Mam ísť študovať za učiteľku?

22. sep 2022

Zdravím...Rozmýšľam či ísť študovať učiteľstvo... vidím ako stále spoločnosť učiteľov "zhadzuje", ponižuje, nerešpektuje a finančne tiež nie sú dobre ohodnotení. Ak ste učitelia šli by ste ešte raz na vysokú školu s učiteľským zameraním? Alebo by ste sa vybrali iným smerom?
Prečo má veľa ľudí potrebu si brať učiteľov do úst? (Neustále počúvam, že nič nerobia, 45min hodina, len piju kavičky, 2mesiace prázdnin....Viem, že je to uplne inak, otec je učiteľ a z práce si nosí prácu domov, opravuje, pripravuje sa na ďalší den, vymýšľa aktivity, vyhľadáva ich na internete, koľkokrát je tu pre študentov a ich problemy atd..) otec ma odhovara, že si mám vybrať niečo ine... Ake sú pre a proti? Ďakujem 👍

domiklik
22. sep 2022

Učiteľstvo je nedocenena oblasť a pochybujem, že sa to tak ľahko zmení...

adri266
22. sep 2022

ja som vedela, ze chcem byt ucitelkou uz v case, ked som si rozkladala babiky a ucila ich. Dostat ucitelsky zapisnik bol pre mna najlepsi darcek 🙂
Pre mna to nie je praca, ale poslanie. Ak to citis rovnako, chod do toho. Ale ak to chces robit, aby si dostala dobry plat, dvakrat si to rozmysli.

frantisska
22. sep 2022

asi v prvom rade si musis ospovedat na otazku, ci mas tak rada deti, ze chces byt nimi obklopena cely zivot, ze ti s nimi bude lepsie ako v dospelackom pracovnom kolektive ... a potom, co by si chcela ucit, ci su to predmety, ktore ta naozaj bavia a teda budes to aj tak ucit. Ja som si vybrala take, s ktorymi si viem aj privyrobit ak treba, a zaroven je to uzitocne aj pre moje vlastne deti. Ale chapem aj otca, ze ta odhovara. A inak, vela ludi co studuje ucitelstvo to nakoniec nerobi, cize nic nie je stratene ak aj zistis, ze si sa zle rozhodla. A zaroven vela ludi, hlavne mamiciek na materskej si popri doraba pedagogicke minimum, alebo specialnu pedagogiku, lebo zistia, ze to je to, co chcu robit.

deti95060810
22. sep 2022

aj medzi učiteľmi nájdeš flákačov... ale v každom povolaní sa nájdu vyhorení
Viem veľmi dobre vysvetľovať, ale učiteľku by som robiť nechcela...

autor
22. sep 2022

@adri266 otec mi to tiež hovorí 😀 odhovara ma, ze to nie med lízať. Bol by najradšej,ak by som šla na inú školu.

@frantisska chcela som študovať angličtinu alebo 1.stupen. no neviem 🤷

luccija
22. sep 2022

Dnes som citala, ze o 3 r bude chybat 8500 ucitelov.Mozes popri uceni doucovat, neskor si prenajat miestnost a viaceri doucovat, otvorit si kruzok mas vela moznosti co mozes do buducnosti robit.Ale ja by som si vybrala nieco ine ine je, ze by Ta to bavilo, tlaky od riaditelov, zvacsa zensky neprajny kolektiv, rodicia, ktori stale nieco riesia, plusy fajn pracovna doba, prazdniny, vela prac.ponuk.
Nad cim inym este uvazujes?

kajkajanka
22. sep 2022

Nie. Ja som išla do toho, lebo som to vždy chcela robiť a našli sme sa s mužom na škole. Dvaj učitelia. Naše deti vidia, na čo všetko nemáme. Úprimne, už by som to neurobila, aj ked ma práca baví, milujem učenie, ale máme strasne vela roboty a obaja v poslednej dobe rozmýšľame kam a čo by sme išli dalej robit. Učitelia nikdy nemali a nikdy nebudú mať peniaze a z dobrého pocitu sa moje deti nenajedia.

autor
22. sep 2022

@kajkajanka moji rodicia su rovnako obaja učitelia, mama však učila len par rokov romske deti, neskôr začala podnikať. Viem, že ak by boli obaja ucitelia asi nemáme všetko to, čo teraz...aj preto to zvažujem...

zmrzlinka2021
22. sep 2022

Na slovensku si spolocnost ucitelov nevazi preto, lebo pre slovensky lud vzdelanie je nič. Nevazime si vzdelanie, nevazime si mudrost, nevazime si vedomosti, pokrok a preto vela mladych, sikovnych a mudrych ludi tuto krajinu opusta.

Toto je zial krajina, kde ujukaju najviac dezolati, co ledva spravili tri ludove, ale "maju sedliacky rozum", a preto to tu aj tak vyzera.

