Vysťahovanie sa s dieťaťom do cudziny. Bývalý priateľ s tým nesúhlasí.

clarissa96
29. mar 2019

Ahojte zienky, rada by som pozbierala nejaké skúsenosti. Jedna sa o to, že má čaká súdne pojednávanie ohľadne presťahovania sa s dcérkou do cudziny, bývalý priateľ dal návrh na nesúhlas s vycestovaním a ja teda budem žiadať o náhradný súhlas namiesto jeho súhlasu. Absolvoval z vás niekto čosi take ? Čo má môže čakať? Ďakujem za info 🙂

mogaa
29. mar 2019

Ako otec dieťaťa má tvoj priateľ nárok stretávať sa s dieťaťom a keďže sa chceš s dieťaťom presťahovať do zahraničia, súhlas ti nemusia dať....Musíš preukázať že presťahovanie je v záujme dieťaťa a to sa preukazuje ťažko....Nestačí že ty ako matka ideš s ním, dieťa nepozná jazyk, odchádza do cudzej krajiny kde nebudú ani kamaráti ani rodina, takže musíš preukázať pozitíva + môžeš navrhnúť kedy sa otec môže s dieťaťom stretávať a akým spôsobom, lebo určite to nebude tak že by si ho musel sám vyzdvihnúť v cudzine a rovnako ti ho priniesť do cudziny....

esperanzita
29. mar 2019

@clarissa96 Presne tak ako píše @mogaa.

clarissa96
autor
29. mar 2019

@mogaa no jedna sa o Čechy, kde ja mám rodinu a je to bližšie než momentálne bývame s dcérkou ku miestu jeho bydliska. Návrh na stretávanie som mu dávala, i že dcérku budem voziť, čo neakceptoval a zatiaľ som sa nikde nechystala, inicioval to on..

mogaa
29. mar 2019

@clarissa96 v tom prípade by ti súhlas mohli dať....Treba poukázať na fakt, že dieťa ide do prostredia v ktorom už budete mať isté zázemie(rodina), reči bude rozumieť a aj otec že otec dieťaťa bude sa bude môcť s dcérkou naďalej stretávať(určite spomeň ten fakt že je to bližšie k jeho bydlisku ako v súčasnosti a že by i mu ju aj mohla voziť....v tomto prípade by on musel mať naozaj vážny dôvod prečo nechce aby dieťa bolo v cudzine....

clarissa96
autor
29. mar 2019

@mogaa naozaj? Tak to si má potešila, lebo v našom prípade sa dá jednať len cez sud, a každý len straší s tými súdmi 😥

mogaa
29. mar 2019

@clarissa96 ak by ste tam nemali zázemie, dieťa by išlo do nového prostredia a nepoznalo reč tak to môže byť problém, ale vo vašom prípade predpokladám že na návštevu k rodine ste tam chodili aj predtým, takže dieťa prostredie pozná a máte tam určité zázemie(rodina) takže s dieťaťom ti bude mať kto vypomáhať keď začneš chodiť do práce.....tiež odpadá jazyková bariéra....jediným problém by mohol byť styk otca s dieťaťom, ale pokiaľ je vzdialenosť menšia ako teraz, tak nevidím problém....naozaj bude musieť preukázať vážny dôvod prečo nie, to nie je o tom že otec nesúhlasí, pozerá sa na záujem dieťaťa.....to sa tam sťahuje s matkou, do známeho protredia, bez rečovej bariéry....Ak ide o blízku rodinu, môžeš od nich doložiť prehlásenie že k nim dieťaťom chodievate že prostredie pozná a cíti sa tam dobre. Rovnako že ti môžu v prípade potreby s dcérkou vypomôcť, napr.ak by si musela dlhšie ostať v práci vyzdvihnúť dieťa zo škôlky a podobne....krátka že máte dobré vzťahy a môžu ti s malou v prípade potreby vypomôcť....

clarissa96
autor
29. mar 2019

@mogaa ďakujem ti, presne toto čo si popisala je dôvod prečo vôbec uvažujem o presťahovaní, mám tam rodinu, na ktorú sa môžem spoľahnúť, zatiaľ čo tatino mojej dcéry mi hádže polena pod nohy odkedy som už bola len tehotná .. no nechcem sa sťažovať, určite nie, skôr má to mrzí ..

