Deti s plochými nohami. Nosili ste na doma topánočky?

jana776
20. mar 2011

Ahojte mamicky deti s plochymi nozickami, kedze prave riesim dilemu co dat mojej 14m dcere na doma - ci papucky alebo iba protismykove ponozky, rada by som sa vas opytala ci ste nosili na doma papuce alebo ortopedicke topanky alebo ste chodili naboso?
Je mi jasne ze na plochu nohu vplyva vela veci, ale toto ma tiez svoj podiel.
Dakujem za vsetky odpovede.

judith_he
20. mar 2011

Ahoj, mam 9 mesačneho drobca a pomaly začina chodiť. Pani neurologička mi povedala, že keď už začina stať, že mu mame kupiť topanočky s vyššim viazanim... nosil chvilu tie klasicke detske papučky, ale aj tak ho nechavam najradšej naboso, to je vraj najlepšie pre detičky, tak neviem, problem s plochymi nôžkami zatial nemame... Ale osobne si myslim, že doma naboso 🙂

maryanna
20. mar 2011

pokiaľ máte koberce tak naboso, či v ponožkách je to oka, pokiaľ máte podlahy tak určite nejaké topánočky.....podlahy sú cesta ku plochým nohám....veľkú úlohu hrá aj genetika, či máte v rodine ploché nohy, u nás v rodine ploché nohy sú, ja ako malá som nosila topánky s klenbou, ortopedické a podobne a noha sa mi upravila už nieje až taká plochá ......
ja mojemu dávam papučky , nie ortopedické, iba RAKy, niekedy mu dám len ponožky......a to máme podlahy........
na boso je najlepšie deťom chodiť hlavne vonku po tráve, resp. po nerovnom povrchu, aby sa krásne nožka upravila, prispôsobila (napr na záhrade a podobne) ostatné povrchy radšej obuv..........

anjelicek26
20. mar 2011

Ortopedicke topanky su pre deti s DIAGNOSTIKOVANOU vadou, poskodenim, nie pre bezne deti! Fixovanie nozicky a clenka moze skor poskodit ako pomoct dietatu, ktore tento problem nema. Ak dieta potom nema tuto umelu "oporu" v topanocke, este skor zacne captat, lebo nema spevneny clenok!

Topanka je len OCHRANA pre nohu, proti chladu a odreninam, ma byt co najlahsia, podrazka co najtensia a ma mat kontakt s podkladom, citit nerovnosti, dieta sa tak nauci "rolovat" nohu a tvaruje si samo klenbu.

Doma rozhodne naboso, ak mate dlazbu ci plavajuce podlahy (bez podlahoveho kurenia - len z dovodu smyklavosti) tak staci protismykova ponozka. Nic viac. Aj v lete vonku co najviac lietat po travniku naboso. Nic lepsieho nemozes pre dcerku urobit, ako dovolit nohe sa prirodzene vyvijat.

Väcsina deti, co udajne mala ploche nohy - s toho normalne vyrastla. Je to vyvojove stadium chodidla u mnohych deti. Nie dovod na paniku. Treba fakt zvazit pre a proti.

andika10
20. mar 2011

moja dcera ma tiež ploché nohy ale ortopedycke vložky používame len von, doma su naboso, a vlete aj vonku na dvore, neviem či to je pravda naša dr. tvrdila že všetky deti do 2 rokov maju ploché nohy 😒 ešte chcem podotknuť, ortop. vložky máme od ortopeda

abbey1
20. mar 2011

Nohy ploché nemáme a verím,že ani najmenšia nebude.Viem čomu sa vyvarovať.Musím len s súhlasiť s anjelicek26.Ak sa človek radí s odborníkom je dobré vyberať lekára,ktorí sa ďalej vzdeláva a vie ako veda i ľudské vedomie pokročili.Skúste si vy mamičky dať na nohu pevnú topánku s fixovanou pätou a pevnou podrážkou a potom pobehujte a robte úkony ako vaše deti.Hrôza.Preto aj my dospelí radi vyzujeme topánky a papuče a kupujeme si pohodlnú obuv.Všimnite si ako dieťa chodí naboso a precvičuje si celé chodidlo a ako chodí v pevnej topánke ako malý robot.takže dnes sa odporúča mäkká podrážka,pohodlná topánočka alebo chodenie bosí.Vložky a pevnú ortopedickú obuv by mal predpísať odborním.Do 3 rokov nie je detské chodidlo tvarované-myslím tým,že klenda sa vyvíja.

