Byt s hypotékou vs 2generačný rodinný dom s rodičmi ale vlastným poschodím bez hypotéky

matka317
3. aug 2018

Ahojte ak mate skusenosti skuste napisat.Odstahovali sme sa od rodicov pretoze sme boli v jednej izbe u nich a uz nam to vsetkym prerastlo cez hlavu.Kupili sme 3izbovy byt s hypotekou a teraz zvazujeme ci tam ostat alebo ist k rodicom ale uz mat kazdy svoje poschodie a spolocny dvor, zahrada sa da rozdelit a navstevy nase sa daju tiez vyriesit aby sme sa neobmedzovali, mame male dieta a este jedno chceme a dom je rovnako 3 izbovy ako u byt ale u rodicov je este jedna volna izba ked by sa deti vo vyssom veku nezhodli alebo by bol chlapec a doevca.Na mali by sme zahradu a nie byt zavrety v byte.no s domom suvisi zas viac roboty.Jedna sa hlavne o to ze mam strach a kto teraz zmenime tak ci to v buducnosti nebudem zas lutovat. Rodicia maju obrovsku zahradu a na byte zas robota nie je no ked chcete ist von treba na to peniaze a v dome so zahradou si ten cas vonku viete apravit aj s posedenim a pohostenim ...

dominika6
3. aug 2018

@matka317 už ked ste si brali hypo,mali ste mať tieto veci vysporiadané v hlave..
ešte ste len teraz kúpili byt a už nieste spokojní..bývali ste s rodičmi,tiež ste neboli spokojní..
chcete dom,no bez roboty
záhradu bez roboty
chcete byt no nechcete byť v nom zavretí..

akože čože?

sardinka32
3. aug 2018

@matka317 Takto to ale nefunguje...ani oddelene poschodie nemusi znamenat, ze sa vyhnete tym problemom, kvoli ktorym ste sa odstahovali na byt. Spolocny dvor? To su nekonecne problemy. Delit zahradu? No neviem, ze ako si to predstavujete vy a ci s tymito vasimi predstavami budu rodicia suhlasit?! Vsak ked nechces robit na zahrade, preco chces ist k rodicom, predpokladam totiz, ze tam sa od Vas bude ocakavat, ze pomozete. Aky je problem zbalit deti a ist kazdy den na hodku ci dve na zahradu k starym rodicom? Ja mam takych susedov...maju dve dcery, ktore maju deti a kazdy den pridu s deckami k nim, posedia ci uz na dvore alebo zahrade a odidu. Aj to je moznost. Ak uz raz investujete do noveho poschodia u rodicov, pamataj na to, ze treba mat vsetko vysporiadane. Aby ste potom neutekali prec a nenechali tam vsetku svoju pracu a investovane peniaze. Pride mi, ze chces vsetko...aj klud, aj zahradu, aj nic nerobit...ale to mať nebudes....bohuzial. Pisem z vlastnej skusenosti.

nika898
3. aug 2018

@matka317 uplne chapem tvoje zmyslanie citim sa rovnako s tym rozdielom ze ja byvat k rodicom nechcem. Mali sme s manzelom vlastny 2 izbovy byt bez hypo ktory sme si prerobili boli sme v nom spokojny. "Postavili" sme si svoj sen.Narodil sa nam prvy syncek vsetko bolo super. Otehotnela som a museli sme hladat nove. Chceli sme dom no cuvli sme od toho. Kupili sme 4 izbovy byt a aj tak ideme teraz zhanat pozemok na dom a kazdy do mna huci ze nie je normalne 2x sa stahovat v priebehu cca 2-3 rokoch, ale teraz v nasom byte iba byvam ale nezijem a nepokladam to za svoj domov. To co ti chcem povedat je ze nie si pravdepodobne spokojna v tom byte lebo to nie take ako to chces ty nie je tvoj sen co sa tyka byvania a preto rozmyslas nad zmenou. Dom je super hlavne pre deti ale dobre si rozmysli ci byvat s rodicmi to moze urobit viac skody ako osohu. Drzim palce aby ste sa spravne rozhodli.

saslavka73
3. aug 2018

@matka317 Čím viac možností tým viac problémov.

