9 mesačné dieťa a jedna rúčka v pästi

tehulka1988
30. nov 2014

Ahojte mamicky! chcela by som vas poprosit o radu.. moja 9 mesacna dcerka ma troska problem so svjou lavou ruckou.. ked sa pretoci na brusko tak ju semtam zatne v past... taktiez pri tzv parasutickom vysetreni ju tak na 50% da do paste, inak je otvorena... okrem toho mame troska spomaleny vyvin, narodila sa v 33tt... ma 9 mesiacov a este sedi len s oporou (posadi sa v kociku z vyvysenej polohy v postielke nie), neplazi ani nelozi len posledne 2 tyzdne sa zacala stavat na 4 ale vydrzi tak 5 sekund a zadocek jej spadne.. :( pretaca sa aj z bruska aj z chrbatika... chodime aj na neuro aj cvicime od 3 mesiacov... neurologicka vyjadrila podozrenie na DMO.. co si o tom myslite??? neviem ci ta rucka naozaj znamena DMO, alebo ci je to ta hypotonia alebo co... velmi sa bojim...
inak ju pouziva aj pri hre, chyta nou hracky, bucha hrackou a tak.. ale na brusku je semtam da do paste a napr na brusku ked bucha s ruckami tak bucha hlavne pravou, lavou len malokedy... a pretaca sa ovela viac do pravej strany.. do lavej len po motivacii.. ☹

nikusssik
30. nov 2014

moja dcérka sa narodila v 34 tt, tiež sme cvičili kvôli pastičkovaniu...ak dcérka tú rúčku použiva, chytá do nej, načahuje sa za hračkou, myslím, že to bude chcieť len čas...ja som inak svoju dcérku takto dôkladne vôbec nesledovala....naša v deviatich mesiacoch síce už stála popri nábytku, ale tie ručičky veru nikdyn emala stále otvorené...hocikedy som si všimla, že jednu si drži uzavretú tak neviem...ak máte dobrú neurologičku, tak ti všetko vysvetlí, tá naša je prípad sám o sebe...od tej sa nič normálne nedozviem...a rehabilitačná, čo vás cvičí, čo hovorí?

bonaqa2013
30. nov 2014

@tehulka1988 cvičíte vojtovku? Tam je doležité ,aby ste cvičili ozaj poriadne. Vysvetlím. Moja dcéra nemala žiadne problémy, narodila sa tak ako mala, krásne rástla, všetko OK. Naraz prišiel zlom, a všetko dobré bolo zlé. neurológ - DMO. Začali sme cvičiť vojtovku v MT, a ani po roku žiadne pokroky. Odporučili nám Olomouc. A za 3 mesiace sa postavila na nohy. Povedali nám, že na Sk nevedia cvičiť vojtovku, to čo cvičia vobec nie je vojtovka ale len týranie dieťaťa. Zbytočne sme stratili rok v MT.

danka79
30. nov 2014

dcerka mala silno zovreté pästičky asi 5mesiacov. Má inú diagnozu-veľmi ľahkú artrogrypozu-stuhnutie šliach a svalov, trochu iné postavenie palca atď, inak dnes plne funkčné prsty+iné problémy, významne ľahšie oproti DMO. Cvičili sme vojtovku,ale na toto otvorenie dlaní pomohlo Bobath cvičenie. V priebehu 4-5dní dlane otvorila. Pomohlo klasické cvičenie-hladkanie rôznych povrchov.

pribinak
30. nov 2014

Ja by som sa vybrala aj s dieťaťom na vyšetrenie k inej neurologicke, aby som si vypočula aj iný názor a určite by som sa objednala aj do iného rehabilitacneho centra, možno Vám úkazu iné cviky a nejake masáže

Držím slecne palce!

tehulka1988
autor
1. dec 2014

@nikusssik
@bonaqa2013
@danka79
@pribinak
ano cvicili sme vojtovku ale od 6 mesiaca cvicime aj bobatha a fit loptu... vojtovku uz len trocha, je to skor nacvicovanie lezenia a sedenia ale na rucky nic.. a nezda sa mi to nejako lebo vsade citam ze pri vojtovke deti strasne placu a napr ak s nim cvicim ja tak aj place ale ak s nim cvici ta rehabilitacna sestricka tak neplace, len sa semtam rozculuje... 😒 a ine rehabilitacne nemame v dosahu, male mestecko.. buduci tyzden ideme na kontrolne neuro k inemu lekarovi... som zvedava co ten povie...
a tu rucku pouziva ale viac pouziva pravu.. co berie kazdy ako normalne, lebo sak bude pravacka, nie?? tak jasne ze viac pouziva pravu.. ale mne sa zda ze take male deti by mali pouzivat rovnako obe ruky... no neviem.. ked pojdeme na tu neuro kontrolu chcem sa spytat na tie rehabilitacne pobyty, ci by nam nejako neprospel.. a aj na brusku tu rucku pouziva , natiahne sa za hrackou aj ked mu dvihnem do vysky tak sa nadvihne na tej druhej a natahuje rucku, ale ked sa mu do rucky dostane hracka tak si ju okamzite prelozi do pravej a hraje sa s pravou a s lavou sa podopiera...
@danka79 a ake bobath cviky ste cvicili na tu rucicku???
@nikusssik rehabilitacna sestricka vzdy hovori ze ona tam nic nevidi.. skusala s nie rozne cviky, manevre, ci ju nekrivi a pod a nic nevidela.. skusala s nim chodit, ze ako pouziva lavu nozicku a tiez pekne naslapuje, pekne ide... ziadne spickovanie... a u rehab doki sme odvtedy neboli.. ideme tiez buduci tyzden.. ale ta doki nikdy nevyjadrila ziadne podozrenie.. vzdy nam povie ze celkovo je dobra, len potrebujeme toto rozcvicit a pod.. vzdy pise do papierov ze prognoza sa javi priaznio.. a ze tu rucku ak ma v pasti, tak ze ju jej mam hladkat aby ju otvorila...

danka79
1. dec 2014

@tehulka1988 Ja si uz konkretne cviky nevybavujem, mala ma uz 6,5roka, je to dost davno..Cvicili sme na cele telo, nielen tie ruky.To bol len jeden z mnohych cvikov..Ale v kazdom pripade odporucam vyhladat terapeuta Bobath. Nasa skvela fyzioterapeutka sa vola Nicol Brožková, pracuje uz teraz v Kosiciach. nechapem preco uz nie je na ich zozname...minimalne ich oslov a odporucia ti terapeuta v blizkosti tvojho bydliska..http://www.bobath.sk/index.php?option=com_conte...
V kazdom pripade cvicit treba denno denne, len nech ta to nauci spravne robit odbornik. My sme mali 3xdenne vojtovku, do toho bobath co som zvladla. a vysledky sa dostavili. vydrzali sme takto 2roky.

Vacsina malych deti naozaj nie je vyhranena na lavaka alebo pravaka. Ale vynimka potvrdzuje pravidlo, napr.moje deti boli jasne od zaciatku, ktorou rukou sa snazili jest, stavat kocky atd..tak je to aj teraz ked su vacsi. Treba motivovat dieta aby pouzivalo aj tu menej pouzivanu ruku, prirodzene, podavat hracky,nech sa za nimi natiahne, uchopi ich atd..Ale je celkom mozne uz teraz ze bude pravacka. Vela stastia zelam!

pribinak
1. dec 2014

@tehulka1988 skus si zatelefonovat do rehabilitacnych centier v DunAjskej Luznej alebo do BA Dubravka centrum Harmony, da sa tam ist aj na pobyty, robia tam viac druhov cviceni a maju aj ine doplnkove metody