Ach tie diktáty, treba vyhľadať špeciálneho pedagóga?

joysi
12. nov 2019

Ahojte žienky,
Včera som myslela, že "uškrtím" mladšieho syna (9r), je šikovný v matike, informatike, vlastivede a pod. ale diktáty mu jednoducho nejdú...presťahovali sme sa takže od nového školského roku chodí do novej školy. Predtým mal najhoršiu známku z diktátu 3 a teraz má už štyrku 3x a päťku 2x ☹ včera dostal tú tretiu 4....mal 9 chýb a z toho 6 dĺžňov ☹ učiteľka mi povedala, že je potrebné, aby som zašla za špeciálnym pedagógom ☹ doma keď píše diktáty ma najviac 2 až 3 chyby....vybrané slová ho skúšam každý deň...nemá s tým problém..pýtala som sa ho v čom je problém...vravel, že pani učiteľka rýchlo diktuje a on nestíha všetko dopísať...tak som sa spýtala učiteľky ci nestíha iba on vravela, že viac detí tak sa preto snaží čítať pomalšie....som z toho naozaj nešťastná...viete mi poradiť čo robiť?

pribinak
12. nov 2019

ak vynechava diaktritiku a vybrane slova ovlada a vie ich pouzit, tak to moze byt znak dysortografie
kazdy vyssi rocnik su diktaty narocnejsie, cize nemusi to byt, ze je lajdak,

matkahelka
12. nov 2019

Ak by kazde dieta,kt.ma problem s diktatmi malo chodit k special.pedagogovi, bol by ich akutny nedostatok... teda, nechcem to zlahcovat, ale kopa deciek ma s diktatmi problemy a problem nemaju ziadny. Len su jednoducho nepozorne. Plus kazda matka doma diktuje jasne a zretelne, zopakuje slovo viackrat, na dlzen da extra doraz, ziaden ucitel nediktuje tak,ako doma mamicky. Ja som preto doma presla na takyto system diktatu. U nas napr.ak dieta nezachyti nejake slovo, ma dieta smolu, ucitelka ho nezopakuje. Vetu 2x ptecita, finito. Moja dcera tiez nema problem s vybranymi slovami,ale s dlznami a nie je jedina v triede. Horsiu znamku ako dvojku zatial nemala.

kittykat22
12. nov 2019

@matkahelka k spec. pedagogovi posiela chlapceka pani ucitelka. Tak tam asi nejaky dovod bude. A je skvele, ze tvoja dcera ma maximalne dvojky - blahozelame, otvarame sampanske. Ako si myslis, ze tvoj prispevok pomoze mamicke ktora zalozila diskusiu? Riesenie si nedala ziadne a to, ze tvoja dcera ma dvojky - jej aspon prida na nalade nie? Davas rady nad zlato - nerieste nikto nic, ved moja dcera ma dvojky ... fakt diky.

kittykat22
12. nov 2019

@joysi urcite k spec. pedagogovi zajdi - moj syn mal problemy ze nepocul hlasky v slove. Na otazku je v slove SLON - L povedal nie. Chodime koli tomu k logopedke, a mame specialne cvicenia na sluch - syn nema dovyvinute ucho/mozog. Velmi nam pomohli - keby sme tam nechodili tak syn sa v 1 triede utrapi. Takto sme mali odklad do 1 rocnika a rok a pol trenoval - a ide mu to krasne. Urcite si zajdi niekde a poziadaj o pomoc, urcite ti pomozu.

pribinak
12. nov 2019

vies co? je super, ze vas ucka posiela za spec. pedagogickou, ina ucka by mu nahadzala zopar 4-5 a hotovo. pokazila by mu znamku na vysvecko, zobrala chut ucit sa slovinu a basta.
tato ucka vidi, ze niekde je problem, ze decko ovlada co ovladat ma, len to nevie pretavit do praxe, cize je tam mozno nieco ako napr. dysortografia

joysi
autor
12. nov 2019

Ja chápem, že ja diktujem "pomalšie" a možno zreteľnejšie...a možno doma má väčší kľud ako v škole...Bože dysortografiu som ani nepoznala doteraz ☹ ja nechcem nič podceniť, ale ani nechcem z toho robiť tragédiu...on je iný ako môj starší (ten je papuľa) tan menší ak na neho viac "tlačím" hneď mu tečú slzy...a možno preto niesom až taka prísna k nemu...skusim mu rýchlejšie diktovať a uvidím čo povie ten špeciálny pedagóg ☹

