Nechcené tehotenstvo

briana
23. okt 2011

ahojte
mám velký problem a prosim vas tymto o radu. mam 19 rokov a vcera som zistila že som tehotna. MS mi meškala tri tyzdne, mne bezne meskaju a pri sexe si davame pozor tak som nerobila paniku. tri rozne testy mi vyšli hned silne pozitivne. zajtra sa chystam k lekarovi. moj priatel je odo mna o 15 rokov starsi, sme spolu 4 roky. deti velmi chce. ja nie. viem ze ked mu o tehotenstve poviem s potratom suhlasit nebude. co sa tyka financnej stranky a byvania je zabezpeceny. ale vztah nam nefugnuje. dalsi problem je moja mama, ta by ma tiez prizabila. teda mam moznost ist na potrat a nikomu o tom nepovedat alebo sa porozpravat s priatelom ale v tom pripade on ma na potrat nepusti. ja sa na deti necitim, nemam k nim vztah, je mi uplne nanič. čo by ste robili na mojom mieste??

linda81
23. okt 2011

@briana no ja na tvojom mieste by som sa tesila.Co je skoro na dieta? Uz som to tu v par diskusiach pisala,mam 29, stale som odkladala babo, lebo skola , robota neviem co vsetko, a teraz babo mat normalne nemozem, jedina sanca je IVF.Ked sa babo narodi, uvidis, ze budes stastna.Ja by som dala vsetko za to, aby som mala aspon jeden jediny pozitivny test.

latvia
23. okt 2011

@briana ak uz ty nechces dieta a tvoj partner ano, ma aj zazemie a vsetko pre to, aby dieta vedel vychovat, tak bud aspon natolko zodpovedna teraz a porod to dieta a zriekni sa ho, ak ho nechces. donosit ho snad mozes, nie? je tu vela mamiciek ktore nemozu otehotniet a robia cokolvek aby sa im to podarilo. tebe sa to nechtiac podarilo a nevies "ako s tym nalozit?" rastie v tebe ludska bytost, ktoru urcite bude mat niekto na svete rad, ak to nebudes ty tak aspon jeho otec, daj mu sancu prosim...

traktor
23. okt 2011

..na tvojom mieste by som to neriesila na fore, ale hlavne s otcom dietata..boli ste pri *tom* dvaja..takze mal by byt prvy , komu povies , ze si tehotna..Uz nie si male dieta, aby ta mama prizabila, alebo nieco podobne..skus sa k tomu postavit zodpovedne a zamysliet sa nad tym poriadne..je to fakt take zle, ze nemôzes mat dieta?nemôzes?..ty ho uz MAS 🙂..ako som uz jednej babe pisala..chod za lekarom, urobi ti ultrazvuk a ked zbadas tu skvrnku na monitore..tvoje dietatko, hned budes vediet, co mas robit.. 😉 ..rozhodnut sa musis ty + otec..nie iny ludia..drzim prsty, nech je tvoje rozhodnutie to spravne..

erzebet2
23. okt 2011

@briana to ze nemas vztah k detom je mozno iba preto,ze si este mladucka a chces si uzivat zivot, tvoj partner ma pravo vediet a tejto situacii,a myslim,ze by to bol oporou aj neskor, mamu neries je to tvoj zivot...ja som tiez prezivala na zaciatku druhe tehotenstvo zle,ale teraz viem,ze mam vdaka tomu najvacsi zmysel svojho zivota...nezabudni,ze pri potrate nezabijes niekoho ale svoje dieta

macamac
23. okt 2011

@briana nečakaj,že na tomto fóre ti niekto napíše,aby si šla na potrat-možno áno,ale bude to menšina
a takto- verejne rozhodovať o živote nevinného človiečika tiež nie je bohviečo 😒
ak ho už nechceš ty- ako čítam, otec by mal záujem, tak nebuď sebecká-a daruj mu ho, veď ono má aj otca, nevzniklo same od seba 😉 a myslím,že rozhodovať by si sa mala s ním
ak by si bez jeho vedomia šla na potrat-ver tomu, že svedomie by ťa raz určite "dohonilo"-a s tým sa nežije bohvieako, mnoho žien po potrate skončilo na psychiatrii-aj po pár rokoch, len sa asi málo o tom píše
a ešte sa môže stať, že ďalšie už nebudeš môcť mať
treba rátať so všetkými možnosťami

