Ako ide učenie vašim prvákom?

lucijja
15. jan 2016

Ahojte, prosím vás, ako zvládate prvú triedu? Ide všetko ako po masle? Mojej malej to ide strašne pomaly, obávam sa, že je najposlednejšia v triede a bojím sa, aby z toho nemala nejakú traumu... Ja už mám... 😀 ale vážne, máme stále problém s čítaním a písaním. Hlavne teraz, keď už čítajú slová, kde idú dve spoluhlásky po sebe. ☹ Ona to prečíta, ale stále slabikuje, nečíta plynulo a navyše pred každou slabikou spraví dosť dlhú pauzu, kým si to v duchu dá v hlavičke dokopy. Už som z toho šedivá, došli mi nápady ako jej pomôcť. Už sme skúšali všetko, splývavé čítanie, rozdeliť na písmenká... Keď jej dám čítať slabiky, tak ich číta rýchlo a keď ich má čítať v slove tak jej to trvá... ☹ Písanie je úplná hrôza, diktát nestíha, alebo tie slová domotá. Počítajú do 9, ide jej to, ale tiež dllllho rozmýšľa nad všetkým. Zlepší sa to ešte, alebo sa mám zmieriť s tým, že bude navždy pomalá? Ja ani jej otec sme nikdy so školou problém nemali...

janinah
15. jan 2016

hlavne jej nič nevyčítaj,lebo ju straumatizuješ ty,poradila by som sa s jej učiteľkou,či je to ešte v norme alebo ako jej pomôcť

sss204
15. jan 2016

Skus sa poradiť v skupine skolacikom od septembra 2015

mawka
15. jan 2016

@lucijja no toto. s malym to bolo tak, az nakoniec sme skoncili u spec. ped. s dyslexiou a inymi. podla maleho - z vlastnej skusenosti ta upokojim, vsetko sa dostalo do normalu. nie je to tip top, ale pise, cita, rata uplne v pohode. a ze mu to ide pomalsie alebo niekedy (uz malokedy) prehodi pismenka alebo zabudne dlzne, z toho vedu nerobim.
urcite sa porozpravaj s ucitelkou a ked treba, chodte k spec. pedagogicke, da ti rady, tipy, triky. vysetri ju, neboj, vsetko bude ok.
kazde dieta potrebuje nejaky cas. mozno nema vobec poruchu ucenia, mozno to pride zrazu z tyzdna na tyzden a bude vsetko ako ma byt. hlavne sa nestresuj, aj ked je to tazke. drzim palce.

mawka
15. jan 2016

co som mala dobry tip na ucenie od spec. ped., tak papieriky s pismenami, naprikilad slovo ZUBY. najprv sa cita samostatne po pismene, potom k papieriku Z pridas papierik U a ucite sa citat Z-U = ZU, takto to ides aj s B a Y= BY a nakoniec ZU-BY=ZUBY. babracka, ale pomaha. tam ide o kombinaciu oci-jazyk-sluch. a takto to trenujete pekne. vyskusaj. slova vselijake si uz vyskladate.

pribinak
15. jan 2016

No ved treba sa ist porozpravat s pani ucitelku, ona najlepsie vidi ako to tvojej dcerke ide

Moja neter je prvacka a oni citaj I tak, ze Len slabikuju, proste pre sla bi ku je slovo a ide dalej
Ona je sikulka, ale Mali diktat a napr nevedela napisat slovo auto, proste este sa Len ucia

pribinak
15. jan 2016

@lucijja druha vec je, ze sk ucitelka potvrdi, ze jej to ide pomalsie, treba obehat doktorov:
- ocne - si si ista, ze vidi dobre?
- orl - si di ista, ze nie je napr nedoslychava?
- spec.pedagog - treba ceknut, ci tam nebude porucha ucenia

