Strach z učiteľky

majovka8
20. mar 2012

Poradite mi prosim?Moj syn tretiak sa boji ucitelky ktora ho vyucuje vlastivedu.Dnes priniesol poznamku ze sa nenaucil ale poctivo sa pripravujeme na kazdu hodinu.Poznamky v zosite su ubohe ucime sa z knizky.Vecer pred dnom D mi odpovedal na otazky a na hodine povedal ze sa doma neucil.Idem zajtra do skoly, mate podobne skusenosti?Dakujem.

murcos
20. mar 2012

ano, mam podobne skusenosti.
..moja mala je prvacka. od zaciatku mi jej ucitelka nesadla...(mala sice bola nadsena - zial len prve dva mesiace. postupne stupal nezaujem o skolu az skoncil rannym placom, vymyslanim diagnoz a pod....
podotykam, ze sme sa s ucitelkou pokusali nadviazat kontakt....debaty vsak boli o nicom
skoncili sme u riaditelky, ktora jednak nebola nadsena s preradenim do inej triedy (preradenie do skoly je u nas velmi komplikovane)dohodli sme sa, ze pani ucielke dame poslednu sancu...
skoncilo to tak, ze sme mali este jeden pohovor s pani uckou - odrazu veeeelmi mila, nevedela nasu malu vynachvalit.....a na druhy den po debate prisla mala zo skoly a povedla jedinu vetu: mami zelam si, aby bola eva na mna taka kazdy den (mila...) po tyzdni mi ucitelka napisala, ze zial dceru zle odhadla....no comment....
takze najskor pohovor s pani ucitelkou, ak to nepohne tak o poschodie vyssie..... nema zmysel cakat, aby sa u maleho nevytvoril odpor ku skole.....

eaka
21. mar 2012

@murcos no to je pekné, tak ona si ju na začiatku zaškatuľkovala a podľa toho sa už správala...úžasný pedagogický prístup...len čo je pravda

murcos
22. mar 2012

ano, pride mi to tiez ako zaskatulkovanie.
vies, nie sme na sk. nikdy som si nemyslela, ze aj mimo hranic sa vytiahne slovensko madarsky problem)D
pani ucitelka ma silne madaraske korene (ale to mi je uplne jedno) ide mi o dieta a nie komplexy sucky ucky...

viki2912
22. mar 2012

ta pani ucitelka to je riadny kus nalpy....to,ze je ona cikibabenka,neznamena,ze bude skatulkovat bezdovodne dieta,ze mu da nalepku zly/a,hlupa/y...chod a precisti tej kicibabe zaludok,evidentne to potrebuje.a drobcovi vysvetli,ze mate do cinenia s totalnou hlupou husou.ak by sa niektora takto spravala k mojej malej,tak ver mi,taku show,na skole nemali....opytaj sa jej ci jej prospeje v kariernom raste list,ktory posles na MS SR.

vikusik
22. mar 2012

Ahoj moja ja mam tento problem od prvej triedy so synom ,teraz je už 4-tak bola som niekolko krat aj v škole aj za poradkiňou až pokial som maleho nevzala k detskej psichologičke a bol pokoj.!Nakoniec sme zistili že pani učitelka nestači tempu deti (ma 59.r.) !!! Vtriede ich bolo viac ja a este niektory rodicia sme dali deti z jej predmetu na individualne vyučko a malemu sa vedie o mnoho lepsie.Dnes je taka doba ze paniučitelke ktora mimochodom učila este môjho manžele nesmu deti odporovať,inač je zle...Takze drzim palce nech sa tvojmu malemu vedie lepšie,ja to už vydržim nakoľko ide už na 2.stupeň,ale tak to vyzera že ta stara koketa ešte stale nejde do dôchodku a bude mať v triede moju prvačku ale nakolko už nemem pre ňu trpezlivosť pôjdem na začiatku roku za riaditeľom a poprosím ho o preloženie malej k inej triednej.

jaduska
22. mar 2012

@majovka8 tiež mám doma tretiačku a tento rok ich vlastivedu a prírodovedu začala učiť iná pani učiteľka, nie ich triedna.... No a moja z nej má tiež strach, lebo táto pani učiteľka je prísnejšia a viac kričí. Aj keď nie na priamo na moju dcéru, lebo tá je taká introvertnejšia a dobre sa učí, ale aj tak sa tej učiteľky bojí...
Ja som na to prišla náhodou, keď som ju potrebovala vybrať zo školy skôr a dohadovali sme sa, či pred prírodovedou, alebo po nej... Tak ona hneď zahlásila, že pred, že ona tam nechce ísť, že prírodoveda je ťažká atď. Tak sme sa porozprávali a zistili, čo je vo veci.... S dcérou som si prešla celé učivo, porobili sme pojmové mapy, niečo som jej dovysvetľovala a nakoniec to dopadlo tak, že sa sama prihlásila na odpoveď....
Takže skús u syna zisiť, v čom je problém - či má naozaj strach z učiteľky, alebo má strach (trému) odpovedať pred celou triedou, možno si nie je istý so svojimi vedomosťami.... Každopádne nič nedáš ani za rozhovor s učiteľkou, priamo jej povedz, že má syn z niečoho strach, že doma učivo ovláda, tak nech ona vyskúša nejaký iný prístup, alebo ho skúsi nejako povzbudiť.... Prípadne nech ho skúša iba písomne.... Doby, kedy sa vyučovalo frontálne a od všetkých detí sa požadoval rovnaký výkon, sú (dúfam) dávno za nami....

