Rozprávanie dvojročného chlapčeka

kajuska3105
17. apr 2021

Ahojte, chcela som sa vás opýtať na niečo. Môj chlapček mal v októbri dva roky, rozprávať sa mu moc nechce nepovie mi mama ani mojej mame starká (baba) a pod. Ale vie všetky farby či už vymenovať alebo ukázať a povedať aká je to farba aj po slovensky aj po anglicky. Dokonca vie aj počítať od 1 do 10 tiež aj po anglicky, stačí mu napísať číslo a povie ho či tak alebo tak alebo keď začnem počítať 5,6 tak pekne vie doplniť 7,8,9,10 a potom počíta od zadu dopredu. Vie aj geometrické tvary taktiež po slovensky aj po anglicky. Vie aj pomenovať veci zvieratá z obrázku. Keď mu poviem "Keď si šťastný tlieskaj rukami začne tliskať, lúskať, udrie do kolien, dupať aj zvolá hola hej. Aj keď povieme keď si šťastný povedz mama povie to kľudne hociaké slovo či aj vetu ale musíme pred tým povedať "keď si šťastný povedz". Všetci v okolí tvrdia že by mal rozpravy už normálne.

martina1201
17. apr 2021

@kajuska3105 prepáč ale on ti normálne rozpráva. Len nevedie dialógy s ľuďmi. Máš jedno zdravé a šikovné dieťa, tak sa netráp tým čo okolie hovorí. Koľko detí vo svojom okolí poznáš čo dokáže v jeho veku to čo tvoje? Zvlášť keď to zvláda v 2 jazykoch. Nehladaj chyby tam kde nie sú. Proste sa mu nechce viesť dialógy ale zato sa mu chce ukázať aký je šikovný a čo všetko dokáže.....

gemina
18. apr 2021

@kajuska3105 nerieš čo rozprávajú ľudia, niektoré deti sa rozkecaju až v 4 rokoch a je to úplne v poriadku.

cookie29
18. apr 2021

A aké kompetencie majú ti “všetci v okoli” ? Myslím odborné samozrejme. Podľa mna nie je nič horšieho než “jedna pani povedala” alebo “všetci v okoli”. Ak máš pochybnosť, obrat sa na lekára/odborníka

mogaa
18. apr 2021

@kajuska3105 no ak sa rozprávate s ním viacjazyčne, tak tie deti zvládajú určitú kapacitu slov....buď rada že všetkému rozumie a nerieš hlúposti...naša v tom veku hovorila každému mama - teda žena bola mama a muž bol dede.....ale počíta až teraz (má 3) a všetko spočíta len do 5, viac nechce, ak je toho viac ako 5(napr.prsty na ruke)tak zase začne od 1...každé dieťa ide jednoducho svojim tempom a aj vývoj ide svojim tempom....naša v 2rokoch povedala len pár slov(mama, baba, dede, čau.daj, papať,este...ostatné bola hatlaninka...pritom neskôr mali v škôlke deti čo mali 2roky a rozprávali pekne už všetko povedali a čisto....vždy sú deti ktoré sú viac popredu v určitej oblasti - u niektorých je to reč, u iných motorika alebo sú šikovnejšie pohybovo či celkovo v chápaní súvislostí, ono okolo 3-4rokov sa to vyrovnáva....pokiaľ ale nie ste bilingválna rodina tak s ňou hovor po slovensky a nemýl ju s angličtinou....iné je to v bilingválnych rodinách kde 1 rodič komunikuje s dieťaťom len po anglicky a druhý po slovensky....

marzuz89
18. apr 2021

@kajuska3105 veľmi záleží od toho, k čomu ho vedies. Ak s ním počítas, trosku zbytočne ešte aj odzadu, učíš ho čítať písané farby, geometrické tvary, este aj v angličtine.. Prepáč za otázku, ale aký prínos pre neho v 2 rokoch ma, že ho učíš po anglicky co je trojuholník, lichobeznik, kruh?

Alebo to všetko hlavne pasívne prijíma v TV?

Skus sa zamerať na komunikáciu, komentuj mu okolitý svet, pýtaj sa späť na to, čo ste si povedali, veľa vonku všetko pomenovavajte, vysvetľujte si. Veľmi veľa na rozvoj aktívnej slovnej zásoby pomôžu knižky.

U nás sme na začiatku rozprávania viet bravali so sebou von obľúbenú hračku, keď sme išli niečo vybavovať a lepšie mi bolo mat ho v kočíku (nákup, balíky na postu..). A podporovala som ho v tom, aby hracke rozprával všetko, čo vidí. Ze ona ešte vonku nebola a nikdy nevidela autíčko, strom.. Atď, tak ze ho prosím, aby kým prídeme na postu, všetko jej ukázal. Skus. Fungovalo nám dokonale. Pusinka sa nezastavila celú cestu.

Ma 25m a komunikuje v rozvitych vetách, teraz máme aktuálne fazu otázok, doma samé "Maminka co to robíš?" "Kam išiel tatinko?" "Maminka co je to?" 😅 Len tu komunikáciu sme veľa trénovali, veľa čítame, rozprávame sa, žiadne napríklad pasívne prijímanie info cez TV a podobne ❤️

Detičky nebudú rozprávať len tak samé od seba, skus inú taktiku, držím palce

maciatkolulu
18. apr 2021

@kajuska3105 a ocko je cudzinec? Rozpráva naňho len anglicky? Lebo ak nie, potom nerozumiem prečo ho učíte rátať a farby v cudzom jazyku keď nemá zvládnutý materinský jazyk... Toto nechápem a nechápu to ani logopédi, ktorí majú plné ambulancie deti predškolského a mladšieho školského veku. Pokiaľ nie ste originál bilingválne rodina, tak dieťaťu akurát skodis.

mina17
18. apr 2021

dieťa susedov nerozprávalo do 3 rokov nič ani mama baba tata nič len sa smial a v 3 rokoch začal rozpravať cele vety ako dospelí človek ani neračkoval ani nemenil pismena tak tvoj rozpráva len to čo chce, môj malý tiež robí čo chce urob papa ta nie ale na auto keď prejde zakýva 1prstom ale aj tak