Ako postupovať pri výživnom, keď som slobodná matka?

annaplus
16. júl 2013

Som slobodna mamicka a vyzera to tak, ze budem musiet riesit vyzivne. Prosim vas, aky je postup? Kedze ide o dietatko, nie o mna, tak s nim nebudem musiet ist na sud atd.? Alebo ano? A po narodeni dietatka mozem otca dietata zapisat do rodneho listu? Naznacil, ze bude chciet testy otcovstva.. Ako teda postupovat? Hlavne nechcem, aby som s nim musela prist do kontaktu, neviem, ako to na sudoch chodi, nechcem ziadne prepieranie minulosti, chyb atd., keby som vedela zabezpecit dietatko sama, tak nad vyzivnym ani neuvazujem. Ale v mojej situacii to budem musiet riesit, pomoze aj minimum. Ibaze dovtedy vyhram "LOTO" 🙂)) Je tu teda nejaka slobodna mamicka, ktora ma podobnu skusenost? Dakujem za akykolvek prispevok!

sissy27
16. júl 2013

@annaplus najprv ho musíš dať zapísať do RL - choď na matriku, tam to nahlás, keďže on s tým asi nie celkom súhlasí, bude sa jeho otcovstvo dokazovať súdnou cestou... po tom, ako bude určené otcovstvo, požiadaj o zverenie malej do svojej opatery a o výživné- spíš si všetky výdavky v súvislosti s malou (aj náklady na bývanie, strava, hygiena, plienky, zdravotná starostlivosť, oblečenie) a žiadaj pomernú časť... stretnutiu na súde sa nevyhneš, ale nepôjde tam o žiadne prepieranie minulosti, to súd zaujímať nebude, dieťa bude mať určeného kolízneho opatrovníka, ktorý na súde zastupuje jeho záujmy, ale samozrejme dieťa fyzicky na súd nepôjde...

leonela666
16. júl 2013

Ahoj, v prvom rade po pôrode budeš musieť poriešiť rodný list. Bez uznania otcovstva Ti meno otca dieťaťa doň nezapíšu. Takže prvý rodný list bude so zápisom "otec neuvedený" . Potom sa môžeš obrátiť na UPSVR odbor soc. starostlivosti o deti, kde Ti pomôžu spísať návrh na určenie otcovstva a celé to podajú na súd. Za nejaký čas Vám obom príde predvolanie na súd, kde sa otec dieťaťa vyjadrí, či otcovstvo uznáva alebo nie. Ak bude trvať na testoch, tak pravdepodobne pôjdete všetci na testy do BA. Pokiaľ bude otcovstvo dokázané, až potom začína druhá časť a to určenie výživného. Je to hotová tortúra, stretnutiu na súde s otcom dieťaťa sa asi nevyhneš, no treba sa premôcť, veď ide o Tvoje dieťatko pre ktoré chceš určite to najlepšie a bez tohto celého to asi nepôjde... (osobná skúsenosť) .Dobrá správa je, že po súdoch dieťa ťahať nemusíš... a neboj, zvládneš to 🙂

annaplus
autor
16. júl 2013

@sissy27 aha, cize ho mozem nahlasit aj bez jeho suhlasu? su tam nejake lehoty? ja nechcem hned po porode maleho riesit taketo veci :( a musim aj ziadat o zverenie maleho do mojej opatery? ved on nas nechce.. :( a mozu mi synceka aj zobrat??! :( a kde bude sud, ked obaja sme na opacnej strane republiky? Vydavky suvisiace s dietatkom.. cize strava pre neho atd..? a byvanie? byvam s rodicmi.. aspon ze na sude nepojde o take prepieranie.. relacia sudna sien je hrozna! :( aj som si myslela, logicky predsa nejde o mna ani o neho, ale o dietatko..

annaplus
autor
16. júl 2013

@leonela666 dakujem, snad to zvladneme, snad to nebudem musiet hned riesit. dobre, tak aspon uz viem, ze najprv bude rodny list bez uvedenia otca dietatka. ok. mam aj kontakt na pravnika, je lepsie vsetko riesit cez neho? a testy bude hradit on, ked ich chce? Ja by som sa s nim najradsej dohodla, ale nekomunikuje so mnou a aj keby mi povedal, ze ano, budem ti kazdy mesiac tolko a tolko prispievat, neverim, ze by to dodrzal. Skor by to bola zataz. Hlavne, ze babatko sam chcel a bol to jeho napad... :( ach jaj, zbytocne to komentovat, stale to boli. Musim vsak mysliet na dietatko, presne tak. O mna tu nejde.