kittykat22
12. nov 2019

@joysi tak tragediu by si z toho robila keby mal syn znamky medzi 1-2 a robil 2 chyby. ALe u vas, to je ine. Moze sa kludne stat, ze ti spec. logoped povie, ze syn je v poriadku 🙂 a potom ostava ist len za ucitelkou aby pomalsie diktovala 😀

ave17
12. nov 2019

Deti musia veľmi veľa čítať, a dostane sa im to "do očí". Tam nepomôže biflenie vybraných slov a podobne, čítať a sledovať, a pôjde to.

hapipa
12. nov 2019

presne ako píšeš, proste má doma väčší kľud a v tom môže byť tak povediac aj pes zakopaný. skúste preto písať diktáty pri telke alebo majte aspoň pustené rádio. nech sa proste naučí sústrediť aj v rušnejšom prostredí

joysi
autor
12. nov 2019

Ďakujem za typy 🙂 jasné, že tie znamky a to už v štvrtom ročníku nie sú sranda ☹ inak z čítanky ma jedničky...básničku sa naučí v pohode...skúsim ho "prinútiť" čítať viac knihy

joysi
autor
12. nov 2019

hapipa@ nooo...ja mu diktujem stále v izbe, aby mal čo najväčší kľud...tak skúsim pri rádiu alebo telke

deti95060810
12. nov 2019

slovenčina? ten istý problém so slečnou v 6 tr.
inak slovenčina je pomerne náročný predmet...dcéra doteraz 8tr. písala diktáty na 1 a minule už 3...vraj 2 chyby - 3.

pribinak
12. nov 2019

no neviem ci je dobre pisat diktaty pri tv ci radiu. moja mama je ucitelka a vzdy hovorila, ze ma byt ticho, aby sa dieta sustredilo, malo si cas povedat slovo aj v hlave, pozriet sa ako to slovo napisalo. vsak skus, ale aky zmysel ma ho este aj vyrusovat, ked robi chyby aj bez toho. skor to skus tak, aby tu vetu po sebe precital a sam si opravil chyby
mozno zbada.
urcite skoc za tou spec. pedagogickou

abbey1
12. nov 2019

Treba sa poradiť s odborníkom a ak nič nenájde, treba nádych a výdych a ísť ďalej. Podporujte dieťa v tom, čo mu ide, v čom je dobré. Ďalej nenásilne trénujte diktáty, čítajte, aké nerobte z toho tragédiu. Ničomu to nepomôže. Skoro nikto nie je perfektný vo všetkých oblastiach. Ani ja, ani vy, nikto z nás. Zbytočne sa kladie veľký dôraz na známky, ktoré majú v podstate nulovú výpovednú hodnotu o schopnostiach a šikovnosti jedinca.

joysi
autor
12. nov 2019

@pribinak veď to ja som s nim pisala tak, aby mal čo najväčší kľud...opravovať mu dávam od tej prvej päťky čo dostal...a stále sa ho spýtam či tomu rozumel, kde spravil chybu...musím s ním písať diktáty každý deň...doteraz sme písali každý druhý...lebo mal plávanie a aj futbal...no a chcela som, aby si aj oddýchol...niekedy je ťažko odhadnúť kedy byť prísnejšia...tým, že môj mladší je introvert a málo čo mi povie...

pribinak
12. nov 2019

neviem ci ma zmysel kazdy den pisat diktat, aby si ho totalne neotravila, skor by som sa na tvojom mieste susetredila, aby som cim skor vybavila termin u spec. ped. alebo v CPPP.
vies, sama pises, ze je dobry v inych predmetoch, sustred sa ne podporu v tom v com je dobry. nemusis seba ani jeho trapit pre diktaty >
🙂

joysi
autor
12. nov 2019

@abbey1 veď ja som to aj tak brala...tým, že v bývalej škole ho učiteľka s dlhoročnou praxou (bola ešte moja triedna na prvom stupni)...ona mi povedala, že Matúš je jednoducho na matiku a pod. ale diktáty nie sú jeho silná stránka...ale tým, že tu v novej skole už "nachytal" toľko zlých známok a aj to odporúčanie k špeciálnemu pedagógovi...no nie je mi všetko jedno :-/

