Rodinná oslava - ako je to u vás s alkoholom?

4. apr 2023

Ahojte, aké mavate rodinne oslavy? S mužom sme sa odsťahovali do domu, no je daleko od všetkých. Rodina z každej strany má k nám tak na 2 hodinky cesty autom. Tešila som sa, že budeme všetci tráviť sviatky spolu, mame miesto kde “ich uložiť”. No hneď prvé sviatky má vrátili do reality 🙈 Všetci (moji rodičia, svokrovi, mužov brat so zenou) sa u nás opili, robili bordel, hluk, ja som bola vo vysokom štádiu tehotenstva a v noci sme riešili ich hádky a naháňali každého do postele. Nehovoriac o tom, že vždy niekto niečo v dome zničil (olial stenu, zhodil vazu, atd atd).. Tak sme si povedali dosť, budeme každého volať postupne, najmä po tom čo sa nám narodil synček. Na tieto sviatky sa nám najskôr nahlásili svokrovci že prídu. Reku OK. Potom, že prídu aj moji rodičia. To sme vraveli, že dobre aspoň mám pomôžu pri malému a v domácnosti. No svokrovci si zavolali ďalšiu rodinu (krsnu, mužovho brata s rodinou) a chystajú rodinnú opekačku. Samozrejme s tým, že zase chcú všetci u nás spat. Tak sme s mužom zavolali krsnej aj bratovi a poprosili ich aby prišli inokedy, čo nebol problém. Napísali sme aj mojim rodičom aj svokrovcom, ze sme volali len ich, ze nechceme party opekačku a nechceme aby sa u nás pilo (jasne dať si pivko, víno, či jeden dva poháriky nie je problém ale nie divocina). Na to sa svokor urazil, ze on “nebude na sucho”, ostal doma a všetkých (okrem nás) si zavolal k sebe na opekačku 🙈 Všetci teraz z toho vinia mna, ze huckam muža (pričom muž bol iniciátor, mame dohodu, ze každý riesi svoju stranu rodiny). A to nás čakajú narodeniny maleho čo chvíľa, tak netuším ako to riešiť.. Nechcem aby narodeniny dieťaťa boli zámienka na party pre dospelých… Ako take veci riešite vy?

enoula
4. apr 2023

No, to je tak ked sa dospeli spravaju ako deti..ach jaj
Predpokadam, ze po case by tieto navstevy utíchli, teraz je to super lebo je to este neokukane pre nich.
Mozno zaviest systém, ze mame male dieta, viac starosti, pride len jedna rodina..

queen_mary
4. apr 2023

My na oslavach pijeme, ale s tym, ze kazdy sa vie chovat 😀 nikto sa nehada a nikoho prebiha nekusim nahanat do postele 😀

deby3
4. apr 2023

Ja si fakt nemyslim, ze sa musi na oslavach pit. My sme nemali na svadbe alkohol a vsetci to prezili. Ano, bola mala svadba cca 20 ludi a pohoda. Nevytahujem alkohol, ked chodia navstevy. Nikto by si nedovolil mi liezt do skrin a sam si brat. A na detskej oslave su veci, ktore moze dieta. Ci pit, ci jest. Jednoducho si stanovit hranice, ale vo vasom pripade aj zbalit alkohol do krabic a odlozit do pivnice.

simona20201309
4. apr 2023

Véd sa to vyriešilo priam ideálne a reči svokra by ma vôbec netrapili. Vyriešila si to výborne. Nerieš.

h2
4. apr 2023

Nie, neráta každý s tým, že dospelí sa na oslave opijú. To má byť nejaký štandard? OK, rátam s tým, že si vypijú. Ale určite nie, že sa ožerú do bezvedomia a budú robiť bordel. Keď je podľa teba normálne, že to tak na oslavách býva, tak si už tiež týmto ich alkoholizmom postihnutá.

