Ako si predstavujete obchod budúcnosti?

popalopa
22. nov 2023

Ako si predstavujete obchod budúcnosti?
Čo by ste navrhli na zlepšenie nakupovania pokiaľ by ste nemali peňažný limit a nekonečno nápadov

marianarem
22. nov 2023

@popalopa No ja dufam, ze v obchodoch buducnosti budu stale pracovat aj nejaki ludia.

hiro
22. nov 2023

@marianarem Naco?

elenka.k
22. nov 2023

@hiro ako načo? ty chceš aby všetko za nás robili stroje - roboti?

popalopa
autor
22. nov 2023

@elenka.k nie nejaký pomocník

hiro
22. nov 2023

@elenka.k Preco by mali robit vsetko? To je neuskutocnitelna utopia.
Ludia chcu robit - ale chcu robit to co ich bavi. To co ich nebavi nech robia roboti.

nikasmile
22. nov 2023

@marianarem súhlasím, minule sme boli v obchode, kde boli iba samoobslužné pokladne a jedna normálna, ktorá nefungovala. Tie samoobslužné všetky červené. Taký chaos sa tam vytvoril, ľudia negatívni, naštvaní, trvalo to večnosť, pani, ktorá bola v tej 1 pokladni odbehúvala aj k tým samoobslužným aj blokovať na tú jednu. Neviem si predstaviť takto vsade nakupovať. V tom prípade by sa posilnil internetový predaj, kde si v kľude doma nahádžete do košíka a donesú vám to. Ale pevne verím, že v obchodoch budú pracovať ľudia. Btw každý jeden robot potrebuje obsluhu človeka, tak verím, že to ostane ako je teraz, iba ako doplnok.

hiro
22. nov 2023

@nikasmile No, tie dnesne samoobsluzne su supacky spravene. Preco svieti cervena? Ze treba overit vek? Preco tam nemozem pretiahnut OP a on si zosnima moju tvar aby porovnal ci OP sedi s clovekom co nakupuje? Ze nesedi vaha? Casto mini lizatko nevie zvazit - preco mi nedovoli zaplatit nieco co podla neho som ani nepolozil? Ked chcem platit tak nech platim a nech neblika na cerveno. A takychto somarin je tam kopec, vsetko by sa dalo vyriesit bez blikania ale asi to naschval spravili tak aby tam musel niekto dookola behat...
Okrem toho su uz obchody kde si len beries veci z regalov a ked s nimi odides tak sa to same zaplati z tvojho uctu. Jednoduche.

marianarem
22. nov 2023

@hiro Pretoze som presvedcena, ze ak sa prilis vela miest "odludsti" a vsade budu stroje, roboty a elektronika, tak to zacne velmi negativne vplyvat na nasu psychiku.

elenka.k
22. nov 2023

jeden pomocník sa pre stroje - zariadenia, ktoré sú aj tak nastavené, aby ich museli kontrolovať opäť iba ľudia, má roztrhnúť?! fajn
s tým skenerom tváre a OP nie je zlý nápad, - to by som napr. dala aj do platobnej karte, ako skén / trebars cez banku ... / a už by ani nikto iný nezaplatil s kradnutou kartou a aj menej starostí.

h2
22. nov 2023

Ja si myslím, že časom nebudú žiadne platobné karty, zaplatíme proste tvárou, alebo odtlačkom prsta. A ktovie, či vôbec budú existovať obchody v zmysle kamenných predajní. Čím ďalej tým viac sa bude nakupovať online. Len ešte treba nejako vyriešiť dopravu tovaru. A ak sa bavíme o veľmi vzdialenej budúcnosti (hoci, možno ani nie, ktovie), tak možno bude bežnou súčasťou domácnosti teleport, kde sa ten tovar proste zjaví. 😃 Ale to už asi dosť predbieham...

hiro
22. nov 2023

@marianarem Ale co si, ludi je stale rovnako, to ze nebude predavacka to neznamena ze sa ludia nemozu socializovat pred obchodom, na kave ci si sadnut pod lipu a tam debatovat.

januska12323
22. nov 2023

Obchod budúcnosti za mňa nakúpi, zaplatí aj donesie. Áno som lenivá a obchody nemám rada.

hiro
22. nov 2023

@h2 V niektorych mestach uz funguju takyto roboticki dorucovatelia. Ale videl som niekde aj video kde sa nevedeli vymotat vo velkom snehu a kde sa poriadne zablokovali lebo jeden nevedel preist cez cestu a tak hromada dalsich za nim cakala v rade :D

h2
22. nov 2023

@hiro 😃 Chudiatka malé.

76california
22. nov 2023

ja som možno mimo tému, ale nejaké vnútorné presvedčenie u mňa je, že dospejeme ako civilizácia k bodu, kedy si tých 90% zbytočností, ktoré momentálne v západnej spoločnosti my všetci kupujeme, nebudeme vôbec potrebovať (tým pádom nevytvárať odpad atď.),
že si tú psychickú potrebu "vlastniť" niečo, čo ani nepotrebujeme,
naplníme inak 😍

mk1111111111
22. nov 2023

@76california a ja zasa dufam, ze sa tej kompletnej robotizacie nedozijem. Uz dnes ludia nevedia, co so sebou.

