BSM a vyňatie exmanžela z hypotéky.

janka1989ya
28. dec 2019

Ahojte..

Sme s ex. Rozcodom konani ..
chcem sa spýtať ..
Mala som byt na moje meno malinše naň zúžené BSM (nemohol ísť do hypo nakoľko bol neplatič - úverový register )
Časom Som byt predala ..- kúpili sme spolu iný .. do neho som dala 15 000 z môjho uctu to slo do banky ..

Hypo 80 000

Ja bYvam v byte on sa odsťahoval k milenke ..

On je hlavný dlžník platí splátku ja platím výdaje za byt ..
v prípade že sa mi ho podarí vyňať z hypo musím ho vyplatiť ?
Za manželstva si zobral úver 10 000 na auto to spadá do BSM ?

Keď sa podarí mat byt iba na seba môžem ho potom za nejakú dobu predať ?

Ďakujem

mogaa
28. dec 2019

@janka1989ya majetok a aj dlhy získané počas manželstva spadajú do BSM....Pri byte a aj aute sa bude prihliadať rovnako na zostatok hypotéky a úveru.....čiže pri aute ak bude prisúdené jemu sa bude prihliadať na zostatok úveru, rovnako pri byte sa môže a nemusí prihliadať na to že ty si doň vložila čiastku 15 000( bolo tu už v čase manželstva)ale rovnako sa bude prihliadať že on spláca splátky hypotéky - takže záleží od konkrétneho sudcu ako rozhodne - čo prisúdi tebe a čo manželovi....najlepšie je sa dohodnúť.....ideálne zrátať si približnú hodnotu majetku a približnú hodnotu dlhov a rozdeliť napoli majetok pol na pol....ak má ale najväčšiu hodnotu byt - tak pravdepodobne ho prisúdia jemu keďže on spláca hypotéku ale teba bude musieť vyplatiť ....ale napr.ak auto používal výlučne len on, tak nech si nechá aj auto aj s úverom a o tú sumu nech ti dá viac....ono berie sa komplexne hodnota celého majetku a aj hodnota dlhov(všetko čo vzniklo počas manželstva by malo ísť pol na pol.....

draik
28. dec 2019

@janka1989ya
Závisí od hodnoty bytu v čase rozvodu a zostatku hypo. Vám sa zohľadní, že ste investovali vlastné zdroje.

draik
28. dec 2019

@mogaa
Na 15.000 sa prihliadať bude, keďže išlo o prostriedky získané z výlučného majetku manželky (hoc predaného za manželstva). Na splátky počas manželstva sa spravidla neprihliada, keďže príjmy aj výdavky sú spoločné - je jedno, ktorý z manželov platí hypo na majetok v BSM.

mogaa
28. dec 2019

@draik ano ale autorka chce aby byt bol prisúdený jej a hypotéka je na muža

draik
28. dec 2019

@mogaa
Reagoval som na niečo úplne iné. Btw. ani daná situácia nemusí byť prekážkou.