26ka
3. aug 2018

a nemožte predat tento kupeny byt a kupit si radsej dom?

pribinak
3. aug 2018

Radsej v byte. Ale bo svojom ako u rodicov. To ze budete mat oddelene vchody a ine poschodie stale nie je súkromie

Je tu asi milión tém o bývaní s rodičmi. Odstrašujúcich príbehov tam je viac nez dost

minttu
3. aug 2018

Ja to nechapem. Kazdy den je tu minimalne jedna nova odstrasujuca tema o byvani so svokrovcami/rodicmi a tie zeny sa aj tak nepoucia. Pritom sa tu riesi kazdy to iste len v ruzovom. Odpoved na otazky typu ”co by ste robili, ako by ste ti riesili ak byvate s rodicmi/svokrovcami a ...” No, drviva vacsina z nas to riesi tak, ze so svokrovcami ani rodicmi nebyva.

takaakoty
3. aug 2018

K rodicom by som nesla. Ale z tvojho prispevku je citit, ze uz si rozhodnuta ist. Pretoze na dom si napisala same pozitiva, a na byt len negativa 🙂 Sama seba sa snazis presvedcit, ze to bude dobre riesenie, ale NIE, bohuzial nebude.

takaakoty
3. aug 2018

A celkovo nerozumiem, preco niekto dobrovolne obetuje svoju slobodu, pokoj, pohodu. Ved je tazke zit a vychadzat si s vlastnym muzom, pirpadne detmi, a nie este aj so zvysnou rodinou (rodicia, svokrovci ku ktorym sa nastahujeme).

dominika6
3. aug 2018

život s rodičmi je dobrovolný rozvod

janula12345
3. aug 2018

Zjavne si v byte neni spokojna. Co takto byt prenajat, najmom dosplacat hypoteku a ist byvat k rodicom? Keby aj sa nahodou nieco stalo a nefungovalo by to byvanie s rodicmi, tak stale je moznost ukoncit najomcu a vratit sa do Vasho bytu. Mimochodom, my byvame s rodicmi v 1 dome, dva samostatne vchody aj byty a nie je problem. Vsetko je o povahach vsetkych zucastnenych a tiez respektovani sukromia.

asaela
3. aug 2018

Byvame viacgeneracne uz 6 siesty rok. Sme velmi spokojni, vsetci. V ramci jedneho domu mame dve samostatne bytove jednotky (komplet oddelene domacnosti s vlastnymi vchodmi) a teraz ideme sikovne oddelit aj zahradu pre vacsie sukromie + robit pristavbu. Ak mate tuto moznost, nevidim v tom problem, v podstate budete fungovat ako susedia, v dvojdome napriklad. Okrem toho taky postreh- neexistuje zaruka perfektnych susedskych vztahov pri samostatnom byvani. Ci uz v bytovke alebo vedla na pozemku, pokojne mozes schytat za suseda totalneho kretena (alebo byt tym kretenom susedom ty sam). Z viacgeneracneho byvania sa dnes robi privelka drama, da sa to bez problemov a vsetci z toho mozu tazit. Len treba vediet ako na to 🙂

deti95060810
3. aug 2018

aj moji rodičia mali veľkú záhradu....dali mi polovicu a postavili sme tam dom...Takže na jednej strane je rod. dom a na druhej strane záhrady náš dom....je to super...
Predtým sme bývali spolu v jednom dome, ale toto je lepšie...

sissy27
3. aug 2018

@matka317 už vám to raz u rodičov neklapalo, nebude ani druhýkrát, nerob si ilúzie o súkromí a oddelených životoch.

