Krst dieťaťa

27. feb 2024

Ahojte. Aký máte názor na krstenie dieťaťa keď ja ani manžel do kostola nechodíme? Pokrstení obidvaja sme, ale ja deti krstiť nechcem…nebudem ich viesť k nejakej viere greko,rimo atď…manžel ich pokrstiť chce aby keď budú staršie sa mohli vydávať v kostole…🤦🏼‍♀️ len kvôli tomuto…svokra to isté…stále len hučí nech si ideme dieťa pokrstiť… A taktiež nechcem chodiť na žiadnu “náuku” pred krstením…mali ste podobný “problém” ?

hederamonstera
7. mar 2024

Ja som sposobila obrovsky rozruch v oboch nasich rodinach lebo som odmietla krstit moje deti. Boze keby si vedela co som si vypocula, vyhrazne reci, emocne vydieranie a pod. Svokra je fanaticka krestanka. A nasi si potrpia na reci okolia. Ale Proste nie!. A vies co? Je klud, ziadne vztahy sa nepokazili, vsetko ok. ;) pri druhom dietati to ani nikto nespomenul😂 ale moj manzel o tomto vedel uz ked sme spolu chodili, ze nebudem krstit deti.

avene55
7. mar 2024

@maja22 to co pises popiera napr.List Rimanom. Nieto ani jedneho, kto by hladal Boha. Nie clovek sa pre neho rozhoduje, ale Boh. Vsetko je to o Ňom, my na to nemame ziadne pricinenie. Boh je zvrchovany

adrianajozko
7. mar 2024

Tak ja som katolicka mam vsetko za sebou dokonca aj sobas v kostole uz teraz rozvedeny a s terajsim manzelom on je evanjelik sme to ani neriesili brali sme sa na urade bolo by to velmi zdlhave brat sa v kostole a to by sme museli aj vieru zmenit. Ked sa nam narodila dcerka dala som ju automaticky pokrstit za evanjelicku, krstnu mamu ma fararku je to uzasna zena a pre mna je to vynimocne mat dcerku evanjelicku. Nemam proti nim nic zle ved kedysi sme boli spolu aj katolici aj evanjelici. Chodime do kostola spolu aj do katolickeho aj do evanjelickeho. Nechodime pravidelne ale troska vedieme dcerku k tomu. Paci sa mi ze evanjelici tvoria rodiny aj fafari aj fararky a nemaju za sebou az tolko zlej minulosti ako katoluci. Nikdy som sa nad tym ani nepozastavila beriem to ze mame jedneho Boha a k nemu sa modlime aj ked niesme nejaky velky poboznici , ale nikdy dcerku nebudem do nicoho nutit. Davame jej priestor ist do kostola,pomodlit sa a podakovat za vsetko co mame. Zatial sa jej to paci a sama chce ist do kostola sa pomodlit. Bude mat 5 rokov a snazime sa ju troska nasmerovat k viere a hlavne aby bola dobry clovek a aby bola vdacna. Predsa je to nieco oslobodzujuce a duchovne ja sa citim lepsie ked sa pomodlime a podakujeme a hlavne nasmu syncekovi poprajeme kludnu a cistu dusickh v nebicku

muchacici
7. mar 2024

Dala by som pokrstiť, najmä ak muž chce. Keďže verím v "niečo viac", tak by som to urobila pre to dieťatko ako ochranu, a už nech sa ďalej v živote rozhoduje samo. A ďalšia vec, ja osobne by som sa hanbila takto stavať, že pred farárom povedať, že nebudem atď, že nie oni by sa mali hanbiť, ale ja by som sa cítila nepríjemne. Ako bolo povedané, nie si ateistka, veríš v Boha, tak nechápem, o čom má byť také bránenie zubami-nechtami. Určite by som v tomto ustúpila, nevyvolávala rozbroje v rodine, lebo akí farári sú, a kostoly atď. Ja mám skúsenosti dobré, som veriaca, nechodím do kostola. Inak si väčšinou idem za svojim, ale niekedy nie úplne za každú cenu, hlavne nie proti manželovi. Deťom to nijako do budúcnosti neuškodí, ide najmä o tvoju hrdosť a presvedčenie, je tam akýsi "súboj" o to medzi vami. No ako už vy uznáte za vhodné

adrianajozko
7. mar 2024

@maja22 lepsie by bolo keby tam ziadne deticky nemuseli byt .

