Bolestivé bradavky a prsníky počas dojčenia

elinka27
11. máj 2011

Bolesť bradaviek,alebo prsníkov, dokáže znepríjemniť krásne chvíle, ktoré mamička zažíva pri dojčení.Bohužiaľ,ešte aj dnes, tradujú fámy,že dojčenie by malo bolieť a bez toho to nejde.Pokiaľ sa bábätko správne prisáva,čo je vlastne okrem iného správny základ pre dojčenie, tak potom dojčenie nebolí,pokiaľ áno,je treba pátrať po príčine.Príčiny bolesti bradaviek sú rôzne, a medzi najčastejšie patrí : nesprávne prisatie bábätka/vznikajú trhlinky-ragády/, upchatý mliekovod /mliečny pluzgier na bradavke/,infekcia /candida albicans,múčnatka, soor, alergia /na krémy,maste, šampóny/,raynaudov fenomén/bolestivé stiahnutie končekov bradavky,kedy bradavka na chvíľu obelie-ďaľej len RF/, kožné ochorenie/psoriáza,ekzém/ a posledná menej častá,ale predsa sa vyskytujúca príčina, je prirastená podjazyková uzdička.Bolesť spôsobená mykotickou infekciou sa často zamieňa s nesprávnym prisatím,alebo s RF.Okrem toho, môže byť príčin viac naraz. Vždy je prvoradé najprv upraviť prisatie,pretože ak je prisatie správne,bolesť sa zmierni.

Trhlinky-ragády sa liečia lokálnymi mastami /napr. Bactobran,framykoin/, zdravá bradavka sa zahojí zväčša do týždňa.Pri trhlinke je doležité aby pri dojčení smerovala do kútika úst dieťatka, vtedy je bolesť menšia a trhlinka sa nedráždi a ani nedôjde k jej zväčšeniu.

Mykotická infekcia-candida, sprievodné príznaky sú, svrbenie, pálenie, bolesť pri spúštaní mlieka, „rezanie žiletiek“, obelenie bradavky, zväčša po dojčení. Treba podotknúť,že mykózu treba riešiť komplexne a nie len lokálne. Treba ju liečiť „zvnútra“ a doležité je liečbu dokončiť,a pokračovať v nej aj keď príznaky zmiznú minimálne aspoň ešte 2 týždne,inak sa vracia. Veľkým zdrojom nákazy je dudlík, ktorý okrem toho že zhoršuje techniku prisatia u dojčených detí, je aj zdrojom infekcie.Na preliečenie „zvnútra“ sa najbežnejšie používajú voľne dostupné výživové doplnky.(tablety Citrovital, Citricidal), na lokálne je vhodné používať niekoľko krát denne v tenkej vrstve antimykotické maste (Canesten, Candibene,Imazol a pod.) tieto sa pred dojčením neúmývaju, pre detičky sú neškodné. Ideálne je vytierať ústa, jazyk a podnebie bábätka gázou vyváľanou v sóde bikarbóna, ktorá neutralizuje ph v ústach a zabraňuje množeniu sa kvasiniek. Vhodná je aj dobrá životospráva, ombedziť sladké jedlá,ktoré v žalúdku kvasia a tým vytvárajú vhodné prostredie pre kvasinky.Prsníky je vhodné pokiaľ možno často vetrať, tma a vlhko sú dobrou pôdou pre množenie kvasiniek, čiže je dobré chodiť bez podprsenky a nepoužívať tampóny do podprsenky. Ak treba odsávať mlieko, je vhodné ručné odsávanie, pretože odsávačka mlieka, može podtlakom poškodiť viac bradavky a aj na nej sa kvasinková infekcia rovnako ako na dudlíkoch, či chráničoch bradaviek drží a môže to zhoršiť priebeh infekcie.