a niektoré ženy sa necítia na dieťa dovtedy, kým ho neuvidia 😉 🙂

daj šancu životu, je to tvoja krv

latvia
23. okt 2011

@briana a co sa tyka prizabitia zo strany rodiny, tak ano, bude chvilu vojna, ale kazde cudo trva 3 dni. ludia vedia druhym spravit zo zivota peklo, hlavne ked ide o nechcene tehotenstvo, akoby to bol zlocin storocia, zato pri potrate ta este potlapkaju ze robis dobre,aby si si neznicila zivot...
mozes ist tajne na potrat, len si to dobre rozmysli, ci ti to bude davat pokojny spanok , ci nebudes mat potom prazdno v srdci...
ja som si presla rovnakym "peklom"(okolie ma roznasalo ze som slobodna matka) a nelutujem

alibabaa
23. okt 2011

@briana preco tie ktore chcu nemozu mat alebo sa k nim dostanu len velmi tazko a tie ktore mozu ho nechcu? tot moj nazor.. je sice pekne ze sa chces o tom porozpravat ale myslim si ze tato stranka je hlavne o zenach ktore chcu a nemaju.. alebo prekonavaju najtazsie situacie len aby mali.. a myslim si ze takych prispevkov ako linda81 a latvia tu bude ovela viac ako ocakavas...
ale akokolvek sa rozhodnes, je to na cely zivot. a ak ten vztah nefunguje babo ho nezachrani. ale vzdy mas len dve moznosti. a urcite ma pravo to vediet.
ja by som ti poradila aby si ho donosila a pocas tehotenstva sa rozhodla co urobis.. mozno sa ti to zapaci.. mozno nie. mas 19.. rychlo ti to dieta vyrastie a v 36 si mozes uzivat dalsiu pubertu.. 🙂
ja mam na rozdiel od lindy81 uz 31 rokov a este som nemala tu cest mat pozitivny test.. iba som ho zatial videla v albumoch na MK alebo u kamosiek ktore zostali tehotne.. a neviem sa dockat toho svojho...

alenka600
23. okt 2011

@briana priprav sa na to, ze tu na Teba o chvilu zacne utocit strasne vela mamiciek, lebo v poslednej dobe je tu vela zloby a nenavisti a veru pustia sa do Teba. Ja sa skusim vyjadrit vecne:
1. nemas 16rokov, ale uz taky celkom normalny vek, v ktorom vela mamiciek otehotnie, takze to sa mi zda byt OK
2. Co Ti povie mama na to sa MUSIS vyflaknut. Ak mas byt Ty matkou, tak to uz nesmie byt o tom, ze budes skakat ako ostatni piskaju. Ty zijes svoj zivot + teraz budes musiet vediet zit aj prre dieta
3. Juj vies co ja by som dala za to, keby som otehotnela v Tvojom veku? Jasne, ze vtedy som sa branila otehotneniu, chodila som na VS, atd atd, ale teraz si hovorim ake by to bolo fajn - mat dieta uz v tom veku. Dieta by malo mladu maminu a ja by som v mojom veku (31 teraz) uz mala velke dieta a vsetko pred sebou. Naozaj si myslim, ze je fajn mat dieta ako mlada
4. Ani ja som v Tvojom veku nemala ZIADEN vztah k detom, skor som od nich bocila. Ver mi, to pride samo automaticky. Je to sranda, ale tie hormony Ta prevalcuju ci chces ci nie, viem o com hovorim, som tehotna a zazivam hormonalne zmeny ooobrovskych rozmerov.
5. musis si poradit sama, ale aj tak si myslim, ze je fajn, ze sa potrebujes vykecat na fore, vypocujes si nieco, porad sa s partnerom a rozodni sa.
Ja v tom vidim sancu pre Teba, mas dobre karty, tak ich zober a chod do toho 🙂 drz sa

