Syn nie je môj a chcem zrušiť otcovstvo

akonatohm
5. feb 2014

Dobry den. Chcel by som sa opytat, manzelku som si bral v case tehotenstva. Mala styk so mnou aj s jednym chlapom. Otehotnela. Myslel som si ze maly je moj. Ale teraz po 13rokoch sa priznala ked ma opäť poviedla, ze maly nie je moj. Rozvadzame sa. Ale chcel by som zrusit otcovstvo, ked ze maly sa podoba na toho chlapa a je viac nez pravdepodobne ze syn nie je moj. Som rozhodnuty aby sud nas dal na DNA aj mna aj maleho kedze tvrdi ze nie je moj ale potrebujem to potom aj zrusit keď sa to potvrdi. Maleho som vzdy bral ako vlastneho, kedze som si to aj myslel. Existuje nieco take ako podanie o zrusenie otcovstva? Ako to mam na sud napisat? Co by to malo obsahovat? poradte prosim ak mate skusenost nejaku alebo aspon ci neviete ako na to. Ďakujem.

anexis
5. feb 2014

hm, vzdy si ho bral ako svojho..sa hovori a myslim ze je to aj velka pravda....otcom nieje ten kto dieda splodil, ale ten kto ho vychoval
preco sa chces zbavit otcovstva? nemas maleho rad? alebo to ma byt pomsta tvojej manzelke? porozmyslaj komu tym uskodis, ten chlapec predsa zato nemoze

m_ij_ka
5. feb 2014

súhlasím s tvrdením anexis otcom nie je ten kto dieťa splodí , ale ten kto ho vychová... podľa mňa akokeby si sa hneval aj na dieťa ( doteraz tvojho syna) , ktorý sa na svet nepýtal a je v tom nevinne. Tak si kladiem otázku keď si vedel, že ťa tvoja partnerka pred manželstvom podviedla tak prečo si si ju teda bral? Hnevaj sa len a len na ňu a malého do toho nezaťahuj on aj tak za nič nemôže. A ak sa teda už chceš zbaviť otcovstva tak ti najlepšie poradí právnik.

mysicka36
5. feb 2014

Ako prepáč, ale vži sa do role chlapa. Nikto nehovorí, že ho nemá rád, ale prečo by mal platiť výživné? Nech si ona vyhladá toho umelca čo je otcom a nech si to ďalej rieši s ním. Nehovoriac o tom, že asi majú iné problémy ako "len" toto.

bajana
5. feb 2014

kamarat gugl vyguglil hned:
http://www.vop.gov.sk/zrusenie-otcovstva-ak-s-t...

len si skus polozit otazku...komu to prospeje? co chlapec, ktoreho si doteraz vychoval?

@akonatohm

adeala
5. feb 2014

@akonatohm je to možné len do 3r veku dieťaťa. Teraz už to zrušiť nemôžeš.

anexis
5. feb 2014

@mysicka36 nikto to nehovori, preto sa pytam...ak trinast rokov vychovavas dieta, hoci nieje tvoje a mas ho rada, jednym smahom ho vykopnes zo zivota? lebo...preco by mal platit vyzivne na "cudzie" dieta?? ak ho nema rad, tak pochopim

marika39
5. feb 2014

neviem či také niečo existuje, ale pokiaľ sa ukáže že nie je tvoj, tak sa to dá určite riešiť. Ale na druhej strane, ty si chlapca vychoval ako svojho , ako na to bude reagovať on a ešte v takom problematickom veku. Problémy so ženou sú jedna vec, ale čo dieťa , myslím že takýmto prístupom viac stratíš ako získaš 😒

bejbinka
5. feb 2014

Chudak ten chlapec...nielen ze sa mu rodicia rozvedu, ale pride aj o otca...

mysicka36
5. feb 2014

Ja viem, blbá situácia. Len som nechcela aby sa to zvrhlo zase útočne na chlapa. Očividne to nieje ľahké rozhodovanie.

