Ako reagovať?

matmak
10. máj 2022

Ahojte, ako by ste reagovali/vysvetlili dcére (2r) túto situáciu?

Včera bola u nás kamarátka. Dcéra sa obliala vodou, tak si vyzliekla tričko a obliekla tričko na ramienka, ktoré jej už bolo menšie cez brucho (neriešim, čo nosí doma). Kamarátka sa začala smiať, že v tom vyzerá ako sumo. Ja som ju hneď stopla. Ale samozrejme, že dcéra to zaregistrovala, bolo vidieť, že vie, že sa smeje jej. Sklonila zrak a prišla ku mne celá zahanbená. Ja som jej snažila vysvetliť, že ak sa jej to páči tak nech to má oblečené aj keď sa jej ľudia smejú. Dôležité je, že jej sa to páči a cíti sa v tom dobre. Následne sa odišla hrať s úsmevom na perach.
Dcéra je silnejšia, na svoj vek "veľká" a má aj bruško. Taktiež je citlivejšej povahy, veľa si všíma a chápe.

Ako v budúcnosti reagovať, aby sa na nej takéto vysmievanie nepodpísalo a dokázala to spracovať bez následkov?
Ako

anjelicek26
10. máj 2022

Dvojrocna uz ani nevie, co bolo vcera, takze neriesila by som to teraz... to jej tvoja dospela kamaratka toto povedala? Lebo deti v jej veku asi ani slovo sumo nepoznaju... no a co sa tyka dcerinej postavy - tak vies, ze sa tomu tazko vyhne v dnesnej dobe nam tlacia kaleraby od malicka, co je pekne a co nie... sportovat od malicka, dobre sa stravovat, podporovat ju vhodnym oblecenim a zdrave sebavedomie...

galganka
10. máj 2022

Koľko rokov mala osoba s tou priblblou poznámkou? Ak to bolo dieťa, treba sa spýtať, ci2 sa tak doma rozprávajú. Ak to bola dospelá osoba, rovno jej povedať, že blbé reči doma nevediete.

matmak
autor
10. máj 2022

@anjelicek26 áno, moja kamarátka. Sama sa jej ospravedlnila keď videla dcerinu reakciu. Dcéra je v pohybe celý deň, sladké jej nechutí, len podedila mužovu postavu (2m, 105kg). Na tieto tričká som zabudla v skrini 🤦🏼‍♀️ viem, že sa tomu nevyhne v dnešnej dobe, preto sa pýtam. V septembri ide do škôlky, kde bude v zmiešanej triede tak isto aj tam utŕži nejaké poznámky.

danyelia
10. máj 2022

Ahoj, samozrejme, že tá poznámka od kamarátky bola nevhodná a mohla si ju odpustiť, dcére si to vysvetlila, kamarátka sa jej ospravedlnila, malá odišla s úsmevom, už by som to ďalej nerozoberala. A jasné, starať sa o jej postavu aj do budúcnosti, aby také niečo vôbec riešiť nikdy nemusela...

galganka
10. máj 2022

Inak, podľa mňa má kamoška iba divný smiech a zľakla sa jej. Máme doma dvojročnú, vie vyviesť koniny, aj sa doobliekať, keďže má prístup do skríň, aj sa zasmejem... a neviem si predstaviť, že by sa zahanbila. Rehoce sa s nami. Tým samozrejme nejdem nič zľahčovať. Len, že je fajn, ak ľudia, aj deti si vedia spraviť aj srandu so seba.

ivetta1234
10. máj 2022

podľa mňa si zareagovala presne tak ako si mala 👏

matmak
autor
10. máj 2022

@galganka samozrejme, že si vieme a aj robíme zo seba srandu pri všetkých možných príležitostiach . Ale toto bolo evidentné, že je zahanbená, pretože sa jej prišla ukázať, že 'aha, čo som si sama obliekla' (teraz naučila sa obliekať si tričká) a ona spustila smiech s tou poznámkou.

anjelicek26
10. máj 2022

Inak ono na kazdom dietati sa da "nieco" najst, moji su zas mini, o hlavu nizsi ako rovesnici (tych vasich 105cm mali moji v prvej triede), tam zas su kecy, ze "usiel si zo skolky" a podobne...vsetko je to o sebavedomi, vsetko je to o kamaratoch... moji su vdaka bohu v kolektive oblubeny, maju svoju partiu, tak im nikto nedycha na krk a nerobi posmesky, proste na kamosov, co su vzdy spolu, sa neodvazia... najdi jej hlavne kamosky, dobre kamosky, to je zaklad.... moj siestak ma v triede stale 4 kamosov zo skolky ;)

julinka65
10. máj 2022

rozhodne by som usmernila tu tvoju kamosku do buducna, no povezdme si tak, na kazdom sa nieco najde a tvoja dcera sa s tym bude musiet do buducna proste vediet popasovat

marcellka32
10. máj 2022

Moja vyčnieva, lebo je vysoká a štíhla a má dlhý krk (obaja rodičia sme vysoki) a sem-tam jej povedia žirafa....čo nie je výsmech, no povedala som jej nech to berie ako kompliment 🙂 deti si vedia povedať všelijako ale väčšinou to rýchlo prejde....možno to prezivas viac ako treba, ale je pravda, že dospelá žena a ešte k tomu tvoja "kamoška" by sa mohla vedieť správať