mawka
15. jan 2016

@pribinak od nasich uz vyzaduje plynuje citanie 😕 potom su mamicky hotove, ze deti su slabe, pritom to nie je ani o tom, ale skor o ucitelke, ktora trva na vykonoch. na jednej strane ok, ale na strane druhej si myslim, ze prva trieda je prave na to, aby aby si deti na skolu zvykli lebo kazdy ma este to svoje tempo.
nas normalne sprdla ucitelka, ze velmi baziruje na citani, ze musia a musia a musia vela citat, musia okamzite prestat ratat na prstoch. sme na nu pozerali ako sisi. lebo aj s nami ssa bavila ako s prvakmi 😀 jedno dievcatko v triede ma velke problemy s citanim a pisanim, ale v matike je absolutne TOP, proste ma na nu hlavu ako sa povie a tak ju dava za vzor inym detom, aby boli ako ona. moju zase dava za vzor v citani, lebo cita plynule. lenze nepride mi to fer. proste kazde dieta je ine. ved nie su na dostihoch. a to nehovorim o diktatoch, ktore pisu, uffff.

pribinak
15. jan 2016

@mawka sestra hovori, ze ucka povedala, ze kym nepoznaju komplet abecedu, tak maju slabikovat

mawka
15. jan 2016

@pribinak no vidis tie rozdiely. od nasich vyzaduje plynle citanie uz. pride mi to az moc. mala v tomto nema vobec problem, ale su tam deti, ktore potrebuju cas proste. ktore su uplne ok, len este potrebuju ten trening. pride mi to ponahlanie sa uplne zbytocne. skor mam obavy, aby ich tymto nedemotivovala.

sissik
15. jan 2016

u nas tiez citaju stale po slabikach a este si aj musia ukazovat prstom. to od nich vyzaduje ucitelka. v slabikari si este na hodine znacia slabiky. treba hlavne ist za ucitelkou a porozpravat sa, ako to vidi ona. o chvilu bude polrok, mozno bude zase nejake rodicovske, tak mozno zhodnoti ucitelka aj tam, ako to komu ide. hlavne nestresuj, lebo dieta ten stres citi. a dalsia vec - einstein tiez v skole nejak nevynikal a nakoniec objavil teoriu relativity 😉

figurantka
15. jan 2016

A je vo všetkom pomalá? Myslím napr. v jedení, v obliekaní a pod.? Lebo my máme problém s tým, že učenie nám ide v rámci normy - aj čítanie a písanie a aj matematika, ale kým sa naje cez prestávku, tak všetky deti majú zjedené a sú už aj vycikané a aj prichystané na ďalšiu hodinu a náš prváčik ešte stále nedojdené. :( Taký slimáčik ...

ali08
15. jan 2016

@lucijja ahoj.môj syn je prvá k tomu ešte integrovaný ale zatiaľ žiadnu úľavu v učení nemá.ak by si mala problém dlhšiu dobu nájdi si vo vašom meste špecializovanú logopedicku, my taj chodíme už dva roky začali sme ako predškolaci a teraz ako školáci, ina sa mu venuje v tých veciach v ktorých je pomalší chodíme k nej každé dva týždne a myslím si že to pomáha. Predsa učiteľka nemá na ňu toľko času ale tam je s ňou sama.a tiež netlačí ju a nenut lebo jej to znechutis. Mne všetci hovoria ze to sú začiatky ale že sa do yoho dostane to dieťa.a dievčence bývajú rozumnejšie.Vzdy nám učiteľka hovorí aby si to deti nikdy nehovorili potichu a potom nahlas lebo tak majú dvojité čítanie a to je zle.hneď nahlas a aj d medzerami to nevadí.tiež mi hovorila aby sme čítali potom si dali pauzu a potom znova,robiť si prestávky a robiť si úlohy hneď po škole kedy to dieťa má energiu už potom poobede ju nemá a tak ani nevládze ani nemá chuť.Neboj bude to dobre