diewcatqoo
22. nov 2023

K vyssie spominanym samoobsluznym pokladniam za mna: samoobsluzne pokladne su ako iq test naroda. Kto ich nevie obsluhovat, nemal by mat volebne pravo. Nedokazem pochopit, ako niekto nevie pouzivat samoobsluznu pokladnu. Ved to naviguje krok po kroku, co robit. Moj 6 rocny syn si dokaze na samoobsluznej sam nablokovat a zaplatit.
To, ze je na samoobsluznych obcas nejaka chyba, zle nieco odvazi, dojdu mince, papier alebo niekto nedokaze najst urcity tovar, tak to beriem. Ale ze to niekto nedokaze pouzivat vobec, tak to mi fakt rozum neberie. A ze tych ludi je, aj mladych, nielen starych.

aniele
22. nov 2023

Kompletnou robotizáciou a jej dopadom na ľudstvo sa už v minulosti zaoberali viacerí spisovatelia sci-fi. Kto čítal R. U. R. od Karla Čapka? Antropoidní roboti mali odbremeniť ľudí od záťaže práce. Výsledok? Ľudia sa stali zbytočnými, prestali sa rodiť deti... rok sa nenarodilo žiadne. A roboti sa vzbúrili a vyvraždili všetkých. Až na jedného profesora, ktorý sa venoval výskumu a teda jeho život bol, podľa ich názoru, zmysluplný. Lenže ostal na svete jediným človekom! Samozrejme, Čapek to nakoniec vždy uhral na nádejný koniec, ale je to na zamyslenie.

h2
22. nov 2023

@diewcatqoo To nie je o tom, že by nevedeli, ale že nechcú vedieť. Keby nebola iná možnosť, tak by vedeli. Ale ani sa nepokúsia. ☹️

h2
22. nov 2023

@aniele Ale ľudia nemajú deti preto, lebo je potrebná nová pracovná sila. Ale preto, že chcú. Ešte som nevidela, že by si niekto povedal "Ja nechcem mať deti, vôbec po tom netúžim, ale kto bude na nás robiť, keď budeme starí? Tak aspoň zo dve porodím." 🙃

diewcatqoo
22. nov 2023

@h2 tiez si myslim, ze to asi bude tak vo vacsine pripadov.

hiro
22. nov 2023

@h2 Tak tak - napriklad taky utecenecky tabor (utecencov zo Syrie v Libanone). Na polopusti, nie je tam zhola nic len stany OSN. A rodina tam je tam cez 10 rokov a za ten cas sa im tam narodilo 8 deti. Potravu a vsetko im dava OSN. @aniele Aj ked tam nie je ziadna moznost prace ani skola ani nic a jedine co mozes je sediet bud v stane alebo pred stanom. Aj tak sa tam rodi kopec deti. Takze ta Capkova utopia vobec neukazuje pravdivu buducnost.

jana_eyre_2
22. nov 2023

Ako takej scifi budúcnosti myslíš? Ja by som si priala aby chladnička a komora sama sledovala a naplnila sa tým čo.chyba 🤪 a ak by som chcela niečo extra, tak by som si len vyklikala online z ktoréhokolvek obchodu.. a všetko by mi naplnili do nejakého boxu pri dome aby som ani s dopravcom..nemusela komunikovať 😀 a najlepšie keby som vôbec nemusela premýšľať nad tým čo potrebujem, lebo neznášam nákupy..

h2
22. nov 2023

@hiro No, tak keď tam nie je vôbec nič a nedá sa tam nič robiť, tak je jasné, prečo majú 8 detí. 😂 Ale asi nie preto, že by túžili po veľkej rodine.

valeria_h
22. nov 2023

Tak mňa desí predstava, že ľudia sa stanú nadbytočnými.

aniele
22. nov 2023

@h2 Tam nešlo o to, že ľudia deti nechceli, ale že ich mať nemohli. Skrátka boli ľudia posúdení (kým? Zemou, prírodou, Bohom?), že sú na tejto zemi zbytoční. To by ste to museli celé prečítať (odporúčam, Čapek je jeden z naj... autorov).
@hiro

hiro
22. nov 2023

@h2 To bolo na tu narazku ze "Antropoidní roboti mali odbremeniť ľudí od záťaže práce. Výsledok? Ľudia sa stali zbytočnými, prestali sa rodiť deti" 🙂 No, ked ludia nemaju co robit, su odbremeneni od prace tak to vyzera ze rodia este viac deti :D

katulienkax
22. nov 2023

@h2 no napriklad ked nemas konfekcnu postavu, su lepsie kamenne obchody, kde si tovar vyskusam a tiez take topanky. To akoze chcete povedat ze kupim topanku, skusim , vratim, objednam dalsiu, skusim, vratim - napriklad 5 krat dokola, volat kuriera, balit skusat, sak to ma bude stat viac casu a nezrvozity ako raz zajst do kamennej, vyskusat 10 parov topanok a kupit tie co mi sedia.

h2
22. nov 2023

@aniele Ja som to čítala, ako aj viac diel od Čapka, mám tie knihy dokonca aj doma. Len to už bolo veľmi dávno a nepamätám si presne, ako to bolo.

h2
22. nov 2023

@katulienkax Oblečenie si viem kúpiť bez skúšania a aj ho tak už väčšinou kupujem. Topánky som tak zatiaľ pre seba nekupovala. Ale práve včera sme boli kúpiť synovi zimné topánky a teda prešli sme 4 obchody a trvalo to celé asi hodinu. Občas mu kúpim aj sama, s tým, že sa dohodnem, že ak nebudú dobré, prídem ich vymeniť, ale doteraz sa to ešte nestalo, boli dobré vždy. Úspora času neporovnateľná (a to v tej predajni fyzicky som, pri nákupe online by to bolo ešte výraznejšie).