Vyšetrenie syna pre "neschopnosť" písať diktáty

19. sep 2022

Ahojte, môj syn 6-tak píše diktáty ako na hojdačke raz 4 potom 3 a niekedy 2. V diktátoch robí chyby ako dĺžne, čiarky i/y píše dobre. Triedná učiteľka mi navrhla vyšetrenie v centre. Objednala som ho. Inak ostatné predmety ok. Na vysvedčení mal 4 dvojky a inak jedničky.
Teraz ma prepadli pochybnosti či som dobre spravila, že som ho objednala. Nebude to mať niekde v papieroch? Nebude mať problém pri prijímačkach na strednú?

petruldo
19. sep 2022

Urobila si dobre

galganka
19. sep 2022

V papieroch? Jediné, čo si urobila je, že si mu pomohla. Ak má nejakú dis, bude ju mať na papieri, učitelia budú s ním inak pracovať a aj jemu to pôjde super.

pribinak
19. sep 2022

Dobre si urobila. Veď ak má dysgrafiu či dysortografiu tak aspoň sa nebude zbytočne trápiť

evivb
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
jaga18
19. sep 2022

Keď má samé 1,2 a je už šiestak, pochybujem, že by mohol mať nejakú poruchu učenia. Ale to vyšetrenie nie je vôbec na škodu. Mám dieťa s poruchami učenia a teda jednotky mal prvý posledný krát v prvej triede. My každú trojku oslavujeme, štvorky sú klasika päťky mu nezapisuju

anjelicek26
19. sep 2022

Urcite si spravila dobre, nejake "co ked" to bude mat v papieroch - dobre pre neho, dolezite je, ako spravi prijimacky na strednu a vdaka tomuto papieru dostane ulavy v predmetoch. Dcera ma tiez problem s pravopisom (potvrdena tazka porucha), ona vzdy to na tu 2-3 zvladla - kvoli uzasnym slohom, basnam, aktivitam na hodine, ale proste ked nieco napise, tak je to na porazenie pravopisom... ucitelka nas na to roky upozornovala, ze vzhladom na jej celkovu inteligenciu a ostatny prejav - ze to pisanie do toho nesedi..., boli sme blby, ze sme nesli na diagnostiku skor, nemusela sa tolko trapit. My sme ju dali diagnostikovat az na zaciatku 8.triedy, odvtedy pise na hodinach na laptope s kontrolou pravopisu (povolene), a vsetko je v poriadku... Kazda porucha ucenia je ina, niektore su vyslovene taketo ohranicene na ten pravopis, tolko k tomu co pise @jaga18 , ona obsah textu vie uzasne interpretovat, len ona nevidi vzorce za pravidlami pravopisu, proste nevidi... kazde jedno slovo, co pise spravne, sa musela "opticky" naucit, proste kazde jedno...

kacena4
19. sep 2022

no otazka co chces... ak ma diagnozu napr. dysortografia tak ho to moze deptat ze mu to nejde ak vsak bude vediet ze ma poruchu ucenia bude to mat lahsie a na prijimacky nu to len moze pomoct. dalej ak mu aj nieco diagnostikuju este nezmamena ze to musi mat v papieroch nemusi byt integrovany ak nechces

barb06
19. sep 2022

mojej dcére diagnostikovali dysortografiu v máji, keď bola v 3. triede ... kvôli covidu to malo byť skôr, ale hlavne že sme išli do centra a potvrdilo sa podozrenie, že nejakú dys má ... ona to berie síce trochu horšie (ako ja) musíme denne trénovať a stále sa s tým nevie zmieriť, že má nejakú "poruchu" aj keď jej teda samozrejme nič nie je 🙂 rozhodnutie, či to bude mať v papieroch alebo nie, je na tebe, ale ja nevidím dôvod, prečo by sa to malo tajiť; podľa mňa to môže dieťaťu skôr pomôcť

syslik81
19. sep 2022

kedze robi chyby jednoduche ako dlzne a podobne a i y ma ok tak neaka porucha tam bude ... radsej vysetrenie ako zanedbanie ...

martinafilip
19. sep 2022

Odpoviem ti presne za to dieťa 😁.. ako malá som tak bola odporučená do pedagicko-psychologickej poradne, lebo diktáty 😅.. i/y som dávala super, ale tie dlžné vyzerali, že random nahádzané.. tak dostala mama od učiteľky odporúčanie.. moja mamina sa má vtedy opýtala na názor - ja som chcela ísť.. a boli to super časy 😂.. išla som na pár sedení, kedy som išla skôr zo školy - psychologička sa so mnou hrala hry a už potom len vyšiel výsledok, že teda v rámci i/y som popredu a v rámci dlznov pozadu (nečakane 😁) a že sa to postupne dorovna.. dorovnala.. o pár ročníkov som mala 1ky z diktatov.. ale vtedy ostala pokojná aj mama a aj učiteľka.. a na mne to teda traumu nezanechalo.. na strednej som chodila na olympiády zo sloviny.. takže žiaden strach.. a nebolo to nikde v papieroch, že by som mala problém sa dostať na strednú.. a aj výšku som spravila 😉..

autor
19. sep 2022

@martinafilip Ďakujem ❤

janickacrazy
19. sep 2022

možno je len nepozorný, vtedy bývajú takéto chyby, čiarky, dlžne, bodky

anjelicek26
19. sep 2022

btw. nemusi to byt nepozornost, ale kludne sluch... vela deti nepocuje dobre a potom chybaju bodky, ciarky, dlzne... neviem, do akej miery ste niekedy dali vysetrit toto...

martinafilip
19. sep 2022

Nie je zač 😊

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xena0
19. sep 2022

Vôbec to nemusí byť porucha, pôjdete uvidíte... Aké nemusíš sa báť že to bude mať v papieroch, je na tebe či ti uvediete do prihlášky na SŠ ale pokiaľ nejakú poruchu má tak je dobré ti uviesť aj na SŠ, inak na to nebudú prihliadať...

elizabet173
19. sep 2022

@mamula20 kde sa to s ním bude stále vláčiť? Na strednej? Na vysokej?

nikaeli
21. sep 2022

moja dcéra je dyskárka od druhého ročníka ZŠ - najprv kvôli diktátom a čítaniu, neskôr sa pridala matematika. Každý rok mala na vysvedčení v doložke vetu, že bola integrovaná (hoci reálne mala iba neznámkovaný diktát). V 9.ročníku mala kvôli tomu sťažený výber strednej školy, lebo niektoré mali v podmienkach, že integrované deti neprijímajú. Na monitore9 mala iba 15min času viac (čo jej bolo na figu). Na prijímačkách žiadne úľavy. Aktuálne je prváčka na SŠ a pokračujeme v integrácii.

autor
22. sep 2022

@nikaeli Ďakujem za odpoveď