jaskolka
4. apr 2023

Nechápem, čo to máš za rodinu, to sú dáki "z reťaze urvati" alebo co?A rátať s tým, že sa bežne na oslave opiju? To akože je bežné ožrať sa do nemoty a robit škodu? Neviem, ale mam veľkú rodinu, zažila som kopec osláv, svadieb, narodenín, party, grilovaciek, ale toto ako štandard nepoznám.
My normálne oslávime, každý, sa vie správať,alkohol sa pije, ale v medziach slušnosti a do nalady, v živote sa u nás nestalo toto, čo opisujes. A ani nikto k nám halabala nepozyval ďalších ludi bez nášho vedomia a zvolenia.
Ako sorry, keby ze mam naháňať ľudí a zbierať ozranov, tak budú mať všetci zákaz vstupu a môžu aa aj na hlavu postaviť.
Vás dom, vaše pravidlá. Dospelí ľudia sa majú vedieť aj dospelo správať. Ak nie, tak bohužiaľ. A keď sa urazia, nech sa urážajú. Ich problém.

babulkomale
4. apr 2023

Lebo to skoro vsetci toleruju a podporuju. V podstate, ked niekto nelubi vypit alebo sa kriticky vyjadri na tieto zvyky, vacsinou je persona non grata na roznych susedskych a firemnych gulasoch a opijasoch. Lebo ti co piju nemaju radi keď ich niekto triezvy vidi co stvaraju. Kedysi sme s muzom tuzili ze budeme s nejakymi rodinkami spriatelenymi chodit na chaty, dovolenky...bohuzial kazda ta partia pije, aj vzdelani a inak slusni ludia, ale proste sa tam opijaju a to nas nebavi a urcite nechceme take pobyty pre nase deti.

autor
4. apr 2023

@gejb toto je ten problém, že ak ich pozvem do reštaurácie tak mi každý zahlási že nemá kde spat (a teda že idu k nám) a že iba “na obed” sa im neoplati tak daleko cestovať… A potom sa to zase zvrhne do toho, že načo platit reštauráciu keď sa môže urobiť oslava u nás na záhrade …

autor
4. apr 2023

@jankalukasova súhlasím.. toto som aj mužovi hovorila, že ja aj keď som u mojich rodičov a niečo chcem čo som si nedoniesla tak sa opýtam. Jasne, že mi mamá vždy povie, že načo sa pýtam ze si mám brat čo chcem ale opýtam sa. A rovnako funguju aj moji rodičia, pýtajú sa ak niečo (hoc len z chladnicky) chcú. Svokrovci si vezmú.. Aj minule chipsy (pričom boli v skrinke, nie na stole).. Ale to neriesim, ja som rada, že im je u nás dobre a nech jedia čo vidia.. Len ten alkohol má série, lebo toto mi príde za hranu… Minule keď boli u nás, tak už nalieval im môj muž (aby sme to mali ako tak pod kontrolou) a nalieval im z fliaš ktoré už boli otvorené a bolo ich treba dopit (my skoro vôbec nepijeme).. A ešte aj na to sa urazili, že im “lejeme zbytky” 🙈

tanyag
4. apr 2023

Žiaden alkohol u nás doma...u nás sa jednoducho alkohol nepije a bodka. Rešpektovať to musia ľudia, ktorí sú u nás na návšteve...ja osobne nepijem vôbec, a aj keď niekto donesie nejakú fľašu alkoholu, jednoducho neotvorím..a pri odchode pekne poďakujem a alkohol im dám, nech si to vypijú doma 😂 ale časom sa naučili, nenosiť k nám alkohol, lebo sa z neho aj tak nenapijú...

autor
4. apr 2023

@luccija ja som chcela tráviť sviatky sama ale je možné že muž bude musieť do prace. Nechcel aby som bola sama a svokrovci aj moji rodičia sami sa pýtali či nemôžu prísť tak reku hej, veď aspoň maleho uvidia.. Toto je akceptovateľné lebo keď sú spolu tak je to OK lebo svokra nepije skoro vôbec (max 1 pohár vina), mojej mame som už vyčistila po tej velkej party žalúdok a od kedy je maly na svete tak u nás nevypila nič. A chlapi keď sú dvaja tak až tak neťahajú.. A svokor aj keď vypije je síce hlučný ale ide spat. Problemom je keď sa zijde “cela rodina” lebo stále je s kým piť a mladi (mužov brat so zenou) ti potom majú energie na rozdávanie 🙈

gejb
4. apr 2023

Asi už mám posunuté hranice lebo cestujeme často, ale dve hodiny nie sú tak vela aby museli prespavať... 😬 a súhlasím s názorom ze svokor to vyriešil za vás, proste neprišiel a ukazal Vám co je jeho priorita...

