Chcem začať chodiť do kostola

bibka44
17. máj 2018

Ahojte maminky.. pocházam z neveriacej rodiny, kde sa modlila k Bohu len moja starká a napriek tomu že moji rodičia sú úplne neveriaci, ja som verila vždy.. ale bez kostola.. Nikdy som nebola na omši, modlila som sa doma.. tak po svojom... Ale teraz keď už som dospelá, mám dieťa, chcela by som byť k Bohu trocha bližšie.. Chcela by som chodiť do kostola.. ale.. ja neviem ako začať.. Môžem príst do kostola aj vtedy keď nie je omša? chcela by som sa pomodlit za blizkych .. chcela by som poďakovat a tak to cítim, že by som chcela v kostole.. Len ja vôbec neviem ako na to.. Viete mi prosím niekto poradiť ? Ďakujem..

sissy27
17. máj 2018

@bibka44 tak si nejaký vyber a vojdi, žiadny problém.

maria584
17. máj 2018

@bibka44 tak choď, nevyzenu ťa odtiaľ. Či v čom vidíš problém?

jasminet
17. máj 2018

v nedelu rano si privstan a mozes skusit najblizsii tvojmu domu

tomaas
17. máj 2018

hihi toto je úžasné 🙂 pokiaľ nie si ovešaná pentagramami a nenosíš obrátené kríže, ale si milá, normálna bibka, tak potom choď, je to fajn, vyber si prípade rehoľu, resp. podľa miesta bydliska, Ja osobne preferujem saleziánov

bibka44
autor
17. máj 2018

@sissy27
@maria584
@jasminet
@tomaas Ahojte, pred tym mi chýbal popis mojho "problému" 🙂 teraz som ho doplnila.. ja som nikdy nebola v kostole a vobec neviem ci mozem prist hocikedy, alebo len na omšu.....

0silvia0
17. máj 2018

@bibka44 samozrejme že môžeš vojsť do kostola kedykoľvek aj mimo omšu a môžeš pobudnúť akokoľvek dlho pokiaľ je kostol otvorený.

janinah
17. máj 2018

máme tu skupinu Veriace mamičky ,určite ti tam poradia😉

sissy27
17. máj 2018

@bibka44 keď sú dvere otvorené (nezamknuté) tak môžeš kedykoľvek vojsť a pobudnúť. Omše sú v určených časoch.

ankare
17. máj 2018

U nás je kostol mimo omše zamknuty. Len do chodbicky sa dá ist.
Na začiatok prid po omši, sadni si do lavice a modli sa. Alebo priamo na omsu.

mikella912
17. máj 2018

príď do skupiny Veriace mamičky, si vítaná 🙂

janulik2008
17. máj 2018

my mame kostol zamknuty ked nie je omsa ale ked je omsa normalne chod 😉

junova
17. máj 2018

U nás je tiež kostol mimo omše zamknutý. Zisti si kedy sú vo vašom kostole omše a môžeš ísť na omšu ( cez týždeň trvá 30 minút, v nedeľu asi hodinku). Môžeš sa tam modliť aj po omši pokým ťa nevyzenu🙂 Ja chodím do katolíckeho kostola.

bibka44
autor
17. máj 2018

aaaa nikto sa ma nebude nič pýtať ze?! 🙈 Ja sa ospravedlnujem za blbé otazky. Musim asi len preklenut ten počiatočny strach..

janulik2008
17. máj 2018

@bibka44 nie nikto nic sa ta pytat nebude 😊

teressa30
17. máj 2018

@bibka44 nie, nikto sa ťa nebude nič pýtať 🙂 ísť do kostola je rovnaké ako ísť k Bohu, môžeš kedykoľvek, akokoľvek a za akýchkoľvek okolností. určite choď! 🙂 možno nebudeš mnohým veciam rozumieť, ale ak to tak cítiš, neváhaj 🙂 a pripájam ti pesničku na odvahu :D

https://www.youtube.com/watch?v=F8S6SeWXtvs
junova
17. máj 2018

@bibka44 Nikto sa ťa nič pýtať nebude, možno budeš mať zo začiatku problém zorientovať sa kedy čo robiť. Čo povedať, kedy sa postaviť, kedy si sadnúť. Budeš opakovať po ostatných 😊

lusyc
17. máj 2018

Ahojte. Mozno trochu mimo otazka do témy, ale kedy ste zacali vodit do kostola dieťatko? Moja mala je velmi živá a v kuse reční v 15 mesiacoch, tak si myslim, žeby vyrusovala.

