Skoro ročné dieťa nestvornožkuje, ani sa nestavia

bubi1121
14. jan 2024

Ahojte, dcerka bude mat o 2 týždne 1 rok.
Nestvornozkuje ani sa nestavia.
Ja uz neviem ako jej pomôcť, ona je sikovna pretacala sa v 4m, cuvala, pivotovala, plazi od 8,5m (asymetricky, ale ked chce vie ist aj pekne) pride mi to ze ide asymetricky lebo vie ze jej to ide rýchlejšie. Na 4 sa da ked sa jej chce, niekedy to nezopakuje aj tyzden. No vobec sa netaha vyssie na kolienka, nevylieza na predmety...sadla si 3x pred týždňom cez sikmy sed odvtedy nič... Od októbra som s nou cvivila cvik na sikmy sed, ten uz zvlada pekne no sadne si iba pri cviceni, staci ze ju dam do tej polohy a ide hore sama..plus cviky na overball, vysoky klak. O 2 dni mame konečne neuro.. Ale stretli ste sa s takym niecim? Ze v roku este dieta nebolo poriadne ani na. 4, nelozilo, netahalo sa vyssie, nesedelo a nakoniec bolo vsetko v poriadku? :( kedy zacali chodit deticky ked boli takto pomalšie? Co sa tyka jemnej motoriky je šikovná, pinzetovy uchop zvlada, blaboce, ukaze veci... Len ten pohyb 🤦‍♀️ ďakujem

pribinak
14. jan 2024

@bubi1121 mizno by som si dohodla pár stretnuti u fyzioterapeuta. Keď sú slabé brušné svaly, vtedy deťom viac a dlhšie trvá kým sa dostanú na nožičky. Možno pár cvikov a slečna bude na nohách
Ročne dieťa by už malo byt viac akčné

bubi1121
autor
14. jan 2024

@pribinak chodíme aj k fyzio, no ona cvici formou hry.. Sme tam mesiac, za ten mesiav si sadne,, dava sa na 4...pred mesiacom ju dr na poradni nevedela este posadiť, ona sa tahala dozadu, fakt neposedela ani sekundu... Teraz sa cez sikmy sed dostane sama hore do priameho a sedi... To je taky najväčší pokrok co je vidno za ten mesiac... Neuro nam da určite vojtovku, nebranim sa jej, ak jej ma pomôcť.. Len som chcela vedieť ci je viac takých deticiek a nakoniec su uplne v poriadku 🙂

paigesy
14. jan 2024

@bubi1121 naša začala stvornozkovat dva týždne pred 1 rokom, a je uplne ok odkedy sa rozchodila , v 1,5 roku som už nepoužívala kocik

nika23t
14. jan 2024

@bubi1121 ja osobne nie, ale v rodine mame dievčatko, ktoré takto svojim tempom šla na všetko pomaly. Aj s nou chodila sesternica na cvičenia, aj všetky vyšetrenie. Par mesiacov po roku sa postavila a odvtedy chodí v pohode. Rozdiel medzi ňou a deťmi, ktoré chodili už pred dovŕšením roka nevidieť.

mogaa
14. jan 2024

nemusí tam byť žiadna diagnóza, len môžu byť oslabené určité partie, práve na to je cvičenie...sama vravíš že cvičenie jej pomáha, ale mesiac je veľmi veľmi málo - reálne výsledky uvidíš po niekoľkých mesiacoch....vojtovka je super, ale bolo treba začať skôr. teraz ju už ťažšie udržíš v polohe v ktorej sa jej nebude páčiť.....ono je jedno čo sa cvičí, či vojtovka, alebo iná metóda - podstatné je, aby dané centrum malo skúsenosti s cvičením s takými malými deťmi....

zuzuliennka1
14. jan 2024

s vojtovkou sa zacina skor, to vas pedi neposlala skor niekam?
pokial sa dieta nestavia na 4, ani inak - tam mozu byt oslabene brusne svaly/diastaza a dobuducna to moze robit problem. moze/nemusi.
stvornozkovanim si dieta posiluje stred tela/brusne svaly a potom sa pekne dokaze postavit.
su deti, co to vynechali a ze nic im nie je, ale moze sa to ukazat neskor. v dospelosti.
oslabeny stred tela potom v dospelosti moze urobit problemy s platnickami, krizami,.. uz v dost mladom veku (okolo 30 napr.)

armica152
14. jan 2024

môj syn neštvornožkoval, a chodiť sa pustil v 15 mesiacoch ale to urobil samostatne nejakých 5 krokov, veľký smiech, potom možno ešte nejaké 2 týždne trvalo kým už začal samostatne chodiť, každé dieťa je iné.

dotka04
14. jan 2024

@bubi1121 jj, náš mal lahku hypotoniu, plazut sa zacal 9,5mes., 4nozkovat 13,5mes🙈 Sedel od 12mes a chodil sam od 15,5mes 🙂 Teraz nema ani 2roky a je na zom pohybovo lepsie nez my, jeho rodicia 😁Vsade vylezie, vsetko prelezie, beha. Za 1 ruku ide po schodoch, “chodi” po kolenach, cuva, vie sa zastavit z behu… Sama neverim, ze takzo ored rokom sa len zacinal plazit🙈🙈🙈

mary174
15. jan 2024

Moj syncek bol hypotonik, plazit zacal v 8 mesiaci, sediet stvornozkovat a stat nataz v 11 mesiaci a chodit az v 15 mesiaci. Teraz ma 19 mesiacov a je nezastavitelny, stale v pohybe. Urcite je fajn dat dieta vysetrit no niektore deti proste su pozadu a nic to neznamena.

cecilia29
24. jan 2024

Moje baby sú pozadu. S prvou som cvičila od 9m a začala chodiť v 17m samostatné. Tato druhá ma 17m a chodí popri nábytku. A je aj menšia na svoj vek. Hlavne ale 1. rok života prespala :D 😀 čiže prito. Dr povedala ze sa nemusím báť. Všetko dobehne. Všetko šlo postupne. Plazenie, stvornozkovanie a sed, postavenie sa, teraz popri nábytku, ...bude aj chodiť🙂

kybel_
14. feb 2024

Ahoj, moja dcerka mala 25.1. rok a stvornozkovat zacala az pred 2 tyzdnami, taha sa uz pekne na kolienka, ale napriklad stale si sama nesadne. Ma hypotoniu, cvicime od jej pol roka ale je to beh na dlhe trate. Chcem ta ale povzbudit, ju videlo fakt velke mnozstvo neurologov, boli sme aj hospitalizovane, robili jej MR mozgu(cakame na vysledky), vsetci hovoria ze je v poriadku. Dolezita je aj mentalna stranka, ak tam nevidis odchylky, a nema viditelne ine problemy, malo by to byt ok, ono sa to upravi, len to chce cas. 🙂 Ale tiez som z toho na nervy, niekedy je to fakt tazke. Pravdepodobne ma len oslabene niektore svaly(brusko, chrbatik). Drzim palce. 😊

bubi1121
autor
16. feb 2024

@kybel_ ďakujem ❤️ aj dcerka zacala stvornozkovat asi 4 dni dozadu 🙂 presne na 1r a 2 týždne 🙂 aj sa dava na kolienka pri nábytku.. Tak snad to pojde 🙂 ona ma tiež hypotoniu, boli sme v Axise na týždeň, a tam ju rozhybali 🙂 2 dni po návrate domov zacala stvornozkovat 🙏