lucia147852
4. apr 2023

Tak nech sú urazení. Raz sa odrazia. Ja by som tiež pod svojou strechou netolerovala ozranparty a to, že niekto ku mne pozýva ľudí. A už vôbec nie na 2-3 dní s takýmto správaním

autor
4. apr 2023

@h2 všetci sú super ľudia, nemôžem na nikoho povedať nič zle okrem toho… Svokra nepije skoro vôbec, ja tiež nie, môj muž tak max 1-2x za rok, od kedy mame maleho ani to nie lebo minule sa sám tu kajal že je to pri dieťati nezodpovedne. Keď sú každý po samom tak je to OK lebo sa večer otvori víno napr a hotovo. Problém je keď sa zijdu všetci.. :/ Preto sme aj zrušili ostatných nech nechodia, iba rodičia a svokrovci, lebo to sa dá.. Ale podľa mna sa práve na to svokor urazil, že vedel že nebude s kým…

autor
4. apr 2023

@belllinka to by k nám nik neprišiel.. Ak vyjde sviatok len tak, že by mali prespať 1 noc alebo čo tak to nám rovno povedia, že sa im neoplati cestovať takú dialku na jeden deň :/

autor
4. apr 2023

@vroni bez alkoholu sú to super ľudia, pomáhajú nám.. keď chodí každý zvlast tak je to pohoda, len pokope zverinec.. kým nebol maly tak sa to ešte ako tak dalo ale už je v dome dieťa a to má svoj režim a potrebuje klud. Svokor aj keď sa opije zalezie spat, to skôr mladi potom bordel robia.. Riešia neriešiteľné asi ako každá opita hlava 🤷🏽‍♀️

autor
4. apr 2023

@mane01 veď mna vždy infarkt chyta dopredu 😀 toto mala byt prvá spoločná oslava od kedy je maly na svete lebo sme spoločne zatrhli a s výhovorkou na to, že nemáme miesto sme ich rozdeľovali 🙈

vroni
4. apr 2023

Tak volajte nemilosrdne po jednom (teda po rodinach, rodicia, svokrovci, svagrovci), ziadne rodinne zurky. Alebo chodte na navstevu vy, vzdy k jednym.

autor
4. apr 2023

@simka1454 už sme im viac krát vraveli že si nemajú len tak brat tak preto si doniesli svoj 🙈 a “problém” je že tento krát som ani oslavu nerobila. Súhlasili sme nech prídu cez sviatky, že budú aj s malým, postrážia ho, zabavia, ja si aspoň čo to stihnem urobiť a budeme aj spolu ako rodina.. Oni si vymysleli opekačku a keď sme ju zrušili tak už prísť nechcu.. :/

gejb
4. apr 2023

Tak potom naozaj len schovať tvrdé, odviezť niekam prec aby ho nevykutrali, a povedať ze proste nemáte. Mat kúpené len napr. Nejaké pivko,radler, to sa ku grilovacke hodi...tvrdý alkohol vôbec ..proste nie. Ale to nech im vysvetli tvoj muž

autor
4. apr 2023

@simona20201309 len teraz už aj moji rodičia do mna hucia, že si nicim vztahy so svokrovcami, že či som nemohla vydržať jednu grilovačku, že má budú po rodine ohovárať a neviem čo 🙈 proste podľa mna total na hlavu. Nik neriesi že sú pozvaní a bolo im jasne povedané že sú pozvaní ale len oni a bez “party grilovačky” a že nechceme vidieť v dome piť tvrdý alkohol a ONI ODMIETLI kvôli tomu prísť (hoc vnuk je stále doma).. Ale riesi sa, že sme “zakázali alkohol” 🙈