sissy27
16. júl 2013

@annaplus samozrejme, že jeho súhlas na to nepotrebuješ, to by potom bolo hodne detí na SK nepriznaných 😀
a čím skôr to začneš riešiť, tým lepšie pre teba, lebo zo dňa na deň to nebude, kým sa to dostane na súd, kým stanovia dátum pojednávania, kým sa on láskavo na x-tý pokus dostaví, ubehne aj dosť času...a áno, musíš žiadať aj o zverenie dieťaťa do svojej opatery, resp. mala by si - ak nie, potom máte na dieťa obaja rovnaké právo, on by ho mohol napr. zobrať zo škôlky bez tvojho vedomia a podobne, ono to nebolí, ide to súbežne so žiadosťou o výživné... malého ti zobrať môžu, ak by si žila niekde pod mostom alebo v inak nevyhovujúcich podmienkach, bola závislá na drogách, alkohole, dieťa týrala.... neviem či to spĺňaš 😎 súd bude v mieste trvalého pobytu dieťaťa (tam aj musíš podať všetky veci)... aj keď bývaš s rodičmi, nejaké náklady na bývanie vznikajú, míňate predsa vodu, elektrinu, produkujete odpad za odvoz ktorého treba platiť... a nepozeraj toľko telku 😉

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
leonela666
16. júl 2013

@annaplus áno, testy bude hradiť on, veď on ich chce, tak nech platí a nie je to málo, keď som to riešila ja, tak stáli cca 10 000SK neviem čo to stojí teraz, a takisto všetky súdne trovy idú na jeho triko, lebo dieťa je od trov oslobodené. Keď bude po všetkom, na matrike Ti na základe rozhodnutia súdu vystavia nový rodný list už aj s menom otca. A pokiaľ máš známeho právnika, tak to je super, poradí, pomôže, aj keď to asi nebude zadarmo... ja som to riešila cez úrad, lebo tam sa neplatí nič. To že otecko vypol zvuk, resp. hrá mŕtveho chrobáka, to dobre poznám, zažila som... ale snáď keď ten Tvoj uvidí svoje dieťa, tak si vojde do svedomia a aj keď nebudete spolu, aspoň o dieťa sa postará..... ono to bude ešte dosť dlho bolieť aj keď už bábo bude na svete, ale fakt to stojí za to, ja Ti strašne držím palce, hlavne nech malinké je zdravučké, ostatné sa dá zvládnuť 🙂

annaplus
autor
16. júl 2013

@sissy27 nesplnam bydlisko pod mostom, drogy, alkohol atd 🙂 a dakujem za podporu, kazda rada sa mi zide.. cize ked on je na opacnom konci republiky, bude musiet prist na sud ku mne? ach jaj, uz vidim, ako sa to cele natahuje! :( som zvedava, ako to cele bude.. keby sa to cele chcelo nejako vyriesit.. mimosudne a aby to dobre dopadlo! nechapem takych chlapov :( a zena si to musi cele vytrpiet!

annaplus
autor
16. júl 2013

@alenah31 blocky nejake mam, ale tyka sa to aj oblecenia pre mna? a potom aj vyzivne na mna? a este verejna ujma? je super, co vsetko je mozne.. len ja na taketo veci nemam zaludok! dost sa hrozim uz teraz, ze vobec nieco musim riesit.. a viem, aky je,,, najradsej by som nic neriesila. skusim predsa len vyhrat to LOTO 🙂 a pravnika som uz kontaktovala.. asi skoda, lebo tak som mohla mat zadara cez urad prace.. co uz, budem cvakat! jaaaj.. nechcem to cele riesit.. ale vidim, ze budem musiet. on sa nema k cinu. asi fakt caka, ze dietatko nie je jeho!

