrave, vlacne, vacsinou aj kludne, staticke. Tie by mali cvicit tiez, aj ked hypotonia udajne pretrvava cely zivot, najma ta silna.
Obe moje deti mali reflux, o to narocnejsie bolo cvicenie aj polohovanie, ale dalo sa to zvladnut. Len clovek uz velmi nestihal spolocensky zivot, lebo bolo treba vyuzit cas medzi spankom a jedenim. Poloha na brusku je dolezita pre lezenie. Ak sa netrenuje na brusku, dieta neziska stabilitu oprete o rucky a tym padom aj ma tendenciu preskocit lezenie, preferuje vztycenu polohu, na ktoru ale este nema spevnene svalstvo a vytvorene nervove a svalove prepojenia spravnych pohybovych vzorcov. Preto takto vztycena chrbtica bez dostatocnej opory ma riziko skrivenia. Zaroven sa zafixuju nespravne pohyby a polohy, co problem prehlbi. Prejavit sa moze o 20- 30 rokov neskor, kedy uz ale je neskoro.
Obe moje deti boli vela nosene v satke a ergonomickom nosici, a mala som ich 18 mesiacov po sebe, takze to bolo obcas narocne, neskor sa vsak velmi rady vozili v sportovom kociku.

cikyta
17. dec 2013

@yarnie No tiež názor 😉

lusyke
17. dec 2013

@radkanika tvoj maly je urcite vporiadku. Kazde dieta ma svoje tempo. Niektore ani nelezu, hned sa postavia na nohy a chodia. Svokra to asi nemysli zle ale viem ake je to otravne ked sa do takych veci stara. Ta moja minule potrela mojej malej 8 mesacnej ruku cukrom lebo sa natahovala po vanilkovych rozkoch. Vraj nech si skusi. Mna skoro trafil slak. A pritom som jej povedala ze na sladkosti ma cas aj do dvoch rokov a vyslovene som jej zakazala malu niecim krmit. Svokry maju vzdy svoj rozum..ale ta moja mi niekedy pripada ako bez rozumu a mam aj strach jej malu nechat na starost. Ak sa ti nepaci ze s tvojim malym takto cvici, skus svokru trosku oklamat a povedz jej ze to doktorka zakazala a vymysli si nejaku vyhovorku. Na moju to zabralo ked chcela do malej naliat caj...(ja totiz s podavanim caju malym detom nesuhlasim). Svokra si trosku podudrala ze co je to za doktorku ale mala som pokoj.

adrioska
17. dec 2013

Zavolaj pediatricke pred svokrou, daj svokru k telefonu a nech si podebatuju...mozno ju doktorka presvedci... 😉

radkanika
autor
17. dec 2013

@cikyta aj môj drobec má ale mierny reflux...negrcká veľmi, ale vždy mu málinko vyjde, ešte na začiatku prvé dva mesiace to bolo horšie. No vždy, ako je na brušku, vyteká mu zgrcnuté mliečko chudákovi, preto som aj písala, že ako ho svokra gúľa a gúľa, hneď je pozvrackaný.

alenkadr
17. dec 2013

radkanika , u mojej svokry zabralo, keď som ju poprosila aby drobca nehontŕlala keď ho mala na rukách, pretože nám to neodporučila DR. Má tiež reflux a mliečko mu behalo hore dole, potom ho pálila záha zo žalúdočných kyselín a bol veľmi nepokojný. Svokra to pochopila 🙂. 😎