Dali by ste v tomto prípade pokrstiť dieťa?

20. feb 2024

Rodina môjho muža je veriaca, my dvaja sme obaja pokrstení, ale ja asi len tak aby sa nepovedalo. Ani jeden nepraktikujeme kresťanstvo, nechodíme do kostola, nemodlime sa, asi ani v boha neveríme. Jeho rodina chce aby sa dalo dieťa pokrstiť, no ja s tým nesúhlasím. Ani jeden ho nebudeme viesť k viere, keď bude väčší a bude chcieť chodiť so starými rodičmi do kostola, nech sa páči, ale príde mi celkovo chorý ten prístup, že malé dieťa, ktoré si ledva uvedomuje že existuje ideme zapisovať k nejakému náboženstvu. Muž doteraz súhlasil so mnou, no prikláňa sa ku krstu v poslednej dobe, lebo nátlak od jeho rodiny. A ze ako to bude vyzerať a všetci sa budú vypytovať kedy budú krstiny, no dedina chápete. Ani svadbu sme nemali v kostole, to bol tiež veľký škandál. Ja neviem, nechcem robiť rozbroje, ale stotoznena s tým nie som ani trošku.

h2
20. feb 2024

Tak, ako prehrmel škandál, že ste nemali svadbu v kostole, prehrmí aj ten, že dieťa nemá krst.

queen_mary
20. feb 2024

@aurora33 nie. Je mi to jedno, ci je, alebo neni, lebo to pre nas nic neznamena. Tak ako ty by si ja just nepokrstila, tak nam to je jedno ci je, alebo neni. To neni slabosstvo. Nam je to jedno a babky su spokojne. Win-win.

aurora33
20. feb 2024

@queen_mary nie nie. Kebyže ti to je jedno, tak pokrstiť nedáš a zvysoka sa vykašleš na také divadielko pre babky. Jednoducho sa bojíte babiek, čo by povedali, tak ste poslušne nasklusali do kostola.

autor
20. feb 2024

Ďakujem vám všetkým za reakciu. Dosť som nad tým dnes premýšľala. Nechcem byt za nejakú kravu pred rodinou a preto som sa snažila hľadať dôvody prečo áno a prečo nie, ale vyšlo mi z toho naozaj len to, že jediny dôvod prečo by som dieťa dala pokrstiť je, aby som nebola za kravu. Keby môj muž nejak kresťanstvo praktizuje, nemala by som problem aby viedol k tomu aj dieťa, ale ani jeden sme neboli v kostole od útleho detstva, nemodlime sa ani na sviatky ked sme pri stole s rodinou a cele mi to príde ako strašne pokrytectvo. Keď bude dieťa vnímať, kľudne nech ho vezmú starí rodičia do kostola, nech mu ukazujú svet tak ako ho vidia oni. Krst proste nebude. Veď by to bola úplná fraška.

minka201
20. feb 2024

@autorka Dobre rozmýšľaš, ak si uvedomuješ, že by to bola len fraška a že nechceš klamať, ako budeš viesť dieťa k viere.
Možno by bolo v takýchto prípadoch, kedy je rodičom jedno, či bude dieťa krstné alebo nie, zaviesť nejaké nové pravidlá. Ak by rodičia súhlasili, dieťa by mohlo byt krstné na žiadosť starých rodičov, pričom by sa oni museli v kostole pred oltárom zaviazať, že budú dieťa viesť k viere a následne to aj plniť. Rodicia by sa toho nemuseli zúčastniť a proti svojmu svedomiu skladať falošné sľuby. Stačilo by len, že by sľúbili (aj písomne), že nebudú dieťaťu vo viere brániť.

palicka
20. feb 2024

Pri krste slubujes, ze dieta vychovas vo viere. Ako to chces dodrzat?

queen_mary
20. feb 2024

@aurora33 lol. Detom to prinieslo slusne peniaze na ucet, to mi uplne staci. 😀 Ziadny strach, ale smart riesenie. A nevnucuj mi prosim ta tvoje domnienky.

aurora33
20. feb 2024

@queen_mary pekná fraška, ale nečudujem sa. Tu je kooopec pokrytcov 🙂

queen_mary
20. feb 2024

@aurora33 cele krestanstvo je jedna fraska. Ale ako hovorim, bol to win-win. 😊

aurora33
20. feb 2024

@queen_mary hej čo tam po presvedčení, hlavne že majú deti pár šušnov na účte. Ty si asi z tých čo by si dala aj do kolena vŕtať za pár centov vsak?

queen_mary
20. feb 2024

@aurora33 aky mas problem? 😀 ved nezavid mi tie susne. Takto sme to vyriesili a bodka. Ak s tym mas problem, daj si otcenas a neotravuj.

aurora33
20. feb 2024

@queen_mary ja s tým nemám, len poukazujem na to, akí ste pokrytci. Pekný večer

queen_mary
20. feb 2024
autor
21. feb 2024

Keby viete koľko mojich kamarátov išlo ma birmovku len pre peniaze. To je presne ako prijímanie a krásne šaty, tak v 15tich sa minupuluje tých, že budú peniaze. Skutočná podstata sa nerieši, hlavne aby to mali

queen_mary
21. feb 2024

No u katolikov by som krstit nedala v zivote. My sme dali evanjelicky, a tam to konci. Konfirmaciu nech si dieta potom tozmysli same.

eva233
21. feb 2024

@anna777115 nie je pravda, bežné sa krstua aj deti nezosobašenych podľa rkc má byť hlavným "zdrojom" viery okrem rodičov krstný rodič....

aurora33
21. feb 2024

Autorka, za mňa ste sa rozhodli super. Nie je nič horšie ako dávať krstiť deti len kvôli babkám alebo peniazom, ako tu jedna kráľovná mery. To je doslova trapne.

panda21
21. feb 2024

My sme neveriaci. Deti sú nepokrstene a neverím tomu, že sa niekedy v živote ocitnú v kostele (samozrejme, brániť im nebudem. Nech si každý verí čo chce). Ale u nás to bol tiež škandál. Moja starka sa skoro zhrutila, pritom do kostola absolutne nechodí, z muzovej strany zasa počúval on od mami, babky, tety.. Prehrmelo to, pochopili. Je vážne mizivá šanca, že my ako neveriaci vychovame veriace deti. Ak by sa tak rozhodli, nech sa pokrstia. My sme napríklad včera odoslali žiadosť o vymaz z cirkvy, keďže sme krstený. Zbytočné opletacky pre mňa a muža, pre pár kvapiek vody 🤷‍♀️

oblecenieavecicky
21. feb 2024

Nevadí, že to je len "na oko", hlavne, že suseda nepoohovára 🙈
Opäť a zas typickí kresťania. Nedala by som pokrstiť, ani keby sa na hlavu postavili. Držím palce, nedaj sa presvedčiť.