Nie je neskoro dať 7,5-ročného syna do prvej triedy?

123vera123
21. apr 2023

Dobry deň, hladám tu hlavne názor iných mamičiek, ktoré s tym mali možno skúsenoti, ze ako sa rozhodli… Ide o to, ze syn mal v marci 6 rokov vsetko slo v pohode, od septembra bol teda predskolak… videli sme na nom, ze uz ho ta skolka moc nebaví a ze sa uz zaujima skor o pisanie pismen, naucil sa podpisal, pozna celu abecedu, vie pisat vsetky tlacene pismena, pocitat priklady + - do 10 strasne ho bavi anglictina, co sme podporili aj v skolke a dali sme ho na kruzok,postupne vsak zacali s pani ucitelkami navtevovat ZŠ v okoli a jemu sa tam strasne zapacilo.. proste uz vie, ze par mesiac bude este v skole a potom pojde do skoly…. povedal mi, ze on uz chodi dlho do skolky a chce uz ist do skoly…momentalne sa blizi zapis do ZŠ so teraz sme boli v tom ze do prvej triedy pojde, lenze prisli testy skolskej zrelosti a tam odporucili odklad…dovody boli take ze s nimi nemal zaujem robit tie ulohy, co od neho chceli, ze je velmi hanblivy, bojazlivý a nesmelý… Ked som sa pytala na nazor ucitelky v MS povedala, ze on nieje hlupy, ze by 1 rocnik zvladol ale je nesmely ze ho treba stale akoby podstcit…Ja si syna poznam nastupil do skolky ako 2,5 rocny s tym nech sa trosku osmely, no vidim to tak ze ano pomohla mu ta skolka jasne ale stale je bojazlivy a tichsi, myslim je to skor introvert, chodi uz 4 rok do skolky a furt je bojazlivy a citlivy, popravde nemyslim si ze za ten jeden sa to zmeni, skor je o jeho povahe…boli sme na predskolkom vysetrení u nasej doktorky a ona ja vyjadrila, ze ma ist do prveho rocnika, ze ho pozna od malicka a ze proste taka citlivka a ze sa skor otuka v skole ako zase v skolke s mladsimi detmi…teraz mam vlsne dilemu ci ho dat do tej prvej triedy, alebo pockať este ten jeden rok, co je dost dlha doba na jeho vek ….bojim sa aby mu ten jeden rok v skolke viac neuskodil ako pomohol kedze on sa zaujima uz o skolu a nie skolku a taktiez neviem ako sa potom adaptuje ako 7,5 rocny v prvej triede so 6 rocnymi, kedze od sa zaujima o nove veci. myslim, ze za ten rok sa vela nauci, ci sa proste potom nebude nudit v skole a nebude ho to bavit lebo to bude uz ovladat a ostatne deti sa to mozno budu len ucit… proste nechcem mu ublizit a potrebujem pocut nazor aj inych ludi dakujem za kazdu odpoved

jana_eyre_2
24. apr 2023

@kvietocek87 nie je to len o chlapcoch, ja osobne poznám viac dievčat školáčok ktoré chodia k logopedovi.. ale tak či tak si nemyslím že je to niečo nové, čo kedysi nebolo.. z mojich školských čias (mám 39r) si pamätám minimálne 3spoluziacky ktoré chodievali k logopedovi ešte v škole.. aj moja staršia sestra dlho chodila..

ivanaks
24. apr 2023

@kvietocek87 Také info nám dali pri zápise...

euka210
24. apr 2023

@janecream presne aj moj tak...pytala som sa na rodicku, ze ako ta jeho komunikacia...ze musi aj 5min.cakat kym si rozmysli a odpovie 🤷‍♀️🤦‍♀️...ale ze ona je vytrenovana v trpezlivosti, lebo doma ma takeho manzela 🤣 ...moj je slimacik, vsetci moji v skolke a v 1-2roc.boli, ale postupne sa prisposobili a v matike zase vynikaju.