A co je smutne, zial vela ludi studuje kvoli titulu, nie kvoli poznatkom, vzdelaniu

cukrikovavila
22. sep 2022

štúdium pedagogiky ti dá oveľa viac než len oprávnenie učiť 🙂 naučíš sa čo-to z psychológie, ak pôjdeš študovať kombináciu SJ + ďalší jazyk, môžeš sa rozhodnúť byť tlmočníčka alebo jazyková redaktorka, lektorka... ja som so svojou voľbou spokojná, aj keď mi škola na prvý krát nevyšla a nedokončila som ju, študujem to isté opäť a vidím v tom väčší potenciál. Takže ak zvažuješ, ja by som povedala prečo neskúsiť? Nebudeš limitovaná len tým, že doštuduješ a musíš ísť učiť 🙂
Určite ale nechoď na PEP (škôlky), to ťa nikto nezaplatí a na škole bývajú na tento odbor najväčšie "sitá"

adri266
22. sep 2022

Takto. ako kazda praca ma ucitelstvo svoje vyhody a nevyhody. Mne vyhovovalo, ze som mala dovolenku, ked mala dcera prazdniny. Ze som ju mohla pocas prazdnin vziat do prace, ked sme uz nastupili. Ze si mozem robit pripravy doma a nemusim byt 8 hodin v skole. Ucim jazyk, teda nemam problem s uvazkom. KOlegovia, ktori si v ybrali predmety, ktore sa ucia raz do tyzdna, mavaju problem s uvazkami, teda poriadne si premysli, co chces ucit.
Mna bavi ucit aj na 1. aj 2. stupni. Bavilo ma ucit aj na SS a skor by som ju uprednostnila kvoli jazyku, lebo postupne citim, ze moja ANJ sa rokmi zhorsuje.

Nevyhody si vypisala sama vo svojom uvodnom prispevku.

autor
22. sep 2022

@luccija uvažujem ešte nad architekturou/bytovym dizajnom...poprípade ekonomická. Nie som este rozhodnuta... Mozno to nakoniec bude nieco uplne ine.😀

autor
22. sep 2022

@zmrzlinka2021 smutne ale trefné...

retep00
22. sep 2022

Ahoj, ja som tiež riešila takú dilemu. Ísť, neísť? Išla som si to vyskúšať, keďže mám SOŠ pedagogického zamerania.. najprv ako asistent učiteľa, neskôr aj ako vychovávateľka v škd. Zistila som, že práca učiteľov je nedocenená, majú okrem vyučovania aj množstvo papierovej práce, nehovoriac o dnešných deckách a večne sťažujúcich sa rodičoch, ktorí im chodia kričať do tváre už hocijaké blbosti. 🙂 Takže najlepšie by bolo, ak by si si to skúsila na vlastnej koži a sama uvidíš, či ti to vyhovuje a či sa vieš "obrniť"... Ja som veľmi spokojná s mojou prácou len ako ped. asistent, ktorých je mimochodom stále potreba.🙂 Takže má to svoje pre a proti. Výhodou je 45 dní dovolenky ... 🙂

suzy2508
22. sep 2022

Ahoj, ja ti dám na to trošku iný pohľad. Ono práca je fajn, výhoda je, keď máš svoje a si doma cez prázdniny (čerpáš si dovolenku, ale to vieš, keď máš rodičov učiteľov). Ja som osobne alergická na reči, že je to poslanie. Toto poslanie ti účty a hypotéku nezaplatí, mne chodí výplata 790 e po 5 rokoch vysokej školy, 3 roky praxe za mnou. Počítaj, že budeš mať hypotéku. Záleží tiež, že na akú školu sa dostaneš a či ti dovolia vykonávať nepriamu činnosť z domu (výhoda), avšak poznám školy, kde je to rarita a ostávajú dlho do poobedia. Ako jazykárka, SJL, MAT si vieš aj čo-to zarobiť mimo prácu, ale budeš padať na hubu ku večeru, nie sa ešte učiť so svojimi deťmi, variť, upratať. A posledné - je veľmi ťažké neprenášať veci z práce domov. Je to psychicky náročná práca a rodičia sú v dnešnej dobe horší než deti.

lucinka1988
22. sep 2022

učiteľstvo je dlhodobo nedocenené, osobne by som na pedagogickú školu nešla, ja som sa rozhodla prednášať na VŠ v cudzom jazyku, spojila som veľkú chuť podieľať sa na vzdelanosti národa, ale k tomu som nepotrebovala pedagogické vzdelanie, stačí mi PhD v mojom odbore- možno toto by bola cesta🤷‍♀️A finančne je to ohodnotené veľmi dobre☺️

