Súrodenec pre prvé dieťa - áno či nie

elizabethgrace
14. apr 2018

Ahojte mamičky 😊 Možno si pomyslite, že to čo je za otázku... no s manželom sa rozhodujeme či mat druhé alebo nie. Ja chcem hlavne kvôli tomu aby naša teraz 10 mesačná mala súrodenca, mala sa s kým hrať a zabávať a samozrejme zažiť ešte raz celé tehotenstvo a ten neopísateľný pocit 💖
Manžel on je jedináčik tak on to tak nevie pochopiť prečo silou mocou chcem ešte jedno, keďže nám je takto v trojici fajn a že malej môžme tympadom ponúknuť viac. A ešte že to budem mat potom aj ja ťažšie s dvomi doma sama.
Ja to len nechcem neskôr oľutovať, že sa s tým zmierim, že nebude a neskôr už nechcem dieťa.

liz_lemon
14. apr 2018

ja som tiež jedináčik a mám 2 deti, vôbec som neuvažovala nad tým, mať iba jedno, lebo byť jedináčik má viac nevýhod, ako výhod

tinaa64
14. apr 2018

V nasej rpdine je velmi vela deti..a poviem ti je to super..maju sa s kym pibrat posrandovat.aj led ke to niekedy tazke s dvoma dermi ale ak si najdete system a rezim je to super..ja mam 4r a 10 mes...a je to super...a nedajboze keby sa nieco udialo tak sa aspon mozu jeden na druheho spolahnut a pomoct si...samozrejme budu aj hadky aj ziarlivostne sceny..mladsia ziarli na starsiu..ked je starsia ri mne tak koniec..hned sa doplazi odtlaci starsiu aby bola pri mne..ale ved mam dve ruky aj nohy tak viem si ich obe naraz pritulit..akrd je to tazke niekedy s nimo ale z druhej strany sa nenudim..kazdy den je s nimi iny ..ano vecer padam na hubu ale spokojna ze je dalsi krasnu den za nami a tesim sa na druhy...podla mna mat surodenca to najlepsie co moze byt..samozrejme ak ich rodicia vedu k tomu aby sa pekne spravali lu sebe a aby sa lubili...na rodicoch je aby podporil autodenecky vztah aby mohol byt velmi pekny..a hlavne nerobit rozdiely medzi nimi..neviem si predstavit ze bu som mala len jednu z nich..a dakujem bohu ze nam dal dve krasne mudre a hlacne zdrave dievcence😉..yalze za mna ano...deti potrebuju aj surodenca...

lilka5566
14. apr 2018

Neboj druhé tehotenstvo bude už čosi iné keď máš doma dieťa 😁😁 ale určite odporúčam druhé dieťa ja mám rozdiel 20 mesiacov a neviem sa dočkať keď sa budu spolu hrať

vanesanova
14. apr 2018

Ak chces urcite do toho chod nebudes vecne mlada a neskor mozes lutovat ze ste sa zle rozhodli urcite je lepsie mat surodenca ja mam len jedno 14 mes.ale ja naopak nechcem uz zazit tehotebstvo ani porod pre mna to bol jeden velky stres a hlavne ja som mala rizikove pre mna je jeden velky zazrak ze mam toto jedno a zdrave nam sa totiz vobec nedarilo vobec otehotniet a maly sa narodil predcasne a velmi kriticky porod som mala.Ale ak by som nemala take problemy ja by som este chcela.

janinah
14. apr 2018

Aj dve je málo....čím viac blízkej rodiny,tým viac vzťahov,lásky a pomoci /aj/v dospelosti .....teraz na to nemyslíte,ale raz tie vaše deti vás budú musieť doopatrovať,jasné,že toto nie je hlavný dôvod mať deti,ale nie je zanedbateľný...nejde len o financie,ide o opateru,lásku,návštevy,starostlivosť...šupnúť starého rodiča do ústavu je najjednoduchšie,len ako to tu bude vyzerať o tých 30-40 rokov nik nevie...jedináčik to nevie pochopiť aké to je mať súrodenca,nijakého nezažil,ak bol niekto sám a potom pribudol brat,sestra,ten to porovnať vie...-

