Balenie naširoko - poštolky

denisse1311
28. nov 2014

Ahojte mamičky, prosím o radu, a skúsenosti vaše! dcérka mala 3 týždne a boli sme na usg bedrových klbov, vyšetrenie prebehlo velmi rychlo že sme sa ledva medzi dverami otočili. Ortoped jej robil usg a do papierov jej dal 2A a 2B, + baliť naširoko a kontrola o 3 mesiace, nič viacej nič menej. Prosím vás mala niektora z vas taketo vysledky? pri prvej dcérke bolo hned na prvý raz všetko v poriadku teraz mam z toho obavy, chcem aby to dcérka mala v poriadku. Počula som aj o ortopedických nohavičkách marvel, mate s tym niektora skúsenosti? velmi pekne dakujem. 🙂 🙂 🙂

anetkaadamko
28. nov 2014

my sme mali 2a na obidvoch..............kázali baliť v pôrodnici...................balila som 1 deň.....................potom sme boli na kontrole.............kázala baliť ďalej...............jedna nôžka už bola OK a druhá ešte nepatrné zaoblenie...............po 2 mesiacoch to isté.....................ale to som už mesiac na noc balila.................lenže dostal ekzém a vyšli mu 4 zuby..................a on je v noci premenený na čerta...........tak už nebalím..............9.12.....ideme na kontrolu v 6 mes..............bojím sa...............ale snáď to bude dobré...................pri prvom synovi nikdy nekázali baliť a v 4 mes. sme mali poslednú kontrolu............i keď striešky mal vždy dobré, jadierka sa mu dlhšie vyvíjali.......

ichbinich
28. nov 2014

@denisse1311
2a a 2b treba urcite balit na siroko. Len sa divim, ze ti nepovedali AKO...
Syn mal 1b, stacilo balit dvoma latkovymi plienkami, ako mi ukazala sestricka, kontrola bola po 5 tyzdnoch.
Dcera mala 1b a 2a, a to uz dostala nie "iba" postolkove gatky, ale take specialne odtahovace noh, co sa davali na oblecenie. Mala to cez plecia a zapnute na brusku, pod zadkom mala "vankusiky" z molitanu. Vyzeralo to monstrozne, ale co uz.
Na kontrole po 5 tyzdnoch oba klby 1a!
Ja by som robila tak, ako povedal lekar. A naozaj co najviac ich davat. Je to blbe, nemala som ich rada, ani dcera, ale zvykli sme si obe. Najdolezitejsie je, aby ich dieta malo, ked je aktivne a hybe sa, lebo vtedy cvici tie svaly a spevina teda tak, ako treba, to mi povedal pediater.
Tie Marwell, co spominas, vyzeraju byt spravne, ze dieta nema sancu spojit kolena, a to je dolezite. Je to aj jednoduchsie narabanie, ako s tymi dvoma plienkami. Ale osobne skusenosti nemam, len som ti to teraz vygooglila. Spytaj sa pediatra. Len ta kontrola az o 3 mesiace sa mne osobne zda dlho... Ale zase, je nie som lekar.

denisse1311
autor
28. nov 2014

@ichbinich dakujem za odpoved, no povedali praveže až o tri mesiace, zatial balim na široko v nemocnici mi ukazali tak že na pampersku dat jednu latkovu a potom ortopedicke nohavičky poštolky, ale tie marwellky sa mi zdaju ovela lepšie ako to balenie na široko. ved to že tie marwelky ako som pozerala dost odtahuju kolena od seba, a ako som čitala u deti zaberaju preto som sa pytala či nema niekto osobne skusenosti. dost ma to trapi ale snad sa to dcerka rychlo upravi.