zanet266
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adrianajozko
7. mar 2024

@muchacici ano presne ona preto nechce dat lebo bola do toho nutena ale my sme dali pokrstit a vedieme dcerku k modlidbe a vdaky skor hravou formou oslobodzujucou.
@zanet266

tomcimka
7. mar 2024

Môj muž je neveriaci: nemá žiadne sviatosti. S krstom súhlasil,ale pod podmienkou,že všetko budem vybavovať ja (dohodnúť sa farárom, vybrať krstnych rodičov, reštaurácia , oblečenie pre deti a aj pre neho, fotograf, pozvanie najbližších...)Takže všetko bolo na mne. S fararom sa v pohode dalo dohodnúť: ani on a ani krstní rodičia neboli na nauke.

adrianajozko
7. mar 2024

@zanet266 ano je to tak lebo moj prvy priatel tiez nebol pokrsteny tiez mal taku zvlastnu mamu a velmi sme sa chceli zobrat v kostole a narodil sa nam syn a farar nam ho ani nechcel pokrstit , ze nieje pokrsteny jeho ptec a nie sme zosobaseny v kostole boli sme velmi mlady este sme cakali dlho aj na sudne rozhodnutie, aby nam dovolil zosobasit. Bohuzial mal priatel smrtelnu nehodu a uz sme nic z toho nestihli.este dokonca zacal aj chodit na nauky aby si dorobil krst ale nestihol to. A aj pohreb mu nechcel faraf riadne spravit ako krestanovi. No bolo to hrozne pre mna.

maja22
7. mar 2024

@adrianajozko no, niekedy su tam tie deticky naozaj "nasilu"... Povedzme si pravdu, ze v nebi nie su len deticky, ktore zomreli po chorobe, pri nejakom nestasti, nehode, ale nebo je tiez plne deti, ktore sa este ani nestihli narodit... Mnohe pocate deticky zomru prirodzene, spontannym potratom, ale kolko ich tam pride nedobrovolne, ked su zabite umyselne v lone matky, alebo pocate napr. v skumavke, nevyuzite a vyhodene do odpadu... Lenze to je na inu temu, otazka nie je o detoch v nebi, ale o krste...

jarkagrm
7. mar 2024

Zdravím obe deti sme nedali pokrstiť, aj keď ja a manžel mame všetky tieto cirkevne veci urobené. Do kostola nejdem a ko je rok dlhý. Teraz je dcéra vo veku ze spolužiaci majú primanie.oba však nejde, vysvetlila som jej to.... Nechápem tých ľudí čo dajú deti na primanie a potom do kostola už ani nepachnu, ako len kvôli tomu ze sa možno s budúcim manželom manželkou budú brať v kostole? Véd cirkev rada prijme ovecku aj v dospelosti.

muchacici
7. mar 2024

@adrianajozko Je mi ľúto, čo sa vám stalo 😔

adrianajozko
7. mar 2024

@muchacici život je taky ,kazdy tu mame svoj cas a svoj vyznam nevieme to niekedy ovplyvnit . Su to moje spomienky a moja minulost, ktora ma velmi boli ale som v zivote šťastna aj za par rokov stravenych s mojimi milovanymi a dakujem za to Bohu.

adrianajozko
7. mar 2024

@maja22 ano presne tak ale mali by sme im dat sancu na vsetko.

henka123123
7. mar 2024

Tiez som davala 1.syna krstit lebo sa to patri..druheho som uz nedala..a lutujem aj tk ze som dala toho prveho...byt tebou nedam a neh sj svokra hocori co chce...