karinka2105
23. okt 2011

otec dietatka by ho mozno rad vychodvaval,aj tu an fore bol jeden chlap,matka sa zriekla dietata a tatko krasne vychovava svoju dcerku,a je najsastnejsi na svete,tak aj jemu dopraj tu moznost,ked uz ty sa anto necitis
ale ked uvidis na ultrazvuku tu malu skvrnku nieco sa vtebe pohne,a nebudes sa jej chcet vzdat,
je to na tebe,ale porozpravaj sa s nim co najskor nez urobis neico co mozno budes neskor lutovat.
mas 19,si dospela,..takze o prizabiti nemas preco vraviet,partnera mas zabezpeceneho co viac by si mohli rodicia priat,mali by ste obaja vsetko

traktor
23. okt 2011

@alenka600 nema na nu kto utocit..nemaju preco..ona zvazuje moznosti..je to cerstve, nevie co ma robit..

alenka600
23. okt 2011

@latvia
@briana
Ano, este to som zabudla - mama vyleti z koze, ale to trva ako pise latvia chvilocku. Potom vsetci okolo Teba zmäknu, ked prehrmi ta burka. Neboj, dieta robi zazraky s ludi. Aj v nasej rodine jedna otehotnela ako mladulinka a vsetci do nej hucali nech ide na potrat a veru aj letel pohar o stenu a boli sceny. Ale ona si dieta ubranila a vsetci sa jej otvorene po porode ospravedlnili, ze nechapu ako mohli byt taki sprosti, ze do nej hucali a ze su jej vdacni, ze to ustala.

janinah
23. okt 2011

@briana,čo to je,že dávali ste pozor?predpokladám,že prerušovaná súlož čiže žiadna antikoncepcia.,takže sa toto dalo čakať...si v šoku a ísť tajne na potrat je to najhoršie čo v živote môžeš urobiť,treba s aporozprávať s otcom dieťaťa a s rodičmi,riešiš život vlastného dieťatka,tak nerob sama unáhlené rozhodnutia,teš sa,že môžeš otehotnieť a že máš partnera,ktorý vyzerá spoľahlivo ako otec...dievča,nerob somariny 😒

baby2
23. okt 2011

brianka, otehotnela som po 30ke, planovane a ledva ledva , a aj tak som bola vlastne vylakana, cela v strese. ako to oznamim zamestnavatelovi, 1.tyzden po nastupe 🙂 ako to budem zvladat, budem vediet vychovavat .. fakt som mala stres a zbytocny , lebo od porodu ma zivot inu prichut ... chapem ze si v soku, zvlast ked si neplanovala, predychaj a poriadne porozmyslaj ..... drzim ti palce aby si to cele zvladla ..... 🙂

alenka600
23. okt 2011

@traktor dufam 🙂 Ty si taka zlata osoba a v kazdej teme kde Ta vidim sa snazis nastolit mier a klobuk dolu kvoli Tvojmu vecnemu optimizmu 🙂 Dnes som len oci vypliestala na jednu temu (bola si tam aj Ty), kde mamicky na tri strany nadavali na uplne inu osobu nezapojenu do tej diskusie a len si pustali zilou. A pri kazdej trosku konfrontacnej teme ju do tyzdna musi admin zamknut mam ten pocit 🙂

alibabaa
23. okt 2011

@traktor ale zvazuje moznosti, ktore su pre zeny, ktore nemaju babatko, nie preto ze nechcu ale naopak chcu a nemaju to jednoduche sa k nemu dostat, velmi citlivou temou. ... tiez ma hneva ked ide zena na potrat len preto ze teraz nie je ta vhodna chvila. alebo potom maju deti velmi jednoducho tie ktore na pridavkoch zarabaju len aby nerobili.. ano mam na mysli romske obcianky ...