sissy27
16. júl 2013

@annaplus mimosúdne sa to vyriešiť nedá, aspoň teda nie výživné, zverenie dieťaťa do opatery a styk otca s dieťaťom... aj keby ste sa na takýchto veciach dohodli, tá dohoda podlieha schváleniu súdom - kvôli tomu, že vy dvaja nie ste považovaných za nestranných a aby dieťa nebolo o nič ukrátené, rovnako ani jeden z rodičov, musí dohodu odobriť súd, aby bola v budúcnosti právne vymáhateľná (pred súdom neobstojí "ale on mi sľúbil 200€ mesačne a posiela len 100€, chcem to doplatiť, lebo tak sme sa medzi sebou dohodli")... takže aj v najideálnejšom prípade minimálne jedno súdne pojednávanie budete musieť absolvovať... ak máš možnosť využiť služby právnika, určite neváhaj, vie čo a ako napísať, kam to poslať, ako sa odvolať a všetky tie veci, mne to za tie prachy stálo...
byť tebou, kontaktovala by som ho, či je ochotný uznať otcovstvo dobrovoľne alebo to chce riešiť súdnou cestou, a ak by súhlasil, nechaj si od právnika vypracovať rodičovskú dohodu, on už bude vedieť o čo ide aj ako to naformulovať tak, aby to na súde bezproblémov prešlo, pošli ju bývalému, nech sa vyjadrí, prípadné pripomienky môžete zapracovať a to nech právnik podá na súde, to ide potom rýchlo... ak sa s ním nebude dať normálne baviť, tak potom žiaľ to bude trvať dlhšie, ale aj tak v tvoj prospech...

annaplus
autor
16. júl 2013

@leonela666 no skoda, ze som si to nezistovala predtym, ako som zacala riesit pravnika.. mohla som to mat zadara.. co uz. Dakujem za vsetky info, urcite sa mi to zide.. skor ci neskor. Ja neviem, co bude, velmi by som sa s nim chcela normalne porozpravat. ale keby ze mu volam, tak nedvihne alebo dvihne a povie ze nema cas a zavola, no nezavola. a ked napisem, neodpise. nechapem.. a k tomu celemu sa ja citim ako mrcha, ze budem musiet riesit vyzivne. Viem, maly ma na to pravo.. ale ja proste nie som ten typ, co ho to netrapi.. Dakujem za podporu. Zatial som to sem hodila len informativne.. tiez verim, ze malinky bude zdravy.. co bude, to bude, zvladnem, pre maleho urobim vsetko na svete! kiezby aspon otec dietatka po tom vsetkom nerobil problemy.. uvidime.. budem to riesit, az pride ten spravny cas, kedze sa da aj spatne.

annaplus
autor
16. júl 2013

@sissy27 takze v kazdom pripade sud! :( co uz. chapem, ze ustne dohody su o nicom. logicky. otcovstvo urcite dobrovolne neuzna. uz ma o tom xkrat informoval! takze to bude na dlhsie. nejako to zvladnem, keby nieco, este sa ozvem, dakujem za super rady 🙂

sissy27
16. júl 2013

@annaplus spýtaj sa ho, či to uzná na matrike dobrovoľne a bude ho to stáť len cestovné, alebo či to ozaj máš riešiť na súde a bude platiť všetky výdavky 😉 väčšina takýchto "frajerov" má akurát tak plnú hubu rečí, ale keď počujú slovo "súd" tak už majú plné nie huby, ale gate 😉 a teda snáď počítať ešte vie 😉
prinajhoršom bude súd, ale neboj, nie je to nič strašné 😉

annaplus
autor
16. júl 2013

@sissy27 🙂 dakujem, uvidime 🙂 sama som zvedava, co a ako bude. On akoby zamerne mlcal..pricom vie, ze sa to bude musiet riesit.. a ked s tym vyjdem ja, budem najvacsia mrcha a bude sa hnevat a uz vobec nekomunikovat atd. Ja nemam rada taketo veci.. takze uvidime, snad vsetko pojde ok.

jasmina56
16. júl 2013

čítam túto tému a tvoje príspevky a úplne ako cez kopirák, ja som riešila presne toto isté :( držím palce a prajem pevné nervy... a moja rada: určite je lepšie takéto veci riešiť cez právnika, síce mu zaplatíš ale vybavuje veci miesto teba...
@annaplus