anetkaadamko
28. nov 2014

ale inak dieťa keď spí, tak má tie nožičky v takej polohe ako v poštolkách......tak ak to má nejaký význam, tak asi skôr keď je hore.....no neviem

denisse1311
autor
28. nov 2014

@anetkaadamko treba verit ze to bude vdetko v poriadku balik uz n'a siroko a ked pridu marwelky tak ich hned nasadime à snad sa to vsetko spravi

mmmj
28. nov 2014

@denisse1311 neboj sa, to nie je zly nalez,zalezi od veku babatka. DO tych troch mesiacov je to OK, keby to bolo dlhsie, potom sa to riesi. Aj my sme mali podobny, dali nam este kontrolu navyse, mali sme balit nasiroko a ked sme potom prisli opat, povedal, ze ma take krasne symetricke klbiky, ze to sa casto nevidi, doktor bol uneseny. Takze nestresuj, bude to urcite dobre

nanka3
28. nov 2014

@denisse1311 ahoj, ja som sice balila, hoci obcas som vynechala (kedze nasa mala silne koliky a tie plienky jej velmi zavadzaali) a uz aj na predposlednej kontrole mala klbiky - 1a, cize uz by to malo byt ok, napriek tomu mi kazala stale balit nasiroko, dokonca pridat este plienku navyse 😕 😕 😕 😕 😕 , co je blud, neviem, nepozdava sa mi to, raz ked je to uz ok, naco balit, inak balila som tak, ze na pampersku som dala jednu latkovu (zlozena na obdlznik, cize klasicke ako ked vyperies a vyzehlis) a na to ortopedicke latkove nohavicky.... aj ked si myslim, ze to balenie sa precenuje, v zahranici sa takto nebali vobec a dobre je.... podla mna sa tie klbiky postupne upravia kazdemu babu, jednemu skor, jednemu neskor 😉

denisse1311
autor
29. nov 2014

@nanka3 aj ja balim presne tak isto na pampersku dam latkovu plienku poskladanu na obdlžnik a na to dam ortopedicke nohavičky tie klasicke, takto mi to ukazali v nemocni ked jej robili to sono, tak snad robim dobre a spravi sa jej to. verim že sa jej to spravi i ked to balenie naširoko je strašné tlači ju to pomaly nič neoblečieme, tiež som počula o tom že v zahraniči to vôbec nerobia a klbiky sa daju same do poriadku postupom času. no čo už.

denisse1311
autor
29. nov 2014

@mmmj a ako je spravne balit? ja balim obyčajnu latkovu plienku na obdlžnik na to dam ešte ortopedicke nohavičky latkove klasicke robim dobre?

mmmj
29. nov 2014

@denisse1311 mne napisal ortoped do spravy, ze dve latkove a postolky. Ale to bolo uz privela podla mna....Ked som davala dve, tak som jednu poskladala trosku na uzsie a jednu sirsie. Ked ti dieta neprotestuje, tak daj dve, nic nepokazis.
Inak co sa tyka toho, ze to viazanie nasiroko je len u nas, tak som pocula, ze vraj stredoeuropania mame vacsiu geneticku predispoziciu na dysplaziu klbov, tak preto sa u nas na to viac tlaci...

alexandra1104
29. nov 2014

bal nasiroko a vsetko sa napravy

12barbara
29. nov 2014

my sme boli na kontrole v 4. mesiaci a dcera stale nema jadierka ale ze klbiky uz su, kontrola v januari ( to uz budeme mat 6 a pol mesiaca) a pediatricka mi povedala ze balit nasiroko na noc staci na pampersku ked dam postolky a ze sa nemam strachovat, vyvyjaju sa az do roka, ze ma pacientov ktorí az v 10 mesiaci mali vsetko OK, nemam ju davat sediet, len do lezadla alebo vajicka maximalne. Od vcera sa sama zacala tahat dopredu akoze do sedu...
Pri prvom sme boli na dvoch kontrolach, vsetko OK a v piatom mesiaci uz v choditku behal.
Nas problem je ten, ze som kupila tie najvacsie postolky a ledva ledva jej ich zapnem uz...nam tam ale nepisu ziadne 1a alebo 2a ani nic podobne, len normalne ci su jadierka alebo nie a to je vsetko.

