Zmena priezviska dieťaťa bez súhlasu rodiča?

simuskaaa123
1. nov 2019

Ahojte ma niekto skúsenosti so zmenou priezviska u dieťaťa bez súhlasu otca? Alebo proste ste si samé zmenili priezvisko mimo svadby na také, ako má dieťa? Bývalý mi nechce podpísať súhlas.. Keď si podám žiadosť na súd tak mi len dôjde vyjadrenie ano/nie alebo proste by sme boli predvolani na súd a normálne by bol súdny proces? Nemôžu mi zobrať malú? Aké sú cca poplatky na súde? Ďakujem

veronikaszabova
1. nov 2019

@simuskaaa123 pozri si stare diskusie o tom - je ich tu dost a vsetko tam je vysvetlene.

simuskaaa123
autor
1. nov 2019

@veronikaszabova nasla som z 2012 ale chcem aktuálne info

lesanka845
1. nov 2019

ahoj, normalne sudne pojednavanie. Ak Ti to sud odobri, potom uz dalej riesis na matrike.

horalka1986
1. nov 2019

Nie,nemizes ho zmenit len tak a ani na matrike bez sudneho rozhodnutia nic nezmenia. Samozrejme, mozes to podat na sud,pockat na riadne pojednavanie a ak sud rozhodne, potom ho zmenit. Na to ale musis mat naozaj silne argumenty, to nieje len tak ze hop sup,diky.

evitka83
2. nov 2019

@simuskaaa123 su tu diskusie aj z tohto roka. Ked ma mala otca zapisaneho v RL aj s priezviskom, bez suhlasu otca meno nezmenis sama. Jedine sudnou cestou a musis mat na to relevantne dovody, tiu, ze sa o dieta otec dlhsiu dobu nezaujima, neplati vyzivne atd...pre sud je irelevantne, ze ty mas po svadbe s novym partnerom ine priezvisko, pokial otec ma zaujem o styk s dcerou, neubluzuje jej a plni si povinnosti.

cacianka
4. nov 2019

Su tu prispevky stare max mesiac.pozri skupinu Pravne poradenstvo

laurinkalm
11. máj 2020

Ahoj. Moj ex tiez nesuhlasis so zmenou a to aj napriek tomu ze sa o dceru nezaujimal roky. Tak sa to dala na sud. Na prve pojednavanie sa nedostavil. Na druhe prisiel a vyjadril sa ze s tym nesuhlasi. Tak si predvolali dceru na tretie pojednavanie. Neplatil vyzivne, nezaujimal sa o nu a sam sa na sude vyjadril ze ju kontaktovat nebude kym to ona sama nebude chciet. Vonku sa jej len pozdravil. Nic ako sa mas a bla bla. Kuratorka bola z neho a jeho spravania zhnusena. Roky som tahala z neho vyzivne cez policiu. Sudkyna moju ziadost schvalila a dcera ma uz moje priezvisko. Ked prisiel pravoplatny rozsudok tak som musela s tym ist na okrasny urad v meste kde byvame a cakali dalsi mesiac na ich vyjadrenie, ktore nam schvalili. Lebo sud ti da len suhlas za otca ktory musi okresny urad tiez schvalit. Dlha cesta ale vyplatila sa. Drzim palce

simuskaaa123
autor
11. máj 2020

@laurinkalm tak to je super. Ja som sa už vzdala nádeje.. Vo februári sme mali súd o výživné a zverenie do starostlivosti. 2 dní pred súdom im dal vyjadrenie k môjmu návrhu aby mi to nestihlo prísť.. Aká som agresívna, chorobne závislá na značkovom oblečení, že sa neviem ozvať a nemám záujem mu dat vedeť co mala, že malej a upokojenie púšťam vulgárny rap, že sa o ňu riadne nestarám, pretože jej nedávam kvapky od bolesti bruška.. Že so z nekompletnej rodiny a žiarlim na jeho rodinu. Sudkyňa mu odklepla všetko čo chcel. Chcel som parný vikend, dala mu neparny. Chodil 2x do mesiaca a dala mu 2x do týždňa.. Teraz chodí raz za mesiac keď si potrebuje kopnúť. Poutaza ma, pochváli sa bytom a frajerkou, ponadava mi ako je všetko moja chyba, pooduva sa ze jeho rodina malú nevidí pritom záujem žiadny.. A na malú sa pozrie keď sa stretneme a občas aj keď sa lúči.. Inak mala vždy spi v kočíku ktorý tlačím a z jeho 2hod je s ňou max 20min.. A to sa cíti veľkoryso pretože ten čas co ma oprávnené byt s malou venoval mne... Ale najväčšia krava som ja a keď aj sa o niečo pokúsim zrejme pochodim rovnako.. Mala ma 8mes a reálne ju na rukách mal naposledy pred Vianocami.. Žiadne darčeky nič..

laurinkalm
13. júl 2020

@simuskaaa123 ahoj. Nemas to s nim jenoduche ale chlap ktory sa len hraje na otca tak ten sa chvilu bude snazit a potom sa vytrati zo zivota. Ty nie si povinna mu oznamovat ako sa ma mala. Ak ho to zaujima tak sa bude on pytat. Drzim ti velmi palce, aj ja som sa dlho trapila ale nakoniec sme to uspesne vyhrali. Mohol aj dva metre na sude skakat. Uz len tym ako drzo vystupoval vytocil kuratorku. Niektory chlapi si jednoducho nevazia co maju a iny by sa isiel zblaznit za svojim dietatom. Daj vediet ako dopadnes, snad sa ti to vsetko podari a budete spokojne😊

simuskaaa123
autor
13. júl 2020

@laurinkalm ďakujem.. No zatiaľ to všetko nechávam tak. Teraz nám po 2 mesiacoch pridelili exe ohľadom výživného tak mam obavy 🙈inak už od konca apríla sa neozval, v podstate od súdu došiel 2x dokopy... Nedávno som sa dozvedela, že jeho sestra a mama čakajú kým bude mať mala rok, aby ma dali na súd nech si ju môžu brat bezo mňa.. Tak mám tiež stresy, však to je za chvíľu.. No uvidíme co bude 🙈😪momentálne som si našla priateľa, asi o tom nevedia, ľúbi mňa aj moju malú tak snáď nám to vyjde 🙏

simuskaaa123
autor
13. júl 2020

@laurinkalm a co sa týka ex tak plánuje na august svadbu, len neviem ci babo čakajú alebo plánuju.. A vlastne on nechodí lebo mu ju ukážem len cez kočík a hovorím, ako si spravím decko s fetakom.. Nechapacky totálne.

laurinkalm
15. júl 2020

@simuskaaa123 velmi ti drzim palce aby ti novy vztah vysiel. A neboj to je este par mesiacov, a ak by nahodou mali babatko tak ver ze na tvoju malu si ani nespomenu. A co chce jeho sestra? Ved ked chce dieta nech si da spravit a stara sa o svoje. Zvladnes to neboj. Zeny toho zvladnu vela😊

simuskaaa123
autor
15. júl 2020

@laurinkalm ďakujem hrozne moc ❤️no spolieham sa na to, že keď bude mať druhé tak my budeme mat pokoj.. Véd to, že jeho sestra ma 20, o rok menej než ja a hlavne ze velice študuje za detskú psychologickú..