majovka8
autor
22. mar 2012

No ahoj ja som bola dnes za pani ucitelkou ale ja sama som zhrozena ked som ju prosila o pochopenie tak ma zvozila ze ona sa nemoze kazdemu decku venovat osobne a ja jej na to ze ved su to deti a ona ze ano na nieco su deti ze len vtedy ked beru od rodica vreckove a pozeraju blbosti v telke.Tak som jej povedala ze moje dieta blbosti nepozera ani mu vreckove nedavam a proste....ani som nevedela ako mam reagovat tak ma zaskocila a nakolko som v 9 mesiaci tak som sa nemohla ani rozculit.A este vlasne som jej povedala ze sa jej syn boji.Dnes som sa dozvedela ze na tuto pani ucitelku su same staznosti tak vobec neviem co mam robit triedna to nevyriesi a mam ist za riaditelom?

majovka8
autor
22. mar 2012

@vikusik ahoj tak uz som napisala ako som dopadla a ty tu tvoju prvacku daj urcite inej pani ucitelke 😉

majovka8
autor
22. mar 2012

@murcos no ved to ved on povedal ze sa vlastivedu ucit ani nebude...ved ona mu znechuti dejepis co budu mat na druhom stupni...sakra...Ale hovorim som tesne pred porodom ale keby ze sa mozem tak zdravo rozculit 😠 .....normalne ked som prisla zo skoly som si musela lahnut zacali mi ruky trpnut az mi zle bolo.Pockam na rodicko ved nas je viac a budeme riesit dalej.

jaduska
22. mar 2012

@majovka8 obvyklý postup pri nespokojnosti je rozhovor s učiteľkou, ak nepomôže, tak rozhovor s riaditeľom/-kou, ak tá to nechá tak, tak jej doručiť písomnú sťažnosť (najlepšie doporučene poštou). Písomnú žiadosť riaditeľ riešiť MUSÍ, tiež ti musí oznámiť výsledok a na požiadanie aj zachovať meno v anonymite (ale to by sme asi boli naivní, keby sme si mysleli, že sa to všade dodržiava). V prípade nespokojnosti s riešením situácie vedením školy sa môžeš obrátiť na zriadovateľa školy, prípadne aj na štátnu školskú inšpekciu....
Ale ak vás bude viacero sťažujúcich sa rodičov, tak možno bude stačiť riešiť to v rámci školy.....držím palce a podaj info, čo sa vám podarí vyriešiť....
A len tak pre zaujímavosť - aká veková kategória je pani učiteľka?

majovka8
autor
23. mar 2012

@jaduska ahoj dakujem za radu a pani ucitelka hmmmm asi tak od 50-55 r. neviem to presne odhadnut.Skusime nieco poriesit.Mojej malej susede je triedna a rodicia ju uz neriesia cakaju na 5 rocnik.Ze vraj na tuto ucitelku chodia staznosti...

jaduska
23. mar 2012

@majovka8 aj som si myslela, že to bude "stará škola" tá pani učiteľka....bohužial, nie všetky učiteľky sa vedia prispôsobovať zmenám, čo je veľmi na škodu....myslím, že práve učitelia by mali byť veľmi, veľmi flexibilný, lebo každá generácia detí je úplne iná a potom vznikajú takéto nezhody.... Smola je aj to, že rodiča sa nevedia, či boja ozvať a ak sa aj niekto ozve, tak po čase nechá tak a riaditeľ, kým nemá niečo v rukách, nemôže nič riešiť....a tak títo pedagógovia ostávajú stále na školách a mladí musia aj so všetkými titulmi a vedomosťami chodiť do zahraničia riady umývať.... 😒 Tým nechcem povedať, že všetci starí učitelia sú zlí a treba ich vymeniť, ale nie si prvá, ktorá má takéto problémy a väčšinou sú to práve tieto staršie panie učiteľky....

sofinka333
25. mar 2012

@majovka8 len nahodou som si mrkla tuto diskusiu ale toto ma fakt zarazilo! ! ! tiez ucim sice v skolke. rodicia su rozni ale nikdy som neriesila podobne problemy. Je pravda ze niektore deti su mi viac sympaticke niektore menej, ale nikdy nikdy v zivote by osm to dietatu nedala pocitit. Dokonca to sympatickejsie dieta menej zapajam do hlavnych uloh aby mi to niekto nemohol vytknut ze :jasne, ten jej ,,Kubko" 🙂 . Na moju kolegynu prisiel ,,JEDEN" anonymny list -staznost, a riaditelka s nou ukoncila pracovny pomer. Ze pre dobre meno skoly. A to vazne okrem toho ze trochu viac kricala, nebola k detom vobec zla. Na tvojom mieste si idem za svojim. Posli tam manzela. To ti zarucujem na 100% ze jej scvrkne rit. Mozno si dovoluje na teba lebo vidi ze nie si taka asertivna, alebo ze si mladsia tak si dovoli. A urcite napis staznost. Tvoj syn si nezasluzi traumu na cely zivot kvoli jednej starej prepnutej tave. A to nadavam vlastne na svoju kolegynu. Ale mna velmi vedia rozculit ucitelky ktore nemaju vztah k detom, a nemienim sa ich zastavat! Napis staznost. Ved nas pan primator vie taketo staznosti riesit expresne rychlo 😀 , skus aj ty adresovat list vasmu primatorovi, mozno sa inspiroval Hagyarim 🙄

johi77
25. mar 2012

ja som tiez ucitelka a mali sme velkyproblem s vychovavatelkou, hrozne po detoch krici, a to tak ze sa aj ja bojim, je to tiez stara skola, dcera mala taky strach ze zvracala, bola som aj za psychologickou, vyriesili sme to tak ze dcera nechodi do druziny ani na obed, som na materskej, s druhou dcerou, len neviem co budeme robit ked nastupim do prace a tiez som sa zamyslala nad tym co by sme robili keby to nebola vychovavatelka, ale ucitelka, asi by sme zmenili skolu