Ako naučiť skoro dvojročné dieťa zaspávať samo?

mthr
29. jan 2015

Ahojte, dali by ste mi tipy ako naucit 2 rocne dieta samo zaspavat? Vzdy ho ukladam ja, snazim sa v pravidelny cas. Ale vyvadza v postielke aj hodinu kym zaspi. Ja tam prinom sedim. Raz chce ruku, potom mlieko, potom cumle a stale to strieda kym nezaspi. A v noci sa budi, a to uz vacsinou podlahnem a ide do velkej postele. A kym nezaspi tak sa hadze a kope. ...

mickao
29. jan 2015

U nas maly zaspaval vzdy sam. Az raz ochorel a vzali sme si ho do posteli, aby sme nemuseli v noci k nemu vstavat a od vtedy ho nie a nie dostat do jeho posteli. Hneva sa a place. Nepomaha ani to , ked si tam s nim lahnem. Takze uz pol roka spi s nami. Teraz ma 2,7r..

klincek
29. jan 2015

@mthr napisem ti, ako to bolo u nas. Sice to trvalo dlhsie, ale fungovalo super.
V prvom rade sa zbavte cumlika. Dvojrocne dieta si uz bez neho poradi. U nas to trvalo tyzden a bolo to ovela jednoduchsie, ako sme cakali (cumlik sme nevzali nasilu, len sme ho pokazili a oni uz taky nechceli)..ale pocas odvykania nesmies zmenit nic ine. Cize zaspavanie a spanie nechas ako je teraz.
Druha faza by bola naucit ho za kazdych okolnosti spat vo svojej postielke. Mozno pre niekoho prilis radikalny nazor, ale ja mam nan pravo, som matka dvojciat.. 😀. A nikdy som to nelutovala, prave naopak. Samozrejme to neznamena nevziat si dieta do postele, ked je chore, ked pije ranne mlieko, alebo ked sa chcete len vyblaznit🙂. Ale inak zaspavat aj spat musia vo svojej postielke. Je to nepohodlnejsie pre rodicov, lebo cokolvek sa deje, treba k dietatu vstat, ale vysledok stoji za to. Takze ulozit, precitat rozpravku, lahnut si vedla do svojej postele a pockat, kym zaspi (u nas zaberalo tvarit sa, ze ideme spat tiez).
No a posledna faza je samostatne zaspavanie. Precitam rozpravku a odchadzam. Jasne, ze dva-trikrat sa este vratim (napit, zakryt a dat este jednu pusu🙂). Ale do 10-15 minut spia.
Vobec to nie je jednoduche, u nas to bol dlhodoby proces, moje deti zacali same zaspavat az skoro v 3,5r. Ale islo to bez placu, bez scen, bez nervov, krasne zaspali hned v prvy den. Po rozpravke nas sami vypoklonkuju z izby.
Drzim palce.

klincek
29. jan 2015

@mthr este k cumliku - nieze by som riesila, dokedy ma mat dieta cumel, ide len o to, ze bez neho spia deti ovela pokojnejsie (nebudia sa, ked im vypadne), takze preto je to podla mna dolezity krok pri uceni "spacich navykov"🙂

sosanna88
29. jan 2015

@klincek tak ja neviem, moja 2r. bez dudla do postely ani nepachne, to je prva vec a druha, ze v noci ak jej vypadne sama si ho nasmatra v postely a spi dalej...

sosanna88
29. jan 2015

@mthr takto som uspavala svoju a robila to iste.
tak som ju supla do postielky, nechala pootvorene dvere a naucila sa. maximalne ma povolene zaspat na nasej postely. ,,maminka s tatom pridu za chvilu,, Kym nas caka, tak aj odkvicne 🙂
prve dni revala, vymyslala, ale rychlo pochopila, ze nema vyznam sa rozculovat.
ja mam tiez pravo na svoj vecer a nie zalahynat s dietatom o 20tej. aj ked ju milujem, tiez mam svoje potreby.