katulka1992
14. apr 2018

ja som tak isto jedináčik a vždy som hovorila, že chce mať dve deti, aby jednému dieťaťu nebolo smutno a malo sa s kým hrať, keď rodičia nestíhajú, alebo sú unavení...momentálne mám dve deti, staršia má 2 roky a mladšia bude mať 2 mesiace...a je to super...našli sme si rýchlo systém...a tiež viem, že sa nevyhnem hádkam, ale to ku tej súrodeneckej láske patrí.v....ale chápem tvoje obavy či mať dve či nie...tiež som ich mala

deti95060810
14. apr 2018

my sme nikdy nerozmýšľali nad počtom detí a život a Pán Boh to tak nejak zariadil že máme 4.... Nesťažujeme si....

wind123
14. apr 2018

Ak mas partnera, ktory momentalne po druhom dietati netuzi, tak to nesil...zbytocnym naliehanim si mozes pokazit vztah a nakoniec aj jeho mozes uplne odradit od druheho dietata...uzivajte jedno, je este malicke a casom mozno aj muz povoli a zatuzi alebo mu to bude jedno...jedno ci dve..daj mu cas zvyknut si na to jedno a na pohodovy rodinny pocit...ak budes tlacit a on Ti nakoniec vyhovie, moze to brat ako tlak od Teba a ked budes potrebovat pomoct s dvoma detmi, distanes odpoved vsak si Ty chcela, tak sa staraj...a to moze povedat aj inak v pohode dobry chlap, ale prinuteny do niecoho co nechcel....resume, chciet musia dvaja alebo musi byt uzavrety kompromis, nasilu to nejde...to si len zeny predstavuju, ze vsak pride na svet a zmeni sa....

sasa1310
14. apr 2018

Nevidím žiadnu výhodu mať jedináčika. Akurát menej starostí, viac peňazí a nič viac. Niečo sa mu stane náhodou v budúcnosti a neostane ti nikto. Poprípade v dospelosti ti odíde žiť do inej krajiny a budete sami úplne. Mám takú susedku, tiež chcela len jedno, venovala sa mu maximálne a teraz jej dieťa je dospelé a žije v ďalekom štáte a je sama. A v slabej chvíľke mi povedala, že ľutuje, že mala iba jedno.
Pamätám si na prípad manželov, ktorých 18 ročná dcéra si dala urobiť prsia, pritom umrela a a ostali sami. A pred 50kou sa im neskôr narodil syn, lebo to psychicky nezvládali.
Kamarátka jedináčik je sama, rodičia zomreli, a ostala na všetko sama. Nemá nikoho.
Ja by som toto svojho dieťaťu a budem egoistická, ani sama sebe neurobila. Mať len jedno dieťa.

pininka
14. apr 2018

Ako sa hovori,jedno dieta je len na strach. Poznam zial velmi vela pripadov kde rodicia ostali nakoniec uplne sami. Dalsia vec je,ze je to pre tvoje dieta ovela lepsie, treba mysliet aj na buducnost, vy sa pominiete a dieta ostane same. Lebo sesternice a kamaratky nikdy nebudu to iste co sestra a brat, aj ked vztahy mozu byt vselijake. Moj muz nechcel o tretom ani pocut,ale zadarilo sa a on je velmi stastny,kazdemu teraz odporuca mat aspon tri deti. Dokonca ked som otehotnela tak mu nevadilo ani kebyze to boli dvojicky.

sense
14. apr 2018

@sasa1310 nuz nieco sav stat moze aj viacerim detom takze dovod mat dve deti ak sa jednemu nieco stane je absurdne...takusto rozletiet sa, doa sveta, ....a ak sa aj jednemu nieco stane to dalsieho nikdy nenahradi..