bluka2
29. mar 2019

Poukaz na to, čo všetko tam bude mať dieťa lepšie ako kde ste a že nebudeš brániť v kontakte, ale naopak ho podporovať. Podľa veku navrhni aj nejaký Skype, kedykolvek otec chce a ostáva iba dúfať

clarissa96
autor
29. mar 2019

@bluka2 dúfať veď toto 🙂 ďakujem

eliska13
29. mar 2019

@clarissa96 kamarátke to neprešlo tiež podobný prípad ako ty...chcela ísť za mamou do ČR
Všetko záleží akého bude mať právnika, sudcu, niekedy to nie je o zdravom rozume, ale konexiach žiaľ...

clarissa96
autor
29. mar 2019

@eliska13 hej veď tomu verím, práve preto má zaujímajú skúsenosti.. ja už tiež mám pocit, že otcovia majú len práva a mamy len povinnosti podľa toho, čo zažívam teraz..

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
clarissa96
autor
29. mar 2019

@alenah31 to sa dobre číta, to je skvele, že takúto pozitívnu skúsenosť máš, a ze aj vás vzťah s bývalým sa utriasol, veď toto, že ja tiež vravim, že nikto nikdy nebude mat naše dieťa radšej ako my dvaja, takze ja mu ju brat určite nejdem, ale za to nemusíme ani bývať v rovnakom meste, predsa nie sme zviazaní nejako reťazou 🙂

fkata
29. mar 2019

@clarissa96 Súhlas si mala dať už pri zamýšľaní o presťahovaní a v prvom rade si mala žiadať súhlas od otca.
Neviem o aké veľké dieťa sa jedná, ale súd vždy berie do úvahy záujmy dieťaťa. Dieťa má v SR obvyklý pobyt, predpokladám.

clarissa96
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
galioska
30. mar 2019

@clarissa96 neabsolvovala ale poznám niekoľko prípadov a bez jeho súhlasu to bude ťažké komplikované, každopádne vám držím palce, lebo určite si na to mala dôvod, drž sa!

clarissa96
autor
30. mar 2019

@fkata prečo myslíš že som nežiadala súhlas dobrovoľne ? Ja ešte nikam nejdem .. sud mame kvôli nemu takze ja sa len chcem pripraviť a vedieť čo má čaká, snáď to nie je nič zle 🙂

clarissa96
autor
30. mar 2019

@galioska ďakujem 🙂

fkata
30. mar 2019

@clarissa96 O súhlase si nepísala, tak preto píšem. Čaká Ťa dokazovanie, takže nato sa priprav.

andrbeata
30. mar 2019

@clarissa96 Súd prihliada na záujem maloletého. Bude požadovať dôkazy, že vycestovanie je v záujme maloletého.
Neviem o aké veľké dieťa sa jedná?!

clarissa96
autor
30. mar 2019

@andrbeata 9 mesiacov má teraz dcérka, čo sú dôkazy ? Lebo ja stále mám nejak v hlave zabezpečiť bývanie, slušný príjem, dr, jasle, plus v okoli budú ľudia ochotní v čomkoľvek pomôcť. To nie je dosť ?

clarissa96
autor
30. mar 2019

@fkata ja som to s ním riešila, že pre mna i dcérku by bolo lepšie ísť bývať na Čechy, kde nás viem finančne určite lepšie zabezpečiť, než kde byvam teraz. Súhlas mi odmietol dať, aj keby tam má čaká prezidentské miesto už len z princípu, že on musí negovat všetko čo ja chcem. Neriešila som to viac, len som mu napísala, že budem žiadať náhradný súhlas, načo mi prišlo predvolanie na sud, aby mi zakázali vysťahovanie. Ja nie som konfliktný ani zbrkly ani špekulatívny typ ako hold moja hlupost a smola tatino mojej dcéry.

mamcotka
20. apr 2019

Ja som odišla bez súhlasu.. syn mal vtedy 11 rokov. Na súde sa ex bránil že som ho uniesla. Ale súd dal z pravdu mne lebo som odišla za prácou aby som mohla živiť syna lebo ex mi na neho neplatil..

clarissa96
autor
20. apr 2019

@mamcotka to je fajn počuť, som rada, lebo ja by som tiež síce ostala, kde teraz som, ale nejaký štandard snáď musíme mat, tento síce platí, ale sú to smiešne peniaze..