katka888
23. okt 2011

@briana
mama ta neprizabije, to su len pocity "nast"-rocnych.... ani nevies, ako rodicia dokazu prekvapit.
teraz mas pocit, ze na babo nie si pripravena.... si pripravena na celozivotne vycitky, ze si si v 19tke zabila dieta? si pripravena na to, ze budes denne rozmyslat , ake to babo mohlo byt, co z nheo mohlo vyrast? si pripravena na to, ze pojdes na potrat, o 10 rokov budes chciet mat dieta a nebude sa dat? teraz sa ti zda, ze mat dieta je len "hop na kravu a bude tela" ... aj ja som si to v 19tke myslela, no teraz na prstoch jednej ruky zratam tych, ktorym sa babo podarilo na prvy sup, a mozem do rana pisat zoznam znamych, ktori sa niekolko rokov snazia a nic... odkladali, odkladali az doodkladali... stresy v praci, zdravotne komlikacie a pod... a sups, mlady ma pomale spermie, mlada vystresovany organizmus....
moj prispevom je akoby ho pisala mamicka, presne si pamatam moje pocity v 19tke k otazke tehu a preto ti pisem, lebo na tieto otazky z druhej strany ma vtedy ani nenapadlo pomysliet a ani som neverila, ze mat babo je doslova a dopismena umenie a az teraz ked vidim, co vsetko sa moze stat kym sa narodi zdrave babo, ake malilinke problemy sposobia neplodnost, ake detaily rozhoduju o tom, ci o mes budes mat zdrave dieta alebo nie, tak az teraz mi je jasne, ze je svata pravda ked niekto tvrdi, ze mat zdrave dieta je pozehnanim a je to urcite zazrak.
drzim palceky k rozhodnutiu a zelam tvojmu babatku, aby malo rozumnu mamku a doprialo mu , aby jej mohlo denne robit radost az do konca zivota. akekolvek rozhodnutie bude pre teba tazke, to je hold o zivote 🙂
ako raz niekto povedal, byt chudobnym nas stoji take iste mnozsto energie ako byt bohatym. tak preco minat energiu na to, byt chudobny... a aj u teba, rozhodnut sa mat ci nemam babo je rovnako tazke, otazne je, aky vysledok toho rozhodnutia chces znasat... ci radost, ktoru ti dieta bude davat, alebo celozivitne vycitky o tom,co mohlo byt, ale uz nikdy nebude ...
drz sa, urcite to zvladnes 🙂

depa
23. okt 2011

@briana moja ako ti ostatne baby vravia je to dar ja mam 34 a už druhy rok sa snažime a nič napokon som vlani absolvovala umele a na druhy krat to sice vyšlo no v druhom mesiaci som potratila takže sa moja teš že nosiš pod srdcom to malinke uvidiš že sa budeš na to po čase pozerat len s usmevom pravdu ti poviem že keby si šla na potrat tak može byt že už deti nebudeš moct mat takže nech ta ani nenapdne o tom rozmyšlar lebo potom by si lutovala radšej sa teš a povedz to aj priatelovi určite sa poteši držim ti pace....

nelicefo
23. okt 2011

@briana skús si prečítať.
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/nelicefo/cla...

Teraz Ti napíšem ja ako skoro 2 ročná snažilka. Najprv bola škola,zázemie,kariéra a potom túžba po prvom dieťatku. Nechci vedieť čím som si prešla. Po dlhých trápeniach sa nám narodila naša vytúžená láska. Po materskej som si vybudovala super kariéru a tak skoro som sa nehrnula do druhého bábätka. No však čas plynul,prvé dieťa rástlo. Začala som cítiť že chceme druhé miminko. A pozri sa...nejde to. Mám za sebou 2 zamĺknuté potraty. Teraz si hovorím na čo mi bola kariéra? Na čo mi bola škola? Na nič,nič mi to nedalo...moje všetko čo mám je naše prvé dieťa.
Ver kebyže sa to dá,rada si zoberiem z bruška tvoje miminko a dám ho do seba.