Upchatý mliekovod-mliečny pľuzgier, na dvorci alebo v okolí sa vyskytne biely pľuzgierik nasiaknutý tekutinou, je to vlastne zaschnuté mlieko, kedže je mliekovod upchatý mlieko cez neho nemôže pretekať, zväčsa to býva bolestivé, bolesť vychádza až spod paže.Pľuzgier je treba uvolniť,a robí sa to jeho prepichnutím, treba na to použiť zásadne sterilnú ihlu, vysterilizovanú v čistom liehu,alebo nad ohňom, ihlu necháme ochladnúť a jemne zboku pľuzgierik prepichneme.Ošetríme antibiotickou mastičkou(bactobran,framykoin).Tým sme uvolľnili mliekovod,a pri odsávaní či dojčení už nebude toľko bolieť.Ak je prsník aj zdurený, jemne ho rozmasírujeme, idelalne v teplej sprche, na mliekovod netlačíme len jemne smerom od paže k prsniku masírujeme,aby sa mliekovod uvolnil.Doležité je aby bol prsník správne vyprazdňovaný,aby sa mliekovod neupchával.

RF – sa objavuje na infikovanych bradavkách, je to bolestivé stiahnutie špičky bradavky, ktorá sa akoby odkrví a stratí farbu – obelie,nazýva sa to aj syndróm bielej bradavky.Zjavuje sa väčšinou po dojčení a v chlade, pomáhajú teplé obklady.Po vyliečení bradaviek príznaky vymiznú.

Prirastená podjazyková uzdička sa objavuje u malého precenta detí, jej dôsledkom je, že sa bábätko nesprávne prisáva a poškodzuje bradavky. Spoznáme to podľa toho,že keď dieťatko pokúša zdvihnúť jazyk, tak sa rozšíri a má tvar „srdca“. Ak je príčinou bolesti bradaviek prirastená uzdička, treba vyhladať lekársku pomoc,kde sa táto uzdička ambulatne prestrihne.Dieťatko sa može dojčiť ihneď.

Okrajovo spomenieme ešte zapál prsníka, ktorý sa prejavuje zvyšenou teplotou, začervenaním prsníka, bolestivostou prsníka na dotyk. Pri týchto problémoch volíme studené zábaly zo zelenej kapusty, listy kapusty dáme vychladiť do chladničky, tĺčikom na mäso ich jemne naklepeme, aby pustili šťavu a prikladáme na postihnutý prsník kým nepocítime úľavu, na zníženie teploty možeme užiť Paralen. Doležité je prsník vyprazdnovať ideálne dojčením,alebo odsávaním, ak sa prsník dobre nevyprázdni môže vzniknúť mastídida a vytvorí sa hrčka, ak je na prsníku hrčka, priložíme dieťa tak aby jeho brada smerovala ku hrčke, pri saní je v brade silnejší tlak a dieťa hrčku rozťahá, vyhneme sa tak antibiotikám.Správnu polohu lahšie nájdeme ak si dieťa položíme na posteľ, my sa nad neho postavíme ako psík na štyri a podľa potreby nasmerujeme prsník s hrčkou k brade.

elinka27
autor
17. máj 2011

@kika29 popisujes ze sa nemozes prsnika ani dotknut, a na teplo alebo chlad ti nereaguje?

kika29
18. máj 2011

@elinka27 nie také nemám reakcie. zaujímavé je že dnes ma už zase bolí menej aj ked ho cítim miestami ale nie tak ako v čera. mám po prvej elektroliečbe,ultrazvuku a masáži. fyzioterapeut mi vyšetril aj prsia / je bývali gynekolog/ a všetko v poriadku. tak uvidíme o týždeň. na chrbte mám niečo zablokované a ked mi to stlačil bolelo ma to velmi. mám trocha krivú chrbticu a jednu lopatku vyššie. dnes ma poriadne popreťahoval ponaťahoval všetko pukalo 😀 snad už bude lepšie dúfam 😅 zatial som malú od kojenia neodstavila. lieky neberiem žiadne. ked ani toto nepomôže tak odstavím kojenie a nasadia mi lieky.

