Hodnotenie deviataka

samasebou
23. nov 2014

Mam deviataka, ktory bol trojkar, minuly rok si presiel sikanou, takze boli aj dve stvorky na konci roka...prelozila som ho na inu skolu, ale take znamky, ake ma teraz, odpadam..tak sa pytam,napr. ked sa pisu patminutovky z anglictiny a ucitelka zada niekolko slov, ci uz z alebo do anglictiny a hodnoti to nasledovne: 8 slov prelozit, 5 mal spravne ,3 nespravne(podotykam, aj ked len jedine pismenko zle,...ok, beriem), potom 11 zadanych slov, napisal 7 dobre, ostatne s chybami, zase stvorka...keby to bola ustna skuska, tak by ich povedal dobre, ale dobre,bola to pisomna, takze napisane zle...to co je??z 8 slov 5 dobre je stvorka? a z 11 slov 7 dobre je stvorka?..ja neviem, je to koser hodnotenie?

simca06022011
23. nov 2014

@samasebou tak maju sa ucit doma to je jasne, ale nie UCIT, maju ci to precvicit, naucit sa nejaku latku, teoriu, pripadne tie "naspamat" predmety, slovicka... a nie tak, ze napr. brat nema ani vyklad k nicomu, vysvetlit mu to musime, nik im nekontroluje poznamky, ulohy.. cize nemaju popisane nikde nic, knihy su na figu... hlavne ze obrazkove... ale riadna teoria je tam dost divne.. cize ja tiez pochybujem, ze vela rodicov si s tym poradi... doma vysvetlujeme o dusu matiku, ucto... ;) a potom uz nech si rata sam... ale naucit a skontrolovat ci sa to naucil, vyvodit dosledky musi ucitel.. napr. my... mali sme fyzikara, ktory donutil celu triedu, aby sa tu fyziku nadrvili na dobreze nie univerzitnej urovni. A nedaval nam 5ky... daval nam A4 (tj museli sme mu napr do druheho dna doniest 10 stran z toho predmetu.. priklady, teoria, vlasnorucne napisane, vyratane...) a teda myslim, ze vela veci nikdy nezabudnem :P Na Zs mala nasa ucitelka velmi p odobny sposob.. a to sme sa ucili tiez narazovo.. neucila som sa z hodiny na hodinu, podla mna je to efektivnejsie sa to naucit vsetko naraz.. skor nechapem, vazne branie znamok z takych "bleskoviek".. my sme mali 2-3-4 velke testy v priebehu polroka a to sme vedeli, ze musime urobit, take male si znacili "inak"... ked niekto mal nerozhodne a pod... podla mna to bolo dobre 🙂)) Aj ked prisne sa znamkovalo.

simca06022011
23. nov 2014

@zuzana76 vobec nejde o nefungujuce rodiny.. je taka doba.. sami flegmatik rastie, nikto im nic nemoze a nevedia ani co bude zajtra lebo facebook, hry, a pod.. ziadne povinnosti. Neda sa to takto skatulkovat.

zuzana76
23. nov 2014

@simca06022011 dalej napr, ak dieta nieco nepochopi na hodine, nech sa kludne spyta, kludne dam aj doucovanie - co aj obcas davam, nie vsak pravidelne- to by bola hodina navyse v mojom uvazku, pretoze niektori ludia maju pocit,ze ak je niekto ucitel, tak ma asi lievik a niektore veci do deti naleje, bohuzial, niektore deti su tak odolne, ze sa na ne nalepi len malo. Neviem ci sa chapeme, verim, ze ano. Napr ja som minule vyrabala 2 hodiny take postrihane papieriky na jednu aktivitu v skupinach na precvicenie minulého casu, 2hodiny mojej prace, dei sa zahrali 30 minut, naramne ich to bavilo, ale ja sa nemozem na kazdu hodinu takto zdlhavo pripravovat, to sa jednoducho casovo neda, aj ja mam svoju rodinu a potrebujem sa venovat tej, dalo by sa to, ak by mal ucitel 10-15 hodinovy uvazok maximalne