matazirafa
3. aug 2018

@matka317 tak my sme tiež v byte a ked ideme von napr na ihrisko alebo pred dom si sadnúť na lavičku je to takisto zadarmo ako keď si sadnes v dome na verandu. Posedenie vieš urobiť hocikde v prírode a u rodičov na návštevu vieš ísť keď budete pozvaní, či potrebuješ ich mat každý deň? A ak ste uz raz odtiaľ odišli už by som sa nevracala, je to veľky krok späť.

sudabe
3. aug 2018

Mi byvame zo svokrovcami ale horne poschodie mame mi uz len cyba vchod ktotory uz nebude, mozno prvy rok bolo v pohode ale potom hroza lutujem ze som na to pristupila a prerobili sme si hore vsetko. A az minuly rok sme konecne kupili byt kde pojdeme byvat kedze je na hypo a este prerabame. Neviem sa dockat kedy budeme sami vo svojom hoc by som najradsej byvala v dome. Ved predajte byt a zacnite stavat v zahrade ked je velka.

matka317
autor
4. aug 2018

@dominika6 zle si to pochopila, byt mame kupeny 5 rokov ale kupovali sme ho bezdetni, vtedy nam to vyhovovalo, obaja sme boli v praci a nebol nikde problem.Zabuchli sme dvere a trocha upratali a boli vonku.Teraz ked mame dieta nas to viac taha na dvor, viem kde sa hra a co je vokol nej a nemusim sa bat tolko co chyti do ruk na travnikoch ci uz ho... alebo ihlu...je to otazka sekundy a nevadi nam robota okolo domu, len myslim na to co bude aj neskor deti ked odrastu ci nam nebude chybat dom.Ja som oslovila len tych ktori s tym skusenost maju.Ze z bytu presli s detmi do domu a ked im detei odrastaju ako to vidia oni.

matka317
autor
4. aug 2018

@sardinka32 rodicia byvali predtym na druhom poschodi so sestrou a rodinou oni mali lavu stranu zahradky kde si sadili co chceli a v strede cesticka a vpravo nasich zahrada, teraz tam s malou beham 30min na biku hore dole 2-3x za tyzden aby som pomohla.Doobeda stihnut svoju domacnost a utekat tam aby som pomohla na zahrade.Mne ta robota na zahrade nevadi.Len pozeram do buducnosti, zrejme som to mala troska lepsie napisat 😊

matka317
autor
4. aug 2018

@nika898 dakujem moc si mi pomohla, prave tak sme sem isli, pretobili sme si a citila som sa super a prislo dieta a zacalo mi chybat to posediet si a pohrat sa na dvore ako ked som bola mala ja.A to je ten problem tak povediac sa kvoli tomu ze som sa tu uz zzila nechcem pustit tento byt co mame ale chyba mi dvor a záhradka hlavne pre deti.Co neviem ale v buducnosti co by mi bolo lepsie ked budu deti vacsie.Jasne co usetrim na hypoyeke vrazim do rekonstrukcie domu ale mozno aj na lepsiu dovcu 😉 prave by sme musrli tento byt predat a kupit dvojizbovy kam by sla ocinova sestra z toho poschodia kam by sme mali ist.jej by to pomohlo lebo uz vela nevladze a ocinovi uz roky na dome nepomahaju na byte by mali raj 9ni ani von nechodia iba do prace

matka317
autor
4. aug 2018

@26ka mozme, je to tiez varianta.len ked mame robit zas zmenu tak chcem aby sme dobre vsetko uvazili.Ja som taky sentimental.Ked si vybudujeme svoj dom asi uz nebudeme chciet po rokov prechadzat do rodicovskeho domu, ked sme si vytvorili svoje.No ten dom postavil otec s dedkom a co potom s nim, nejak mi to nechce pustit.asi chcem vsetko a nic 😁 ja viem no fakt sa neviem rozhodnut, preto som sa sla za vami poradit

mirka17
4. aug 2018

@matka317 kupte si záhradku a budeš mať aj posedenie, aj klud, aj deti sa ti vybavia celý den.