katkami123
4. apr 2023

Nepoznám až takýto extrém. U nás sa tiež na oslave naleje, ale keď už vidime na niekom ze trepe dve na tri, pripadne už situáciu nezvláda, nenalieva sa mu už viac, aj keď chce, zvyšok rodiny toho človeka spacifikuje, že ma dosť. Ja by som si po poslednom výstupe asi pekne všetkých zavolala na druhy deň, keď by pretriezveli a povedala, ze z môjho domu sa nebude robiť 3. cenová putika pre socky, ze takto sa dospelý ľudia na návšteve nechávajú a nabudúce, ak nevedia odhadnúť mieru a spravanie a ako sa chovat na návšteve, nech nechodia. A viac by mi takí ľudia nechýbali. Čo si aj pomyslia vaši susedia o vás, keď budete mat v dome každú chvíľu taký bašavel, ešte Vam aj susedské vzťahy narušia.

autor
4. apr 2023

@h2 tak som myslela že sa ráta že sa bude piť.. Nie že do nemoty ale pointa že dospelacka oslava = alkohol ale detská oslava by podľa mna mala byt bez alkoholu.. Resp fakt len v mini miere..

vroni
4. apr 2023

Inak by ma zaujimal aj ten vas nafukovaci dom. My nebyvame prave v malom, dvaja ludia sa u nas vyspia kedykolvek, na nudzovku dokazeme umiestnit aj styroch, ale viac??? Jedine do regalov v pivnici. Kam to ukladate?

simka1454
4. apr 2023

Tak nech neprídu, veď ako ti pomôžu keď sa všetci opiju. A tvoji rodičia sú tiež divný, veď im povedz, že tvoj dom tvoje pravidlá a ak ich nerešpektujú tak nech všetci naozaj všetci zostanú doma. A že riešia, že ste zakázali alkohol, nech sa ožieraju doma. Toto by som nedovolila aby niekto si takto dovoľoval v mojej domácnosti. A teda naozaj je ten alkohol taky dôležitý, že bez neho nemôže byť žiadna oslava? Lebo tu už ide podľa mňa o závislosť. Skutočne by som toto nikomu nedovolila u mňa doma, ani keby to boli rodičia.

autor
4. apr 2023

@jaskolka možno som už ja domylena 🙈 Lebo mne to tiež neprišlo normálne a sme sa aj s mužom kvôli tomu uhadali.. Ja nepijem skoro vôbec a od kedy mám maleho tak už absolútne nie lebo som za neho zodpovedná a človek má pri takom malom dieťati čo robiť aj keď nemá vypité. A nikdy nevieš čo sa stane a proste tým že nepijem asi aj pohár vina by má zmohol 🙈 Muž si sem tam dá ale s mierou, keď sa opije raz za rok aj to je asi veľa… A osobne mi vadí, keď sa pije “pri vsetkom” ale asi som si zvykla že keď sú všetci na kope tak sa fľaša otvára automaticky :/

autor
4. apr 2023

@babulkomale plne súhlasím… tiež som za čiernu ovcu len preto že túžim “len” po rodinnych stretkach a nie party :/ Smutne že takto fungujeme

autor
4. apr 2023

@tanyag asi zavediem ten zvyk s vrátením alkoholu aj ja lebo za chvíľu si vinotéku môže otvoriť čo každý nanosi 🙈 No ja potom dávam zase spat keď niekam idem a len dúfam že nevravím to čo mi dali 😀😀

autor
4. apr 2023

@gejb tak ja beriem že sú to starší ľudia, že im je asi veľa 2 hodiny šoférovať k nám a potom zase spat a po večeroch sa im zle šoféruje atd… Ako toto akceptujem, že chcú u nás ostat, sú to mužovi rodičia a mame priestor tak nie je problém… Len to, že si bez nás zvolaju party nepochopím…

katkami123
4. apr 2023

Mne nepríde normálne, aby sa na dospelých ľudí dávalo pozor a fľaše sa mali schovávať. Toto sa robí pri ľuďoch trpiacich alkoholizmom. Snáď by mali vedieť aj sami, kde je ich miera. Hanba. Natočila by som ich basavel na mobil aj ich ozrane hádky, urobila skupinový chat na fb, tam to postla a opýtala sa, či takto sa chová návšteva.