anitra11
29. nov 2014

My sme sa dost natrapili, teda hlavne ja... z nemocnice sme isli so spravou, ktora hovorila ze je vsetko OK a dr. ze ziadne balenie na siroko netreba. Na prvej kontrole u ortopeda hrozny vysledok, najprv sestra ked nas zbadala, ze preco nie je zabalena nasiroko? Tak som len pozrela, ze naco? Hned to povedala aj dr. kde sme vosli dnu a ked on spravil vysetrenie, tak jadierka este nic a ze klbiky pravy 1c a lavy 2c, tak ze balit na siroko, ale tak, ze na pampersku este dve latkove plienky a na to este tie latkove ortopedicke nohavicky aj s tou vlozkou. No chuda moje, vyzerala s tym zadockom a nozickami .... aj si teraz myslim, ze sa kvoli tomu zacala aj neskor pretacat a trosku meskala s motorickym vyvojom za rovesnikmi. Na dalsej kontrole, ze moc sa to nezlepsilo (a tom som teda balila poctivo, aby bola dcerka v poriadku), tak pokracovat v baleni na siroko a k tomu nam dali este aj taky plastovy ovál s trakami na zapinanie cez ramena a cez brusko (uz si nepamatam ako to volali) a to som jej mala davat este na to.... chuda moje, do toho prislo leto, takze sa v tom parila, potila, bola nemotorna, ale zatala som zuby a balila som, lebo som sa obavala, ze sa jej to nezlepsi a skoncime na remencoch ... Musela to mat skoro az tri mesiace, potom zase kontrola a prisiel vysledok - zlepsenie, az som si vydychla ... Takze ked to tak zhrniem, dost som sa pri tom vystresovala ... Ci to bolo potrebne? Neviem ...

dazdovka
29. nov 2014

@denisse1311 ahoj, moja najmladsia dcera mala presne tie iste hodnoty na prvom sone 3 tyzdne po narodeni, ako tvoje dieta, aj nariadenie balit nasiroko dve plienky. Prisaham, ani jeden jediny raz som nebalila nasiroko, po 6 tyzdnoch na kontrole - no vidite ako sa to super upravilo, uz staci balit nasiroko len v noci, po dalsich 6 tyzdnoch na kontrole - uz nemusite balit na siroko, uz je to dobre. Ani jeden raz som ju nebalila nasiroko, vazne, ale tak to mam zas po skusenosti s prvou dcerou, ktoru som mala tiez take vysledky, tu som balila mozno tyzden a potom par tyzdnov len noc, dalsiu dceru tiez rovnake hodnoty a tu som balila len kazdu druhu noc, ani nie dva tyzdne a potom tuto tretiu dceru som sa uplne vyprdla, nie su to take hodnoty, ze treba hned davat neviem ake opatrenia na zachranu, to je len slovenska stara skola a postupy z roku tri.

denisse1311
autor
29. nov 2014

@dazdovka waw to važne ste nebalili na široko? a mali ste tie isté vysledky ako my? juuuj kiež by sa to zlepšilo aj nam presne tak dobre ako vam. som z toho nešťastná ale pozeram že vy ste išli ovela skorej na kontrolu ako my, my ideme až o 3 mesiace? nie je to neskoro? ale asi s tym nič nespravim tak rozhodol ortoped.

emilia25
29. nov 2014

Ja ked som cakala prveho kazali balif tak som bablila pampers a jednu mensiu a na to jednu vecsiu klasicku plienku a na to este tie nohavice.pri tretom babatku som uzvobec nebalila vtedy uz povedali ze sa to uz nemusi.ale moj ortoped povedal ze treba lebo aj kšd nemusi ale moze sa zle vyvyjat.no nebalali som uz aj ked samozrejme strach som mala ale vsetky deticky vzdy mali v poriadku klbiky.ach to boli krasne casy ked boli taky malulinky.

zita19
29. nov 2014

velmi dobre su ortopedicke nohavicky Sandy (najdes na internete, mavaju ich aj v zdravotníckych potrebách). Maju velku vyhodu, ze sa s nimi dobre manipuluje a daju sa nosit aj na oblecenie. Len treba vybrat spravnu velkost, tak by som ti radila ist ich vyskusat. Ak kupis male, nesplnia svoju ulohu, ak kupis velke babu sa o nich zbytocne odieraju nozicky.

dazdovka
29. nov 2014

@denisse1311 no teraz pozeram v tych papieroch,, prve vysetrenie 3tyzdne po narodeni mala 1b(dx)/2a(sin) a ze siroke balnie 2plienky, PRISAHAM ze som ju nebalila nasiroko ani jeden jediny raz, nasledujucu kontrolu ma pochvalili, ze no vidite ako sa to super upravilo, ze dakujem 😝 Na tvojom mieste by som isla skor na tu kontrolu, tych 6 tyzdnov je akurat, aby sa uvidelo, ako sa to vyvija, ci dobre, ci nie moc dobre, aby sa este dalo zachytit pripadne vychylenie z osi este v stadiu, ked je fixacia jednoduchsia. Ale teda neradim balit dieta do zavinovacky, vacsinou prave tento zazrak nasej kultury robi zle postavenie klbov, ked ich vyvin je znemozneny v podstate tym zviazanim a bez moznosti volneho pohybu...

nanka3
29. nov 2014

@dazdovka tiez si myslim, ze sa to postupne upravi samo, ved co len na SR sa rodia deti s vyklbenymi klbmi??? blbost.... ako som uz pisala, nam dr. vravela, ze vsetko ok, na oboch nozkach 1a, ale vraj, dajme kontrolu este pre istotu... prisli sme o 2 tyzdne, a opat, ze vsetko ok, ale tentoraz dodala, ale take nahrane?? ja ze cooo???? zrazu, minule to bolo uz v poriadku a po 3 tyzdno sice vporiadku, ale nahrane? ako to ma nastvala, raz ked je uz nieco dobre, predsa to 3 tyzdne nemoze byt inak.. ja si myslim, ze mnohi lekari prehanaju, a jasne, ze si nahanaju pacientov, ved predsa treba zinkasovat peniaze z poistovne, no nie?

stastenka42
29. nov 2014

My sme mali obe nozky uz na prvej kontrole 2c-...kazali nam balit na siroko len jednu plienku na pampersku a postolky, po 6tyzdnoch kontrola a pridali nam abdukcnu perinku. .po dvoch mesiacoch zlepsenie na 1b a 2a. ..mohli sme prestat balit a teraz ideme po dvoch mesiacoch na kontrolu tak uvidime. ..inac co mam kamosky v UK tam ziadne kontroly klbikov nerobia, vobec. ..a nemam pocit ze by boli vsetci krivy...

denisse1311
autor
30. nov 2014

@dazdovka takisto si myslim že kontrola o 3 mesiace sa mi zda dost neskoro pojdem o tych 6 tyždnov a uvidim ako sa to bude vyvíjat tie klbiky. snad to bude dobre a budeme to mat zlepšené 🙂

ichbinich
1. dec 2014

S tym zahranicim a Slovenskom atd.:
Ja zijem v Rakusku. Skoro vsetky deti mojich kamosiek neboli balene na siroko. Tu sa klby kontroluju v porodnici a potom na prvej kontrole u pediatra. Syn v nemocnici nalez nemal, nehovorili nic, az pediater kazal balit na siroko. Dceru kazali balit na siroko uz v nemocnici, ale na kontrole u pediatra povedal, ze to balenie nestaci, ze treba tie "popruhy" (paradoxne to tu volaju nohavicky, ked som to monstrum uvidela, skoro som odpadla).
Takze tu sa nebali nasiroko preventivne, od narodenia, ako sa to tiez niekedy propaguje, ale podla potreby.
Neviem, ci by sa klby upravili same, to neviem posudit. V tomto som sa drzala rad pediatra. Jednym uchom dnu a druhym von som brala iba jeho rady ohladom prikrmovania a ze uz v 6. mesiacoch nemam v noci kojit a podobne 😉

meusicka
1. dec 2014

@denisse1311 ahoj, urcite by som nezanedbavala balenie na siroko. pokial ti povedali tak balit treba. ja som svoje deti balila nasiroko. dala pampersku, na to riadnu latkovu a tak postolky. decka su vsetky ok. kamoska rodila naraz so mnou dvojicky a ona ich nebalila vobec. decka jej skoncili v tych popruhoch. radsej im davat od zaciatku ako ich trapit potom. a lekarovi samozrejme sa neodvazila priznat, ze ich nebalila.
ja tiez zijem v zahranici teraz, a sa cudujem, lebo vidim tu vela ludi co maju jednu nohu dlhsiu, druhu, kratsiu, skarede krivanie a dievcat, susedov chlapcek ma 3 roky a este im nechodi, aj jeho teraz trapia popruhmi. urcite som tolko mladych s takym problemom na SVK nevidela.
ja ked som bola s dvojickami na usg, tak nam lekar vravel, ze sa to zial zacina zanedbavat, a ze ma coraz viac malych pacientov. je to smutne, ze z niektorych nemocnic mamicky pustaju domov s tym, balit nasiroko? a naco?