Zrušenie otcovstva

mamkajanka1988
21. dec 2020

Poprosim o radu kto ma skusenost ide oto ze s byv manzelom mame spolocnu dceru a syna ktoreho si po nasej svadbe osvojil nebol jeho biolog.otcom cize ho ma syn v rodnom liste ako otca aj jeho priezvisko odvtedy preslo 8 rokov lenze teraz sme rozvedeny a on aby nemusel.platit vyzivne na syna chce poziadat o zrusenie otcovstva chcem sa opytat ci to realne moze ked presiel taky dlhy cas ? Dakujem

gianna
22. dec 2020

@draik ešte raz, aby bola splnená prvá domnienka, muselo by sa dieťa narodiť v manželstve. Uzavretím manželstva sa manžel matky nestáva automaticky otcom jej deti, ktoré nemajú zapísaného biootca v rl. V tomto prípade išlo o súhlasné vyhlásenie rodičov, teda prišli obaja na matriku, súhlasne vyhlásili, že tu prítomný manžel xy je otcom dieťaťa a následne bol zapísaný do rl.

draik
22. dec 2020

@mamkajanka1988
Na matrike ste spísali súhlasné vyhlásenie o určení otcovstva, čo stačí na to, aby z hľadiska práva sa stal otcom dieťaťa. On si ho v právnom zmysle neosvojil (o osvojení rozhoduje súd), aj keď to nič nemení na jeho postavení ako otca. Vo vašom prípade mohol zaprieť otcovstvo do troch rokov od jeho určenia.

draik
22. dec 2020

@gianna
Zadávateľka až teraz upresnila, že syn sa narodil pred manželstvom. Predtým písala veľmi nejasne aj o osvojení, čo sa nestalo.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tecko28
22. dec 2020

@mamkajanka1988 osvojenie prebieha na súde, priznanie otcovstva stačí na matrike, je to dosť rozdiel

mamkajanka1988
autor
22. dec 2020

@tecko28 aha ok to som nevedela

hindakus
22. dec 2020

Každopádne chlapec je velký, vie čo sa deje a nemal by byt predmetom pomsty, snad by k tomu každý sud prihliadol.

strongi
22. dec 2020

Z morálneho hľadiska by som sa ako matka hanbila pýtať výživné od chlapa, ktorý nie je jeho otec. Keby chcel, bolo by to iné, ale takto nie.

gianna
22. dec 2020

@strongi no len konanie o výživnom je súčasťou konania o rozvode manželov a súd zaujíma len fakticky stav, teda pokiaľ je uvedený v rl, ako otec dieťaťa, súd mu musí určiť aspoň minimálne výživné.

extempore
22. dec 2020

A pritom by uplne stačilo pristupovať k rodičovstvu zodpovedne... chúďatko dieťa - prvý otec ho nechcel, ani druhy ho nechce... čo takto lepšie zvážiť, kto bude otcom mojich deti? Potom by sa tu nemuseli riesit taketo veci.