lucijja
autor
15. jan 2016

ďakujem Vám žienky veľmi pekne, snažím sa byť kľudná, ale niekedy na ňu vybuchnem a potom ma to mrzí. ☹
budúci týždeň idem za učiteľkou, hádam bude všetko ok a ukľudní ma. Ja už ani neviem čo si mám myslieť, lebo niektoré slová jej idú super a niektoré zase vôbec. A tiež si myslím, že je to na ňu hrozne rýchlo, proste ona je celá taká ešte hračička. Stále sa túli, hrá, má svoj svet, taký detský a teraz zrazu každodenné povinnosti, dúfam, že to naozaj ešte len príde a všetko sa zrýchli. Lebo ona v podstate vie, aj čítať aj počítať, takže si myslím, že o nejakú chorobu tam nepôjde, aj k očnému chodíme, nosí okuliare, @pribinak ale žiadna veľká vada, takže aj tam by to malo byť ok, len to, že jej to všetko hrozne trvá. Keď číta, tak vidím, že si to v duchu hovorí aj tri krát kým to vysloví a to ju strašne zdržuje.

@mawka tie diktáty to je otras, malá má z toho hotové stresy, lebo nestíha písať tak rýchlo ako ostatní, ona napíše, len potrebuje na to viac času. A ešte im dáva z matiky že "bleskovú písomku" tak z toho má malá tiež celkom slušné nervy a strach...

@figurantka uff, ona je vo všetkom taká...keď ju súrim a poháňam tak pohoda, ale musím nad ňou stáť inak je schopná obúvať sa aj 5 minút, to isté s jedením, chystaním, presne to isté ako vy. Tiež mi nosí nedojedené desiaty - že ona nestihla...ide ma poraziť.

qidko
15. jan 2016

@lucijja Viem Ta pochopit moja bola ako slimacik s citanim a o pisani ani nehovorim no raz ked sme si kreslily mi porozpravala o Kasperovi najprv som mala pocit ze mi hovori rozpravku zacala ho castejsie spominat bala som sa ci je dusevne v poriadku sla som za skolskou psychologickou a ta po rozhovore snou mi vysvetlila ze Kasper je jej imaginarny kamos a preto musi vsetko robit pomaly abi on stihal teras sa uz natom s chutou zasmejeme ale vtedy mi to nebolo jedno psychologicka mi to vysvetlila :BUJNA fantazia potom to prislo samo je pravda ze sme museli davat vela prestavok medzi ucenim ale stalo to zato pokecaj s ucitelkou ona bude vediet najlepsie posudit co dalej drzim palceky vela trpezlivosti prajem

lucijja
autor
15. jan 2016

@qidko ďakujem pekne, no musím sa riadne obrniť trpezlivosťou...

dada07
15. jan 2016

@lucijja Ahoj. Poznam to. Chce to CAS a ohromne vela TRPEZLIVOSTI a dovery v dieta. Mozno ma dcerka nabeh na dysgrafiu (tazkosit spisanim), alebo dyslexiu (tazkosti s citanim), ... toto sa da deifnovat az neskor. Nam velmi pomohli v miestnom CPPaP, kde syna v priebehu 2h oducili pismenkovat pri citani ... Drzim palce.

katka1981
15. jan 2016

@lucijja, mne triedna napisala do mailu: Ani na jabloni nedozrievaju vsetky jablcka sucasne. Takze trpezlivost a klud. Nasa najprv mala problemy s matikou, ja som bola zufala, ucitelka mi vysvetlila ako sa s nou ucit, trenovali sme doma, pocitali sme s gastanmi, dceru matika zacala vdaka tomu bavit. Potom zas citanie, tiez slabikuje, ved to je v pohode, vcera uz citali cele verty. Cez prazdniny sme citali slabikar c. 1, uz ho mali cely precitany, bola som zvedava ako jej to pojde spatne a bola som velmi milo prekvapena. Predtym to bol tazky boj, place, cirkusy ako citat nebude. Hlavne klud, ked vidis pokroky, tak je dobre. Vcera napriklad napisala nepekne domacu, aj v skole pisala skaredo, vraj bola unavena, den priedtym pisala nadherne. Nedala som jej to vygumovat a prepisat, aj ucitelka je proti. Su lepsie a horsie dni. Vidim ze sa snazi, ucitelka ju chvali, ajked bude dcerka pomalsia, vsetko sa nauci, len ju nestresuj.