elinka27
autor
18. máj 2011

@kika29 nevidim dovod preco by si ju mala odstavit, zavisi od toho ake lieky ti predpisu, ak vie lekar ze dojcis mal by na to brat ohlad.Skor ako to urobis porad sa so @strapco13 ohladom tych liekov, zeny pri omnoho vaznejsich diagnozach co ja viem dojcili bez rizika

kika29
18. máj 2011

@elinka27 ked budem mať lieky tak napíšem a poradím sa svami 😉

tamoulik
21. máj 2011

@elinka27 AHoj, teraz som citala ten tvoj prvy clanom a iba komentar ku kapustnym listom, tie by nemali byt na zapal prsnika, na ten sa ma pouzivat okrem ineho suche teplo (http://sites.google.com/site/vasamamila/Home/po...) , kapustne listy su na znizenie nadprodukcie mlieka...

v.elen
21. máj 2011

Ahojte, potrebujem poradiť, mám bolestivé prsníky, ale nie sú začervenané ani nemám žiadne hrče.. Dosť mi reagujú na zimu a vtedy ma bolia.. Teplotu nemám.. Môže sa jednať o zápal prsníka?

atrami
21. máj 2011

@v.elen , z toho čo si napísala je viacero možnosti. Skús napísať presnejšie, kde Ťa bolí, či Ťa bolí len jeden prsník alebo oba. Či po nakojení bolesť ustúpi.
Mohlo by ísť o naliate prsníky, zápal, nepriechodný mliekovod, takže potrebujeme viac informácii.
Ale v skratke pri naliatých prsníkoch , pomože odsatie mliečka.Máš pocit, že ti prasknú-neviem to inak opísať. Pri zápale je psník bolestivý, skor pri dvorci a može byť začervenaný- pomože studený obklad. Pri nepriechodnom mliekovode, je bolesť bližšie k podpazušiu- pomože rozmasírovať postihnuté miesto a teplý obklad.
Čo sa týka reakcie na chlad, može to byť z dovodu, že prsníky nie su ešte zvyknuté na časté kojenie.

v.elen
21. máj 2011

@atrami Ďakujem za odpoveď.. naliate prsníky moc nemámänemám pocit, že by mi išli prasknúť.. všetko si stihne vytiahnuť malinký.. dúfam, že budem mať dosť mliečka.. Prsník je bolestivý aj pri dvorci, ale nie je začervenaný.. Možno ozaj nie sú prsníky ešte zvyknuté na časté kojenie.. Dnes už mi to trošičku ustúpilo.. Inak beriete niekto homeopatiká na podporu kojenia Ricinum communis? Ja som začala v nemocnici, baby odporučili.. nemôže to byť aj z toho?

elinka27
autor
21. máj 2011

@tamoulik ja som pouzivala kapustne listy po dohodne s mojou LP na zapal prsnika a prave to mi pomohlo 😉

atrami
21. máj 2011

@v.elen , aj ja som ich brala-ricinus communis . Pri bratí sú podmienky, aby mali účinok. 5-10 guličiek necháš rospustiť pod jazykom. 1/2 hodiny po užítí, nejesť ani nepiť. Homeopatiká sa nemajú radi s mentolom, teda opatrne so žuvačkami, cukríkmi s obsahom mentolu.
Ak máš pocit, že máš prsníky horúce, pomože studený obklad.

dugyna
21. máj 2011

@v.elen ako spomenula @atrami ricinus communis tak sa uziva 3krat denne 5 guliciek,ale skor by som vsadila na senovku a benedik, aniz fenikel...pripadne moliu a costi.

strapco13
21. máj 2011

@tamoulik @elinka27 ano kapustne listy mozu znizit laktaciu..ale pouzivaju sa aj pri mastitide, ci inach bolestivych naliatiach prsnika .. pri mastitide sa aplikuje teplo pred kojenim a po kojeni chladive obklady
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/02/upchat...

