Môjmu 2,5-ročnému synovi sa zhoršuje zajakávanie

babyttcirl
19. aug 2023

Ahojte mamicky,

Prišla som si po radu. Môj 2.5 ročný syn sa zajakava. Niekedy na začiatku slová opakuje aj 3x prvú slabiku- ma-ma-ma a potom povie slovo maminka. Inokedy napríklad nevie povedat slovo moped- povie mo, alebo ped, ale spolu nie. Druhý deň sa mu to podarí. Badam zhoršenie posledné týždne. Snažíme sa naňho pomaly vklade atd. Bola som u detskej psychologicky, ta hovorí, že bežné to nie je a dala nám termín aj na logopediu a k nej na bilaterálne terapiu. A este odporučila sluchový tréning. Maly ma 138 IQ, takže je viac inteligentný. Ale nechapem keď bol menší, nekoktal, a teraz s tým má proble.. dá sa to vyriest uplne u detičiek? Alebo to bude mať až do dospelosti? 😔

labocca
19. aug 2023

@babyttcirl ahoj moj maly mal to iste. Rozpravat zacal velmi skoro,cisto a plynulo. A ked mal 3 roky zo dna na den sa zacal zajakavat. Tiez som zostala v soku co sa deje. Trvalo to cca pol roka. Bolo obdobie ,ked sa to striedalo. A po pol roku to zo dna na den preslo. Ono to byva u takychto sikovnejsich drobcov....hlavicka im mysli viac ale usta nestihaju. Neboj to prejde.

babyttcirl
autor
19. aug 2023

@labocca ďakujem!! 🙏 začala som byť nervózna u tej psychologicky

3009
19. aug 2023

@babyttcirl to je bežné. Aj moja vnučka mala okolo 3 rokov to isté. Boli sme aj u špeciálnej logopedičky a povedala, že to je normálny jav, že mozog ešte nie je dosť poprepájaný z rečovým centrom a majú deti veľa informácií a preto sa to stáva. Nám sa to aj po pol roku zopakovalo. Ale ako to prišlo tak to aj odišlo. Netreba to dieťa opravovať ani na to upozorňovať.

ada_alica
19. aug 2023

@babyttcirl neboj ústa nestíhajú povedať čo mozog myslí, oni majú veľmi často viacero myšlienok naraz, treba im hlavne zdôrazňovať,že treba pomaly rozprávať a najskôr premyslieť čo chcú povedať....

zuzanka.zuzu
19. aug 2023

2,5rocnemu ste dali zmerať IQ? a chodíte ku psychologicke prečo? má čas byť aj dieťaťom či len na neho premietate vašu radosť že je inteligentný a máte neprimerané nároky? 😀 nechaj toho malého génia byť dieťaťom a prestane aj koktat (samozrejme teraz sa objaví reakcia aké všetky poruchy má a že musíte chodiť na kadejaké terapie... kľudne to preskoc 😉 je to hovadina, má 2,5r)

babyttcirl
autor
19. aug 2023

@zuzanka.zuzu ja by som bola najradšej keby bol spokojne hravé šťastné dieťa. A nemusela som toto riešiť. Verte mi, že posledné čo chcem aby bol mimo normy🙂. Tak teda dufam, ze to prejde

kacena4
19. aug 2023

ke to normalne, deti okolo 3r maju castofyziologicke zajakavanie. ma to aj odborný nazov nrspomeniem si. neopravovat, mozog dozreje. dieťa chce rychlo povedat ale usta nestihaju reagovat

vreckovka2
19. aug 2023

@babyttcirl nie je to vtedy, keď chce rýchlo niečo povedať a ako keby mu nenabehli hneď slová? Náš si aj tak povie hm hm hm hm. Rozpráva veľa a vkuse a niekedy sa tiež takto zakokce. Aj tie začiatočné slabiky opakuje a potom povie slovo. Má 2 roky. A vidieť, že myšlienky predbiehajú schopnosť vypúšťať slová. A naozaj sa mu prelína jedna myšlienka za druhou. A fakt niekedy poskladá také spomienky, že sa nestíham čudovať. Neopravujem, neupozorňujem. Len čakám potichu, nech vidí, že má čas a môže povedať čo potrebuje.

barbora19911
19. aug 2023

@babyttcirl no nepoteším ťa mne zajakavanie ostalo na celý život :/ ale on je ešte malý možno z toho vyrastie každé dieťa je iné 🙂

mucuinka
19. aug 2023

@babyttcirl neviem posudit stav dietatka, lebo som ho nevidela, ale toto je obdobie, kedy myslenie predbieha rec a moze sa to prejavit aj takto. Bud pokojna, zacali ste riesit skoro, to zvladnete. Hlavne na to dietatko neupozornujte a nerobte z toho velku vec, stres a tlak su potvory 🙂