senta_sofia
5. feb 2014

@adeala to nie je pravda, Ustavny sud zrusil to ustanovenie, ktore ustanovovalo 3rocnu lehotu na zapretie otcovstva
@akonatohm a je to mozne, v tvojom pripade ide o zapretie otcovstva manzelom matky, ale je to beh na dlhe trate, testom DNA sa nevyhnete nikto a hlavne moze nastat problem, ak by sa nepodarilo vypatrat toho, koho ty povazujes za potencialneho otca, atd. A sud vzdy v prvom rade prihliada na zaujem maloleteho dietata... Na www.jaspi.justice.gov.sk klikni nalavo na predpisy a do kolonky predpis c. napis 36/2005, potom klikni na ten link so zelenym nadpisom rek zakony a to mas znenie zakona o rodine, od § 85-89 citanie pre teba a potom § 96. A pozri spravu.

anexis
5. feb 2014

ale urcite je to rozhodovanie v hneve teraz...

adeala
5. feb 2014

@senta_sofia fakt? kedy? bývalého ešte pred rokom takto zamietli

senta_sofia
5. feb 2014

@adeala ten nalez je z 20.4.2011, takze dnom jeho vyhlasenia stratilo to ustanovenie § 86 ods. 1 zakona o rodine ucinnost - Manžel môže do troch rokov odo dňa, keď sa dozvie, že sa jeho manželke narodilo dieťa, zaprieť na súde, že je jeho otcom - toto si myslela ty, ze? inak rozhodujuce je, kedy bol podany navrh

adeala
5. feb 2014

@senta_sofia áno, áno. Mňa tak napadlo, že on vydal súhlasné prehlásenie, že je otec, tak možno preto..

senta_sofia
5. feb 2014

@adeala "suhlasne" je ine, tam ostali (zatial) tie 3 roky, ale ak by si si pozrela aj ty ten § 96, tak tam je moznost, aby bol podany navrh aj ked uplynula ta lehota, ale tiez sa tam vykonava rozsiahle dokazovanie

adeala
5. feb 2014

@senta_sofia jasné, ja som len vedela, že keď sa to začínalo riešiť, tak to bolo ešte tak. Nežijem na SVK, tak som nepostrehla. Moja chyba.

svano
5. feb 2014

@akonatohm Tvoja partnerka nejednala prave najčestnejšie a nemá byť na čo pyšná. Ale je tu dieťa, o ktoré si sa staral,mal rád a ono teba. Nehovorím o peniazoch, ale o citoch. To urobíš hrubú čiaru a viac ho nechceš vidieť?

kaktusik007
6. feb 2014

@akonatohm chuda dieta.

livka_
7. feb 2014

tym ze si zistil ze biologicky nieje syn tvoj, dokazes sa v sekunde odstrihnut a kaslat nanho? akoze otras... co si ty za chlapa...? trinast rokov mojkas chlapceka a teraz sa tu pytas zen a matiek o rady ako pravne od seba odkaslat dieta..?????? nemas emocie a city?to fakt chces radu??? nech sa paci: chod do certa!