zk3
29. jan 2015

@mthr dieta pri spinkani evolucne potrebuje mat pocit bezpecia, a ten mu davaju rodicia. mame to este z dob, ked sme zili v jaskyniach, a tam nechat dieta same spat znamenalo smrt. viem, viem, ze uz mame akoze modernu spolocnost, atd, ale tie potreby su v nas desattisice rokov, a nejaky vynalez postielky spred 200 rokov to nezmeni. to pisem preto, aby si rozumela, preco Ta Tvoje dietatko potrebuje pri zaspavani/spanku.potreba bezpecia. mame dcerku 21 mes, spi s nami v posteli. vecer ju ulozim, napr okolo 21, ked zaspi, odidem. idem spat okolo 23-24, spim pri nej, citi ma, neboji sa, je v bezpeci. samozrejme je to na vas, ake mate zvyky. mozno by som zvazila, aby syncek zaspaval a spinkal pri vas. aby sa necitil sam v postielke.

klincek
29. jan 2015

@sosanna88 ked si najde sama, to je ten lepsi pripad. u nas spravidla skoncil na zemi, deti plakali a rodicia hladali..niekolkokrat za noc. druha vec je, ze uz v 2r mali vsetky zuby, a to uz mi s cumlikom velmi neslo dokopy... le asi ho uz tak velmi nepotrebovali, ked nanho za tyzden zabudli🙂

magdalenkami
29. jan 2015

@zk3 ja mam 4 deti a praktizujeme to podobne....deti spia v svojej izbe az ked chcu,urcite to nepotrva 10rokov-u nas cca v 5-6r. odchadfzaju -nevidim dovod to robit nasilu a tlacit dieta spat same,ked nechce,my mame 4post.letisko v spalni,miesta dost

cherry1981
29. jan 2015

Ja mam tri deti a vsetky spavali s nami v posteli 🙂 15r. a 12 r, uz spia sami v izbe, aj ked by si neverila, ze este aj oni sem tam pridu a spia s nami v izbe/nie v posteli/ napr. ked su zle sny.... A dcerka cochvila 3. roky od narodenia spi s nami a uspavam ju v kociari, pripadne si ideme spolu lahnut do posteli a zaspime. Ja som nikdy nenutila deti aby isli spat same do izby, cca vo veku 6 rokov, uz nepotrebovali spat s nami v izbe v posteli a presunuli sa do svojej izbicky. A to iste urobim a pri tretej, ked uz budem vidiet, ze je hodna ist do vlastnej izbicky, a sama bude chciet, tak pojde 🙂 🙂 Neviem, preco niektorym rodicom vadi, ked s nimi deti spia, prip. ich musia uspavat, ved to nebude trvat vecne, a ja osobne, si neviem predstavit, nechat dieta plakat v postielke a cakat, kym od unavy z placu zaspi, mne by srdce roztrhlo. Takze len vydrzat, vecne to trvat nebude 🙂

evina36
29. jan 2015

Tak ja mam 4,5ročneho synačika a riešim nasledovne.Večer o 20.00 ked skončia rozpravky obliekame pyžamko,vypijeme mliečko,umyjeme zubky a hop do postele.Do jeho.pomodlíme sa a spíme.maly zaspí pri mne do 20 minut.Potom si pekne odkračam do svojej spalne,dvere nechavam vždy otvorené.V noci sa zvykne budiť na cikanie a vždy príde pre mna.To idem znova snim do postele kym nezaspí-asi do 5 minut.Kedže sme sa to takto naučili,museli sme kupiť širšiu postel,nie klasicku 90cm,ale 120cm šírky.A mame pohodu.Ja nespavam v jeho posteli a on nespava v našej.Spokojní su rodičia aj dieťatko 😀

evaveva1
29. jan 2015

@cherry1981 Prosím Ťa a nehovorili ti v dobre mienených radách,že také veľké dieťa napr.15.ročné môže mať psychické problémy v dospelosti,keď tak dlho spáva v spálni?Pýtam sa preto,lebo môj 15.ročný syn vôbec neráči spať vo svojej izbe.Občas sa to stane,ale zriedka.Aj keď tam ide spať,okolo polnoci príde,že nemôže spať.Hovorí,že sa nebojí,asi to bude zvyk,pretože v tom bordeli čo tam má sa asi večer necíti dobre.Manžel sa permanentne sťahuje zo spálne,alebo ja.Už nám to lezie na nervy.Zaujímavé je,že keď je na prázdninách,alebo v tábore,kde je ich viac na izbe je v pohode.Jeho staršia sestra bola taká istá,dnes je vydáta,úplne v pohode,žiadne traumy.Syn je v pohode,šikulka,ale keď sa bavím s kamoškami o tejto téme,mám trochu obavy z ich uhla pohľadu.Jednoducho ho nedokážem vyhodiť zo spálne.