lacibo
24. apr 2023

@123vera123 tak zodpovedaj si tieto otazky: ma v skolke nejake problemy? Ma tam kamaratov? Avizovali niekedy ucitelky ze by nestihal? Ak pocita do 10 a pozna pismena..to je fajn..vie rozpravat zrozumitelne? Ak si si odpovedala kladne, by som 100% dala do skoly..na odklad je vzdy nejaky vazny dovod..nielen co sa komu ako javi

lacibo
24. apr 2023

@123vera123 prepac nie na vsetky by mala byt kladna odpovef..neuvedomila som si to poriadne..ale isto vies, ako to myslim..🙂

leeshka
24. apr 2023

@kvietocek87 moj bude mat v auguste 5 a v skolke v triede vacsina spoluziakov uz 5 mali…moj nevie R ani L a aj ine pismenka nevyslovuje dobre..ale ked by ho porovnam so spoluziakmi tak rozprava o dost lepsie a prekvapivo dost dievcat u nich rozprava nezrozumitelne 🤷‍♀️

dari161
2. jún 2023

@123vera123 ja mám 5ročnú aprílovú predškoláčku, ktorá takisto ako Ty píšeš, ovláda veľké a malé tlačené písmená, prštekom si posúva po jednoduchom texte, napr. si sama pozrie na fľaši K-o-f-o-l-a Ko fo la. V piatich rokoch…vie, že z bunky vznikne zárodok dieťaťa, ktoré sa volá embryo. ALE: nevie R, ani zaťať, je tvrdohlavá, svojská a odmieta opakovať básničky po pani učiteľke v škôlke. Pohrozili jej (aj nám), že nevezmú ju do školy. To je už aká motivácia?! Jasné, že ju dáme 6,5 ročnú. Hádam ju nenecháme ako taký “ostarok” v škôlke do 7,5 roka

dari161
2. jún 2023

@leeshka veľa detí nevie R ešte v prvom ročníku, nie je to chyba krásy…

maciatkolulu
2. jún 2023

@dari161 tak ono, že vie slabikovat nie je úplne taknsmerofatne sú dôležité aj iné veci, napríklad aj tie básničky, akceptovanie autority učiteľa, ktorý keď niečo povie, tak sa to proste robí, či chce, či nie, ako napríklad.

dari161
3. jún 2023

@maciatkolulu áno, to súhlasím, že rešpektovanie autorít, ale to ona má, v škôlke poslúcha. Jedine má asi nejaký blok, možno trému, a teda básničku nezopakuje. Ostane len ticho stáť - akoby obarená

pallacinka29
3. jún 2023

@123vera123 a potom budes “na koni”, aky je mudry… ved bude o 1,5 roka starsi… Ja by som 90 percent odkladov zrusila, deti su pripravene, to rodicia su lenivi a pohodlni…

79viktoria79
3. jún 2023

@pallacinka29 a čo? nejak to tym detom uškodí? mam 22r syna, ktorý mal odklad a nevidim na tom,zeby bol nejak pozadu,skor mu to pomohlo ,teraz chodi na vysoku skolu,a nikto nikdy neriesil,ze je o rok starší,skor som videla u spoluziakov,ze pri vybere strednej skoly boli nerozhodny, neskôr skolu aj menili,ty co isli do skoly sko 6r, takze neviem kto si ty,ci nejaka psychologicka ze to chces menit,ty si svoje deti daj kedy chced,ale nekaz druhym co maju robit, každý si svoje dieta pozna,a vie co je pre neho najlepšie,a ze rodicia su lenivy? a keby aj, čo teba to tlačí v topanke?

kvietocek87
3. jún 2023

@pallacinka29 práveže opak,90 percent detí by malo ostať ešte v škôlke,aj učitelia hromžia.Len silou mocou ich trepu rodičia do škôl a deti ešte nie sú pripravené

mircalla
3. jún 2023

@kvietocek87 To si kde nabrala taku kravinu? Uplne suhlasim s
@pallacinka29. U nas je v triede dost deti, co skoly sli ako 7 rocne, same odklady. Ucitelky urcite nehromzia. Absolutne taras, pretoze naopak sa hranica posuva a vela deciek ma odklad. Kedysi to bolo presne naopak, bolo kopec letnych deti, co ledva mali 6 a isli do skoly. V mnohych krajinach idu deti do skoly ako 5-rocne, to len u nas by niektore matky boli najradsej s nimi doma az do puberty.

mircalla
3. jún 2023

@kvietocek87 Okrem ineho sa preveruje skolska zrelost u deti. Tie, ktore nie su zrele, tak do skoly nejdu. Vacsinou take, co su fixovane na matky, nesamostatne, nepoznaju kolektiv a socializaciu. To im ale sposobili rodicia svojou vychovou vacsinou. Ale tam to je zase tak, ze ti rodicia chcu natahovat zaciatok skolskej dochadzky co najdlhsie, takze si nemyslim, ze sa tam hrnu.