latvia
20. mar 2011

ploche nohy bude mat po mne, k ortopedovi pojdeme az po 2. roku, kedy by sa mali zacat davat aj topanky ortopedicke, do 2 rokov je plochonohost u viacerych deti, nema sa riesit topankami, ako popisala vyssie anjelicek26

bambola
20. mar 2011

Akurat dnes som sa pytala ortopeda co mam malej obut, a ci vobec nieco, ked sa zacne stavat popri nabytku a chodit. Tak mi povedal, ze na plavajucej, dlazbe a proste na tvrdom topanky so spevenenym clenkom a na trave, strku , piesku.... kludne bose 🙂 navyse ak mas v rodine predispoziciu na ploche nohy tak vraj tym duplom tie topanocky. ja bohuzial mam klesnutu klenbu tak pri malej dam na to pozor. ortoped ma navyse o dva tyzdne mladsieho syna ako nasa mala a povedal, ze on pri nom bude takto postupovat 🙂

syslica
21. mar 2011

Do dvoch rokov sa vôbec nedá hovoriť o plochonoží, pretože všetko skresľujú tukové vankúšiky, kedysi ordinovali ortopédi vložky až od 3 rokov, teraz už aj 2,5 ročné deti ich dostanú bežne. Oba sysle sú ploskáči, doma majú na prezutie topánky s klenbou (máme dosť zima), vložky len na von, veľa však behajú bosí, hlavne po tráve v záhrade v lete. Na prevenciu plochých nôh: urobiť "chodníček" ako ho používajú v rehabilitačných centrách - chodiť po kamienkoch, kožušine, fazuli zašitej vo vrecku... fantázii sa medze nekladú...

ikke
21. mar 2011

s tym spevnenym clenkom je to zaujimave... - moja stara mama mala cely zivot ploche nohy a minimalne od svojich 45 rokov nosila iba topanky so spevnenym clenkom a ploche nohy sa jej este viac zhorsovali... 🤐 okrem toho, pre dieta, ktore prakticky viac lezie po styroch nez chodi, je to mimoriadne nepohodlne a nozicka sa prave pri tom lezeni v topanke so spevnenym clenkom nemoze vobec prirodzene formovat (vsimnite si, ako maju deti chodidlo pekne prehnute do klenby, ked stvornozkuju 😉 )
ergo, logicky mi z toho vychadza, ze je skor spravny nazor ortopedov, ktori prave u takychto malych deti odporucaju co najviac chodit naboso alebo v ponozkach, neskor v topankach s velmi makkou podrazkou a spevnenou PATOU (teda nie sandalky), nie clenkom. ako tu uz niekto pisal (v inej diskusii), dieta v topanke so spevnenym clenkom chodi ako robot, co ma od prirodzeneho vyvoja na miiiile daleko...

monikapalo
26. mar 2011

Ahoj, ja som malemu od prveho krocika davala sandalky s pevnou patou, na boso sme ani nechodili, nakolko mame smyklavu podlahu, nepomohli ani protismyk. ponozky. No a mali sme aj problem vobec zacat chodit, tak sme sli k neurologicke, ta nas poslala na Vojtovku a vcera, ked sme boli na kontrolu, tak nam povedala, ze chodza vsetko OK, ale maly bude mat asi plochu nohu. Takze ani tie moje sandalky vela toho nenarobili, aj ked podotkla, ze na nozicke su este tukove vankusiky, ale vraj mame chodit cvicit Vojta dalej, aby sme tomu predisli. Tak som zvedava, ako sa to bude vyvyjat. Mimochodom , otec ma tiez ploche nohy 😉

iwuskaaa
26. mar 2011

Zaujímavá téma 🙂 . My chodíme k ortopédovi od 1,5 roka. Išli sme k nemu s tým, že sa nám zdalo, že Dávidko zakladá nohy dovnútra. Podľa neho to bolo normálne, veku primerané. Jedine čo sa mu nezdalo bolo, že má "mäkké" členky s náznakom, že mu utekajú trošku dovnútra. Predpísal mu ortopedickú obuv, sandálky. Mne sa zdá, že sa nič nezmenilo, nohy zakladá tak či tak - nesmerujú rovno, ale idú obidve akoby k sebe a dokonca sa mi zdá, že má sklon k čaptaniu 😒 . Neviem, či som to vysvetlila správne. Máte niekto podobnú skúsenosť, problém? Neviem ako to riešiť, pomaly ide mať tri roky a myslím, že je už neskoro niečo s tým začať robiť ☹

natashkaa
26. mar 2011

Cely problem spociva v tom, ze bioloicky je nasa noha prisposobena chodeniu na boso vtedy sa vsetky jej casti vyvyjaju spravne ALE POZOR len na vonkajsom nerovnom terene. Teda ako vela odbornikov vravi, je velmi zdrave chodit na boso po trave hline piesku strku (tak ako je to v prírode prirodzene dane) Nerovny teren masiruje a prirodzene formuje nohu a napomaha spravnemu precvicovaniu svalstva. NAOPAK ROVNY CI PLOCHY TEREN je v prvych fazach chodze vyslovene neprirodzeny a ak je v takomto nozicka navolno alebo naboso nedochadza k spravnemu pruzeniu a nozicka sa moze zle vyvyjat. Dochadza k tupým dopadom navyse co vela ludi nevie dochadza aj k otrasom v hlavicke (ôebo deticky nemaju koky tak ladne koordinovane chodia tupo ako maly slonici ked sa ucia a tvrdym dopadom na rovnu plochu sa naraz znasobuje) Preto v pripde domaceho prostredia je priam nutne aby nozicka bola spravne fixovana. T.j v topanockach s pevnou patou spickou ohybajucou sa v prvej tretine NIE V PLOVICI!!!