alexandra_saska
7. mar 2024

@adrianajozko ach toto ma velmi mrzi,nemat sobas v kostole by nemala byt prekazka ku krstu dietata a tak to aj vacsina knazov berie,ako aj ked jeden z rodicov nema krst,moje krstna je presne tak,jej otec ani na krste nebol,sam nema krst,ale nenamietal a farar malu v pohode pokrstil,vzati boli tiez iba na urada a vtedy nam povedal,ze na krst staci suhlas jedneho z rodicov

nikolv
7. mar 2024

Nemam krstene deti, svokor sa siel zblaznit z toho, lebo sa TO robi, maly si to zasluzi bla bla.. potom to same utichlo a cuduj sa svete, uz to nespomenul 😁preziju to vsetci neboj

mirgenah
7. mar 2024

Pri krste dávajú rodicia aj krstni sľub k cirkevnej výchove a vedeniu dieťaťa k Bohu. Vedieť, ze to nebudem robiť a aj napriek tomu dat pokrstit dieta "pre istotu" nech si to akokoľvek zdovodnenim je klamstvo. Klamem sebe, okoliu, Bohu. Preco? Pravda je taká, že znacna časť rodičov to urobí takto. To isté sa týka 1. sv. prijimania. Urobiť to naoko, aby bol pokoj v rodine, lebo sa to musí, lebo idu vsetky deti v triede na prijimanie atd.... Ja tomu nerozumiem, prečo vôbec o tom uvažujete, keď je to pre vás bezpredmetné. Beriete to ako poistku pre istotu ku comu? Je to pokrytecke takto k tomu pristupovať. A čudujem sa aj starým rodičom, keď vedia, že to bude len akoze a tlačia na to. Uvažujem tiez nad tym, že darčeky na vianoce bude potom nosiť " cirkevne naoko" Ježiško v jaslickach alebo budete ferovi ku svojim detom a ku napr. Santa clausovi? Toto som nikdy nechapala, ako môžu rodicia, ktorí boli naposledy v kostole pri svojom krste pri narodeni, tvrdiť svojim deťom, že darčeky nosi Ježiško, v ktorého často neveria.

any_soj
7. mar 2024

@avene55 samozrejme, že na tom máme pričinenie - spása je ponuka, je na nás ju prijať. Áno, Boh nás hľadá prvý. A následne my milujeme, lebo On miloval nás. A to, že milujeme (ak) - sa prejaví v tom, že zachováme (plníme) jeho slovo. To, čo píšeš ty, to, čo hovorí list rimanom - je o tom, že človek potrebuje spásu. Že sám si nestačí. Nijako sa to nevylučuje s tým, čo píše @maja22 - ona totiž nepíše, že človek sám od seba sa rozhodne pre Boha - práveže zdôraznila, že Boh je v tom prvý, keďže on človeka neopúšťa, naopak, pozýva ho. Daroval nám však slobodnú vôľu, čiže sa môžeme rozhodnúť prijať alebo neprijať jeho pozvanie.

any_soj
7. mar 2024

Ahoj. V prvom rade - wow, toľko vnútornej úprimnosti. To je riadne super, že keď vieš, že krstné sľuby nechces splnit (čiže výchovu vo viere), tak ich nechceš ani slubovať. Chcem len zareagovať na toto tvoje: "takže keď by som ja napr. pokrstená nebola, ale chodila by som do kostola a modlila sa atď a Boha milovala tak by som sa itak k nemu nedostala, pretože ma farár nepokvapkal v mladom veku vodou? 😅 vidíte…presne to nechápem… Boh miluje každého, aké nevezme si každého k sebe…a potom malé deti ani lebo ich miluje…veď to sú úplne somariny…
A ďalšia otázka…ak niekto je pokrstený, ale je celý život zlý človek tak Boh si radsej toho človeka vyberie k sebe ako nepokrsteneho, ktorý bol celý život dobry? 😁"
Áno, máš pravdu, že sú to somariny. Ale toto Cirkev neučí 🙂 Možno preto máš pocit, že Cirkev tára somariny, lebo vlastne nevieš, čo učí. Vieš to sprostredkovane od spolužiakov, čo to nejako skreslene rozprávali po hodinách náboženstva a podobne... Ak by si niekedy mala chuť zistiť, čo to tá Cirkev vlastne vraví, tak toto je fajn kniha písaná presne preto, aby mladí vedeli, aké somariny Cirkev neučí 🙂 https://www.antikvariatik.sk/?podstranka=kniha&...