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sissy27
17. júl 2013

@annaplus no on to nemá veľmi prečo riešiť, on by tým nič nezískal, tak samozrejme že čaká, ako sa zachováš ty a tajne dúfa, že nebudeš mať odvahu dať to na súd a on bude mať pokoj 🙄 nič nové pod slnkom, ale neboj, zvládli aj iné, zvládneš aj ty 😉 pokiaľ je toto to najhoršie, čo sa ti v živote malo stať, tak je to celkom dobré, nie? 😉 držím palce a keby niečo, kľudne sa ozvi 😉

annaplus
autor
17. júl 2013

@jasmina56 dakujem Ti 🙂

annaplus
autor
17. júl 2013

@alenah31 dakujem, uvidime, co bude, rady mi urcite pomozu, aspon viem, co a ako, co cakat atd. Keby som si mohla vybrat, tak to neriesim, samozrejme.. ale zvladnem, bohuzial, nie som prva ani posledna! ..ti chlapi!

annaplus
autor
17. júl 2013

@sissy27 asi mas pravdu 🙂 dakujem ti, nevzdam to urcite 🙂 maminky su silne ;) dakujem, keby nieco, ozvem sa! mozno mas pravdu, ze asi len dufa, ze ja na to nebudem mat odvahu, ze ho stale chcem atd. Ale mam chciet cloveka, ktory je lahostajny, klame a je nespolahlivy? Nie! Takze je to jasne. Mamina jednej mojej kamosky hovori, ze radsej byt sama, ako sama s idiotom. Nemam co riesit. Zijem pre dietatko, ktore milujem. A ak chcem, aby zilo, bude potrebovat peniazky. To je cele.

zuzimia
17. júl 2013

Ja som toto vsetko tiez riesela, priprav sa na to, ze to trva dlho -mesiace, mozno aj rok. Zalezi aj od toho, ako to dotyzny bude natahovat. Takze zelam pevne nervy a chladnu hlavu, vsetky city a pocity okrem lasky k malickemu odloz bokom riadne hlboko, lebo pravda je taka, ze sudy v tomto "pravnom" state maju cas, vela zalezi od konkretneho sudcu a "oteckovia", ktori sa rozhodli svoje dieta popriet, vytiahnu na sude priam neuveritelne argumenty. A dost dlho trva, aj kym sa urobi znalecky posudok k otcovstvu. Ale - robis to vsetko pre maleho, tak len vydrzat. Zelam vsetko dobre!

leonela666
17. júl 2013

...presne tak, v mojom prípade to trvalo 1,5 roka, keďže "otecko" naťahoval čas oháňaním sa rečami o svojej údajnej neplodnosti, takže boli nariadené vyšetrenia najprv jeho a až potom testy DNA. No ale vydržala som, a hlavne, mala som okolo seba dosť ľudí, ktorí ma podržali, stáli pri mne a verili MNE a NIE jemu a jeho rečiam typu "ktovie kto jej decko spravil". Iba si tým vyslúžil posmech a pohŕdanie medzi ľuďmi...............a pritom to mohlo byť ináč, stačilo aby sa zachoval ako chlap. Takže hlavu hore, a radšej byť sama ako s blbcom - veď ženy sú silné a mamy ešte viac !!!!!!!

nintu
18. júl 2013

@annaplus ahoj .ja to riesim prave teraz.....v rodnom liste bola najprv prazdna kolonka otca ale nastastie sa naplasil toho platenia DNA a dobrovolne sa priznal k otcovstvu.chvilku mi aj platil na malu ale uz prestal a kedze som sa mu vyhrazala sudom viackrat a nikdy som to neriesila tak teraz si mysli ze som to nechala plavat ale cez tyzden som bola na soc. a tam mi vsetko napisala jedna mila pracovnicka a uz len budem cakat pozvanku na sud.su to neskutocne nervy ☹ ale idem buduci tyzden skusit ci nahodou nebudem mat narok na bezplatnu pravnu pomoc-pravnika nech ma trochu podrzi na tom sude lebo sama neviem ako to zvladnem kedze on je hajzel prvej triedy,chronicky klamar 😠 atd..ved to poznas .....drzim ti palce aby to vsetko prebehlo hladko a rychlo.

nintu
18. júl 2013

@sissy27 @leonela666 @alenah31 @jasmina56 @zuzimia prosim vas zienky ako to prebieha na sude o vyzivne??? co sa vas tam pytaju atd??? treba vzdy vydokladovat oblecko ok ale stravu,plienky atd.?? ja som vsetko pozahadzovala ☹ ze sak naco mi to bude...