bibka44
autor
17. máj 2018

jeeej tolko podpory.. Ďakujem všetkým.. ste úžasní ❤

junova
17. máj 2018

@lusyc Ja som deti začala chodiť do kostola vo veku 2 rokov aj to len za pekného počasia, boli sme vonku aby nerušili. Syn má 4 roky a stále neobsedí na omši. Väčšinou chodím len a dcérou. Syn keď počuje slovo kostol, jezia sa mu chlpi.

janulik2008
17. máj 2018

@lusyc neter ma 2 teda 3 bude mat v juli a nebola ale chcem ju zacat vodiť najprv na detske omse 😊😊

janinah
17. máj 2018

@lusyc kostol je pre deti od narodenia,niekde sú trochu bokom priestory pre malé deti s rodičmi,ale tak,že na omši sú účastní,len sú trochu bokom od ostatných...neboj,dieťa sa učí príkladom,uvidí,že ostatné sú spokojné,aj ono bude

@bibka44 neviemkde bývaš,ale popozeraj si kostoly v okolí,väčšina Slovákov sú katolíci /existujú rímskokatolíci a gréckokatolíci,podstata rovnaké,len obrady trochu iné/,lebo sú aj menšinové povolené cirkvi,potom aj nepovolené..jednoducho si trochu naštuduj teoriu a potom začni s praxou,aby si si dobr evybrala

junova
17. máj 2018

My tiež chodíme na detské omše ale aj tam keď syn niečo hlasnejšie povie, babky sa otáčajú a hovoria pssssst 😃 Inak je tam detský zbor, kňaz komunikuje s deťmi, rada tam chodím.

lusyc
17. máj 2018

Ďakujem za rady. Skúsime detské omše.

alobalka
17. máj 2018

@lusyc závisí aj od kňaza. Žiaľ niekomu deti vadia, najmä ak nie sú pre ne vyčlenené priestory. Čím skôr ho vezmes do kostola, tým skôr sa tam naučí aj lepšie správať. My sme po skusenostiach so staršími deťmi nedovolili v kostole piť, jesť (od istého veku) . V náročnom období sme nejaký čas nechodili (alebo v zime, daždi, keby sme museli vyjsť z kostola) .

janinah
17. máj 2018

@alobalka toto som nechápala,celú omšu piškotky,keksíky,malo jedno,chceli aj ostatné...moje mali max. čaj vo fľaši,ved za hodinku hladom neumrú..

junova
17. máj 2018

@janinah Niektoré deti majú v kostole piknik. Občas tam aj niekomu dospelému mobil zazvoní.

nevesta1974
17. máj 2018

@lusyc cca od 2mesiacov, pretoze chceme chodit do kostola spolu, rodina. Ked su deti chore tak sa delime s manzelom a jeden vzdy ostava doma s nimi ale inak chodievame stale spolu.

alobalka
17. máj 2018

@janinah presne, maskrtenie v kostole nerobí dobrotu, hoci tým deti zabavime, ale potom pýtajú aj ostatní a môže to vadit aj iným rodičom. Skôr treba nejaké nerusive hračky alebo zvážiť miesto, kde s malým dieťaťom budeme. A tiež sú deti kludnejsie a potom živé striebro: ) je to individualne.
Ja sa napríklad neviem na omši sústrediť, keď moje dieťa veľa vyrusuje. Preto sme sa v istom období ich veku skôr s mm prestriedali. ..

nikuskakri
17. máj 2018

@bibka44 je to milé a v dnešnej dobe skôr raritou, mať úprimnú túžbu spoznávať Boha. Prajem ti, aby sa tvoja túžba naplnila a možno v budúcnosti s podporou veriacich priateľov alebo kňaza dôjdeš nielen bližšie k Bohu, ale prostredníctvom svätého prijímania sa s ním aj úplne zjednotíš. Ak budeš mať nejaké otázky, kľudne sa pýtaj.

marinka70
17. máj 2018

@bibka44 do kostola mozes ist a mimo omse ak ked napr u nas byva zamknuty da sa ist iba do chodnicky ale to myslim ze staci...je tam klakatko...a mozes sa pomodlit ak to tak citis 🙂