zuzana76
23. nov 2014

@0silvia0 aj ja som chcela byt ucitelkou odkedy si pamatam

alby2014
23. nov 2014

@0silvia0 Ono to bude len lepsie... Celkovo sa to myslim lame tak na druhom rocniku gymnazia... Mne sa velmi pacila moja skusenost, zo skoly decko sebavedome, neucilo sa, ale extremne bystre, vedelo sa vykecat...mame hovoril, ze naco sa bude ucit, ze na anglicke VS ich zaujima, co ma v hlave a ne na vysvedceni a potom sok, ked nepresiel na ani druhe kolo prijmaciek v Anglicku, lebo ich tie znamky zaujimali... to bol dost zivotny preplesk. Samotna kategoria su ITckari buduci, co len matika a pc...a na ostatne kaslu..tak som vsetkym dala clanok rozhovor s majitelom ESET, ktory vbravel, ze na pohovor pozyvaju len 1 -2, lebo to pre nich znamena, ze clovek sa donuti ucit a vie sa ucit aj to co ho nebavi.

Ono dnes sa dobre pocuva, ze netreba znamky a etc... Netreba, ale to ze sa musia ucit, v nich buduje normalny pristup k zivotu, lebo vsetci vieme, ze obcas musime robit veci, co nechceme...tak ta vlastne skola pripravi na zivot a rozhodne nie o zivot ako je dnes v mode tvrdit...:D

Inak ja som ucitelka, lebo v Anne zo zelenho domu to tak rkaasne opisali...

jajaada
23. nov 2014

Dnes som na prednaske pocula zaujimavu vec. Ked ma dieta problem a ide k psychologovi tak sa zisti, ze 90% je to rodina kto tvori problem...svojim sposobom. Iste by som so synom riesila v prvom rade priciny kedze bol sikanovany a zaroven konzultovala s ucitelmi jeho vysledky, chovanie, typologiu dietata. Mozno ma vnutorny stres a potom dostane blok. Mozno to chce len trosku zmenit pristup k nemu. Hlavne slusne komunikovat a snazit sa o riesenie.

zuzana76
23. nov 2014

@simca06022011 lebo dieta je postavene na piedestal spolocnosti, nemozes ho zbit, ani na neho kricat, ja nevravim, ze to sa tak ma vychovavat, ale to,ze z dietata sa stal niekto nedotknutelny, akoby nadriadeny dospelému sa nam raz vypomsti

0silvia0
23. nov 2014

@zuzana76 no, to si super napísala, že niektoré deti sú tak odolné, že sa na ne nalepí málo. U nás je to tak so synom na matike. Tiež je asi riadne odolný, lebo príde domov a z matiky nikdy nič nechápe, ledva stihne opísať príklady aj s výsledkami z tabule. To, že sa má poprosiť učiteľku o znovuvysvetlenie mu darmo hovorím, pretože on ju o to aj tak nepožiada, asi sa hanbí. Tak ja si musím doma naštudovať delenie a násobenie zlomkov (učivo, ktoré som už dávno zabudla) a potom ho musím doučiť. Zaberie mi to veľa času, mám pocit, že sa zaoberám len jeho učením. V tejto situácii ako rodič nemám na výber, jednoducho musím sa ním zaoberať, hoci by sa mal učiť sám...
Ale sú predmety, ktoré ho bavia a ktoré celkom fajn ovláda, ale aj tak z nich jednotky nenosí, nakoľko nie je schopný učivo plynule pred tabuľou prezentovať.

