Ako naučiť druháka čítať s porozumením?

6. máj 2023

Ahojte, ako naučiť syna (druhák na základnej škole) čítať s porozumením? Išla som pre syna do školy, pani učiteľka na čakala a povedala mi, že syn nevie čítať s porozumením. Že máme na tom popracovať. Vedeli by ste mi poradiť, ako ho to naučiť? Ďakujem za rady.

akvi
6. máj 2023

@malapepka to dieťa je DRUHÁK. Je kopa času sa to naučiť. Tráviť doma čas nad knihou a nevedieť, ako efektívne pomôcť, je skôr na škodu. Nie som proti tomu, aby rodičia s deťmi čítali, ale preboha, nie pod tlakom, že niečo ich majú pritom naučiť a vlastne ani netušia ako. Zásadne som aj proti povinným DU, práve preto, lebo rodič častokrát bezradný tak, ako to dieťa, sedí dve hodiny nad úlohami. Absolútne demotivujuce a kontraproduktívne. Rodičom prvákov som napríklad prudko neodporucala s deťmi doma do nemoty písať, pretože mnohí robili to, že len utvrdzovali dieťa v tom, ako mu to nejde a zároveň utvrdzovali zlý návyk, pretože nedokázali pomôcť. Čítanie sa nie nadarmo učí celý 1.stupen, považujem to za najdôležitejšiu vec vôbec. Pretože deti dozrievajú postupne, každému "docvakne" niekedy inokedy. Väčšine detí stačí jediné - čas. A samozrejme neznechutit. Nikoho prácu nedehonestujem, učitelia to zvládajú sami presne tým, že nechápu, čo je ich úloha.

kalifka
7. máj 2023

Aj ja odporúčam tieto pracovné zošity. Je ich viac, môj každý deň robil jednu stranu. Potom odporúčam, aby začal čítať knihy. Mi sme chodili do knižnice, kde si on vyberal knihy a pomaly si čítal a ja som sa pýtala o čom to bolo. A vydržalo mu čítanie doteraz, bude mať 18 rokov a kupuje si knihy stále.

medmed
23. mar 2024

Zle dieta nie je iba zlý príklad preňho teda rodič, v tomto prípade zlý učiteľ keďže v prvom rade on ako odbornik pedagog by mal nie iba mechanicky “vyučovať” ale naozaj aj naučiť dieta citat a pisat a poukázať ich následne využitie a nevyhnutnosť počas celej školskej dochádzky/ ďalej aj v každodennom živote. Taktiež motivovať žiaka, vzbudiť zaujem, a rozvíjať jeho zručnosti/znalosti. Všeobecne ale vadí asi celé elementárne vzdelávanie a neefektívne učebne metódy s dôrazom na čas a nie výsledok. Takto potom kvôli neúspechu a nedostatku pochvál na vyučený.hodine si veľa detičiek znenávidi školu a stavajú sa v očiach učiteľov „slabšími” kdezto len iné sú ako ostatné a vôbec nie slabšie ani v ničom horšie.