Veriaci verzus neveriaci - výchova detí

galaxy
23. aug 2014

Maminky,tie čo máte skúsenosť,alebo poznáte niekoho kto mal podobný problém. Poradte. ( Nejedná sa však o môj probém)
Otázka: Partnerka - veriaca, Partner - ateista. Partnerka však spoločné deti chce vychvovávať v katolíckej viere. Partner je ochotný spraviť ústupok a tiež deti v ich viere podporovať a partnerke nebrániť. Ale ako k tomu potom prídu tie ich spoločné deti? Ako ich v tom môže partner podporovať,ak sám tomu neverí. A čo odpovedať na otázku, "Prečo sme my (deti) veriace a chodíme do kostolíka a prečo tatík nechodí" ?? Dá sa takto fungovať?

fra
21. sep 2014

@henulecka 10 rokov je fajn... mali sme susedu, tá vydržala cca 40 rokov... nakoniec ten jej skutočne uveril 🙂

ferkos
22. sep 2014

Mamina strana rodiny veriaca, ocova neveriacia. Ja osobne som veriaci, chodim do kostola (nie pravidelne ale v sviatky ano a ked sa da tak v nedelu) rozhodne chcem svoje deti vychovavat v krestanskom duchu a viest ich ku krestanskym hodnotam. Osobone som sa nikdy nezamyslal nad tym preco otec do kostola nechodi, alebo preco sa spolocne pri stole nepomodli no zaroven to nikdy nesposobovalo najmensie problemy v rodine. Otec to respektoval do kostola ma zaviezol odviezol este sa spytal o com farar rozpraval a nechal to namn a. To je podla mna najrozumnejsi sposob ukazat cestu a ked uz je dieta dostatocne stare a chape zivot ako taky je to nanom nech sa rozhodne 🙂.

darling16
7. jan 2017

podla mna sa tak dá žiť, ak partner nebrani v krestanskej vychove

mirareisenauer
16. máj 2017

Ja respektujem vieru iných ľudí, ale ja svoje dieťa viest k viere v Boha nebudem a ani nechcem. Byt dobrým človekom neznamena veriť v Boha.To sa dá aj bez toho. Aj keď mnohi krestania tvrdia opak. A nemozem povedat, že ja v Boha neverim. Verim, že Boh je, ale odmietam ho. Podla môjho nazoru si aj samotna Biblia odporuje. Boh je vsemocny. A prečo potom dopusti toľko ľudského utrpenia, smrti, hladu a nepravosti? Prečo teda nepomoze ak uz je vsemocny???Moze sa na to pozerat bez toho, aby ukazal svoju moc? Mali by sme byt jeho deti...ale...sprava sa takto niektorý rodič k svojemu dieťaťu? Ja teda nie. Tresta nas za hriechy Adama a Evy za to,že ho neposluchli? Ale co on je diktátor a keď ho neposluchneme, tak nas hodí do " plynovej komory" ako to robil Hitler??? Nikdy v živote som jeho " dobrotu" nepocitila. Nikdy. Práve naopak. Aj napriek tomu, že som v neho verila. Ja sa za zlého človeka nepovazujem aj napriek tomu ze Bohu uz neverim. Aj keď ma urcite teraz bude veľa ľudí kvôli tomuto odsudzovat nechcem aby môj syn veril niekomu, kto ti celý život hadze pod nohy dreva...

beton
16. máj 2017

@mirareisenauer V com si Biblia odporuje...neuvadzas. On nedopusta ludske utrpenie. Ani to nie je kvôli Adamovi a Eve. My si na nas dopustame nestastie sami. Ako sa spravame k druhym, k prirode atd. Vsetko je len prirodzeny dôsledok. Nepocitla si jeho dobrotu? A co tak vlastny zivot? Nic dobre Ta v zivote nestretlo? Ziadna "nahoda" sa Ti neudiala? Boh, ze nam hadze polena pod nohy?? Ved on nam dava prilezitosti. Je na nas, ako ich spracujeme, ako zareagujeme. Tak to robia vsetci rodicia, verim, ze aj Ty. Nechas dieta, nech sa rozhodne, nech urobi, ako uzna za vhodne a nesie si dosledky. Alebo to dieta neustale riadis a hovoris, co ma robit? To robil Hitler. Boh dava slobodu a respektuje nase rozhodnutia. Vsimni si, ze nikdy zlo nezvitazilo, nikdy v dejinách sa nestalo, aby zlo zvitazilo nad dobrom. Boh posobi prirodzenou cestou, nie je to ziadny ujo carodejnik. Skus s nim na tu temu pokecat, mozno najdete spolocnu rec :o))

beton
16. máj 2017

@galaxy Podla mna sa da, aj ked je to veeelmi tazke pre tu maminku. Ide hlavne o to, aby tym detom neodovzdala "chodenie do kostolika", ale vztah k Bohu. Vztah k Bohu ktorehokolvek clena rodiny pozehnava vsetkych clenov rodiny a mnohokrát sa deju s tymi "neveriacimi" podivuhodne veci.

mirareisenauer
16. máj 2017

@beton Nie. O tomto ma nikdy nikto nepresvedci. Ja Vám vašu vieru neberiem a plne to respektujem aj keď vidím, že práve tí veriaci nedokazu rešpektovať tych, ktorí sa s ich nazormi nestotoznuju. Nie, ja neberiem Boha ako nieco dobre. Ja sa za svoj názor nehanbim... A ked uz to tu bolo spominane ako si človek vyberie medzi zivotom a smrťou? Ako si dokáže dieťa na seba dopusit nešťastie samo? Rozhodne sa samo zomrieť? Ved aj také veci sa dejú. A mi vždy je na vine choroba...

maculo
19. máj 2017

Mám otázku takú základnú... O akom druhu viery sa bavíme, keď píšete partner/partnerka + deti..?

kocica7
10. sep 2019

Chcela by som sa spytat,myslite si že nas farar zosobaši,ked ja som krstena-pravoslavnej cirkvi a priateĺ v rimsko katolickej ?