katka1981
15. jan 2016

@lucijja, este mi napadla jedna vec, nasa zvykla ale aj vcera citat tak, ze pekne po pismenku to povie aj po slabike a potom pozrie do stropu a povie somarinu. Napriklad slovo osa, pekne po piesmku precitala a potom trepla ze vcela. A podobne. My sme z toho boli na prasky a potom som sa dozvedela od mamy jej najlepsej kamaratky - spoluziacky, ze aj ich dcera robi to iste. Vcera ked som videla, ze sa nedokaze sustredit, tak som povedala, pod ideme chcilku skladat puzzle a potom sa vratime k citaniu, bolo to super. Ucitelka nam vravela ze podla najnovsich vyskumov sa deti dokaze sustredit minutu na kazdy svoj rok, cize 6 rocne dieta - 6 minut, 7 rocne - 7 minut, ze ona ked vidi ze uz deti nie su sustredene, tak zmenia cinnost, skrati hodinu, predlzi prestavky a deti stihaju vsetko ako maju. Fakt maju super ucitelku, prisnu ale uzasne ludsku. A tiez ze zavisi aj od pocasia, ze jeden den stihnu viac, inokedy menej. A je este zlata, ze mala ziacku, kt. mala dyslexiu, dysgrafiu.... a specialne sa jej venovala navyse.

dada07
15. jan 2016

A ad cisla: velmi nam pomohla krokovacia metoda od pana Hejneho (pedagog, autor znamej metody vyucby matematiky). Syn si krokoval priklady. Mal papiere (A6) s cislami iducimi po sebe a namiesto pocitania prikladov robil 3 kroky dopredu (+) alebo dva dozadu (-). Snazil sa pritom odhadnut, kam sa dostane.

threetail
15. jan 2016

Ak ma pamäť neklame my sme začali čítať plynule tak v tretej triede... A nepamätám si, že by na nás kvôli tomu v prvej dáko tlačili... Majú to deti asi dosť ťažké teraz ☹

mawka
15. jan 2016

@dada07 vies mi k tomu poslat nejaky link? lebo o metode som pocula, ale ku konkretnym nejakym prikladom ze AKO som sa nedostala. dakujem. v kazdom pripade to vyzera byt velmi fajn. lebo to, ako teraz ucia deti matiku sa mi vobec nepaci uplne inak ako nas a zbytocne zlozito. mi to pride dost prespekulovane 😕 😅

katka1981
15. jan 2016

@threetail, sesternicina dcera je tretiacka a tiez vraj cita hrozne, ja si pamatam, ze som hapkala este v osmej triede, neznasala som citat pred celou triedou, hrozne som sa bala, bol to pre mna strasny stres.

sisaha
15. jan 2016

@lucijja nestresuj.. este slabikuju.. maju to tak v metodickych pokynoch, spajaju si ceruzkou slabiky a tak to maju aj citat. a ak mas pochybnosti, tak sa porozpravaj s ucitelkou

threetail
15. jan 2016

@katka1981 my sme mali v tretej a štvrtej triede strašne super učiteľku, s ňou sme sa naučili čítať niektorí šikovnejší aj plynule (áno, niekde medzi poslednými som bola aj ja...a to maminka somnou každý večer čítala o Výrovi Vladimírovi 😀) Záleží od dieťaťa podľa mňa, tak ako nezačína každé chodiť v rovnakom čase, tak rozdielne sa naučia aj iné . To nie je hanba pre boha. Nechápem tie dnešné učiteľky, aj sesternica sem tam keď povie čo jej dcéra v škole a čo učiteľky vyžadujú a považujú za samozrejmé tak normálne nechápem.