reaan
22. sep 2022

Moje obe sestry su, ja by som to nemohla robit. Tie hrozne deti dnesnej doby a tí rodicia 🙈. Nemam na to povahu. Kto nema ucitela v rodine nevie o com to je - celozivotne vzdelavanie, zbieranie kreditov, aby bola mzda o cosi vyssia, pripravy, osnovy, co sa kazdu chvilu menia. Pisomky co opravujes doma, v inej robote by si to mala ako nadcas. A hladat si miesto ucitelky ako cerstva absolventka ani nehovorim. Jedna sestra je momentalne doma. Po roku zabehnuta, ucila aj ine predmety ako ma vystudovane (nejak sa to moze, ked ich nema kto ucit na skole), riaditel jej nepredlzil zmluvu - prijal svoju neter. Samozrejme ani ta nema potrebnu kombinaciu predmetov. Ale ty mas ucitela v rodine, mozno by si to mala jednoduchsie 😉 Drzim prsty v rozhodovani 🤞🤞🤞

kp7333
22. sep 2022

chod do toho, idealne ucitelstvo jazykov. So statnicou z anglictiny sa mozes po skole zamestnat kdekolvek v nadnarodnej firme, zarobit peniaze na byt. A potom, ked budes mat vlastne deti, mozes ist ucit. Ocenis kratsiu pracovnu dobu a najma prazdniny.

kika831
22. sep 2022

Nedocenena praca. Ak to nie je zamestnanie tvojich snov, tak sa vyber inym smerom.

autor
22. sep 2022

@reaan otex učí SJL na gymnaziu, tam stale niekoho potrebujú...myslim, že zamestnať sa by nebol problém.. no uvidím, zvážim to... Ďakujem 😊

behulka
22. sep 2022

Zvážila by som aj to, či je štúdium učiteľstva na škole, ktorú si zvolíš kvalitné a či ti dá to, čo od neho očakávaš.

autor
22. sep 2022

@behulka Som z BA, zvažujem Komenského

kittykat22
22. sep 2022

praca ucitelky je specificka a kto ma na to vlohy a talent, ten sa tam najde. Byt ucitelkou ma urcite svoje vyhody - tak ako aj nevyhody. Ako pisu, ze byt pani ucitelka je nedocenena praca - tak neviem, ci byt predavacka v obchode alebo recepcna je praca docenena. Tiez je to mizerne platene - robi sa od nevidim do nevidim, niekedy aj nocne. Pani ucitelka je krasna praca v tom, ze sa deti usmeju, zasmeju, da sa s nimi pokecat. S mrkvou alebo topankami si pokecas asi tazko. Ja si myslim, ze je to krasna praca - ale musis mat na to vlohy a potom to uz pojde.

mpg
22. sep 2022

@kittykat22 Je to tak, treba mať k práci učiteľky vlohy a otec-učiteľ, ktorý pozná túto prácu a vidí jej nevýhody, môže dcéru na ne upozorniť, ale pre ženu sa mi zdá táto práca výhodnejšia ako pre muža (hlavne kým má menšie deti). V každej profesii sú aj nevýhody, aj technici (stavbári, elektro a pod. si nosia prácu (napísať) domov a často.

blaazi
22. sep 2022

Podľa mňa má povolanie učiteľa aj výhody, napr. kratší pracovný čas - čo je výhodné pri deťoch, cez prázdniny nemusíš až tak riešiť, kam deti odložiť. Na západnom Slovensku sú učitelia nedostatkový "tovar", tj. práca bude, plus je to práca v štátnom sektore, takže aj tie podmienky - tpp, výplata na čas a podľa tabuľky, hoci aj menšia, ale nie je to podnikateľ, ktorý ťa zderie z kože a zaplatí minimálnu mzdu+na ruku. A výhodné je mať kombináciu predmetov, ktoré vieš predať aj v inom sektore. Tj. jazyky, matematika, informatika. Hocikedy môžeš presedlať do inej profesie.

betulinka1
22. sep 2022

Ked to tak citis srdiečkom tak chod. Učiteľstvo musi byt v srdci. Moja mamina bola ucitelka a ona hovorievala, ze by nemenila. Ucila na strednej skole a vravela, ze tym, ze su okolo nej same mladé tvare, tak aj ona sa citi mladá s nimi.

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mikadooo
22. sep 2022

Ja som chcela byť učiteľkou, ale teraz keď mám sama 3 deti, tak ďakujem všetkým svätým, že som nakoniec nastúpila na inú školu 😄. Učiteľov som nikdy nezhadzovala, ich platy neriešim, ale teda psychicky by som to nedala, mať bandu deti v škole, potom prídem domov a pokračujem s mojimi 🤪. Klobúk dolu pred všetkými učiteľmi a učiteľkami, ktorí to denno-denne dávajú. PS: plat síce nie je nič moc, na druhú stranu, dá sa privyrábať doučovaním, rôznymi dozormi v táboroch v lete, atď. Neviem to ale porovnať s nejakým štandardným platom, povedzme inžiniera ekonómie. Tým len chcem podotknúť, že ten plat, ktorý dostane v škole nemusí byť jediný príjem.

autor
22. sep 2022

@bilberryday asi ani na vychode by ten plat nebol vyhra😑

bilberryday
Autor odpoveď zmazal
Zobraz