meluela
23. nov 2014

@samasebou ahoj, asi by som prestala riesit znamky, i ked tie zial dost v nasom systeme ovplyvnia moznost smerovania v dalsom vzdelavani. Skor o tom, ci syn ma nieco co ho naozaj bavi, kde vie prijimat informacie s radostou a je motivovany .. lebo tym smerom ma neskor zmysel ist. Jedna vec je intelektualne nadanie, to ma kazdy od narodenia trosku ine a s tym sa moc nenarobi, ake ovela silnejsi faktor je motivacia a tuzba po poznani. Tu nase skolstvo a uroven vacsiny jeho pedagogov velmi uspesne zabija. Ked ma byt jedinou motivaciou dobra znamka, tak to plati len na biflosov a dobre dievcatka ktore toho v hlave nemusia mat az tak vela, staci ze su konformne. Na ostatne deti posobi skola ubijajuco a aj to co by ich inak bavilo sa pre ne stane otravou. Je strasna skoda ze sa len velmi tazko v tomto systeme dosiahne aby ucitelia cloveku nepokazili dieta, ak samozrejme sa niekto neodhodla do extremu v podobe homeschoolingu aj so vsetkymi rizikami ktore to nesie. No nejako som sa rozpisala a tebe v konkretnom pripade moc neporadila, ale myslela som to hlavne tak ze je dietatu dobre dat najavo ze nie to, ake maju znamky je dolezite, ale to co skutocne vedia. Ked sa bude vediet dohovorit po anglicky a vediet to pouzit v praci, tak sa moze uz len zvysoka usmievat na vsetky zakomplexovane individua ktore sa tvarili dolezito s notesom a cervenym perom v ruke.

samasebou
autor
23. nov 2014

@alby2014 alby, to som vôbec nepovedala..ty si z tych, co si aj za ten mizerny plat robia svoju robotu a ja si to cenim..ja sa len pytam,ci je ok, dat tak vela domácich uloh...ja potom neviem, v statoch, kde domace ulohy neexistuju, to robia ako?...ved ked kazd ucitel nalozi na doma ako na kona,spolu je to moc..potom asi aj to decko povie, ze nemam nic..ja neviem...za mojich cias, jedna,dve ulohy na dioma...to som si urobila este cez prstavku v skole...dnes, 8 prikladov z jedneho predmetu...

zuzana76
23. nov 2014

@samasebou v tych statoch su deti v skole aj do 17.00 a robia si ulohy v skolskom klube napriklad

zuzana76
23. nov 2014

@meluela tak zvacsa ak niekto nieco dosiahne, tak to je z tych ziakov co v skole nemal nikdy problemy

0silvia0
23. nov 2014

@meluela nuž, systém je systém 😒 Kto v systéme funguje dlhšie, už nevidí jeho negatíva, ale zžil sa s ním. Môjho syna škola bavila na prvom stupni a chodil do školy rád. Keď sa na druhom stupni pridávalo väčšie množstvo úloh a učenie typu dejepis (naučiť sa učebnú látku), veľmi ho to demotivovalo a akoby sa mu škola zhnusila, do toho začínajúca puberta... Toto zhnusenie trvalo asi 2 roky a teraz mám pocit, akoby sa chtiac-nechtiac do toho systému začleňoval, nakoľko zistil, že iná cesta nie je. Mám pocit, že prechádza fázou rezignácie, neviem, či je to dobre alebo nie, ale začína si uvedomovať, ako systém funguje 😒
Pritom môj syn je fascinovaný vedou, princípami fungovania sveta, už ako malý študoval encyklopédie, historické veci, ale keď sa to v škole "musel" učiť, to pre jeho zvedavosť bol zabijak, v tej chvíli ho to demotivovalo. Všetko čo "musí" sa mu sprotiví.