Ale tak isto ako ty si dostala šancu žiť PROSÍM DAJ ŠANCU NA ŽIVOT AJ TOMU MALÉMU ČLOVIEČIKOVY V TEBE!!!!!! Ak ho silou mocou nechceš veď existujú aj náhradný rodičia a detské domovy.

traktor
23. okt 2011

@alibabaa zvazuje moznosti..ale skoro vsetky zeny aj tak skoncia pri tom, ze sa rozhodnu srdcom..a svoje dietatko si nechaju..a lubia ho..je to len chvilkove..boze co budem robit..ale ta laska je silnejsia..niekedy staci malo, len par peknych slov a dat ten pocit..ze da sa to zvladnut.. 😉

dadenka1
23. okt 2011

Tri veci ti hrozia, ak pôjdeš na potrat...
1. Bolesť v srdiečku, že to dieťatko mohlo žiť a bola si jeho mamou.. a to je celoživotná bolesť, na ktorú lieky nie sú...
2. život s partnerom (ak s ním mieniš žiť ďalej) v klamstve. Aj by si dokázala existovať v pohode so svojím "partnerom" v klamstve, že si mu zabila dieťa a ani si mu to nepovedala? Prepáč, že sa ak surovo vyjadrujem, ale on naozaj má právo minimálne o tom vedieť.. A ako píšu dievčatá, hlavne to musíš riešiť s ním...
3. Aj tvoja mama bude "oklamaná" ak sa to raz dozvie (čo nie je nejaké nepravdepodobné)

Ak na potrat nepôjdeš...
1. Byť matkou je najkrajšia vec v živote... Nič krajšie sa nám ženám nemôže stať... Moja mama otehotnela nechcene v 17 tich a ja som jej strašne vďačná, že na potrat nešla... Ani ja som nechcela byť tehotná v 19tich.. Teraz mám 35, roky čakám na pozitívny tehu test a moc ma mrzí, že som neotehotnela hoci aj nechcene a v 19tich...
2. Tvoja mama ťa namá čo riešiť.. máš 19.. A ak.. prežijete to...
3. Ak sa ani počas tehuľkovania "nepresvedčíš" o tom, že dieťa chceš... bude milované.. bude milované tvojím partnerom, prípadne adoptívnymi rodičmi.. A ty budeš mať pokoj v duši, že si ho nezabila...

Máloktorá zo žien ti tu poradí potrat, ľudský život má príliš veľkú cenu.. Držím palce, aby si sa rozhodla správne..

minerwa
23. okt 2011

@briana
Rozhodnúť sa musíš ty sama, ale podľa mňa ďieťatko je dar. Je veľa žien - snažiliek, ktoré by dali aj posledné na svete len aby mohli mať bábätko.

A ako písala @alenka600, máš v rukách dobré karty.
Som presvedčená o tom, že bábätko Vás s priateľom len viac zblíži a tvoja mamina bude rada, že bude babičkou : -).
Nikdy sa kaša neje taká horúca ako sa uvarí.

briana
autor
23. okt 2011

dalsia vec je ta ze moj priatel je velmi ziarlivy. chcela som sa povodne s nim kvoli tomu aj rozist. neviem ako mu to mam povedat ze som tehotna a bojim sa ze mi nebude ani verit ze je to jeho. a pritom urcite je. a teda posledna vec, my uz ani nemame spolu aktivny sexualny zivot. priemer je tak raz do mesiaca. je to podla vas normalne?? a vidite, je to nefer, nam sa raz za mesiac nahodou stane nehoda niektore zeny velmi po dietati tuzia, snazia sa s partnerom, a nedari sa im 😢

briana
autor
23. okt 2011

a ešte. moja mama ma 38 rokov. stale mi prizvukovala nech nemam deti mlada, ona nechce byt mlada babka a nech si ešte užijem mladost ☹

pici
23. okt 2011

@briana nech sa rozhodnes akokolkvek, malo by to byt rozhodnutie o ktorom vie aj partner
matku z toho vynechaj, ci ona chce alebo nechce byt babka je len jej problem, takisto ta mala skor a nikto jej to nevycital.
dietatom vztah nezachranis ked citis ze v nom nieco nefunguje, tak si v nezavidenia hodnej situacii
dietatko by som si na tvojom mieste nechala... alebo mozno aj nie... zavisi od vela okolnosti, ktore vies len ty... to ze sa na matku necitis, neznamena ze nou a dobrou nebudes

