Iba svedok krstu

erikav
8. apr 2013

Ahojte. Mám na vás otázku. Chceli by sme dať pokrstiť dcérku a za krstnú mamu by sme chceli moju sestru, ktorá nemá birmovku. Farár nám povedal, že môže byť len ako svedok krstu. Ja ale vhodnejšieho kandidáta nepoznám, nakoľko ona jediná sa o bábätko zaujíma a berie ho ako živého tvora už počas pobytu v mojom brušku. Chcem sa preto spýtať, či nemáte takú skúsenosť, že by krstným rodičom bol iba svedok krstu a nikto iný? Nechcem dať za krstného rodiča nejakého "debila" len preto, že má birmovku a pritom je mu naše dieťa úplne ukradnuté.

hajajanka
8. apr 2013

@erikav Tak som to nepochopila spravne, prepac. Snad sa nehnevas 🙂 Skus sa opytat priamo na fare, iste ti povedia, ako to chodi.

erikav
autor
8. apr 2013

@hajajanka nic sa nestalo..vo vyre mojich myslienok som to mozno chaoticky napisala, ale mam z toho teda v hlave poriadny gulas, lebo vobec neviem, co robit a ako to nakoniec dopadne..skusim este raz vysvetlit fararovi, ze nikoho takeho nepoznam a uvidim, co mi na to povie

vdaka za vsetky rady

jasmika
8. apr 2013

no a čo keby si sestra najprv urobila birmovku...a máš to vyriešené.. kedže idete krstiť tak ste asi veriaci..a ked chceš aby to bola sestra tak si ju môže urobiť...

maria117
8. apr 2013

@mirkakab aj my to mame tak zauzivane. Mamku volala kamaratka za krstnu,ked bola este slobodna. Potom volala aj ona ju. Ale ako krstneho mam mamkinho brata a moj ocko je krstny jeho detom. Krstnej manzela volame tiez krstny. A krstnej manzelku volam menom. Manzel sa tomu tiez divil. Ma to vyhody v tom,ze nezabezpecuje vsetko len jedna rodina,ale si to rozdelia,kto,co kupi,...

erikav
autor
9. apr 2013

Tak nakoniec som sa dopatrala odpovedi na moju otazku az na biskupskom urade v Nitre...

"Dobrý deň, malé dieťa pri krste nemusí mať krstného rodiča. Stačí svedok krstu." 😉

mia18112
9. apr 2013

@erikav Skus iny kostol, alebo ineho farara. My mame krsných rodicov naseho syna obidvoch len s krstom. Ani jeden nemá birmovku, dokonca jeden z nich je ineho vierovyznania - a nebol absolutne ziaden problem.

ifkael
9. apr 2013

Aj ja som len svedok krstu..farar sa netvaril nadsene, ale nemam pocit, ze to je take podstatne...

missy97231
9. apr 2013

@erikav ako svedok pri krste bol aj moj manzel iba... ale mala by si mat aj krstneho rodica 😉 pokial ti robi problem takeho najst ako si vyzaduje Cirkev, tak nedavaj krstit len preto ze je to "ïn" ... Ved naco jedna Sviatost, ked uz dopredu vies ze ine asi ani nebudu ?

erikav
autor
11. apr 2013

@missy97231 uz som si to zistovala a staci iba svedok krstu..nemusi byt na krste pritomny krstny rodic....a ano, dietatko bude mat vsetky sviatosti aj ked jeho "krstna" nema

shilla1
3. máj 2013

@erikav ahoj,ja tiez nemam birmovku ,tak som len ako svedok krstu,v meste z kt.pochadzam nam to nechcel farar dovolit,tak sme sa sli spytat do ineho a tam bez problemov,potrebovali sme len povolenie z nasej fary a krstny list a pri druhom krsniatku to bolo to iste,len sa ma spytali ci si chcem v buducnosti urobit birmovku alebo sobas v kostole,ja ze ano a nebol ziadny problem a pri prvom to bolo trochu aj komicke,pytali sa ma ci mam priatela a ci sa chceme zobrat,ze ano chceme a ci spolu zijeme,ja ze ano zijeme spolu,tak ze teda nemozem ist krstit a ja ze preco ,lebo zijete spolu a pachate hriech 😀 tak hned ma napadlo,zijeme spolu ale nemilujeme sa,az po svadbe 😀 tak bolo vsetko v poriadku 😀

ataz
14. máj 2013

@erikav ahoj, aj u násto tak funguje. Môj brat birmovku nemá, tak oficiálne je LEN svedok krstu a moja švagriná, tá birmovku má, takže je krstná. ALE len na papieri v normálnom živote k deťom príde 2x za rok a to sme 10km od seba. Takže tiež by sa dalo povedať, že ako "z ulice". Lenže pri krste musí byť jeden s birmovkou, inak nemôže byť druhý svedok 😒

kaktusik007
29. júl 2013

no.. tak som zvedava, ako to bude u nas... kamaratka, ktoru chcem za krstnu, je rozvedena a je to pohan -teda nema ani krst, nieto prve svate prijimanie ci birmovku... ale nikoho lepsieho nemam - je to cestny clovek, zije podla pravidiel ktore uznavam a vychovava svoje dieta velmi dobre...

tak som fakt zvedava, co mi povie farar ked nabehneme na tu kratku predkrstnu pripravu....

a ku mne - som iba pokrstena... ale moje deti bude krstit ten isty farar co krstil mna tak ocakavam nejake to privretie ocka ci dvoch 😀

lenka1993
29. júl 2013

Nečítala som všetky príspevky ale ja som bola krstná a nemala som ešte birmovku lebo keď chceš byť krstný rodič potrebuješ dve sviatosti, čiže jej stačí krst a prvé sväté prijímanie 🙂. Nájdi lepšieho kňaza a určite sa dá dohodnúť 🙂

silvuska6
9. apr 2014

@monika15
veru poväčšine je to tak...€ zaberúú ☹

activia
9. apr 2014

@erikav my sme tiez išli s mm na krstnych rodičov a tým , ze ja nie som ani pokrstena, tak mm je normálne krstny otec a ja som krstny svedok😉, všetci sme spokojný a pre drobca sme krstny a krstna 😉

monika15
9. apr 2014

@silvuska6 zial :(((((((
a ze vraj najlepsia cerkva :( a potom ako to je ze za prachy vsetko, takto to robil aj jezis :(((((((
boze hrozne veru :(((
ale som rada ze aspon sa tak dalo a moj maly nastupuje do Katolickej skoly 🙂)

alietam
9. apr 2014

ahoj vsak to bude len na papieri svedkok ale ako ju naucite vraviet je na vas.Moje deti maju tak ze krtsna je moja sesternica ma vsetko co treba ale krstny je muzov brat a tiez nema birmoku je ako svedok moje deti cih aj tak volaju po mene malokdey sa im povie chod za krtsnym zavolaju si ich po mene .dako sme to neriesili hlavne ze deti su pokrstene 😅

silvuska6
11. apr 2014

dakujem kočky za info vyriešime to aj my tak a bude dufam ok 🙂

rainee
11. feb 2015

Ja by som sa chcela spytat aky je rozdiel medzi svedkom krstu a krstnym rodicom. Lebo manzel ma byt svedok kvoli tomu ze nema birmovku.

My sme mali tiez problem s krstom dcerky, pretoze nikto v sirokom okoli nema povinne sviatosti na krstneho a my sme nemali svatbu v kostole. Nakoniec sme dali kamosku kt.splnala kriteria a svagor bol krstny aj ked mal len krst. Takze vsetko sa da ked sa chce, zalezi od farara.

mata128
11. mar 2015

Dievcata,mam ist bratovmu syncekovi za krstnu mamu.Avsak-som rozvedena.Vraj mozem byt ako svedok krstu.Musi tam byt aj nejaky krstny rodic alebo stacim tam ja ako svedok?

nikka455
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
eja3332
8. jan 2021

@erikav ak si nechce urobyt birmovku načo taká krstná ? Krstný rodič je o Tom že má pomáhať rodičom vychovávať dieťa vo viere ak sám krstný rodič nemá birmovku a ani ju nechce nemôže byť krsnym rodičom a podľa cirkevných zákonov žiadny kňaz by nemal s takým krstnym rodičom suhlasit ono aj keď nájdete kňaza ktorý vaše dieťa pokrstí či už s krstným rodičom bez sviatostí alebo ho niejako oklamete musíte si uvedomiť že krst vášho dieťaťa nieje platný tak načo taký krst ?