alby2014
23. nov 2014

@samasebou tak ako povedala Zuzka v inych krajinach je bezne vyucovanie do 17tej. Ja si teda z detstva nepamatam malo uloh. Cast som robila v druzine, cast doma...a na strednej si pamatam som sa bezne kazdy den ucila tak 2 - 2,5 hodiny ( lebo ja som sa fakt ucila z hodiny na hodinu)... Ja by som tie dnesne deti nelutovala...nemaju to ani lahsie, ani horsie ako my.. nieco je ine, nieco ostalo...So mnou tiez nema nikto sucit, ze chodim do prace... ( teraz zniem ako buduca matka ala gestapo :D chudak oje deti buduce 🙂 )

samasebou
autor
23. nov 2014

@alby2014 Majitel ESET-u je nas priatel..ten si ozaj vybera...vsetci by chceli len za pocitacom sediet a nic...aj na to treba bunky...on vie, preco to tak robi, inak by bol inde...a ze nereba znamky, cele zle, treba ich, len fakt skombinovat .ň,pristup ucitela, zakony ministerstva, moznosti rodica, zaujem decka,pripadny problem a ides...

samasebou
autor
23. nov 2014

@alby2014 Ale nie,bdues dobra mama 🙂 ...ale neverim,ze nebudes péčkovat na ucitelov..bude to raz dobre,raz zle...zivot......ibaze by si mala sper dieta...a ano, dnesne deti su rozmaznane a vela ucitelov by maloz menit zamestnaie tiez...som rada,ze som sa tu mohla stretnut s tymi, co su vo vo svojom fachu doma...

0silvia0
23. nov 2014

@alby2014 no veru, nie vždy sa dieťa vydarí podľa predstáv (gény pracujú aj do tretieho kolena 😀) a tie vlastné človek inak prežíva ako tie cudzie 🙂 Pri cudzích človek ľahšie získa nadhľad ako pri tom svojom.
A tie vlastné často búrajú teórie o výchove dieťaťa 🙂 Ale každé dieťa je iné a aj dieťa, ktoré je povahou úplne iné ako rodič môže naučiť rodiča väčšej trpezlivosti, empatii a tolerancii 🙂
A to máš pravdu, šetriť ich netreba, nikto v histórii toľko deti nešetril ako je to v tejto dobe. Je pravdou, že dnešným deťom chýbajú iné povinnosti okrem školy a s disciplínou to tiež nie je ružové 😒

samasebou
autor
23. nov 2014

Dakujem vsekym za rady, musim este pozehlit, skripta na doske...pekny vecer...

namornicka
24. nov 2014

Odznelo tu, že dnešné deti nevedia čím chcú byť. Ani ja som v tomu veku nevedela, dokonca ani neskôr. Čo sa týka VŠ, dostanú sa na ňu aj horší žiaci, ale na akú VŠ? Na takú nekvalitnú, po ktorej nebudú dostatočne kvalifikovaní a rozšíria akurát tak rady nezamestnaných. Keď sa chce dieťa dostať na kvalitnú školu tak sa treba učiť. A súhlasím s tým, že ich treba nechať vyžrať si prehru. A ako trest zakázať mobil či tablet, to im neuškodí (práve naopak) a budú ho chcieť rýchlo naspäť, čiže sa budú snažiť.

simca06022011
24. nov 2014

@zuzana76 JA beriem ze je to casovo narocne, no co uz... len cakam, kedy sa ti "dobri/najlepsi" ucitelia pozbieraju odvahu konecne a zalozia sukromne skoly ... stale je aj viac rodicov co by ich detom zaplatilo... ALE.. ponuka viac menej v beznych mestach ziadna (neviem ako v BA) 🙂))) AKo som pisala, ja uz mam hrozu z toho ked pojde moja rozmaznanica do skoly... kedze v statnej skolke je to otras a nemozu za to iba "ucitelky", ktorych je tam na viac ako 20deti presne.. 2ks starsich pani... malych deti, co sa chcu hrat.. a nieco ich treba naucit.. od septembra sa mi mala nenaucila ani jednu pesnicku, basnicku, ani jedno anglicke slovo na anglictine.. tak cakam kedy to pride 🙂))) Som z toho zuuufala (v sukromenej bola do septembra a kazdy den doniesla nieco nove, alebo vylepsila a pristup bol citelne aj pre rodica iny uz pri vkroceni tam)