alexandra_saska
8. mar 2024

@any_soj vdaka za tip,tu si zaobstaram aj ja 🙂

any_soj
8. mar 2024
alexandra_saska
8. mar 2024

@any_soj uz som aj objednala 😁😁

poohie
8. mar 2024

dakujem ti za uprimnost. si cestnejsia vo svojom rozhodnuti ako mnohi, ktori taketo veci robia naoko, len aby sa nepovedalo, lebo sa patri...
myslim, ze si musite ty a tvoj manzel (kazdy sam za seba a potom aj spolu) vyjasnit, v co verite a v co nie, aky vyznam krst podla vas ma a potom sa spolu rozhodnut. to je cele 😉
ak ten krst na nieco dobry je, tak zial - vysluhuje sa len v Cirkvi a vysluhuju ho len ti farari, ktori nie su dokonali (ale to nie je nikto z nas).
ak sviatosti na nic dobre nie su, staci verit a bude nam tak dobre, tak OK. potom sa ale nepozastavuj nad tym, co "vraj" uci Cirkev, lebo ak to takto chapes, ak si sa takto rozhodla, tak sa ta to nijako netyka (teda od toho nezavisi, ci sa ty alebo tvoje dieta dostanete do neba, nemusi ta to teda mrziet ci pohorsovat). Dufam, ze ma spravne chapes. Nema to byt vyrypka.

prajem vam spravne rozhodnutie! 😉

evkamotka
12. mar 2024

Ako praktizujuca veriaca som za to, aby ste dieta nedavali pokrstit. S muzom sa musite dohodnut, nic sa neda robit.

Nauka-u nas to bola presne jedna hodina, kde len farar povedal kedy to bude, co si doniest a kde stat atd. Prakticke info, aby sme na obrade vedeli co a ako.

A myslím, ze bez tvojho súhlasu to pojde manzelovi tazko. Mozno ano ale myslim ze su vytvorené poistky, aby sa nedali dat deti krstit poza chrbat druhemu rodicovi

elenka.k
12. mar 2024

@evkamotka tú náuku, ktorú spomínaš, čo trvala hodinu, nie je tá, o ktorej píše autorka, lebo ak si veriaca, predpokladám, že si pokrstená a máš všetky sviatosti....
ale autorka, už vie, že to hlavne musí mať krstná mama

evkamotka
12. mar 2024

@elenka.k teraz neviem o com hovoris. Ked chcu rodicia pokrstit dieta, idu na faru na predkrstnu nauku. Tam s fararom vyberu termín, povie im co treba priniest a spravidla aj co to ku krstu (nazveme to katecheza). Ja hovorim o tomto a pochopila som, ze autorka sa tejto nauke brani, lebo sa boji ze to bude xy stretnuti s kvantom katechez, co jej nic nehovoria

elenka.k
12. mar 2024

@evkamotka no záleží od farára, niekomu stačí 1x, inému XY

evkamotka
12. mar 2024

@elenka.k mas osobnu skusenost? Lebo stretnutie rodicov pred krstom dietata byva naozaj len jednorazovka. To nie je priprava dospelych na sviatosti

elenka.k
12. mar 2024

@evkamotka áno, máš pravdu,
príprava na sviatostí nie je jednorazové ako na krst