latvia
23. okt 2011

@briana preco hladas dovody aby si sla na potrat? 😖 mozes tu vypisovat cokolvek negativne co vsetko tvojmu stavu momentalne nepraje, nic to vsak nezmeni na tom ze ak to dr potvrdi tehotenstvo, tak v tebe rastie nieco zive. aj keby ta chlap mlatil, alebo ta rodicia vyhodili z domu, stale sa da zariadit vsetko tak, aby si mohla dieta porodit. ak si vypises momentalne tvoje PRE a PROTI, urcite budes mat viac veci proti tehotenstvu...ak sa ti podari "osalit" svedomie, rozum a srdce, neverim ze pripadny potrat ti nebude vadit v buducnosti.
mat dieta, to neznamena ze musis mat partnera ktory bude dokonaly, to neznamena ze musis mat uznanie okolia ze robis dobre. je to o tebe a o drobcovi v brusku. ked ty budes za neho bojovat, budete si stacit vy dvaja. prechadzka ruzovym sadom to nebude, co ti budem klamat, ale budes rada za dieta, ver mi, a ak nahodou nie, tak ti podakuju ludia, ktori si tvoje dieta adoptuju

lenka0283
23. okt 2011

nedavaj to babatko prec..ja som to raz urobila tiez som bola mladsia a teraz to lutujem a budem si to vycitat do konca zivota...potom ked budes mat v buducnosti deti bude ti to luto ked budes vediet ze si tiez takemu babatku zivot odopriala...ja sa este dodnes nenavidim zato !!!!...teraz nemas k nim vztah ale ked sa ti narodi sa to zmeni 🙂 drzim palce

atrami
23. okt 2011

@briana sama najlepšie vieš aký vzťah máš s partnerom. Ak sa rozhodneš dieťa donosiť máš viac možností-adopcia, anonymný porod a samozrejme dieťa si nechať. Ak sa rozhodneš pre potrat, je to definitívne rozhodnutie, ktoré už nikdy nevrátiš.
Čo sa týka mamy, možno bude prvá reakcia-hnev. Ale ak je dobrou mamou, tak by skor bola sklamaná, ak by si sa rozhodla pre potrat.
Držím palce!!!!!!!!!!!!!!!

minerwa
23. okt 2011

@briana
myslím si, že oveľa horšie by bolo, keby si nemala čo dať bábätku na papanie alebo by si nemala kde s ním bývať

To, že je priateľ žiarlivý, je mi ľúto, ale keď ti nebude veriť, nech si dá urobiť testy DNA .
Tvoja mamina chce pôsobiť výchovne, ale mala ťa v rovnakom veku ako budeš mať aj ty bábätko a ver tomu, že bola určite najšťastnejšia na svete, keď si sa narodila.
Hlavu hore, všetko bude dobré uvidíš...

lejduska
23. okt 2011

@briana nikto z ludi, ktorych poznam nelutuju, ze maju babo a to ich tiez sprevadzalo mnozstvo problemov., ked je priatel zabezpeceny neries., my este nie sme po tejto stranke vybaveni a chceli by sme..bud rada, ze mozes mat dieta tak ako mne povedala kamoska prislo to necakane ale bud rada pretoze ine zeny nemozu mat je ich vela..hned by s tebou menili., mama to casom isto pochopi a plus je to, ze na nej nebudes zavisla. ja som proti potratom a aj ked som pesimista v romto sa snazim vidiet len to dobre. vela stastia

dadenka1
23. okt 2011

TO, že je žiarlivý nič nemení na tom, že sa stal otcom a ty mamou... Určite mu to treba povedať a riešiť to s ním... Nemôžeš ho z toho vynechať ani keď spolu ďalej neplánujete jestvovať... Je jedno, čo povie a ako zareaguje... Tvoja úloha teraz je sadnúť si s otcom vášho dieťaťa a rozumne sa porozprávať... Chyby robíme všetci, je fajn, že sa pýtaš a chceš radu od iných žien... Ale prosím ťa, neurob ďalšiu chybu mlčaním a potratom... Myslím si, že to by to bola ďalšia chyba...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre