Mám s 2-ročnou dcérou vyhľadať logopéda?

dede18
2. jún 2023

Ahojte mam 2 ročnu dcerku ktora moc toho nepovie slova ako mama tato ano nie dedo baba auto a este zopar dalsich a na vsetko ostatne povie len zaciatocnu slabiku už sklada z toho aj vety teda snaži sa ale ako rozumieť je niekedy bez šance napr. ma po do o = mama pod do obchodu pritom aj ked povedat mama vie vo vete povie len ma. Ked vidim ze jej rovesnici pekne rozpravaju aspon minimalne slova opakuju je to nirmalne alebo treba vyhladaatt logopeda ?

divokykonik
2. jún 2023

@dede18 Môj krpec má rok a 8 mesiacov a on je väčšinou len ticho. My sme už boli aj u psychologičky, atď., no skrátka krpec je len tichý introver podľa všetkého. Ale my sme obaja s mužom nerozprávali do 3 rokov. Chcela som ísť aj k logopedičke, ale pediatrička povedala, že zatiaľ netreba. A áno, v rodine máme o 2 týždne staršie dievčatko a to rozpráva už úplne plynule. 😀

mofa
2. jún 2023

@dede18 ano chod. Este budete aj cakat zalezi ake su vytazene logopedie vo vasom meste. Ja chodim s malou od dvoch rokov. Pomalicky sa to zlepsuje ale stale velmi zaostava za rovesnikmi. Nauci Ta ako s nou pracovat, hovorit a tak. Moja dcera bude mat 3 a len teraz je na urovni dvojrocnych deti…

oli18
2. jún 2023

@dede18 Logopédi sú veľmi zaťažení deťmi, ktoré idú do školy a nevedia čisto rozprávať. Takže s 2oj ročným ešte nemusíš, je normálne, že takéto malé deti ešte nevedia rozprávať. Logopéd nič neurýchli. Toto je vývoj. Náš má 4,5 a tiež nevie niektoré písmena vyslovovať a zatiaľ neriešime. Do školy pôjde až o 2 roky. Buď sa naučí sám, alebo rok bude stačiť, aby sa naučil s pomocou logopéda.

carduelis
2. jún 2023

@oli18 sledujem ma fb logopedičku a tá radí ísť čím skôr na logo ak už dieťa vo veku 4 r rozpráva hlásky inak ako má. Je riziko, že si to zle zafixuje a to sa potom ťažko opravuje. Jazyk je sval a teda každým nesprávnym pohybom sa v tom len zlepšuje a podporuje. Ja chodím s 4,5r na logo. Ako prvé veci nám dala cvičenia na posilnenie jazyka aby ho dieťa potom vedelo správne ovládať a dávať do náročnejších polôh (R- jazyk na podnebí, S - jazyk za zubami atď)

ivuska444
2. jún 2023

@dede18 nás starší nerozprával do 2,5 roka skoro vôbec len mama, tata,baba, keď som sa na to pýtala lekára povedal že netreba riešiť že každé dieťa je iné a teda išiel do škôlky ako 2,5 ročný s tým že používal viac menej len tieto tri slová, učiteľky tiež vraveli že nevadí že sa rozrozprava a tak aj bolo po mesiaci a pol v škôlke hovoril pekne a všetko,takže ja by som to nesilila ani neporovnavala s inými deťmi, aj keď viem, že je to ťažké lebo aj ja som porovnávala. Skús ešte počkať , logopedi sú vyťažení a naozaj sa asi skôr musia venovať predškolakom

majka176
2. jún 2023

Len prosím ťa, neporovnávaj svoje dieťa s inými, každé dieťa je úplne iné... jedno je lepšie v tom, ďalšie v inom..
Ja by som to zatiaľ neriešila, s logopédom. Mám dve deti, a obe začali rozprávať až po druhom roku. Syn v dvoch rokoch rozprával veľmi málo, pár slov a tiež v mnohých slovách povedal len prvú slabiku, resp. skomoleninu. O mesiac bude mať tri roky a už krásne rozpráva celé slová aj vety. Daj mu čas, má len dva roky. Možno mu stačí len dozrieť. Poznám veľa detí, ktoré sa rozhovoril až v treťom roku🙂