sasa1310
14. apr 2018

@sense nepísala, som, že nahradí. Ale určite je menej tragické, keď matke umrie dieťa alebo umrie jediné dieťa. Druhé dieťa práve môže byť v danom momente najväčšou oporou. A rozletieť do sveta môžu všetky deti, ale častejšie budú chodiť za mamou dve alebo jedno

lavender273
14. apr 2018

@elizabethgrace

Ja mam jedno dieta a to mi bohato staci 😁
Uz ani neviem ako reagovat na argumenty ze treba surodenca aby sa mala s kym hrat.
Dieta treba splodit lebo chcete vy dvaja nie preto ze prve dieta by malo mat surodenca.

maja22
14. apr 2018

Niet nad to mať súrodenca, s ktorým si rozumieš, môžete si zavolať aj o polnoci, ktorý sa s tebou smeje tak, až vás bolia bruchá a aj tak sa nedá prestať 😀, s ktorým si poplaces, keď príde ťažká chvíľa, s ktorým si urobíte spoločnú grilovačku a strazite si navzajom deti, s ktorým ti čas letí tak, že vôbec nevnimas... Kto toto zažil, vie, že to, čo môže najviac dať vlastnému dieťaťu, je práve súrodenec a nielen jeden... Kto to nezažil, nepochopí a nemá ani potrebu mať viac detí. Ak rodičia aj majú viac detí a nenaučia ich vzájomnému rešpektu a láske, nedajbože nejaké uprednostňujú, ochudobnia ich o to najvzácnejšie, nenahraditeľný vzťah. Viem, o čom hovorím, vidím okolo seba aj tie horšie vzťahy, ale sama zažívam so sestrou ten vzácny a vrele ho odporúčam. 🙂

janadri
14. apr 2018

Ja som jednoznačne za viac detí....

sunnyhoney03
14. apr 2018

ja som tiez jedinacik a podla mna ten surodenec chyba takze urcite este jedno by vam bodlo aspon nech su dvaja....ja mam tiez 2 a mozno by som dala aj tretie ale 2 su super urcite....su rodiny kde maju aj 4 deti

ajko2011
14. apr 2018

Ja mám jedno dieťa - 6 ročného chlapčeka a druhé zatiaľ nechceme a preto aj užívam HAK. Chcem synovi dopriať aj nemožné a viem, že kebyže bolo aj druhé tak by to nebolo možné. Takže preto. 🙂

radacak
14. apr 2018

My sami mame zatial iba jedno .Uz bude mat 8.r
Ale urcite chcem este jedno dieta.Kedy?uvidime ale viem ze urcite ano .Sama mam viac surodencou a aj manzel .

pininka
14. apr 2018

@ajko2011 a ty si myslis ze pre tvoje dieta je zdrave dopriat mu aj nemozne? To asi sotva

ajko2011
14. apr 2018

@pininka je to len a len MOJA vec. 😉

siska53
14. apr 2018

@elizabethgrace pocet deti je vecou dvoch partnerov,kazdy totiz moze mat na to iny nazor... Kazdemu vyhovuje iny pocet deti.. Iny vekovy rozdiel..Ja som za minimalne dve,pre mna aj tri,ale muz uz nechce,nebudem ho silou-mocou tlacit..
Niekomu staci len jedno dieta.

tomiholjubavi
14. apr 2018

moj muž je tiež jedináčik a vraj mu nikdy surodenec nechýbal. je spokojny. jeho rodičia sa preto rozhodli mať len jedno dieta, lebo (okrem toho, že sa natrápili aj s počatím toho jedného), obaja maju dvoch súrodencov. A obaja sa celý život súdili o majetky. Mužova mama bola z bohatej rodiny a hoci sú jej rodičia už 40 rokov po smrti a sama svokra je 7 rokov umretá, ešte furt vedieme súd s mužovou tetkou. So sestrou sa nenávideli a svokra v podstate aj predčasne umrela kvôli nej. Tolko sa sužovala pre jeden súd, až dostala porážku. Svokrov brat zase obral súrodencov o chalupu po rodičoch a tak obaja svokrovci automaticky zavrhli ideu mat viac deti. Svokor doteraz tvrdi, že nikdy by sa neprevinil voči synovi takou otrasnou vecou, ako dat mu brata, alebo sestru - nepriatela na cely život.