strapco13
21. máj 2011

@v.elen @atrami ak su bradavky citlive aj mimo kojenia..moze ist o mykozu

elinka27
autor
21. máj 2011

@tamoulik suhlasim s tym ako pise @srapco13 teplo pred kojenim a po kojeni studeny oblkad, vzhladom k tomu, ze mastirida sa vyskytuje casto prave pri nadprodukcii je studeny kapustny zabal na mieste, a prinasa aj ulavu nakolko prsnik byva pri mastidide rozhoruceny.

v.elen
22. máj 2011

@strapco13 áno bradavky sú citlivé aj mimo kojenia.. Inak mám ich aj trošku rozhryzené, ale nič vážne, možno ma to bolí aj preto..Inak mykóza sa ako lieči? Asi treba ísť k lekárovi, že? Sama to asi nijako nevyliečim ☹

tamoulik
22. máj 2011

@v.elen Pokial by islo o mykozu, tak by babatko mohlo mat v puse zabku (soor) a pravdepodobne aj plienkovu dermatitidu (zapareniny), ale nemusi mat ziadne priznaky...pri kvasinkach je bolest skor paliva, a vacsinou sa vyskytuje pred skoncenim dojcenia alebo tesne po...odporuca sa davat si citrovital (kvapky alebo tabletky), moze sa davat aj ako prevencia, pripadne ak su aj bolestive bradavky, tak si dat predpisat univerzalnu mast, zlozenie aj vsetky info v tomto dokumente https://docs.google.com/document/edit?id=1KFxs8.... A vylucit zo stravy cukor, bielu muku a kvasnice, ktore su zivnou podou pre kvasinky.

v.elen
22. máj 2011

@tamoulik Ďakujem za radu.. myslím, že v pusinke nemá nič, ak má biely jazýček to je len od mliečka nie? A bolesť je pri prisatí a potom už nie.. Možno si ozaj musia prsia zvyknúť na časté prisatie.. Malinký má totiž len 11 dní 😉 uvidíme čo bude ďalej..

elinka27
autor
22. máj 2011

@v.elen aby som uviedla veci na spravnu mieru,nemaj mi to za zle @tamoulik ale nevsimla som si, ze by si mala zaujem byt v nasom "time" pokial mas o to zaujem budeme len radi a radi ta vyskolime aby si vedela podavat spravne informacie.

@v.elen pokial ma biely povlak na jazyku ano moze to byt aj od mlieka ale ak by to od mlieka bolo islo by to volne umyt s prstom ci kapesnikom dole, pokial to nejde moze sa jednat o mykozu. Pri mykoze su bradavky bolestive aj mimo dojcenia, mozu reagovat na chlad, koza na bradavkach moze byt akoby oslahana vetrom.Zdrava bradavka sa zvycaje do tyzdna zahoji ak keby ju mas rozhryzenu, pravdepodobe nespravnym prisatim vznikla tato bolestivost v kombinacii s mykozou.Mozes citit "zilety" pri prisati a pod. Zatial skus natierat Canestenom ten nemusis pred kojenim umyvat, co najviac prsiky vetraj, nenos pokial sa da poprsenku, ani tampony do nej. Citrovital tablety sa uzivaju 4x denne prvych par dni neskor potom uz len 3x denne 2x denne 1x denne az ich postupne vysadis. Bolo by dobre potierat si bradavky aj dvorce citrovital roztokom s kvapiek, na 100ml vody asi 20-25ml kvapiek, nechas uschnut volne a az potom nanasas mast.Presnejsie davkovanie upravi ked tak @strapco13. Aby som sa vratila k tomu bielemu povlaku v pusinke?Pouzivas dudlik?Ten moze byt zdrojom infekcie, skus ci ten povlak ide dole ak nie napisem ti ako dalej😉 Pises ze ma dieta len 11dni, preto este raz ta poprosim aku presne bolest pocitujes, co presne znamena ze su citlive aj mimo dojcenia?/mozno su len citlive na zaciatku to byva kym si bradavky privyknu, mozno ani nejde o infekciu/

tamoulik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elinka27
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tamoulik
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
elinka27
autor
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
riamim
1. jún 2011