joysi
autor
12. nov 2019

@pribinak stretko má dohodnúť jeho triedna...buď ešte tento týždeň, alebo budúci...jasne, že to chcem poriešiť čím skôr..lebo momentálne sa snažím ovládať, aby som veľmi nevybuchla..(som v 8 mesiaci tehotná) tak so mnou hormóny lomcujú jedná radosť ☹

simca06022011
12. nov 2019

Moze byt, ze v škole sa na to nesústredí, keď doma mu diktáty idu.. Ja mám tretiačku a diktáty? Ach, no ked je dôležitý bez chyby, inak hrôza 😂 prepisuje text a vôbec nesleduje mäkčene dlžne, nezáujem.. musím jej to dať 3x prečítať a opraviť...úplne vidím kedy sa zabáva v škole a keď jej niečo poviem na to, že by sme mohli doma viac trénovať hneď plač. Nehrozí, že len tak si bude diktáty písať. A každy deň jeden diktát doma je široko ďaleko okolo nás u školákov normálne, tak nemám pocit, ze by som chcela nemožné.

abbey1
12. nov 2019

Nenechaj sa vmanipulovat do niečoho, čo ti je proti srsti. Učiteľka to môže myslieť dobre, ale to neznamená, že syna treba ešte viac diktatmi stresovať. Pracujte na Tom obaja tak, aby vás to nestresovala, aby si zbytočne nevybuchla. Synovi to nepomôže. Pre svoj pokoj ho daj zdiagnostikovat a pomaličky robte pokroky. Nenásilne, bez nátlaku. Pravopisne cvičenia, čítanie.

ella_smella
12. nov 2019

Príď k nám do skupiny o poruchách učenia.. Nájdeš kopec rád, informácií, pracovných listov... https://www.modrykonik.sk/group/9549/
Každá z nás ti povie, že za návštevu špeciálnej pedagogičky nič nedáš, nemusí sa potvrdiť žiadna porucha učenia, ale aj napriek tomu Vám vie špeciálna pedagogička ukázať rôzne pomôcky a postupy, ako to zvládnuť... Držím palce..

balaskovae
12. nov 2019

ako ja by som mozno take to vysetrenie nejak nebrala, ze by to malo byt nieco zleho. prave naopak aspon budes vediet ze je v poriadku a staci na tom pracovat doma

macik34
12. nov 2019

@joysi kup mi pravopisne finty

ellemell
13. nov 2019

Dobré by bolo vyšetriť ho, aby si vedela, ale veľa detí s týmto má problém, čo viem niekedy ani tréning, pravidelné písanie nepomôže niektoré deti ako keby nemali na to talent alebo akoby som to nazvala :/

luccija
22. nov 2019

@joysi to nemá nič spoločné s tichom, s tým či diktujes pomaly pravdepodobne to nepočuje, nerozumie.Aj my máme v škole chlapca, ktorý iba dopĺňa ypsilony do diktátu bol u psychologicky na testovani

bocianka123
22. nov 2019

inak u môjho syna je to naopak - doma veľa chýb, hlavne rozlišovacie znamienka.. a v škole menej chýb... ja sa ho pýtam, ako diktuje pani učiteľka a snažím sa tak podobne diktovať aj ja... môjmu synovi pomohol tréning Elkonin v tomto ... hoci ho absolvoval už dávnejšie, ale základy má a čerpá z nich. môj syn má dys...

deer123
30. dec 2019

Nemusí to byť hneď dysgrafia... Ja som diktáty v nižších ročníkoch tiež písal zle. Je možné že za to môže stres alebo málo času.

denkatn
28. nov 2023

ani moja 8 rocna nevie napisat v diktate dlzne, ma z toho 10 chyb a ma 4 a 3 z diktatov, nastastie ucielke potom poviem, ci sa moze prihlasit na basnicku , potom dostane 1 z citatelskeho dennika, z vymenovania vybranych slov a tak sa jej vyrovna znamka na tu 2. bohuzial koli diktatom jednotkarka nebude, ale je skvela vo vela vela inych veciach, takze to berem tak, ze to prezijeme.

saxana000
28. nov 2023

Moja je prvacka doteraz same jednotky.prisiel prvy diktat.a co z neho? 5 plus odporucanie do CPP na diagnostiku.vezmi syna na pretestovanie ak sa preukaze porucha bude oslobodeny od diktatov a ty usetris kopu nervov sebe aj jemu.