potvorka77
29. jan 2015

len tuto maminka sa pytala, ze nie ako to mate doma ale ako docieli aby dietatko zaspalo same? mna to rovnako zaujima ale zda sa ze vsetky maminky ste pisali ako vam nevadi ze dieta este spinka s vami. je to super ze vam to vyhovuje ale napr ja som cakala nejaku radu a zbytocne som stratila cas ze som si citala vacsinu komentov bez rady.
tiez hladam rady ako uspat 2r bez toho aby som tomu venovala kazdy vecer hodinu - hodinu a pol.
vdaka za porozumenie
@evaveva1 15r spi s vami? fiha to ma prekvapuje. a neskusite mu trosku preorganizovat izbu?neverila by si ale vela spravi aj to ak mu tam prudi zla energia, moze tam nieco citit co mu brani v spani. viem o com hovorim mali sme to doma. skuste mu postel dat na ine miesto, inak otocit,kukni feng shui pripadne. ved zachvilu bude mat frajerku a spi s vami 🙂

adula12
29. jan 2015

@mthr a @potvorka77 ono teraz uz to je tazke... dieta treba odmala ucit na rezim... teda neviem ci to funguje u kazdeho dietata ale my sme od narodenia ho nechavali sameho... okupat, napapat a spinkat... do nejakych 4mesiacoch som bola pri nom, rozpravala basnicky, spievala a cim dalej som interval skracovala... tiez mam 2r chlapca a teraz aj na obed ked mu poviem, ze ideme spinkat, tak zobere ovecku a sam ide do izbicky spinkat. len ho zakryjem, dam pusu a on sam mi povie mama papa. 😀 a vecer tak isto... okupat, vecera a dobru noc... poviem len pekne spinkaj, dobru nocku, on mi zakyva a do 15min zaspi uplne sam. nikdy sme nemali plakanie v noci, nikdy nespal s nami v posteli (len raz ked mal 40teploty), sam sa pyta do svojej postielky. som zato velmi vdacna! preto TREBA POSTUPNE BYT S NIM PRI USPAVANI CORAZ MENEJ A MENEJ, rozpravat mu pri tom aky je velkac, nech zavrie ocka, dat mu plysaka alebo nieco na mojkanie, plienku. povedat mu, ze mama je vedla, ze aj ona ide spinkat a ked sa zobudi tak hned mama pride... treba odist, ked zacne plakat, chvilku ho nechat, potom sa vratit povedat raznejsie slovom spinkaj a zase odist, opakovat to az kym nepochopi... mozno to potrva tyzden ale pochopi...

csina
29. jan 2015

kočky, tak ja mám 3 deti a spánky sme už riešili veľakrát... najstaršia, dnes 12r, tá spávala s nami skoro do 3 r. potom dostala postel v našej izbe, od 5 r spala už aj vo vlastnej izbe a spáva dodnes bez väčších problémov..dokonca sme nikdy neriešili nejaké dvere, svetlo, tmu..nič...proste zavrela sa do izby a spala...
druhá, dnes 5r spávala pri mne do 3r, potom sme sa sťahovali do väčšieho a jej pribudol súrodenec, takže má už aj izbu a zo začiatku tam aj spávala, sem tam v noci prišla, že má zlé sny ale potom sa to nejako zvrtlo, začala chodiť častejšie, my už sme sa nevedeli v podstate 4 aj s mm a najmladším synčekom akosi popratať..tak muž rezignoval a spáva s ňou v jej izbe a ja s malým v spálni.. a to sa často stane, že mu vlezie v noci do postele, že sa proste bojí, tak spia na 90-tke dvaja..teda skôr 80-tke, lebo to je to prídavné lôžko..
drobec má necelé 2 a večer zaspáva na cecku, niekedy aj hodinu..počas dňa ho uspávam v kočíku, lebo tam je zvyknutý spávať aj vonku..ale ten večer, to je ako kedy...ak nie som náhodou doma, uspáva muž, tak si k nemu ľahne a spia...niekedy tiež tak do hodinky..ale zisťujem, že asi veľa spinká cez deň..aj 2-3 hodiny, možno už toľko nepotrebuje, lebo ešte o 22 h s ním bojujem, ja padám na hubu a on chytá druhý dych... počas noci sa niekedy často budí, tak ráno zase popotiahne a tak sa to točí..plánujem upraviť režim dňa tak, aby naozaj ráno v stával skôr, poobede kúsok kratší spánok, alebo aspoň skôr ako pred druhou ho uložiť a večer trochu skôr ukladať.... uvidím..