matka317
autor
4. aug 2018

@takaakoty ano snazim sa sama seba presvedcit o tom ze by to bolo dobre a toho sa bojim ze nebude, lebo tento byt pustit nechcem, dakujem

matka317
autor
4. aug 2018

@dominika6 dakujem...prave muz sa taha viac do domu kvoli dvoru ale prave on s mojim otcom mali problem pri tom odchode od nich a neviem ci by bol rozdiel medzi izbou a celym poschodim

saslavka73
4. aug 2018

@matka317 A však ho nepúšťaj, prenajmi.

matka317
autor
4. aug 2018

@janula12345 to prave nie je mozne lebo by sme robili vymenu otcova sestra na byt, nas predat a kupit 2izb.kde by sla jeho sestra a my za nu do domu

zuzinapipina
4. aug 2018

@matka317 úplne chápem, ze znovu tuzis po zahrade a este aj pre deti je to veľká výhoda. Stojim si vsak za nazorom, ze mladi maju bývať sami. Horne poschodie vôbec nie je vyhra a skor ci neskor problemy vzniknu. Samozrejme vsetko je to o ľuďoch vzdy sa da dohodnúť. Ale nikdy nebudes mat pocit ze si, alebo teda asi hlavne tvoj partner, ze je vo svojom. Skor by som rozmyslala, predať byt ak sa da a kupit si nejaký domcek vlastný, predsa len vlastny dvor, vlastná zahrada, svoje sukromie, nemusis sa pytat ci môžem toto toto, aj ked su to tvoji rodicia, predsa len je to ich dom a urcite sa im nebude raz nieco páčiť.

annamari4
4. aug 2018

@matka317 za mna zostante v byte,ked pojdete k rodicom byvat budete to lutovat,skor ci neskor..nic nezmeni to ze budete mat vlastne poschodie,aj tak budete s nimi stale.My sme tiez byvali tak aj tak.Problemy sa vratia a bude to taka ista ponorka ako ta pre ktoru ste odisli.Chodievajte tam s detmi ked budete dakde chciet ist a bude pokoj v rodine.Tieto dvojgeneracne nazivania nerobia dobrotu nikde.

kikus391
4. aug 2018

@matka317 ja ti poviem takto kúpili sme s mužom dvojgeneračný dom na hypotéku samozrejme, veľký pekný pozemok, máme dve deti a hádaj na čo ma ukecal chlap?? Aby jedno poschodie sme nasťahovali jeho matku bude pomáhať s deťmi a neviem čo, raz mala strážiť malého keď mal 2 roky po polhodine musela prísť moja mama preňho o tom ako začala rozkazovať, že pokiaľ bude žiť budeme sa riadiť podľa nej atď ani nehovorím, sme tu 5 rokov a bolo to najhoršie moje rozhodnutie v živote radšej by som bývala na byte ako takto a keď by som chcela aby sa odsťahovala povedala až keď jej kúpim byt takže toľko k spoločnému bývaniu.

timilv
4. aug 2018

@matka317 mám super vzťah s rodičmi a rovnako so svokrovcami, ale v živote by ma asi nič nedonútilo dať sa na spoločné bývanie... A najmä nie, že my by sme sa nasťahovali do ich domu (a to naši majú fakt obrovský dom- dobre cez 250m2 a cca 40árový pozemok). S manželom sme sa akurát bavili, že keďže máme v našom dome o izbu navyše, ktorú momentálne máme ako hosťovskú, tak keby náhodou nejaký s rodičou zostane sám, tak môže k nám prísť, ale obaja dúfame, že to tak skoro nebude...
Môj názor je, že ak máte aj neviem ako skvelé vzťahy, spoločné bývanie ich riadne otrasie

dominika6
4. aug 2018

@matka317 viem co hovorim.. presli sme z bytu do domu