0silvia0
10. máj 2022

@matmak dcera cakala pochvalu ako sa dokazala sama obliect a dostala vycitku. Dobuducna treba korigovat dospele okolie a detom vysvetlovat, ze ludia su vselikaki. Aj stihli, aj pevni, vysoki, nizki, ale niektori aj hlupi, niektori mudri. Kazdy je nejaky a navzajom sa nevysmievame... aj ked v skolskom a predskolskom kolektive sa s tym stretne

nikanu
10. máj 2022

Zareagovala si super a veru keď bude staršia treba asi veriť že bude vedieť filtrovať takéto narážky, myslím že asi ako každá žena ktorá sa stretla s poznámkami na svoju osobu.

1angelika
10. máj 2022

...som prekvapená, že také malé dievčatko už sa zahanbilo. Musíš len pracovať na jej sebavedomí. To s tou stravou a pohybom čo ti tu radia, áno treba viesť k zdravému životnému štýlu kvôli zdraviu na úprimne si myslím, že v tomto spravodlivosť neexistuje, gény neoklameš, niektoré deti rodičia vôbec dobre nestravujú, jedia samé sladkosti, pijú sladké nápoje a sú kosť a koža...ak tvoja dcérka toto šťastie nemá, nevadí..hlavne nech má rada samu seba, pestuj to u nej a bude všetko ok. Kamoška to asi zle nemyslela a určite aj jej to bolo potom trápne.

deti95060810
10. máj 2022

ja si myslím že to kamarátka nemyslela zle, však malé deti sú peknučké keď sú bacuľaté....
zbytočne sa urážaš a tvoja dcéra už ani nevie čo bolo včera.... Samozrejme dávaj pozor viac na jedenie, aby tak malá nepriberala - väčšie deti vedia byť kruté ku deťom ktoré sú troška iné ako ony...

matmak
autor
10. máj 2022

@deti95060810 ja som sa vôbec neurazila na kamarátku a ani nemusím dávať pozor na stravu dcery lebo je v poriadku (nemá nadváhu, skôr by aom privítala kedy jedla viac, zdedila postavu po mužovi). Tu ide o tú konkrétnu situáciu a reakciu, aby si dcéra do budúcna neniesla nejaké "mindraky" kvôli nevhodným poznámkam.

kluska
10. máj 2022

podla mna mala ani nevie o co ide, takym detom je uplne jedno ako vyzeraju, sak len v tomto veku sa zacina vytvarat pre nich pojem ja, neriesia ci clovek je tucny, ci chudy. Podla mna ani neriesia ci sa z nich niekto smeje alebo nie, ved to su este batolata, moj nazor je, ze si vyhodnotila zle situaciu a ze tu ide o tvoje myslienky, ze je proste dcerka vacsia, tak preto to riesis. Tvoje myslienkove pochody prevezme postupne malicka a bude to riesit, lebo ty to riesis. Vidim to aj v okoli, deti riesia svoje postavy, lebo rodicia im davaju rozumy do hlavy.

danulicek
10. máj 2022

ahoj, môj syn má predné zuby dosť vpredu a stretávame sa s rôznymi reakciami, hoci sa to postupne upravuje a strojček bude môcť tak či tak nosiť až o dva-tri roky. Trápilo ho to, pretože sa nesmejú jeho spolužiaci (jeden dvaja sa sem tam nájdu), ale hlavne dospelí ľudia... je to choré a prichádzam na to až postupne, že ťažko niečo chcieť od detí, keď dospelí sú sprostí. Nadhodia presne takýto vtip typu "čo, ty zajac" alebo "máš riadne tie lopaty" (prosím pekne 50roční ľudia) a strašne im to je smiešne. Alebo naopak, extrémne tomu venujú pozornosť, ako to treba určite riešiť a bla bla bla, hoci syn sa tým vôbec dovtedy nezapodieval.

podľa mňa je najdôležitejšie, ako sa postavíš k tomu ty ako rodič - jednak, ako ju vnímaš ty - či tiež napr nehovoríš okoliu, že má postavu zdedenú po otcovi, že je väčšia a pod... a či nevenuješ tým poznámkam zbytočne veľa energie z nejakého strachu, aby nemala mindráky o xy rokov. samozrejme to netreba zľahčovať, ale ak budeš každej poznámke od druhých ľudí venovať prílišnú pozornosť, dcérka to napriek všetkej tvojej snahe bude vnímať cez teba ako niečo negatívne. ľudia sú rôzni a bude sa stretávať s rôznymi reakciami, dôležité je, aby sa učila byť sama so sebou v pohode, aj keď príde nejaká nevhodná poznámka od niekoho iného. pretože tie budú stále, jedného človeka uzemníš, druhý príde. inak - je to len môj názor, ale myslím, že tvoja dcérka si toto nebude pamätať - ak to samozrejme ostane pri tom jedno raze. možno sa zahanbila, ale určite nevie, čo je sumo, len proste ten tón, možno smiech ju zahanbil. Mám synov, ktorí si síce pamätajú veľa, ale z tak malého veku nie. Každopádne bolo to nevhodné od kamarátky a myslím, že už aj ona si po tejto skúsenosti bude dávať pozor, hoci to možno tak zle ani nemyslela.