natalka13
29. jan 2015

odkedy sme dosli z porodnice spali deti same v postielke. okupat,nakojit,zaspievat /neskor uz rozpravku/ zhasnut a dobru noc, ja by som ani nedokazala dve hodky sediet v tme pri nich kym zaspia. Bola som ada,ze je muz konecne doma a mozeme sa nerusene porozpravat.

alobalka
29. jan 2015

@mthr asi bolo treba skorej začať s nejakými rituálmi. Ja našej 20m to dopredu oznámim = "teraz sa dáme do pyzamka, umyjeme si zubky a maminka ťá odnesie do postielky...". V izbe ešte zvykneme pozapinat a následne pozhasinat, potom akože hikam ako má rozhádzanu postielku🙂, uložím, pohladkám, a sama mi zamáva a kričí spevavo papapa🙂 Ale ako sa to dá naučiť v tomto veku neviem. Asi to pôjde ťažšie.

lubkamik
29. jan 2015

@mthr my sme to riesili tak ze uz od 10 mes bol maly sam v izbe. Ovela lepsie spal ako s nami v izbe, navzajom sme sa nebudili. Zaviedli sme si ritual-vecernicek, precitat rozpravku, potulkat sa a spat. Neskor sme kupili velku postel auto a korytnacku ktora robi oblohu s hviezdami a maly nechce spat inde ako vo svojej posteli. Rano pride ku nam do velkej postele ale inac nie. Nikdy sme nemali problem s placom alebo vybiehamim z postele. Vecer patri manzelovi, cely den synovi 🙂

sense
29. jan 2015

Moja ma 21 mesiacov a este pred vianocami sme uspavali ...cez vianoce sme skusili ju dat do postielky a vedla nej sediet - teda moj muz, alebo mama, alebo dedo a po par dnoch zaspala sama ked som nebola doma (alebo mimo dohlad) ked som doma ulozim ju do postielky a ja si lahnem v jej izbe na ggauc ale uz nerozpravam nic aj ked pocujem ze sa este hra alebo mrmle a zaspinka za chvilu, bravali sme ju aj ku nam do postele a to uz tiez nerobime, zacal k nej par krat v noci vstavat muz este ked len mrnkla dal dudlik a prikry a spinkala, ...teraz jej idu posledne stolicky tak sa budi castejsie a vcera aj dnes sme ju o piatej vzali do postele ku nam...poobede nema problem zaspat sama v postielke...takze nasa si zvykla dost rychlo

skus pri nom sediet a dat mu ruku ale ostatne veci ako este to este hento este tamto odignoruj....postupne sa vzdial od postielky ale ostat este v izbe s tym ze nech vie ze si tam ale ziadne podavanie toho a hentoho a tamtoho a co sa tyka spania v posteli to sme spravili tak ze sme zial prvych par noci nachodili ...a nachodime sa obcas aj teraz do rana niekedy aj kazdych 45minut...ale to chce len trpezlivost

julli
29. jan 2015

syn mi do 2 rokov kým bol kojený zaspával počas kojenia a potom som ležala pri ňom /má posteľ,nie postielku pri našej/,držala som ho za ruku,nereagovala som na neho,lúštila som krížovky a svietila iba sebe malým svetielkom.on vedel,že som pri ňom aj keď som mu ruku pustila...teraz má 3,už ma to prestalo baviť-sedieť v posteli po tme aj do 22,lebo bol dlho hore,tak sme zaviedli iný režim, po večerníčku sa umyť a spať,do postielky svietiacu korytnačku,do ruky svetielka a povedala som mu,že hneď prídem,len sa idem osprchovať..jeden večer,druhý,tretí a potom ma už vyháňal aj sám...