fogpi
16. jún 2011

rozhodne by som na doma nedávala naboso, najlepšie obuv s pevnou pätou 😉

miriiama
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
brmbo
23. apr 2013

Mne včera povedala dr že má dcéra poloche nôžky nemá klenbu.som jej kúpila ortopedicke papuče do škôlky aj na doma a ortopedicke vložky do topánok ale aj tak say zdá že tie vložky sú mäkké?aj vy máte také?aj cvičime na nohy dúfam že ro zabere,má 4 rocky dakujem za odpoveď

maja2039
23. apr 2013

do troch rokov len RAK tpanočky,doma papučky naša má 9r. ešte stale nosíme ortopedicky vložky do topanok čo nemajú tvarovanú stielku
http://www.rak-obuv.sk/

fordikford
23. apr 2013

noja mala ma tiež ploche nôžky a mame sandalky protetika zo sanity ale sú dvojake my máme tie tvrde tie mäkke nie su dobré potom praskaju treba pýtat len tie z tvrdou podražkou alebo treba íst za ortopedičkou nech dá lístok a spravia presne na nôžku na klenbu v špecialnej sanite niečo ako protetika tam maju aj sandalky aj papučky alebo len vložky podla toho sa aj dopláca

miskatn
19. sep 2013
palomka
19. sep 2013

ja som zasa niekde citala, ze do 6r veku dietata sa noha tvaruje a potom sa zistuje ci bude mat plochu nohu 😕 uz som z toho mimo 😀 dcera od kedy sa postavila na nohy, tak jej paty isli dovnutra a pouzivali sme do 3r topanky, sandale a papuce z pevnou patou...teraz sa mi vidi, ze je to uz lepsie (4,5r)...tak ked pojdeme najblizie k doktorke opytam sa jej ci nas ma poslat k ortopedovi

tanapeta
19. sep 2013

ano nosili sme ortopedické sandále kožené a so spevneným kotníkom samozrejme. Čím viac sme nosili, tým sme mali lepší výsledok vždy na kontrole.
Ale až teraz čítam, že vy nič nemáte,,takže vy nenoste. Ortopedické sú len pre deti, ktoré majú ploché nohy.
Ale určite dávam kotníkové topánočky, teraz hlavne ako začína chodiť. AJ na doma pevné topánočky. Ale nie s klenbou vystúpenou..to nie

elenapol
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
gabivana
28. feb 2014

ahojte... dnes nam na ortopedii povedali ze mame ploche nohy plus lahky planovalgus a valgoznu deformaciu v kolenach. predpiali nam ortopedicke vložky plus ortezy. Ma to niekto z vas ,mam sa bat??? upravi sa jej to?? ma 2a pol roka ale nestazuje sa na ziadnu bolest....Chcela by somjej kupit nejake papucky ale topanky na doma poradte nieco... dakujem

marijanakatja
4. mar 2014

ahoj, skusla si Vivobarefoot?

opicka60
13. mar 2016

@iwuskaaa zdravím Vás. Dcérka má 14 mesiacov a tiež dáva pravú nôžku dovnútra. Chodí za ruku a púšťa sa aj sama, ale prejde len kúsok. Rozmýšľame ísť za ortopedom alebo sme ešte dostali radu obuť papucky bez klenby naopak. Doteraz nosila papucky s klenbou znacky Rak, bo moja mamka hovorila, že také má iba nosiť. No teraz uvažujem, či som neurobila chybu, keď som ju poslúchla.

kvetinkaseveru
10. mar 2018

Ja by som sa chcela spytat mamiciek, co odporucaju na doma pevne topanocky, ako sa ma dieta v takychto topanockach hrat. Ved mala je stale vseliako poskladana na podlozke ked si stavia alebo cita, davate ich zakazdym dole? Dakujem.

kubkovamama
10. mar 2018

@kvetinkaseveru ahoj,moja ma 15mes a stále má papučky členkové,dávam dole iba na kŕmenie a do ohradky.Zatial nechodí,iba sa presúva popri nábytku-naboso nevedela a skruca preteky pod seba.Vystriedala dom viac typov,naj látkové z Deichmann,s otvormi.Nieco ako Rak.Poucila som sa na synovi,ten chodil aj bosy,aj obyc.lacne botky a teraz v 10r ma otrasné chodidlá

27jozef
17. jan 2019

v ortopedickej obuvi este viac ochabne svalstvo klenby.i s ort.stielkou.mozno to vydvihne trochu ale svalstvo je viac ochabnute.z pouzivania sa stane nutnost.lebo bez toho sa klenba prepadne.treba chodit naboso aby sa posilovalo svalstvo klenby.