leonela666
18. júl 2013

@nintu ...ja som nič nedokladovala, keďže som o preplatenie výbavičky nežiadala. Išlo mi len o výživné a to aj spätne od narodenia. Ale budú sa pýtať na Tvoj príjem, či žiješ sama, alebo s niekým v domácnosti atď... a taktiež aj jeho. A ešte že koľko požaduješ výživné, tu je vždy lepšie povedať trochu vyššiu sumu, aby bolo z čoho skresávať... A ak žiadaš aj preplatenie polovice nákladov na výbavičku, tak skús poprosiť nejaké kamošky, susedky, známe, ktoré majú malé bábo, či nemajú odložené bločky... pre istotu

sissy27
18. júl 2013

@nintu pýtajú sa na tvoje príjmy, kde a ako žiješ... náklady si spíš na papier, položky ako stravu a hygienu určite dokladovať nemusíš, ani oblečko pokiaľ tam dáš nejakú normálnu sumu, od vecí ako kočík a podobne hádam bločky máš, ak si napr. kupovala cez net a platila cez IB, tak stačí aj výpis z účtu, ten odomňa chceli aj tak, keďže som pracovala a z účtu som platila všetko okolo bytu... ale oni ti v predvolaní napíšu, čo všetko máš doniesť..

jasmina56
18. júl 2013

@nintu my sme mali teraz také pojednávanie v máji, inak otázky boli:
či malého otec navštevuje?
či mu niečo kupuje?
či je malý zdravý?
s kým žijem v domácnosti a s kým ex?
sudkyňa sa pýtala na iné deti, či máme? a tak...
ja som mala z toho veľký strach ale súd bol v pohode, prebehlo to rýchlo...
na súde bola ešte kolízna opatrovníčka, ktorá sa na konci k celému vyjadrovala, super bolo to že som mala vlastného právnika...
a ja som bločky žiadne nemala, neodkladala som to, potrebovala som len potvrdenie o príjme a musela som vydokladovať náklady na bývanie...
ale u nás to bolo tak že som s ex bola dohodnutá na sume výživného, aj nám právnik spísal dohodu, my sme len tú dohodu potrebovali schváliť súdom... takže žiadne opletačky, akurát len to, že mojho ex k tomu donútiť trvalo presne 2,5 roka....:( a mňa to stálo kopu peňazí...a nervov :(

zuzimia
19. júl 2013

@nintu
Nepotrebujes ziadne doklady, budu sa ta pytat na tvoj prijem a ako mas vyriesne byvanie, stravu, oblecko a ostatne veci pre dietatko nedokladujes. Vychadza sa totiz z toho,m ze zivotna uroven dietata musi byt primerana zivotnej urovni rodicov. Takze vyzivne hodne zavisi od prijmu a tiez majetku otca dietata. Takze pozor na to - urcite bude popierat vsetok majetok a tvarit sa, ze nic nezarobi.... A samozrejme bude tam nejaka pani z UPSVaR ako kolizny opartovnik a ak zaroven ziadas aj o zverenie do vychovy, tak prevdepodobne ta tato pani navstivi este vopred. Potrebuju totiz okuknut prostredie, v akom dieta zije, ale oni problemy nerobia. Drzim palce!

annaplus
autor
19. júl 2013

@zuzimia dakujem ti! snad to zvladnem! urcite to bude narocne! najradsej by som sa do toho nepustala! aj som podala LOTO predvcerom..a nic :( takze asi to budem musiet riesit :( a ake argumenty by mohol vytahovat? ja sa nechcem natahovat, len nech sa dokaze otcovstvo a hotovo, nech plati. Nechcem sa hadat, on ma svoj zivot a ja sa snazim mat svoj..

annaplus
autor
19. júl 2013

@leonela666 ach Boze! :( toto vsetko moze prist..? :( ja nechapem.. ale je fakt mozne, ze to u mna bude podobne, tiez mi neviem preco neveri :( hlavne ze sam chcel babo.. a ja hlupa, som suhlasila :( a problemy a vsetko ostalo len na mne.. on mi len ublizuje. ano, zeny a maminky zvladnu uplne najviac! normalne sa bojim, co pride :( uz aj tak je to hanba.. :(