cherry1981
29. jan 2015

@evaveva1 asi si Ma zle pochopila ale ona má už svoju vlastnú izbu spala S nami keď sa bála teraz V zime bývame vo veľkom dome tak mala zlý sen hádam Z toho psychicky netrpí Z tej jednej dvoch noci hihi

elizabethia
29. jan 2015

@mthr nas maly dostal ako 2,5 rocny vlastnu detsku izbu, dovtedy spaval v spalni vo svojej postielke, prechod bol uplne genialny, aj ked obcas sa vyskytol vecer, ked sa pytal do spalne, hlavne po chorobe, ked bol u nas castejsie, ale vzdy sme mu to vysvetlili, dali do postele oblubene auticko, alebo vlacik aby s nim spinkal, vzdy ho uspavam, t.j. lahnem si k nemu do postele (mame rozmer 120x200 cm, takze v pohode vojdem), vypije mlieko, trosku sa popyta na tatika, alebo okomentuje auto co preslo pod oknom a do 20 minut spinka, bez vystrajania, cumlim sme mali este pred mesiacom, ale kedze si vybil prednu lopatku a mal zapalene dasna, zubarka zakazala, co som bola prekvapena, vobec neplakal, povedali sme, ze kupime namiesto dudky vlacik (miluje vlaciky) a bolo, este par krat sa opytal na dudku - my sme reagovali, ze ked chce dudku, musime vratit vlacik, nechcel a do dvoch dni si na dudku ani nespomenul, planujeme teraz naucit sa zaspat osamote, ale postupne, napr. nelahnem si, ale sadnem,potom sadnem meter dalej, dalej, nakoniec iba do dveri az by sa mal naucit spat sam, tak uvidime ako to zaberie 🙂

mthr
autor
29. jan 2015

@julli veru aj mna to uz nebavi hodinu pri postielke sediet... A velakrat som uz uplne znicena.maly je riadny certisko totiz, a jedoch obrovsky.... Ale sa mi paci tvoj napad zo svetieljami. Ake mas svetielka? Nasho vsetko elektronicke zaujima a svetielka uplne. Ale zaspavame potme. Tie svetielka by snad boli schodne. Asi ich skusim.aj svietiaci dudel sa mu paci....

mthr
autor
29. jan 2015

@elizabethia to vyzera naozaj krasne to zaspinkavanie vase... A ako sa mu prejavovali tie zapalene dasna? Co na to funguje?

dobromila
29. jan 2015

@mthr nechápem, prečo by som mala večer pri dieťati sedieť, veď spí sa po ležiačky. Tak keď vám to tak strašne vadí, žeby spal v manželskej posteli, či spálni. Tak uspať po ležiačky - v objatí či aspoň pritúlení a potom preniesť spiace dieťa do postieľky by nebolo riešením?

hradnapani
29. jan 2015

@mthr ked vyvadza az hodinu, tak ho evidentne ukladas v zlom case, kedy nie je este dost unaveny. Ja by som z vlastnej pohodlnosti posunula cas zaspavania asi o pol hodinu, lebo po hodine sedenia by ma asi kleplo. Alebo ho zobud rano skor, aby bol vecer skor unaveny. A lahnut si k dietatu tiez nie je hanba, myslim, ze by aj rychlejsie zaspal, na mojho to plati a to spi s nami v spalni (ulozim, hladkam, zaspi, odchadzam). Kedysi ma to aj dost znervoznovalo, ze travim cas (kedysi aj dost dlhym) uspavanim, ale potom som sa s tym zmierila a teraz si to uzivam. Takze ja nemam recept na samozaspavanie, lebo to sa nam este nepodarilo a ani to nie je moj ciel, len moj postreh ako skratit proces zaspavania v tvojej pritomnosti.