Ahojte. Dojčím už dva mesiace a včera som si našla v podpazuší hrčku. Nebolí na dotyk, ani nie je pohyblivá, priemer môže byť tak 2 cm. Mám s tým ísť pre istotu k doktorke, či to môže byť len upchatý mliekovod? Inde hrčky nemám, len túto jednu. Môžem si dať spraviť sono, keď dojčím? 😒

dugyna
2. jún 2011

@riamim treba s tym ist k doktore ech ti spravi sono-moze sa ked dojcis.

dankakk
4. jún 2011

Ahojte. Teraz je to 4ty týždeň čo plne dojcim. Jedinú bolest čo som pri dojceni pocitovala bolo pri prvom "cucnuti" pri každom dojceni. Maly sa prisava dobre, nastudovala som si to 🙂 no ale posledne tri dni cítim bolest v oboch! prsiach par sekúnd po nacicnuti. Boli to na bokoch prsnikov, je to taká rezava bolest. Trvá chvilocku, potom uz je kojenie do konca ok, úplne vpohode. Je to normálne? A ešte jedna otazocka, v noci (malinko aj cez den) mi z duheho prsa pri kojeni vytecie veľké množstvo mliecka, niekedy mám nočnú koselu mokru az po pas. Je to nejaká prirodzená regulácia množstva mlieka? Vďaka za vaše odpovede🙂 Danka

strapco13
4. jún 2011

@dankakk pocas setonedelia je tvorba mliecka nevyrovnana..vacsina mamiciek ma nadprodukciu /pri spravnom dojceni/, cize to vytekanie mliecka je normalne..niekedy to ustupi skor, inokedy neskor...skus si vtedy zatlacit na bradavku, alebo ju prskrtit dvoma prstami..moze to ustat ..ale pri dalsom kojeni sa mliecko spusti aj tak..lebo hormony ktpore sa uvolnuju pri spusteni mliecka ucinkuju v oboch prsnikoch, nielen v tom, ktpory je narade
k tej bolesti..bolest pri nacucnuti je typicka pri zhorsenom prisati...cie je mozne, ze to prisatie nemate uplne idealne..spravne je asymetricke..v puse je vacsia cast dvorca pod bradavkou ako nad bradavkou, pery vyhrnute, do prska je vnorena brada, nostek je volny
ale je mozne ze ta bolest co popisujes je vlastne sprievodnym javom spustenia mlieka
medzi kojeniami nemas bradavky citlive dotyk, chlad? nejake gfarebne zmeny na prsniku, hrcky? nemas prasklinku na bradavke?

dominika1988
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
dankakk
5. jún 2011

@strapco13 vdaka za odpoved🙂 asi mas pravdu s tým prisatim. Maly sa prisaval ok, ale mám pocit, zeako sme ho naučili na dudku (nakoniec som musela dat dudel, lebo uz objavil palcek na rúčke a ten skončil celucicky v puse :( ), otvára menšiu pusinku a vsaje malú časť dvorca. Ťažko sa mi kontroluje vkladanie bradavky, lebo sa dost vrti a bojuje rucickami...

strapco13
5. jún 2011

@dominika1988 a nechces vratit dietatko na prsnik?
skontroluj si bradavky ci tam nemas ranku, moze sa jednat aj o mykozu, rovnako odsavacka nemusi sediet
napis viac
su bradavky citlive aj medi odsatiami, alebo len kratko po odsavanii? hrcka na prsniku, farebne zmeny?
teplota?

strapco13
5. jún 2011

@dankakk miesto dudla mu ponukaj prsnik a upravuj prisatie na prsniku ked sa pricucne..nedavaj ho dole aby nebol stresovany
skuste odtranit ten dudel kym nenarobi sarapatu...infekcia, zhorsene prisatie, odmietanie prsnika,
v situacii kedy by si cmulal palec alebo mas chut dat dudel, ponukni prsnik..aj tak idu tepla, nech sa napije
ze sa vrti..bude este horsie 😅