akonatohm
autor
14. feb 2014

@livka_ nevidis do toho. 8rokov ma natahovala. Bral som ho za svojho. Stale ho beriem. Potvrdila ze nie je moj. Maleho mam stale rad! Ale ked ti povie, ze aj tak budes platit na neho! A ide jej len o peniaze! Pretoze treba jej platit manikuru, kadernicky atd! Tak ako kde sme? Trosku sa vzi do situacie a potom posielaj do certa koho len chces! A v kuse len o peniazoch toci! Kedsom ju vyhodil vstala odisla sama! Dieta nechala doma pri mne! Zivil som ho pol roka, staral sa napriek vsetkemu dalej ako vzorny otec! A to mi moze potvrdit cele moje okolie! Tak si myslim, ze matka s velkym M v prvom rade zbali svoje dieta a berie sebou! A nie uteka bez neho a ide za milencom sama! Medzi tymi 6mesiacmi bola poziadat o vyzivne aby som jej platil a pritom dieta byvalo so mnou. Dieta na sude povedalo ze ostat so mnou chce. Ale ked jej zamietli aby som jej platil a mala rozhodnutie v ruke ze ma platit ona mne na maleho tak sa odvolala a po odvolani dieta vzala k sebe lebo pochopila ze nema prijem bezo mna. Len ze sa prepocitala lebo maly utiekol naspat ku mne. A ona mala zivoty nadalej! Hore dole kavicky po robote, kamaratky atd... zarobi 400e z toho 150posle milencovi na ucet, za 150si kupi cizmi a za 100ku chce vyzit. Pochopila ze dieta by bolo len prinosom pre nu pretoze dobre zarabam. A v kuse ziada peniaze. Tak trosku treba otvorit oci. Ja malemu dam aj tak ked pride a povie ze chce to a to. Ale tahat zo mna peniaze na ukor maleho? A vyzivne pytat 400e? Trosku blbe. Tak som jej dal maleho naspat. Vysvetlil mu s tym, ze musi ist k mame aby si zvykol na striedavku ked sud rozhodne. A spravil som to schcalne aby sa potrapila a trosku venovala lonecne aj jemu a nie len milencovi a kamoskam. Skoncil jej slobodny zivot. A podal som uz na zrusenie otcovstva. S tym, ze maleho nikdy neodpisem!

trend270
16. feb 2014

@akonatohm ja by som Vám malého prisudila a nech platí ona. Ale to je asi nereálne. Aj tak by som na Vasom mieste skocila za kuratorkou, či taký prípad nepozná alebo či by Vám vedela zistiť, aké máte šance. A či sa dá prihliadnut na chlapcov názor. Asi by ste mali chlapcovi vysvetlit, ze nie on je na vine a ze mu nechcete ublížiť, ale ani sa ďalej nechať vodit za nos. Takto veľký chlapec by to už mal pochopiť, duplom ak vidí, aká je matka. Ak to myslite vážne, ubezpecte ho, ze s ním nechcete stratiť kontakt a ze bude stale Váš, len chcete uviesť veci na pravú mieru. Držím palce 🙂

cobhan
11. mar 2014

@livka_
@kaktusik007 nemyslim, ze ho chce autor prispevku vyradit zo zivota, ma ho rad , ale to neznamena, ze sa musi stat dojnou kravou jeho matke, zvlast ked on otcom nie je. Asi nikto z nas by nechcel posielat peniaze na dieta, ktore nie je jeho. Charita je pekna vec, ale rozhodne by mala byt dobrovolna 🙂

kaktusik007
11. mar 2014

@cobhan z pohladu toho dietata - je v tom ze je tohto chlapa... zrazu problemy ma s matkou, rodicia sa rozvadzaju, a este sa dozvie, ze vlastne otcov ani nie je....

ako vie sa niekto vzit do role toho pubertalneho dietata???? to mi vadi...

cobhan
11. mar 2014

@kaktusik007 dietatu sa to da vysvetlit, uz to bolo spomenute vyssie, nie je otec ten, co dieta splodil, ale ten, co ho vychovaval. Ale nemyslim si, ze by mal autor platit na dieta alimenty ex manzelke, ked nie je jeho. Ked chce, peniaze mu dat moze, aj nakupit veci, ale malo by to byt za danych okolnosti dobrovolne a nie ako vypalne za dobrotu.

zvolsiinylogin
13. mar 2014

@akonatohm ano, aj ja by som ti tak napisala, ako si nakoniec sam napisal o sebe....nezavrhni ho...my sme tu zeny, matky mame pudy, milujeme deti, ci uz vlastne alebo cudie...tu pochopenie v podstate nehladaj...obrat sa na pravnika, ten by ti pomohol sa z toho vymotat...drzim palce...aspon si sa vystazoval, ze mas doma cundru, my baby to tu nezmenime, a ak chces upozornenie, nie kazda zena je taka, a ak budes raz este hladat, divaj sa na dusu a zrobene ruky, nie na tvár.....pa, vela sil a slnka do zivota...