My si doma stále vysvetľujeme, že každý človek je iný, nikde nie je napísané, čo je to "správne", to len niektorí ľudia stále posudzujú a pritom aj u nich by sa našlo niečo "mimo dokonalosti". Dávam príklad na sebe - že mne sa smiali, že som okuliarnik a teraz 3/4 tých ľudí okuliare nosí tiež. Tiež ale nefúkam okolo neho obláčiky, že sa druhí isto mýlia. Ale vravíme si, že proste tak narástli a dôležité je, aby boli čisté a zdravé. Ostatné sa dá do poriadku, ako bude rásť a nosením strojčeka. Čiže je to riešiteľné, ale ak niekto nevie používať rozum, tak to už sa ťažko napraví (asi to nie je veľmi výchovné, viem 😀). Teraz má 9, postupne sa naučil aj on byť voči tomu asertívnejší a vie si zareagovať aj sám. Ale keď bol menší (predné zuby má od 4,5 r, nie ako ostatné deti neskôr) a stalo sa to pri mne, tak som vždy povedala, že zuby sa nás nepýtali, ako majú rásť, ale ústa sa učíme ovládať, kým niečo povieme 🙂

kluska
10. máj 2022

@0silvia0 tiez si myslim, ze sa mala prisla predviezt, ze jak jej to pekne ide s obliekanim a cakala nieco, ze waw a tu zrazu smiech a mala nechapala o co ide, tu vobec neide o to, ze si mala uvedomuje, ze je vacsia a ze sa z nej preto smeju

deti95060810
10. máj 2022

@matmak pri deťoch v Mš alebo Zš veru že bývajú aj mindráky... dieťa treba na tieto veci pripraviť... jedným uchom dnu, druhým von.

lilope
10. máj 2022

@matmak 2 ročnému dieťaťu nezáleží na postave a ani nevie, že dospelí riešia takéto veci. Jedine keby ste to doma riešili vy. Aj tak si myslím, že sa jej to absolútne nemohlo dotknúť keďže ani nemohla pochopiť narážku že vyzerá ako sumo = vyzerá tučná. Také dieťa ani netuší kto je to sumo a že sa tento pojem spája s tučnotou. Podľa mňa si tú situáciu zle vyhodnotila a dcéra, ak sa zahanbila, tak pre niečo iné, nie pre tie slová.

sojorez
10. máj 2022

Ked si to v reali predstavim, mohla to byt vtipna situacia, dcerka navlecena v mensom tricku, s vykukajucim bruskom. Zasmiat sa da spontanne i tak, ze to druheho cloveka nezhovadi. Ale kedze ako pises, ma silnejsiu postavu, tak uz zrejme aj take zasmiatie vnimas citlivo, s negativnym kontextom a dcera mozno reaguje na to. Ak teda do buducna nechces nieco take riesit, tak dosledne triedit satnik, aby mohla navsteva/ spoluziaci... s kludnym svedomim prehlasit, ako to malej sekne, ked sa bude chciet paradnica predviest. Druha vec je, ze akonahle clovek vycnieva, lebo okuliare, vaha, predkus... vzdy tam bude zial priestor na nemiestne komenty.

asia83
10. máj 2022

@matmak Čo tak povedať svojmu dieťaťu pravdu? Učiť ho reálne vnímať samé seba? Potom tu máme plno nevkusne oblečených ľudí, lebo majú o sebe inú mienku než je realita. A pamätajte, deti hovoria pravdu. 😉

kluska
10. máj 2022

@asia83 to ako 2 rocnemu dietatu povedat, ze vyzera tak a tak a ma sa obliekat vkusne? :D

kluska
10. máj 2022

@matmak inak co ti na to mala povedala ked prisla k tebe zahanbena? mna by inac ani nenapadlo take nieco povedat tak malemu babatku- Ja som jej snažila vysvetliť, že ak sa jej to páči tak nech to má oblečené aj keď sa jej ľudia smejú. Dôležité je, že jej sa to páči a cíti sa v tom dobre. Sorry, ale to je skor veta pre minimalne 4 rocne deti, ked nie viac. Normalne by som povedala kamoske, ze jej mala prisla ukazat ako sa vie obliakat a nech ju namiesto toho smiechu pochvali a malu by som pochvalila, ze ako jej to pekne ide a hotovo.

matmak
autor
10. máj 2022

Ďakujem za názory, veľa z vás nepochopilo na čo som sa pýtala. A tým, ktoré pochopili - ďakujem za radu. Pekný večer všetkým 🙂