Na druhej strane, ja mam sestru a velmi som štastna, ze ju mam. Je to skvela kamaratka. vzdy sme sa jedna druhu ťahali a pomahali si. Mne je skôr luto, že nemam surodencov viac. Lebo takych sestier ako je moja by som mohla mat sto. S každou by som len získala na hodnote.

velmi to záleži od rodiny. Surodenec može byt to najlepšie, ale aj to najhoršie. Ani jedna cesta nie je univerzalne pravdiva, aby sa tu druhu zavrhovalo. Akokolvek sa rozhodnete, nepomylite sa.

katka253111
14. apr 2018

@elizabethgrace ja by som zase chcela druhe, priatel nechce... drobec ma uz 3.5roka, tak aj rozdiel by uz bol vavsi... no ktovir ci raz...

mijka88
14. apr 2018

ja som určite za to dať dieťaťu súrodenca, ak sa teda dá...myslím, že to je pre neho to naj, čo mu môžeme dať...píšeš, že muž je jedináčik, nevieme z akého dôvodu a teda asi mu to takto vyhovovalo/vyhovuje...a ty ako máš súrodencov??? Nie je nad to mať súrodenca, svoje druhé ja...ja mám sestru o 2,5r strašiu, ako deti sme sa spolu pekne prebavili aj pobili 😎 však aj to treba a teraz nie je nad to keď sa stretávame, pomôžeme si s deťmi....takže za mňa určite áno 😉

janci05
14. apr 2018

Ja som napr. jedináčik, ale nikdy som nemala pocit, že mi chýba súrodenec. Mala som pár kamarátok, spolužiačok s ktorými som bola takmer denne v kontakte. (nielen v škole). Tie mi akoby tú sestru nahrádzali. Manžel má síce súrodenca, ale je medzi nimi dosť veľký vekový rozdiel, takže ako dieti sa moc spolu nehrali. Teraz mám aj ja jedno dieťa a obom nám to stačí. Ani jeden netúžime po druhom. Už len keby to bolo opačne a manžel by ma do druhého dieťaťa tlačil a ja by som bola proti, tiež by sa mi to nepáčilo.

Ak zatiaľ len ty sama túžiš po druhom dieťatku tak to ešte odlož. Možno časom aj manžel zmení názor a zatúži po ďalšom, ale mali by ste to chcieť spolu.

asia83
14. apr 2018

@elizabethgrace Ono je to na kompromise, dohode vás dvoch. U nás je to naopak, ja by som si vystačila s jedným, manžel chce druhé. Tak som povedala, že keď bude mať malá aspoň dva roky, môžeme začať. Tak sme sa teraz začali snažiť o druhé. Rozhodla som sa súhlasiť, pretože nechcem, aby malá bola sama, nebudeme tu večne. Tiež by som ešte jedno tehotenstvo chcela prežiť a mať ešte dieťa, keď už viem čo a ako okolo neho. Treba sa dohodnúť, dohovoriť mu, argumentujte.

asia83
14. apr 2018

@lavender273 Ja si myslím, že každý, kto sa dobrovoľne rozhodne mať iba jedno dieťa, to neskôr oľutuje. Každý z iného dôvodu, ale oľutuje. Keď sa niekto rozhodne mať dieťa preto, aby prvé malo súrodenca, je to nesebecké gesto. Proste tí rodičia myslia na to prvé, aby nebolo samé, tým pádom aj to druhé, aby nebolo samé. Ja nepoznám jedináčika, ktorému by nechýbal súrodenec. Ak nejaký jedináčik z hrdosti povie, že mu je dobre samému, neverím.

tomiholjubavi
14. apr 2018

@asia83 mojmu mužovi nechybal surodenec. je pravda, že je trochu rozmaznaný a má jedináčkovské maniere 😀 ale rozprávali sme sa na tu temu neraz a fakt povedal, že je rad, že je sám. a tiež svokor nikdy neolutoval rozhodnutie mat len jedno dieta, za svokru neviem, tu som nepoznala.

ivec16
14. apr 2018

cim viac mame deti tym viac sa zvysuje nasa sanca ze sa aspon jedno o nas na starobu postara... ale je nie je to jediny dovod preco mat viac deti ;)