Ale čítať nahlas pred celou triedou som neznášala aj ja, nehovoriac o tom, že som mala dlho pri takom čítaní problém s porozumením textu, čo som sa tak sústredila, aby som všetko prečítala správne.

nastus
15. jan 2016

Ahoj Lucijja neviem či ty môj príspevok pomôže ale toto čo opisuješ som zažila na vlastnej koži. Bola som prváčka a nevedela som čítať, i ked rodičia sa snažili ako mohli, dlhé hodiny sa somnou učili, o matike ani nehovorím, diktáty zakaždým za 5 neskutočný počet chýb, zhadzovanie zo strany spolužiakov či učiteliek že nedokončím školu, na strednej škole mi bolo zase povedané že nezmaturujem lebo mi angličtina išla slabšie 😒Ale v prvom ročníku na ZŠ ma mamina dala preč ešte na rok do škôlky. Po roku to zase nešlo tak ma poslali k detskej lekárke ktorá mi diagnostikovala dizlekciu, dizgrafiu, dizkalkuliu 😒 Do 5 roč. sa somnou učili rodičia skoro zošediveli zomna 🙂 ale pomalinky to išlo od 6 roč. som si našla vlastný systém učenia a dnes som na VŠ a robím si mgr. A všetkým čo sa mi posmievali a zhadzovali hlavne učitelia dnes ked sa dozvedia že pomali budem mgr nevedia kde by sa najratšej vydeli :D :D Takže nezúfaj možno dcérka ešte neprišla na svoj štýl učenia.. Popripade skúste ísť k odborníkovi či by nevedel poradiť, nieje to hamba . Držím palce :D

humka2
15. jan 2016
Používateľ humka2 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od humka2.

ja sa tak uz tesim ked budeme aj my mat prvacika 🙂

katka1981
15. jan 2016

@threetail, ja som nedavno niekde pocula, ze tretiaci maju problem rozumiet textu co citaju, tak ja sa zvyknem dcerky spytat a zatial jej to ide. Aj ked sa pletu pismenka, cim viac ich vedia, tym viac sa mozu mylit. Pre mna je najdolezitejsie, ze ju skola bavi, ze ma rada svoju ucitelku aj vychovavatelku, su perfektny kolektiv, deticky si velmi pomahaju, ozaj su uzasni.

mawka
15. jan 2016

@nastus ja nechapem tieto mudre reci ucitelov, ze ty nespravis to a ty tamto nevystudujes, si nic lebo nevies poriadne to a ono. ako nech idu volakam. strasne neznasam tieto selekcie. sama som si tym presla. na ZS od 7. triedy 4 z matiky a na strednej 1 a 2, rovnako fyzika. a tiez som pocuvala ako zo mna sestricka nebude, lebo som sprosta a nebudem vediet vyratat kolko coho mam dat pacientovi. strasne ma to zrazalo dole. no a sestricka sa zo mna stala, aj vysku si na stare kolena az budem mat cas urobim 😀 a ratam z hlavy. to je este to stare zmyslanie niektorych ucitelov, skatulkovat deti. ze mi sla dobre slovina, diktaty, slohy, recitovanie, atd. tak to nestalo za pochvalu.. a vela ucitelov este takto funguje. bohuzial.

lucijja
autor
15. jan 2016

žienky ďakujem vám všetkým veľmi pekne...každú čítam a od každej si beriem svoje. Máte pravdu, budem trpezlivejšia, svet sa zatiaľ nerúca. Malá bude mať 7 rokov až na konci marca, ešte stále je to malý rozumček, začínam veriť že jej to časom pôjde lepšie a lepšie... 🙂

figurantka
15. jan 2016

@lucijja vieš že u nás je to to isté, iba keď poriadne pokričím tak začne sa konečne hýbať. Kým na neho pekne hovorím potichu, pomaly ... tak ma ani nevníma, ale keď zvýšim hlas, tak vtedfy, že čo kričíš maminka