hradnapani
29. jan 2015

@mthr a este mozno maly trik: skus pouzit relaxacnu hudbu pre babatka a deti. Ja to mojmu pustam, uz ked sa mame zberat do postele a vidim, ze ho to celkom skludni. Nechavam to pustene aj pocas zaspavania. Dokonca aj v skolke im nieco taketo pustaju, co ma celkom postesilo.

potvorka77
30. jan 2015

@adula12 vdaka za radu.inak mozem sa opytat ci ai myslis ze maly sa doobeda aj dost unavi?ze ci je sidlo beha a tak.lebo ta nasa je taka kludaska ona furt nieco preklada kresli lepi no a tym sa moc fyzicky neunavi mozno preto aj tolko zaspava (cez den hodku aj vecer ak nie aj viac obcasne).
A ked bol maly babatko nezaspal ti na prse/pri flaske?

adula12
30. jan 2015

@potvorka77 no my odmalicka sme chodili von. do jedneho roka spal 2x denne vonku (raz doobeda, raz poobede), potom som si zacala vsimat, ze zacal zaspavat az okolo 11.00, tak som vzdy sla skor domov a ucila ho zaspavat len raz denne na obed v postielke. tym ze sme boli vonku a behali, tak sa unavil. zo zaciatku v pohode spal aj 3hodky aj viac, teraz spinka len max 1,5hodky. dodnes chodime dvakrat denne von za kazdeho pocasia (okrem silneho lejaka). ked bol uplne malinky, asi prve dva mesiace, tak to som mala kriz s nim lebo ako som rano sadla do obyvky, tak ma muz nasiel ked prisiel z prace. 😒 cely cas bol na cecku a pritom netahal, len tak... bola som z toho psycho, potom sme zacali davat flasku a sa to zlepsilo a konecne sme mohli normalne zit. :D ale ked si zoberes, tak ani v skolke moc toho nerobia, a deticky ulozia spinkat, a ked nespia tak aspon potichu lezkaju. myslim si, ze aspon tych 45min aj ked sa moc tvoja babula nenarobi tak by si mohla zdriemnut 😉 ja mam mega sidlo... on jedine kedy je pokojny je pocas spanku 😀

snopkulka
30. jan 2015

Ja som tiež zástanca toho, aby sa nič nerobilo nasilu, tobôž uspávanie dieťaťa. Máme dve deti (4 roky a druhý má 15 mesiacov), obe uspávame 😉 Mladšiemu dám vypiť mliečko, občas zaspí počas, ak nie, dopije, uložím ho na posteľ, pritúlime sa, zaspávame tak, že si funíme do tváre navzájom a on ma drží okolo krku - krása 😉 potom idem dať spať staršieho - klasické rituály: vycikať, umyť zubále, napiť sa vody, prečítať rozprávku, zhasíname, ľahnem si k nemu, zaspávame rovnako ako s mladším - v objatí - nádhera 😵 do pár minút spí a mám voľno 😉 hlavne nedovoliť, aby vymýšľali, tiež som si prešla tým, že raz chcel ešte jéééésť, ešte voduuuuu, aj 5x za sebou, potom 4x cikať, hoci nepotreboval, len vymýšľal 😀 treba eliminovať, určite hranice, ale nenechávať ich samé, ešte sú moc malé 😉

potvorka77
30. jan 2015

@adula12 diky,no tiez ju idem unavit doobeda ale neda sa mi tieto tyzdne kady den.viem ze chalosi su sidla aj visc sa pptrebuju fyzicky prejavit,ale len som myslela ze ci je bezne unaveny alebo extra🙂
No nic budeme to pomaly skusat,a pri druhom to uz hadam pojde inak 🙂
A mne mala nevymysla blbiny proste lezi je ticho ale vrti sa skrabka nieco si zaspieva a pod. Okriknem ju viackrat ze adelka ale uz spinkaj a zavri ocka uplne mierne a na 5x sa rozreve ako keby som jej ublizila...citliva dusicka ci co 🙂